A.C. Cesena

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Jump to navigation Jump to search
Cesena
Emri i plotë Associazione Calcio Cesena S.p.A.
Pseudonimi I Cavallucci Marini
I Bianconeri
Themelimi 1940; 78 vite më parë (1940)
Shpërbërë 2018
Stadiumi Stadio Dino Manuzzi,
Cesena, Itali
(Kapaciteti: 23,900)
Uebfaqja Faqja zyrtare e klubit
Fanella e parë
Fanella e dytë
Fanella e tretë

Associazione Calcio Cesena (Italisht: [tʃɛˈzeːna] ishtë një klub futbollistik italian me seli në Cesena, Emilia-Romanja.

Klubi u themelua në vitin 1940 dhe fitoi ngjitjen e parë në Serie A në vitin 1973. Që nga ajo kohë, klubi ka qënë në Serie A për 11 sezone të tjera, duke arritur pozicionin më të mirë në vitin 1976 duke e përfunduar në vendin e gjashtë, gjë që bëri që luante për pak kohë në Kupën UEFA në sezonin e ardhshëm. Tre ngjitjet e tjera në Serie A janë arkivuar në vitet 1981, 1987 dhe 2010, kjo e fundit u arrit pas dy ngjitjeve rresht – nga liga e tretë (Lega Pro) në vitin 2009 dhe nga Serie B në vitin 2010, duke i fituar të dyja ligat në ndeshjen e fundit të sezonit. Ata aktualisht luajn në Serie A, duke u ngjitur pas sezonit 2013–14.

Historia[redakto | përpunoni burim]

Themeluar në vitin 1940, Cesena arriti Serinë B në vitin 1968 dhe u ngjitën në Serinë A për herë të parë në vitin 1973. Me lojtarë si Pierluigi Cera dhe Gianluigi Savoldi, klubi mbijetoi duke përfunduar në një vend të respektueshëm të 11-të në sezonin e saj debutues, duke e përsëritur këtë rezultat edhe në sezonin e ardhshëm. Në sezonin 1975–76, Cesena surprizoi Italinë duke e mbyllur sezonin në vendin e gjashtë duke u kualifikuar edhe për në Kupën UEFA. Lavdia nuk ishte e gjatë pasi klubi u rrëzua një ligë më poshtë në seezonin e ardhshëm.

Ngjitja e dytë në Serie A erdhi me një vend të dhjetë në vitin 1981 duke e pasur me një rënje tjetër në vitin 1983, duke qëndruar në Serie B për katër vite. Pasi fitoi play-off'et, ata u rikthyen sërisht në Serie A për sezonin 1987–88 duke qëndruar për katër vite rresht, duke qenë i ngurtë mjaftueshëm për të shmangur rënjen nga liga në këtë kohë.

Pas rënjes në vitin 1991, Cesena pati një tjetër mundësi për t'u rikthyer në Serie A në vitin 1994. Me lojtarë si Alessandro Teodorani, Emiliano Salvetti, Luigi Piangerelli, Aldo Dolcetti dhe Dario Hübner, skuadra kishte aftësi të konsiderueshme. Ata e përfunduan sezonin me pikë të barabarta me Padovën, megjithatë, ata humbën play-off'in e ngjitjes e cila ishte një goditje e rëndë për klubin, që do të pësonte rënjen në Serie C1 në vitin 1987. Përderisa ngjitja u pasua, një ndeshje play-off rënjeje kundër Pistoiese në vitin 2000, klubi do të qëndronte edhe katër vite të tjera në këtë ligë.

2005–06 Serie B, Cesena në mënyrë surprizuese u shfaq si pretendentë për t'u ngjitur në Serie A, duke e mbyllur në vendin e gjashtë dhe duke fituar ndeshjet play-off të ngjitjes. Ata i shpëtuan rënjes në sezonin e ardhshëm, por ranë në sezonin 2007–08.

Fushata e parë e Cesenës në Serie C1, tani e riquajtur Lega Pro Prima Divisione, filloi me ish shefin e Foligno, Pierpaolo Bisoli, i cili ishte trajneri i ri i skuadrës. Gjatë sezonit, Cesena shpejt u shfaq si pretendente për të fituar ngjitjen direkt, duke arritur t'a marrë vendin e parë në ligë në javën e 33-të, me vetëm një ndeshje të mbetur dhe me dy pikë para vendit të dytë të mbajtur nga sfiduesit e Pro Patria. Në ndeshjen e javës së fundit të sezonit, Cesena barazoi pa gola kundër Veronës kurse rivalët e Pro Patria barazuan me të njëjtin rezultat kundër Padovës, duke i dhënë bardhezinjëve titullin dhe ngjitjen e menjëhershme në Serie B, pas vetëm një sezoni në ligën e tretë italiane.[1] Cesena ishte e treta në raundin e 33-të në sezonin 2009–10, vetëm një pikë mbrapa Bresciës. Klubi fitoi ngjitjen e dytë rresht pas një fitoreje 1–0 kundër Piacenza dhe pas humbjes së Brescias 2–1 kundër Padovës më 30 maj 2010, duke përfunduar 19 vitet e mungesës në Serie A. Pas sezonit 2011–12, Cesena u rrëzua sërisht për në Serie B.

