UEFA Kupa Intertoto

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
UEFA Kupa Intertoto
Themeluar1961 (u mor më pas nga UEFA në 1995)
Shfuqizuar2008
RajoniEvropa (UEFA)
Numri i skuadrave50
Skuadra më e suksesshmeFlamuri VfB Stuttgart (3 tituj)

UEFA Kupa Intertoto (anglisht: UEFA Intertoto Cup, shkurt UI Cup) e quajtur më parë Kupa Ndërkombëtare e Futbollit (International Football Cup), ishte një turnament veror futbolli për klubet evropiane që nuk ishin kualifikuar në dy kompedicionet më të rëndësishme të UEFA-s, Ligën e Kampioneve dhe Ligën e Evropës, dhe deri në vitin 1999, në Kupën e Fituesve të Kupës. Kompeticioni u mbyll pas përfundimit të edicionit të vitit 2008.[1] Ekipet që hynin në këtë kompeticion tani kualifikohen direkt në fazat kualifikuese të Ligës së Evropës.

Turnamenti u themelua në sezonin 1961–62, por më pas u mora UEFA në vitin 1995. Fillimisht, turnamenti mbyllej me një kampion të vetëm, i cili merrte Kupën Intertoto. Duke nisur nga viti 1967, turnamenti mbyllej me një grup fituesish (7 deri në 14 fitues), të cilët gjithashtu merrin erdhe para si shpërblim. Kur UEFA mori përsipër turnamentin, ajo u bë një kualifikuese për Kupën UEFA, me 2 nga 11 fituesit e Intertotos që siguronin kualifikimin në raundin e dytë kualifikues të Kupës UEFA.

Çdo klub që dëshironte të merrte pjesë duhej të aplikonte. Vetëm klubet e renditur më lartë (në ligat e tyre respektive) në fund të sezonit mund të hynin. Nuk ishte e nevojshme që një klub të renditej poshtë një klubi që e kishte siguruar pjesmarrjen në një nga dy kompedicionet e para të UEFA; nëse një klub që ishte në atë pozicion nuk do të aplikonte, atëherë nuk do të merrte pjesë, me atë vend që do të shkonte te një klub tjetër që do të aplikonte.

Rezultatet[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Fituesit sipas vitit[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

2006–2008[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Të listuara janë të 11 ekipet që fituan Kupën Intertoto dhe që siguruan kualifikimin për në Kupën UEFA. Fituesit e plotë (e vendosur nga performanca më e mirë në Kupën UEFA) janë shënuar me shkronja të trasha.

Viti Fituesi i plotë Fituesit
2008 Flamuri Braga Flamuri Aston Villa Flamuri Deportivo La Coruña Flamuri VfB Stuttgart Flamuri Rosenborg Flamuri Napoli
Flamuri Rennes Flamuri Vaslui Flamuri Elfsborg Flamuri Grasshopper Flamuri Sturm Graz
2007 Flamuri Hamburger SV Flamuri Atlético Madrid Flamuri AaB Flamuri Sampdoria Flamuri Blackburn Rovers Flamuri Lens
Flamuri Leiria Flamuri Rapid Wien Flamuri Hammarby IF Flamuri Oţelul Galaţi Flamuri Tobol
2006 Flamuri Newcastle United Flamuri Auxerre Flamuri Grasshopper Flamuri OB Flamuri Marseille Flamuri Hertha BSC
Flamuri Kayserispor Flamuri Ethnikos Achna Flamuri Twente Flamuri Ried Flamuri Maribor

1995–2005[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Fituesi vendosej me një rezultat të përgjithshëm pas një finale me dy ndeshje. Të listuara janë tre ekipe nga çdo vit (dy në vitin 1995) që kanë fituar ndeshjet finale dhe siguruan kualifikimin për në Kupën UEFA.

Viti Fituesit Ndjekësit Rezultati
2005 Flamuri Hamburger SV Flamuri Valencia 1–0
Flamuri Lens Flamuri CFR Cluj 4–2
Flamuri Marseille Flamuri Deportivo La Coruña 5–3
2004 Flamuri Lille Flamuri Leiria 2–0 (pas kohës shtesë)
Flamuri Schalke 04 Flamuri Slovan Liberec 3–1
Flamuri Villarreal Flamuri Atlético Madrid 2–2 (3–1 me penallti)
2003 Flamuri Schalke 04 Flamuri Pasching 2–0
Flamuri Villarreal Flamuri Heerenveen 2–1
Flamuri Perugia Flamuri VfL Wolfsburg 3–0
2002 Flamuri Málaga Flamuri Villarreal 2–1
Flamuri Fulham Flamuri Bologna 5–3
Flamuri VfB Stuttgart Flamuri Lille 2–1
2001 Flamuri Aston Villa Flamuri Basel 5–2
Flamuri Paris Saint-Germain Flamuri Brescia 1–1 (a)
Flamuri Troyes Flamuri Newcastle United 4–4 (a)
2000 Flamuri Udinese Flamuri Sigma Olomouc 6–4
Flamuri Celta de Vigo Flamuri Zenit St. Petersburg 4–3
Flamuri VfB Stuttgart Flamuri Auxerre 3–1
1999 Flamuri Montpellier Flamuri Hamburger SV 2–2 (3–0 me penallti)
Flamuri Juventus Flamuri Rennes 4–2
Flamuri West Ham United Flamuri Metz 3–2
1998 Flamuri Valencia Flamuri Austria Salzburg 4–1
Flamuri Werder Bremen Stampa:Country data SFR Yugoslavia Vojvodina 2–1
Flamuri Bologna Flamuri Ruch Chorzów 3–0
1997 Flamuri Bastia Flamuri Halmstad 2–1
Flamuri Lyon Flamuri Montpellier 4–2
Flamuri Auxerre Flamuri Duisburg 2–0
1996 Flamuri Karlsruher SC Flamuri Standard Liège 3–2
Flamuri Guingamp Flamuri Rotor Volgograd 2–2 (a)
Flamuri Silkeborg Flamuri Segesta 2–2 (a)
1995 Flamuri Strasbourg Flamuri Tirol Innsbruck 7–2
Flamuri Bordeaux Flamuri Karlsruher SC 4–2

Referime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  1. ^ Mark Chaplin (1 dhjetor 2007). "Champions League changes agreed" [Ndryshimet në Ligën e Kampioneve pranohen] (në anglisht). UEFA.com. Arkivuar nga origjinali më 24 shkurt 2011. Marrë më 14 shkurt 2011.