Thun

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Jump to navigation Jump to search
Thun
Qytet
noform
Stema_figura
Vendndodhja
Thun is located in Zvicra
Thun
Thun
46°45′32″V 7°37′48″L / 46.759°V 7.63°L / 46.759; 7.63Koordinatat: 46°45′32″V 7°37′48″L / 46.759°V 7.63°L / 46.759; 7.63
Administrimi
Shteti Flamuri Zvicra
Sipërfaqja dhe popullsia
Popullsia 42.436 banorë

Tuni, (gjermanisht: Thun, frëngjisht: Thoune) është qytet në Zvicër.

Gjeografia[redakto | përpunoni burim]

Historia[redakto | përpunoni burim]

Ekonomia[redakto | përpunoni burim]

Arsimi dhe kultura[redakto | përpunoni burim]

Sporti[redakto | përpunoni burim]

Ngjarjet[redakto | përpunoni burim]

Transporti[redakto | përpunoni burim]

Turizmi[redakto | përpunoni burim]

Lidhje të jashtme[redakto | përpunoni burim]