Që pas rrëzimit Cesena rregulloi financat e saj, me kompaninë e cila u bashkua me kompaninë ndërmjetëse Cesena 1940 Srl në dhjetor 2012.[2] Kompania mbajti 98,23% të aksioneve të AC Cesena SpA. Pas bashkimit, një tjetër kompani e ndërmjetshme u bashkua, Opera Cesena Calcio Srl e përfaqsuar nga Igor Campedelli, i cili më parë zotëronte 65.03% të aksioneve të Cesena 1940 Srl,[3] duke i shitur 27.6% të aksioneve te GMG Srl,[4] e cila drejtohej nga Giorgio Lugaresi, i cili tashmë zotëronte 30.06% të aksioneve të Cesena 1940 Srl përpara se të ndodhte bashkimi.[3] Më 24 prill 2013, Giorgio Lugaresi u ri-zgjodh si presidenti i A.C. Cesena SpA.[5] Pas transaksioneve klubi rikapitulloi për të shmangur falimentimin, me GMG Srl që nëpërmjet degës Cesena & Co. Scarl, kishte 9,499,000 nga 9,500,000 aksionet e Cesenës (99.9895%) deri më 31 mars 2014. Në shkurt 2014, Cesena ishte nën hetim penal për mashtrim gjatë epokës së Campedellit.[6] Ai u pezullua për gjashtë muaj nga Federata Italiane e Futbollit.[7]

Pavarësisht vështirsive financiare, Cesena fitoi edhe njëherë ngjitjen në Serie A më 18 qershor 2014, duke fituar në play-off kundër Latinës me rezultatin e përgjithshëm 4–2. Në atë ndeshje, shumica e lojtarëve (12 nga 20) ishin në huazim nga klubet e tjera, me vetëm katër lojtarë titullar ishin nën kontratë nga Cesena (Renzetti, De Feudis, Garritano dhe Defrel) dhe katër lojtarë në stol (Alberto Iglio, Consolini, Rodríguez dhe Succi).

Ngjyrat dhe stema[redakto | përpunoni burim]

Ngjyrat e klubit janë e zeza dhe e bardha.

Trofe[redakto | përpunoni burim]

Lojtarët[redakto | përpunoni burim]

Skuadra aktuale[redakto | përpunoni burim]

Redaktuar më 1 shtator 2014 [8]

Nr. Pozicioni Lojtari
1 Flag of Italy.svg Pt Nicola Leali (në huazim nga Juventus)
2 Flag of Romania.svg Mb Constantin Nica (në huazim nga Atalanta)
4 Flag of Italy.svg Mf Luca Valzania
5 Flag of Italy.svg Mf Luigi Giorgi (në huazim nga Atalanta)
6 Flag of Italy.svg Mb Stefano Lucchini
7 Flag of Colombia.svg Mf Carlos Carbonero (në huazim nga Roma)
8 Flag of Italy.svg Mf Giuseppe De Feudis
9 Flag of Spain.svg Sm Alejandro Rodríguez
11 Flag of Italy.svg Sm Franco Brienza
14 Flag of Italy.svg Mb Massimo Volta (në huazim nga Sampdoria)
15 Flag of Slovenia.svg Mb Luka Krajnc
16 Flag of Italy.svg Pt Alberto Iglio
17 Flag of Iceland.svg Mb Hörður Magnússon (në huazim nga Juventus)
18 Flag of Bosnia and Herzegovina.svg Sm Milan Đurić
Nr. Pozicioni Lojtari
19 Flag of Italy.svg Sm Davide Succi
23 Flag of Italy.svg Mf Andrea Tabanelli
24 Flag of Italy.svg Mb Gabriele Perico
25 Flag of Italy.svg Mb Daniele Capelli (në huazim nga Atalanta)
26 Flag of Belgium.svg Mf Gaby Mudingayi
30 Flag of Italy.svg Pt Federico Agliardi
33 Flag of Italy.svg Mb Francesco Renzetti
34 Flag of Italy.svg Mf Emmanuel Cascione
44 Flag of Italy.svg Mf Riccardo Cazzola (në huazim nga Atalanta)
56 Flag of Italy.svg Mf Nico Pulzetti (në huazim nga Bologna)
77 Flag of Brazil.svg Mf Zé Eduardo
81 Flag of Italy.svg Pt Walter Bressan
89 Flag of Italy.svg Sm Guido Marilungo (në huazim nga Atalanta)
92 Flag of France.svg Sm Grégoire Defrel

Në huazim[redakto | përpunoni burim]

