Jump to content

Marcello Lippi

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Marcello Lippi

Lippi në 2019
Të dhënat vetjake
Emri i plotëMarcello Romeo Lippi
Datëlindja (1948-04-12) 12 prill 1948 (76 vjeç)
VendlindjaViareggio, Toskana, Itali
Gjatësia1.83 m (6 ft 0 in)
PozicioniMbrojtës
Karriera me të rinjtë
1963–1969Viareggio
Karriera me klube*
VitetKlubiNdeshje(Golat)
1969–1979Sampdoria274(5)
1969–1970Savona (huazim)21(2)
1979–1981Pistoiese45(0)
1981–1982Lucchese23(0)
Gjithsej363(7)
Karriera ndërkombëtare
1971Italia U232(0)
Skuadra të menaxhuara
1982–1985Sampdoria (të rinjtë)
1985–1986Pontedera
1986–1987Siena
1987–1988Pistoiese
1988–1989Carrarese
1989–1991Cesena
1991–1992Lucchese
1992–1993Atalanta
1993–1994Napoli
1994–1999Juventus
1999–2000Internazionale
2001–2004Juventus
2004–2006Italia
2008–2010Italia
2012–2014Guangzhou Evergrande
2016–2019Kina
*Ndeshjet dhe golat me klubet llogariten vetëm për ligën vendase

Marcello Lippi (i lindur më 12 prill 1948 në Viareggio, Provinca e Lucca ne Itali) është një ish-menaxher futbolli i italian e Kupës së Botës-fitues dhe ish-lojtar. Ai shërbeu si trajner italian kreu ekipi nga 16 korrik 2004 12 korrik 2006 dhe e udhëhequr Itali për të fituar 2006 FIFA World Cup. Ai u ri-emëruar si trajner kreu italiane në verën e vitit 2008, pas performancës zhgënjyese në UEFA Euro 2008 sipas menaxherit Roberto Donadoni. Ai u pasua nga Cesare Prandelli27 qershor, 2010.

Kariera Si lojtar

[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Lindur në Viareggio, në Toscana veriore, karrierën e tij profesionale si një mesfushor filloi në 1969. Ai kaloi shumicën e viteve të tij duke luajtur me Sampdoria, ku ai luajti rresht 1969-1978, me përjashtim të një kredi vit në Savona. Në vitin 1979 ai u bashkua me Pistoiese, duke qenë pjesë e promovimit të Arancioni 's në Serie A.

Kariera si Trajner

[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Lippi pension nga futbolli aktiv në vitin 1982, në moshën 34, për të ndjekur një karrierë stërvitje. Pavarësisht kurrë nuk ka luajtur për në Itali në nivel të lartë, Lippi fituar përvojë duke luajtur në krye të vendit të tij si një mbrojtës qendror për Sampdoria. Rritja e tij në krye të pemës filloi edhe menaxheriale në klub gjenuez ku ai filloi si një trajner i ekipit të rinjtë. Pas ndarjes nga ndarjet më të ulët të ndryshme në Itali, u bë një trajner i kreu në Serie A në vitin 1989 me Cesena. Lippi pastaj u zhvendos për në Lucchese dhe Atalanta. pikë kthese për Lippi erdhi në sezonin 1993-1994, kur ai udhëhoqi Napoli në një vend në Kupën UEFA. Arritja ka qenë edhe më të shquar të dhënë të trazirave financiare të një klubi ende të basking në fitoret e fundit frymëzuar nga Diego Maradona.

Lippi tani ishte një objektiv menaxheriale për klubet e të lartë me Juventus fituar garën për të siguruar shërbimet e tij. Ai e fitoi titullin e Serie A në sezonin e tij të parë me një ekip që përfshinte Gianluca Vialli dhe Ciro Ferrara, një lojtar që kishte coached në Napoli dhe i cili më vonë ka vepruar si asistent i tij me Azzurri.

Lippi tani ishte një objektiv menaxheriale për klubet e të lartë me Juventus fituar garën për të siguruar shërbimet e tij. Ai e fitoi titullin e Serie A në sezonin e tij të parë me një ekip që përfshinte Gianluca Vialli dhe Ciro Ferrara, një lojtar që kishte coached në Napoli dhe i cili më vonë ka vepruar si asistent i tij me Azzurri

Mars 2007, Lippi arritur një ekip i XI Evropë që ka luajtur në Manchester United një Match Festimi UEFA, duke përkujtuar 50 vjetorin e nënshkrimit të Traktatit të Romës dhe në vitin 50 e pjesëmarrjes së Manchester United në garat evropiane. Ekipi i tij humbi 4-3 në Old Trafford.