Ferruccio Mazzola

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Ferruccio Mazzola
Të dhënat vetjake
Datëlindja1 shkurt 1945
VendlindjaTurin, Italia
Data e vdekjes7 maj 2013
VendvdekjaRomë, Italia
PozicioniMesfushor
Karriera me të rinjtë
1963–1964Internazionale
Karriera si profesionist*
VitetKlubiNdeshje(Golat)
1964–1965Marzotto22(6)
1965–1967Venezia50(13)
1967Internazionale1(0)
1967–1968Lecco18(1)
1968–1971Lazio85(11)
1971–1972Fiorentina16(1)
1972–1974Lazio1(0)
1974–1977Sant'Angelo69(3)
1975Hartford Bicentennials (huazim)1(0)
Gjithsej263(35)
Skuadra të menaxhuara
1981–1983Cynthia
1983–1986Siena
1986–1987Spal
1987–1988Venezia
1988–1989Siena
1989–1990Perugia
1990–1992Spezia
1992–1993Alessandria
1994–1995Aosta
* Senior club appearances and goals counted for the domestic league only

Ferruccio Mazzola (1 shkurt 1945 – 7 maj 2013[1]) ishte futbollist dhe menaxher italian, i cili ka luajtur si mesfushor. Ai ishte djali i ish-futbollistit Valentino Mazzola dhe vëllai i Sandro Mazzola.

Karriera[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Gjatë karrierës së tij në Lazio, ai ka fituar Kampionatin italian gjatë sezonit 1973-74 dhe po ashtu ka qenë kapiten i skuadrës për një kohë.[2]

Ai u largua nga futbolli në moshën 30 vjeçare, për shkak se kishte kohë të vështirë dhe nuk kishte i aftë për ta përmbushur suksesin e babait të tij dhe vëllait të tij.[3]

Vdekje[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Ferruccio vdiq më 7 maj 2013 pas një sëmundje të gjatë që kishte.[4]

Referime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  1. ^ [1]
  2. ^ "Kopje e arkivuar". Arkivuar nga origjinali më 3 mars 2012. Marrë më 17 shtator 2016. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)Mirëmbajtja CS1: Archived copy si titull (lidhja)
  3. ^ Gigi Garanzini. "MAZZOLA, Ferruccio". Treccani: Enciclopedia dello Sport. Marrë më 1 maj 2015. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
  4. ^ [2]