Robur Siena

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
(Përcjellë nga A.C. Siena)
Siena
Emri i plotëRobur Siena S.p.A.
Pseudonimi(et)Bianconeri (Bardhezinjt)
Robur
Themeluar1904
2014(rikrijuar)
StadiumiStadio Artemio Franchi,
Siena, Itali
Kapaciteti15,373
PresidentiFlag of Italy.svg Anna Durio
Trajner kryesorëFlag of Italy.svg Michele Mignani
LigaSerie C
2018-19Serie C (Grupi A), Vendi 6
Faqja zyrtareFaqja zyrtare e klubit
Ngjyra shtëpi
Ngjyra jashtë
Ngjyra e tretë

Robur Siena ose thjesht Siena është një klub futbollist italianë me seli në Siena. Ata aktualisht luajn në Serie C.

Siena luan ndeshjet e saj në Stadiumin Artemio Franchi. Kapaciteti i stadiumit është vetëm 15,725 mij ulëse dhe e ka vendndodhjen në Siena, më sakt në Florence. Në Mars të vitit 2011, Siena lajmëroi planin se do të ndërtonin një stadium të ri në Isola d’Arbia, në jug të qytetit [1]. Stadiumi me 20,000 mij ulëse përmban në dezajn unik nën-toksorë, për këtë projekt ndërtimi, klubit të Sienas u dha çmimi "MIPIM AR Future Projects" për projektin më të mirë të vitit 2011.

Në 2014 A.S. Siena falimentoi dhe u rikrijuar me emrin e ri Robur Siena dhe u regjistrua në kampionatin amator italian (Serie D).

Siena gjatë gjithë historisë së saj ka fituar: 1 Serie B, 1 kampionat të Divizionit të parë, 1 Serie C, 1 Serie C1, 1 Lega di Prima Divisione.

Historia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Themelimi dhe vitet 30'[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Vitet 40' - 90'[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Vitet 2000 e deri tani[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Lojtarët[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Skuadra aktuale[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Redaktuar më 31 janar 2019[2]
Nr. Kombësia Poz. Lojtari
1 Flag of Italy.svg Mf Nikita Contini (në huazim nga Napoli)
2 Flag of Slovakia.svg Mb Atila Varga
3 Flag of Italy.svg Mb Luca Zanon (në huazim nga Fiorentina)
4 Flag of Italy.svg Mf Tommaso Arrigoni
5 Flag of Italy.svg Mb Dario D'Ambrosio (Kapiteni)
6 Flag of Italy.svg Mf Stefano Guberti
7 Flag of Italy.svg Mf Alessandro Cesarini
8 Flag of Italy.svg Mf Danilo Bulevardi
9 Flag of Italy.svg Sm Ettore Gliozzi (në huazim nga Sassuolo)
10 Flag of Italy.svg Sm Mattia Aramu
11 Flag of Italy.svg Mf Lorenzo Di Livio (në huazim nga Roma)
13 Flag of Italy.svg Mb Marco Rossi
14 Flag of Italy.svg Mb Mirko Romagnoli
Nr. Kombësia Poz. Lojtari
15 Flag of Italy.svg Mb Nicola Belmonte
16 Flag of Italy.svg Mf Fabio Gerli
17 Flag of Italy.svg Mf Alessio Cristiani
18 Flag of Italy.svg Sm Michael Fabbro (në huazim nga Chievo)
20 Flag of Italy.svg Mf Giovanni Sbrissa (në huazim nga Sassuolo)
22 Flag of Italy.svg Pt Riccardo Melgrati
23 Flag of Italy.svg Mb Mirko Esposito
24 Flag of Italy.svg Sm Pietro Cianci
25 Flag of Italy.svg Mf Francesco Vassallo
26 Flag of Italy.svg Mb Marco Imperiale (në huazim nga Empoli)
27 Flag of Italy.svg Mb Ivan Pedrelli
28 Flag of Italy.svg Mf Federico Chiossi (në huazim nga Atalanta)

