Robur Siena

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Siena
Emri i plotëRobur Siena S.p.A.
Pseudonimi(et)Bianconeri (Bardhezinjt)
Robur
Themeluar1904
2014(rikrijuar)
StadiumiStadio Artemio Franchi,
Siena, Itali
Kapaciteti15,373
Presidenti Anna Durio
Trajner kryesorë Michele Mignani
LigaSerie C
2018-19Serie C (Grupi A), Vendi 6
Faqja zyrtareFaqja zyrtare e klubit
Ngjyra shtëpi
Ngjyra jashtë
Ngjyra e tretë

Robur Siena ose thjesht Siena është një klub futbollist italianë me seli në Siena. Ata aktualisht luajn në Serie C.

Siena luan ndeshjet e saj në Stadiumin Artemio Franchi. Kapaciteti i stadiumit është vetëm 15,725 mij ulëse dhe e ka vendndodhjen në Siena, më sakt në Florence. Në Mars të vitit 2011, Siena lajmëroi planin se do të ndërtonin një stadium të ri në Isola d’Arbia, në jug të qytetit [1]. Stadiumi me 20,000 mij ulëse përmban në dezajn unik nën-toksorë, për këtë projekt ndërtimi, klubit të Sienas u dha çmimi "MIPIM AR Future Projects" për projektin më të mirë të vitit 2011.

Në 2014 A.S. Siena falimentoi dhe u rikrijuar me emrin e ri Robur Siena dhe u regjistrua në kampionatin amator italian (Serie D).

Siena gjatë gjithë historisë së saj ka fituar: 1 Serie B, 1 kampionat të Divizionit të parë, 1 Serie C, 1 Serie C1, 1 Lega di Prima Divisione.

Historia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Themelimi dhe vitet 30'[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Vitet 40' - 90'[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Vitet 2000 e deri tani[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Lojtarët[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Skuadra aktuale[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Redaktuar më 31 janar 2019[2]
Nr. Kombësia Poz. Lojtari
1 Mf Nikita Contini (në huazim nga Napoli)
2 Mb Atila Varga
3 Mb Luca Zanon (në huazim nga Fiorentina)
4 Mf Tommaso Arrigoni
5 Mb Dario D'Ambrosio (Kapiteni)
6 Mf Stefano Guberti
7 Mf Alessandro Cesarini
8 Mf Danilo Bulevardi
9 Sm Ettore Gliozzi (në huazim nga Sassuolo)
10 Sm Mattia Aramu
11 Mf Lorenzo Di Livio (në huazim nga Roma)
13 Mb Marco Rossi
14 Mb Mirko Romagnoli
Nr. Kombësia Poz. Lojtari
15 Mb Nicola Belmonte
16 Mf Fabio Gerli
17 Mf Alessio Cristiani
18 Sm Michael Fabbro (në huazim nga Chievo)
20 Mf Giovanni Sbrissa (në huazim nga Sassuolo)
22 Pt Riccardo Melgrati
23 Mb Mirko Esposito
24 Sm Pietro Cianci
25 Mf Francesco Vassallo
26 Mb Marco Imperiale (në huazim nga Empoli)
27 Mb Ivan Pedrelli
28 Mf Federico Chiossi (në huazim nga Atalanta)

Numrat e tërhequr[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

4 Michele Mignani, Mbrojtës (1996–97, 1998–2006)

Trajnerët[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

 
Emri Kombësia Vitet
Vittorio Faroppa 1936–39
Oronzo Pugliese 1959–61
Lauro Toneatto 1964–66
Ettore Mannucci 1977–78
Ottavio Bianchi 1978–79
Ferruccio Mazzola 1983–86
Marcello Lippi 1986–87
Adriano Lombardi 1987–88
Ferruccio Mazzola 1988–89
Vincenzo Guerini Nën. 2001–Shku. 02
Giuseppe Papadopulo 2001–Dje. 04
Luigi Simoni Qer. 2004–Jan. 04
Luigi De Canio Nën. 2004–Qer. 06
Mario Beretta Korrik 2006–Qer. 07
Andrea Mandorlini Korrik 2007–Nën. 07
Mario Beretta Nën. 2007–Qer. 08
Marco Giampaolo Korrik 2008–Tet. 09
Marco Baroni Tet. 2009–Nën. 09
Alberto Malesani Nën. 2009–Maj 10
Antonio Conte Maj 2010–Maj 11
Giuseppe Sannino Qer. 2011–Qer. 12
Serse Cosmi Qer. 2012–Dhje. 12
Giuseppe Iachini Dhje. 2012–2013
Mario Beretta 2013–Qer. 2013
Massimo Morgia Kor. 2014–Kor. 2015
Gianluca Atzori Kor. 2015–Dhje. 2015
Guido Carboni Dhje. 2015–Qer. 2016
Giovanni Colella Kor. 2016–Dhje. 2016
Cristiano Scazzola Dhje. 2016–Qer. 2017
Michele Mignani Qer. 2017–

Statistikat Individuale[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Redaktuar më 26 Gusht 2013: Lisa e lojtarëve me më shumë Ndeshje dhe Gola në historinë e Sienës.

Nr. Emri Kombësia Ndeshje
1 Simone Vergassola 301
2 Stefano Argilli 227
3 Michele Mignani 211
4 Andrea Pepi 208
5 Lauro Toneatto 202
6 Luciano Renoldi 172
7 Daniele Portanova 159
8 Emanuele Calaiò 130
9 Enrico Chiesa 129
10 Gill Voria 129
Nr. Emri Kombësia Gola
1 Emanuele Calaiò 50
2 Massimo Maccarone 49
3 Luciano Renoldi 46
4 Guglielmo Coppola 40
5 Armando Serlupini 33
6 Enrico Chiesa 32
7 Aldo Dapas 27
8 Simone Vergassola 25
9 Simone Tiribocchi 24
10 Luigi Perugini 22

Referime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  1. ^ "Siena's new Stadium will be below ground". BBC. Arkivuar nga origjinali më 21 korrik 2011. Marrë më 26 gusht 2013. {{cite news}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
  2. ^ "Prima Squadra" [Skuadra aktuale] (në italisht). S.S. Robur Siena. Arkivuar nga origjinali më 3 shkurt 2017. Marrë më 2 shkurt 2017.