Zdravko Kuzmanović

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Jump to navigation Jump to search
Zdravko Kuzmanović
Здравко Кузмановић
Zdravko kuzmanovic2012.jpg
Kuzmanović në vitin 2012.
Të dhënat personale
Emri i plotëZdravko Kuzmanović
Data e lindjes (1987-09-22) 22 Shtator 1987 (32 vjeç)
Vendi i lindjesThun, Zvicër
Gjatësia1.86 m (6 ft 1 in)
PozicioniMesfushor
Informacionet për klubin
Klubi aktualMálaga (në huazim nga Basel)
Numri22
Karriera në rini
1994–2001Dürrenast
2001–2003Young Boys
2003–2005FC Basel
Karriera profesioniste*
VitetKlubiNdesh.(Gls)
2005–2007FC Basel34(4)
2007–2009Fiorentina70(3)
2009–2013VfB Stuttgart96(17)
2013–2015Internazionale42(0)
2015–FC Basel12(0)
2016Udinese (huazim)16(0)
2016–Málaga (huazim)4(0)
Ekipi kombëtar
2006–2007Zvicra U–214(0)
2007–Serbia50(6)
* Ndeshjet dhe golat në nivelin profesionist, vetëm në ligën vendase deri në daten 6 Shkurt 2017.

† Ndeshje (Gola).

‡ Ndeshjet dhe golat në kombëtare deri më 31 Tetor 2014

Zdravko Kuzmanović (Serbisht: Здравко Кузмановић; lindur më 22 shtator 1987) është një futbollistë serb i cili luan me klubin italian MálagaLa Liga dhe me kombëtaren serbe si mesfushor qëndror. Ai ka përfaqsuar vendin e tij në Kupën e Botës 2010.

Jeta e hershme[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Lindur në Thun, Zvicër nga një familje serbo-boshnjake (babai i tij është nga një fshat i vogël i quajtur Skugrić afër Modriča, Bosnje dhe Hercegovinë, RSF Jugosllavi, Kuzmanović vazhdoi traditën e familjes pasi ai dhe babai i tij Ljubo, gjithashtu dhe gjyshi i tij luatën futboll për ligën më të ulët në Bosnje në klubin lokal të GradačacFK Zvijezda ku ai filloi karrierën e tij si profesionist.[1] Babai i tij gjithashtu ka luajtur futboll si profesionist në Berlin, përpara se përfundimisht të përfundonte karrierën e tij te FC Thun i Zvicrës, duke vazhduar të jetoj aty.

Karriera me klube[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Kuzmanović filloi karrierën e tij si profesionist te Basel. Ai u promovua në skuadrën e parë në sezonin 2005–06 dhe gjithashtu luajti edhe me Basel II në 1. Liga në atë sezon. Pas performancave të tij të mira, ai u raportua nga UEFA si një nga lojtarët e rinj më interesant në Evropë dhe u nderua me çmimin e Lojtari i Artë Zvicran për sezonin 2006.

Fiorentina[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Herët në vitin 2007, Kuzmanović u afrua nga Palermo, por negociatat me Rosaneri ndaluan befasisht. Më 30 janar 2007, në moshën 19 vjeçare, ai firmosi një kontratë katër vite e gjysëm me Fiorentinën pasi mësoi se mesfushori Marco Donadel do të qëndronte dy muaj jashtë fushave për shkak të një dëmtimi.[2] Lëvizja u diskutua ku presidenti i Palermos Maurizio Zamparini dhe drejtori sportiv akuzuan Fiorentinën për 'sjellje të keqe' duke përshkruar drejtorin sportiv të tyre Pantaleo Corvino si çakall.[3] Në përgjigje të kësaj deklarate, Corvino tha se "më mirë çakall se sa pulë" para se të rifirmuar korrektësinë e veprimeve të tij.[4] Në një intervistë për webfaqen e klubit vite më vonë, Kuzmanović shpjegoi se si transferimi i tij te Palermo ra poshtë.[5]