Numrat e tërhequr[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

4 Flag of Italy.svg Michele Mignani, Mbrojtës (1996–97, 1998–2006)

Trajnerët[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

 
Emri Kombësia Vitet
Vittorio Faroppa Flag of Italy.svg 1936–39
Oronzo Pugliese Flag of Italy.svg 1959–61
Lauro Toneatto Flag of Italy.svg 1964–66
Ettore Mannucci Flag of Italy.svg 1977–78
Ottavio Bianchi Flag of Italy.svg 1978–79
Ferruccio Mazzola Flag of Italy.svg 1983–86
Marcello Lippi Flag of Italy.svg 1986–87
Adriano Lombardi Flag of Italy.svg 1987–88
Ferruccio Mazzola Flag of Italy.svg 1988–89
Vincenzo Guerini Flag of Italy.svg Nën. 2001–Shku. 02
Giuseppe Papadopulo Flag of Italy.svg 2001–Dje. 04
Luigi Simoni Flag of Italy.svg Qer. 2004–Jan. 04
Luigi De Canio Flag of Italy.svg Nën. 2004–Qer. 06
Mario Beretta Flag of Italy.svg Korrik 2006–Qer. 07
Andrea Mandorlini Flag of Italy.svg Korrik 2007–Nën. 07
Mario Beretta Flag of Italy.svg Nën. 2007–Qer. 08
Marco Giampaolo Flag of Italy.svg Korrik 2008–Tet. 09
Marco Baroni Flag of Italy.svg Tet. 2009–Nën. 09
Alberto Malesani Flag of Italy.svg Nën. 2009–Maj 10
Antonio Conte Flag of Italy.svg Maj 2010–Maj 11
Giuseppe Sannino Flag of Italy.svg Qer. 2011–Qer. 12
Serse Cosmi Flag of Italy.svg Qer. 2012–Dhje. 12
Giuseppe Iachini Flag of Italy.svg Dhje. 2012–2013
Mario Beretta Flag of Italy.svg 2013–Qer. 2013
Massimo Morgia Flag of Italy.svg Kor. 2014–Kor. 2015
Gianluca Atzori Flag of Italy.svg Kor. 2015–Dhje. 2015
Guido Carboni Flag of Italy.svg Dhje. 2015–Qer. 2016
Giovanni Colella Flag of Italy.svg Kor. 2016–Dhje. 2016
Cristiano Scazzola Flag of Italy.svg Dhje. 2016–Qer. 2017
Michele Mignani Flag of Italy.svg Qer. 2017–

Statistikat Individuale[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Redaktuar më 26 Gusht 2013: Lisa e lojtarëve me më shumë Ndeshje dhe Gola në historinë e Sienës.

Nr. Emri Kombësia Ndeshje
1 Simone Vergassola Flag of Italy.svg 301
2 Stefano Argilli Flag of Italy.svg 227
3 Michele Mignani Flag of Italy.svg 211
4 Andrea Pepi Flag of Italy.svg 208
5 Lauro Toneatto Flag of Italy.svg 202
6 Luciano Renoldi Flag of Italy.svg 172
7 Daniele Portanova Flag of Italy.svg 159
8 Emanuele Calaiò Flag of Italy.svg 130
9 Enrico Chiesa Flag of Italy.svg 129
10 Gill Voria Flag of Italy.svg 129
Nr. Emri Kombësia Gola
1 Emanuele Calaiò Flag of Italy.svg 50
2 Massimo Maccarone Flag of Italy.svg 49
3 Luciano Renoldi Flag of Italy.svg 46
4 Guglielmo Coppola Flag of Italy.svg 40
5 Armando Serlupini Flag of Italy.svg 33
6 Enrico Chiesa Flag of Italy.svg 32
7 Aldo Dapas Flag of Italy.svg 27
8 Simone Vergassola Flag of Italy.svg 25
9 Simone Tiribocchi Flag of Italy.svg 24
10 Luigi Perugini Flag of Italy.svg 22

Referime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  1. ^ "Siena's new Stadium will be below ground". BBC. Arkivuar nga origjinali më 21 korrik 2011. Marrë më 26 gusht 2013. {{cite news}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
  2. ^ "Prima Squadra" [Skuadra aktuale] (në italisht). S.S. Robur Siena. Arkivuar nga origjinali më 3 shkurt 2017. Marrë më 2 shkurt 2017.