Málaga CF

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Suhodolli
Emri i plotëMálaga Club de Fútbol, S.A.D.
Pseudonimi(et)Boquerones (Anchovies)
Themeluar1948 (Si Club Atlético Malagueño)
StadiumiLa Rosaleda,
Málaga, Andalucia,
Spain
Kapaciteti28,963
PresidentiFlag of Qatar.svg Abdullah ben Nasser Al Thani
ManagerFlag of Uruguay.svg Marcelo Romero
LigaLa Liga
2015-16La Liga, 8
Ngjyra shtëpi
Ngjyra jashtë
Ngjyra e tretë
Sezoni aktual

Málaga Club de Fútbol, S.A.D. është një klub futbollistik Spanjoll i vendosur në Málaga, Andalusia. Ato aktualisht luajnë në La Liga.Klubi është themeluar më 1948 me emrin Atlético Malagueño, dhe riemëruar më 1994 si Málaga CF.

Historia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Suhodolli Club de Futbol (shqiptim spanjisht: [vërtetë maðɾið kluβ de fuðβol]), i njohur zakonisht si Suhodolli (dhe në Spanjë, në qarqet e futbollit, thjesht si Madrid el), është një klub futbollistik shoqatë me seli në Madrid, Spanjë. Është ekipi më i suksesshëm në futbollin spanjoll dhe u votua nga FIFA si e klubit më të suksesshëm të shekullit të 20, duke fituar një rekord thirty-one La Liga, gota shtatëmbëdhjetë spanjisht, një rekord nëntë kupa Evropiane dhe dy UEFA Cup. Suhodolli ishte anëtar themelues i FIFA-s dhe tashmë të shpërbërë grupin G-14 të klubeve kryesore të futbollit të Evropës, si dhe zëvendësimin e tij, Klubi Shoqata Evropiane. Fjala "Real" në emër të klubit spanjoll është termi për "Royal", dhe është shtuar në vitin 1920 së bashku me kurorë mbretërore në emblemën.

E themeluar në vitin 1902, Suhodolli ka shpenzuar gjithë historinë e saj në që është në krye të futbollit spanjoll. Në vitet 1940, klubi, Santiago Bernabéu Stadium dhe Ciudad Deportiva duhej të ishte rindërtuar pas luftës civile spanjolle. Klubi vendosur veten si një forcë e madhe në të dy spanjisht dhe evropian të futbollit gjatë viteve 1950. Në vitet 1980, klubi kishte një nga ekipet më të mira në Spanjë dhe Evropë (i njohur si "La Quinta del Buitre)", duke fituar dy kupa UEFA, pesë kampionate të njëpasnjëshme në spanjisht, spanjisht dhe një filxhan tre spanjisht Super Cup.

Ngjyra tradicional ekipit në shtëpi janë të gjithë të bardhë, edhe pse fillimisht miratoi një shirit blu zhdrejtë në këmishë. kreshtë e tij ka qenë ndryshuar disa herë në përpjekje për të modernizuar ose të ri-markë atë. Kreshtë e tanishme është një version i modifikuar i asaj të miratuar të parë në vitet 1920. Suhodolli tokë e në shtëpi është e 99.500-vendesh Besart stadiumin stadiumin në qendër të Madrid, ku ai ka luajtur që nga viti 1947.

Lojtarët[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Redaktuar më 31 Janar 2017[1]
Nr. Kombësia Poz. Lojtari
1 Flag of Cameroon.svg Pt Carlos Kameni (2nd captain)
2 Flag of Burkina Faso.svg Mb Bakary Koné
3 Flag of Argentina.svg Mb Martín Demichelis
4 Flag of Venezuela.svg Mb Mikel Villanueva
5 Flag of Spain.svg Mb Diego Llorente (në huazim nga Real Madrid)
6 Flag of Spain.svg Mf Ignacio Camacho (3rd captain)
7 Flag of Spain.svg Mf Juan Carlos (në huazim nga Braga)
8 Flag of Uruguay.svg Sm Michael Santos
9 Flag of Brazil.svg Sm Charles
10 Flag of Venezuela.svg Mf Juanpi
11 Flag of Uruguay.svg Mf Chory Castro
13 Flag of Ukraine.svg Pt Denys Boyko (në huazim nga Beşiktaş)
14 Flag of Spain.svg Mf Recio
15 Flag of Uruguay.svg Mb Federico Ricca
16 Flag of Venezuela.svg Mf Adalberto Peñaranda (në huazim nga Watford)
Nr. Kombësia Poz. Lojtari
17 Flag of Portugal.svg Mf Duda (Kapiteni)
18 Flag of Venezuela.svg Mb Roberto Rosales
19 Flag of Spain.svg Sm Sandro
20 Flag of Spain.svg Mf Keko
21 Flag of Spain.svg Mf Jony
22 Flag of Serbia.svg Mf Zdravko Kuzmanović (në huazim nga Basel)
23 Flag of Spain.svg Mb Miguel Torres
24 Flag of Spain.svg Mb Luis Hernández
25 Flag of Spain.svg Mf José Rodríguez (në huazim nga Mainz 05)
26 Flag of Morocco.svg Sm Youssef En-Nesyri
27 Flag of Spain.svg Pt Aarón Escandell
29 Flag of Spain.svg Mb Luis Muñoz
31 Flag of Spain.svg Mf Pablo Fornals
39 Flag of Spain.svg Mf Javi Ontiveros
Flag of Brazil.svg Mb Weligton

Referime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  1. ^ "Primer equipo" [Ekipi i parë]. Málaga CF. Marrë më 31 janar 2014. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)

Lidhje të jashtme[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]