Kuzmanović te Fiorentina

Më 4 Mars 2007, ai luajti ndeshjen e tij të parë në Serie A në fitoren e skuadrës 5–1 kundër Torinos, duke assistuar golin e mbrojtësit Alessandro Gamberini.[6] Në pjesën e parë të sezonit te Fiorentina, Kuzmanović bëri katër paraqitje. Në sezonin e tij të parë të plotë te Fiorentina, Kuzmanović filloi të jetë pjesë e formacionit titullar dhe shënoi golin e parë me klubin kundër Catanias më 17 shkurt 2008. Në fazën me eleminim direkt në Kupën UEFA, më saktësisht në çerek-finale kundër skuadrës skuadrës angleze Everton, Kuzmanović shënoi golin e parë europian në fitoren 2–0 në ndeshjen e parë. Në ndeshjen e dytë, Everton arriti të fitonte ndeshjen 2–0, duke bërë që ndeshja të shkonte në kohën shtesë dhe më pas në gjuajtjet e penalltive ku Fiorentina fitoi me rezultatin 4–2. Sezonin tjetër, Kuzmanović shënoi golin e parë të sezonit pas një krosimi të Riccardo Montolivo në fitoren 2–0 kundër Chievos më 5 tetor 2008 dhe shënoi të dytin në fitoren 3–0 kundër Torinos më 7 dhjetor 2008. Më 14 tetor 2008, Kuzmanović firmosi një kontratë të re me klubin qo do t'a mbante atje deri në vitin 2013.[7] Ai u bë një titullar i rregullt i skuadrës së parë të Fiorentinës, duke bërë më shumë se 70 paraqitje në Serie A dhe duke u paraqitur në kompedicionet e tyre evropiane të suksesshme.

VfB Stuttgart[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Kuzmanović në stërvitje me Stuttgart.

Më 31 gusht 2009, në ditën e fundit të merkatos verore, Kuzmanović firmosi një kontratë katër vjeçare me VfB Stuttgart për shumën e 7 milion £.[8] Pas transferimit të tij, ai tha se mezi priste për të luajtur në Bundesligë.[9]

Më 12 shtator 2009, Kuzmanović ishte gati për të bërë debutimin e tij në ndeshjen kundër Hamburger SV,[10] dhe përfundimisht debutoi me Stuttgart që humbi ndeshjen me rezultatin 3–1. Më 21 nëntor 2009, Kuzmanović shënoi golin e parë me klubin në barazimin 1–1 kundër Hertha BSC.[11] Ai bëri debutimin e tij në Ligën e Kampioneve me klubin në humbjen 3–1 në shtëpi kundër klubit spanjoll Sevilja më 20 tetor 2009 dhe më vonë shënoi golin e parë në ndeshjen e kthimit kundër tyre, ku Stuttgart barazoi 1–1. Që pas kësaj, Kuzmanović fitoi vendin e titullar, duke i'a marrë vendin e titullarit gjermanit Thomas Hitzlsperger.[12]

Kuzmanović e nisi sezonin 2010–11 duke shënuar gol në të gjitha kompedicionet, përfshirë një gol në fitoren shkatërrimtare 7–0 kundër Borussia Mönchengladbach më 18 shtator 2010; Golin e vetëm në humbjen 4–1 kundër Bayer Leverkusen më 25 shtator; një gol në fitoren 2–1 kundër Odense Boldklub më 30 shtator dhe një gol tjetër në fitoren 2–0 kundër St. Pauli më 24 tetor 2010. Ai më pas pësoi një dëmtim që e mbajti jashtë fushave për disa kohë.[13] Në dhjetor 2010, Kuzmanović largoi interesimet e skuadrave të tjera, duke vazhduar të insistojë se është i lumtur te Stuttgart.[14] Në raundin e 32, në ndeshjen e dytë kundër Benfica në Ligën e Europës, Kuzmanović mori një karton të kuq, me Stuttgartin e cila jo vetëm që do të humbte për herë të dytë kundër tyre, por do të eleminoheshe edhe nga Liga e Europës. Kartoni i tij i kuq do t'a pezullonte nga kompedicionet ne sezonin tjetër. Deri në fund të sezonit, Kuzmanović do të shënonte plot 11 gola, përfshirë 9 në Bundesligë, nga 47 paraqitje.

Në sezonin 2011–12, spekullimet për transferimin e Kuzmanović vazhduan kur klubin anglez Çelsi kishte ofertën e tyre 23 milion £ por më pas refuzoi.[15] Kuzmanović filloi sezonin duke bërë shtatë paraqitje, duke arritur të shënojë edhe golin e parë të sezonit në fitoren 3–0 kundër Hannover 96 përpara se të pësonte një dëmtim, që do t'a mbante jashtë fushave të lojës për dy ndeshje. Ai më pas u rikthye në mesin e muajit tetor.[16] Në dhjetor, Kuzmanović tërhoqi interesin e klubeve italiane Juventus dhe Lazio, por ai tha se ishte i lumtur që luante me klubin gjerman.[17] Megjithatë, Kuzmanović pati një ndryshim të shpjetë mendimi, duke deklaruar se ai do të largohej nga klubi nqs nuk do të kualifikohej në kompedicionet evropiane.[18] Më 3 mars 2012, Kuzmanović shënoi dy herë në fitoren 4–0 kundër Hamburg.

Në sezonin 2012–13, Kuzmanović u paraqit më pak në fillim të sezonit, duke pësuar një dëmtim në muskulin e kofshës së këmbës së tij të djathtë. Më 24 shtator 2012, u lajmërua se Kuzmanović pritej të largohej nga klubi në fund të sezonit 2012–13, pasi pati bisedime ndërmjet klubit dhe lojtarit.[19] Që nga kjo gjë, ai u vendos të luajë në një pozicion jo të përshtatshëm për të, duke luajtur edhe si titullar edhe si rezervë. Në dhjetor 2012, marrëdhënjet e Kuzmanović me klubin u thyen duke dështuar në tentativë për të zgjidhur kontratën.[20]

Internazionale[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Më 31 janar 2013, Kuzmanović u transferua te klubi italian Internazionale për një shumë të pazbuluar.[21] Në deklaratën e prezantimit të tij ai tha se kalimi te Interi është një ëndërr e bërë realitet.[22] Ai bëri debutimin e tij me klubin tre ditë më vonë në një ndeshje jashtë fushe kundër Sienës, duke e nisur ndeshjen si titullar dhe duke assistuar golin e vetëm të shënuar nga Antonio Cassano në humbjen 3–1.[23] Ai luajti ndeshjen e dytë të tij si titullar në humbjen tjetër 4–1 kundër Fiorentinës më 17 shkurt.[24] Deri në fund të sezonit ai do të luante 14 ndeshje, përfshirë 1 një Coppa Italia dhe 13 në Serie A, me Interin që e mbylli sezonin në një vend të nëntë zhgënjyes, duke dështuar të mos të kualifikohet për në kompedicionet evropiane.[25]

Karriera ndërkombëtare[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Kuzmanović (i pesti djathtas) me skuadrën e Seribsë.

Në vitin 2007, Federata Serbe e Futbollit filloi diskutimet me Kuzmanović për mundësinë që ai të përfaqsonte kombëtaren serbe,[26] duke pranuar thirrjen e duke u bashkuar me skuadrën për ndeshjet kundër Kazakistanit dhe Portugalisë në mars 2007. Ai shënoi dy golat e parë me kombëtaren në një ndeshje kundër Belgjikës, por këto gola nuk ishin të mjaftueshëm pasi Serbia humbi ndeshjen me rezultatin 3–2. Pavarësisht se Kuzmanović kishte lindur në Thun, dhe kishte luajtur me kombëtaren U–21 të Zvicrës, ai ishte i vendosur për të luajtur me kombëtaren e parë serbe duke deklaruar: "Unë jam Serb dhe dëshiroj të jap gjithçka për vendin tim, dhe ky është një fakt që ju e ndjeni në zemër dhe duhet t'a dëgjoni domosdoshmërisht." Në ndeshjen e Kupës së Botës 2010 ndërmjet Serbisë dhe Ganës, Kuzmanović shkaktoi një penallti duke prekur topin me dorë, duke lejuar që Gana të shënonte golin e vetëm të ndeshjes duke e fituar atë.[27]

Ai ka luajtur një herë në kualifikueset e 2007 UEFA Kampionatit Evropian U–21 të Futbollit me Zvicrën U–21, kështu që nuk ishte në gjëndje për të luajtur me Serbinë në të njëjtin turnament, e cila u kualifikua, madje duke shkuar edhe në finale ku u mposht nga Holanda U–21. Ai luajti edhe një ndeshje tjetë miqësore kundër Francës U–21 në Shkurt 2007, përpara se të pranonte thirrjen me Serbinë.[28]

Golat me kombëtaren[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Lista e golave dhe rezultateve me kombëtaren serbe.
Nr. Data Vendi Kundështari Goli Rezultati Kompedicioni
1. 22 gusht 2007 King Baudouin Stadium, Bruksel, Belgjikë Flamuri Belgjika 2–1 3–2 Kualifikueset e UEFA Euro 2008
2. 22 gusht 2007 King Baudouin Stadium, Bruksel, Belgjikë Flamuri Belgjika 3–2 3–2 Kualifikueset e UEFA Euro 2008
3. 10 tetor 2009 Red Star Stadium, Beograd, Serbi Flamuri Rumania 3–0 5–0 Kualifikueset e Kupës së Botës 2010
4. 3 Mars 2010 Stade 5 Juillet 1962, Algeris, Algjeri Flamuri Algjeria 0–2 0–3 Ndeshje Miqësore
5. 6 Shkurt 2011 Stadion FK Partizan, Beograd, Serbi Flamuri Ishujt Faroe 3–1 3–1 Kualifikueset e UEFA Euro 2012
6. 28 Shkurt 2012 Tsirion Stadium, Limassol, Qipro Flamuri Armenia 0–1 0–2 Ndeshje Miqësore

Statistikat e karrierës[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Klubet[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Redaktuar më 30 nëntor 2014 [29]

Performanca Liga Kupa Kontinenti Total
Sezoni Klubi Liga Ndeshje Gola Ndeshje Gola Ndeshje Gola Ndeshje Gola
Zvicër Liga Kupa Zvicerane Europa Total
2005–06 Basel Superliga 17 1 0 0 2 1 19 2
2006–07 17 3 0 0 10 2 27 5
Itali Liga Coppa Italia Europa Total
2006–07 Fiorentina Serie A 4 0 0 0 0 0 4 0
2007–08 34 1 2 0 13 2 49 3
2008–09 32 2 1 0 8 0 41 2
Gjermani Liga DFB-Pokal Europa Total
2009–10 VfB Stuttgart Bundesliga 26 3 2 0 6 2 34 5
2010–11 32 9 3 0 12 2 47 11
2011–12 26 5 3 1 0 0 29 6
2012–13 12 0 2 0 3 0 17 0
Itali Liga Coppa Italia Europa Total
2012–13 Internazionale Serie A 13 0 1 0 0 0 14 0
2013–14 15 0 1 0 0 0 16 0
2014–15 4 0 0 0 0 0 4 0
Liga Kupa Kontinenti Total
Total Zvicër 34 4 0 0 12 3 46 7
Itali 102 3 5 0 21 2 128 5
Gjermani 96 17 10 1 21 4 127 22
Karriera në total 232 24 15 1 54 9 301 34

Kombëtarja[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Redaktuar më 30 nëntor 2014

Kombëtarja serbe
Viti Ndeshje Gola
2007 7 2
2008 8 0
2009 9 1
2010 11 1
2011 8 1
2012 3 1
2013 1 0
2014 3 0
Total 50 6

Trofe[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Klubet[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Basel

Personale[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

 • Lojtari i Artë Zvicran (1): 2006

Referimet[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

 1. ^ "Zdravko Kuzmanović igrat će za Srbiju". Sportin. 13 mars 2007. Arkivuar nga origjinali më 16 mars 2007. Marrë më 15 maj 2001.  Një parametër i panjohur |url-status= është injoruar (ndihmë)
 2. ^ "Acquisito Zdravko Kuzmanovic". Uebfaqja zyrtare e ACF Fiorentina. Arkivuar nga origjinali më 2 shkurt 2007. Marrë më 30 nëntor 2014.  Një parametër i panjohur |url-status= është injoruar (ndihmë)
 3. ^ "Palermo: Foschi critica la Fiorentina". Tutto Mercato Web. 31 janar 2007. Marrë më 20 gusht 2012. 
 4. ^ "Corvino: "Meglio sciacalli che polli"". Gazzetta Dello Sport. 1 shkurt 2007. Marrë më 20 gusht 2012. 
 5. ^ a b ""Kuzmanovic: "Voglio vincere a Firenze e diventare come Ballack"". www.Fiorentina.it. 20 qershor 2008. Marrë më 20 gusht 2012. 
 6. ^ "Tactical Formation". Football-Lineups.com. Marrë më 12 mars 2007. 
 7. ^ "Fiorentina, Kuzmanovic: pronto l'accordo fino al 2013" [Fiorentina, Kuzmanovic: agreement until 2013 ready]. Tuttomercatoweb. 14 tetor 2008. Marrë më 11 qershor 2013. 
 8. ^ "Kuzmanovic spielt für den VfB" [Kuzmanovic do të luajë për VfB]. kicker. 31 gusht 2009. Marrë më 11 qershor 2013. 
 9. ^ "Stuttgart secure Kuzmanović". Sky Sports. 1 shtator 2009. Marrë më 1 shtator 2009. 
 10. ^ "New Signing Zdravko Kuzmanovic Set To Make Stuttgart Debut". Goal.com. 11 shtator 2009. Marrë më 11 shtator 2009. 
 11. ^ "VBF Stuttgart 1–1 Hertha BSC". Uebfaqja zyrtare e Stuttgart. 21 nëntor 2009. Arkivuar nga origjinali më 2 maj 2014. Marrë më 6 shkurt 2012.  Një parametër i panjohur |url-status= është injoruar (ndihmë)
 12. ^ "Kriegt der "Hammer" noch die Kurve" [Will the "hammer" get his act together?]. kicker. 22 janar 2010. Marrë më 11 qershor 2013. 
 13. ^ "Celozzi adds to Stuttgart problems". UEFA.com. 1 nëntor 2010. Marrë më 11 qershor 2013. 
 14. ^ "Genoa e Napoli, Kuzmanovic: "Sto bene a Stoccarda"" [Genoa dhe Napoli, Kuzmanovic: "Jamë mirë në Stuttgart"]. Tuttomercatoweb. 6 dhjetor 2010. Marrë më 11 qershor 2013. 
 15. ^ "Stoccarda, Kuzmanovic: "Offerta da 23mln del Chelsea? Non ci credo"" [Stuttgart, Kuzmanovic: "23m ofertë nga Çelsi? Nuk besoj"]. Tuttomercatoweb. 12 maj 2011. Marrë më 11 qershor 2013. 
 16. ^ "Schieber would run - Cacau is threatened with the bench" [Schieber würde laufen - Cacau droht die Bank]. kicker. 20 tetor 2011. Marrë më 11 qershor 2013. 
 17. ^ "Kuzmanovic happy at Stuttgart" [Kuzmanović i lumtur te Shtutgardi]. Sky Sport. 6 dhjetor 2011. Marrë më 6 janar 2012. 
 18. ^ "Kuzmanovic exit threat". Sky Sports. 12 mars 2012. Marrë më 11 qershor 2013. 
 19. ^ "Bankdrücker Kuzmanovic rechnet mit seinem Abschied" [Benchwarmers Kuzmanovic expects his farewell]. kicker. 24 shtator 2012. Marrë më 11 qershor 2013. 
 20. ^ "Stoccarda, rottura definitiva con Kuzmanovic" [Stuttgart finally break with Kuzmanovic]. Tuttomercatoweb. 20 nëntor 2012. Marrë më 11 qershor 2013. 
 21. ^ "Kuzmanović signs for Inter" [Kuzmanoviç firmos për Interin]. VfB Stuttgart. 31 janar 2013. Arkivuar nga origjinali më 2 maj 2014. Marrë më 31 janar 2013.  Një parametër i panjohur |url-status= është injoruar (ndihmë)
 22. ^ "Kuzmanoviç dhe Skeloto në kor: Ëndrra u realizua!". Panorama Sport. 3 shkurt 2013. Marrë më 3 shkurt 2013. 
 23. ^ "Siena 3-1 Inter: Chivu dismissed as Nerazzurri crash to defeat". Goal.com. 3 shkurt 2013. Marrë më 3 shkurt 2013. 
 24. ^ "Fiorentina 4–1 Internazionale". ESPNFC. Marrë më 17 shkurt 2013. 
 25. ^ "Viti horror mbyllet me turp për Interin e Stramës". Panorama Sport. 21 maj 2013. Marrë më 21 maj 2013. 
 26. ^ "Terzić ga želi u timu Srbije". Kurir. 16 janar 2007. Marrë më 15 maj 2011. 
 27. ^ "Clemente calls on new recruits". UEFA.com. UEFA. 18 mars 2007. Arkivuar nga origjinali më 17 qershor 2008. Marrë më 30 nëntor 2014.  Një parametër i panjohur |url-status= është injoruar (ndihmë)
 28. ^ "Les Bleuets s'imposent (4–0)". FFF. 7 shkurt 2007. Marrë më 7 dhjetor 2009. 
 29. ^ "Serbia - Z. Kuzmanović - Profile with news, career statistics and history". Soccerway. Marrë më 31 janar 2013. 

Lidhje të jashtme[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]