Nr. Pozicioni Lojtari
Flag of Italy.svg Pt Matteo Grandi (te Bassano Virtus)[9]
Flag of Italy.svg Pt Riccardo Melgrati (te Südtirol)
Flag of Italy.svg Mb Leonardo Arrigoni (te Forlì)
Flag of Guinea.svg Mb Ismaël Bangoura (te San Marino)
Flag of Italy.svg Mb Antonio Mazzotta (te Catania)
Flag of Italy.svg Mb Filippo Capitanio (te Santarcangelo)
Flag of Italy.svg Mb Carlo Crialese (te Cremonese)
Flag of Italy.svg Mb Andrea Ingegneri (te Bassano Virtus)
Flag of Italy.svg Mb Fabio Reato (te Forlì)
Flag of Guinea.svg Mb Mohamed Traoré (te Santarcangelo)
Flag of Italy.svg Mb Davide Adorni (te Santarcangelo)
Nr. Pozicioni Lojtari
Flag of Italy.svg Mb Matteo Zanini (te Cosenza)
Flag of Italy.svg Mf Tommaso Arrigoni (te Forlì)
Flag of Italy.svg Mf Fabrizio Bramati (te Savona)
Flag of Italy.svg Mf Nicola Capellini (te Forlì)
Flag of Bosnia and Herzegovina.svg Mf Marco Đurić (te L'Aquila)
Flag of Italy.svg Mf Stefano Sensi (te San Marino)
Flag of Italy.svg Mf Felice Di Cecco (te Gorica)
Flag of Montenegro.svg Sm Saša Čičarević (te San Marino)
Flag of Italy.svg Sm Sacha Cori (te Cosenza)
Flag of Italy.svg Sm Luca Garritano (te Modena)

Lojtarë të tjerë nën kontratë[redakto | përpunoni burim]

Nr. Pozicioni Lojtari
Flag of Italy.svg Mb Nicolò Lini
Flag of Italy.svg Mf Yago Del Piero
Nr. Pozicioni Lojtari
Flag of Italy.svg Sm Antonio Romano

Bashkpronësi[redakto | përpunoni burim]

Vetëm lojtarët e shitur nga Cesena janë përfshirë
Nr. Pozicioni Lojtari
Flag of Italy.svg Pt Andrea Rossini (me Parmën deri më 30 qershor 2015)
Flag of Italy.svg Mb Thomas Fabbri (me Parmën deri më 30 qershor 2015)
Flag of Italy.svg Mf Caio De Cenco (me Pavia deri më 30 qershor 2015)
Nr. Pozicioni Lojtari
Flag of the Netherlands.svg Mf Damjan Djoković (me Bolonjën deri më 30 qershor 2015)
Flag of Italy.svg Sm Daniele Ferri (me Brescian deri më 30 qershor 2015)
Flag of Italy.svg Sm Manuel Canini (me Brescian deri më 30 qershor 2015)

Numrat e pensionuar[redakto | përpunoni burim]

Red right arrow.svg
 Artikulli kryesor: Numrat e tërhequr në futboll.
Nr. Lojtari Kombësia Pozicioni Arsyeja Ref
12 Tifosi Italia Italia Anjë E rezervuar për mbështetësit e Cesenës [10]
21 Martelli, PaoloPaolo Martelli Italia Italia Mbrojtës Në nderim të tij. Vdiq në një aksident me makinë më 12 prill 1999

Ish lojtar të shquar[redakto | përpunoni burim]

Kjo është një listë e lojtarëve të përfshirë që kanë marrë thirrje dhe kanë luajtur me kombëtaren gjatë kohës që kanë qënë pjesë e klubit, kanë bërë kontribute specifike në termat e paraqitjeve dhe golave gjatë kohës që kanë qënë pjesë e skuadrës, i kanë bërë kontribute specifike sportit para se të bashkoheshin me klubin, ose pasi e kanë lënë. Lista nuk është plotësisht se plotësuar, shtesa dhe përpunimet do të vazhdojnë të bëhen me kalimin e kohës.

Trajnerët[redakto | përpunoni burim]

Referimet[redakto | përpunoni burim]

  1. ^ "Esplode un urlo di felicità Il Cesena torna in serie B". Il Resto del Carlino. 17 maj 2009. Arkivuar nga origjinali më 3 janar 2013. Marrë më 18 maj 2009. 
  2. ^ "Calcio: ecco il nuovo assetto bianconero". romagnanoi.it. 12 tetor 2012. Marrë më 19 qershor 2014. 
  3. ^ a b "Cesena, il cuore in Romagna e il portafoglio a Milano". tuttob.com. 9 tetor 2012. Marrë më 19 qershor 2014. 
  4. ^ "La NewCo. entra nel Cesena Calcio". AC Cesena. 13 prill 2013. Arkivuar nga origjinali më 15 shkurt 2016. Marrë më 19 qershor 2014. 
  5. ^ "Giorgio Lugaresi è il nuovo Presidente del Cesena Calcio". AC Cesena. 24 prill 2013. Arkivuar nga origjinali më 1 qershor 2013. Marrë më 31 maj 2014. 
  6. ^ "Sequestri della polizia nella sede del Cesena Calcio". AC Cesena. 3 shkurt 2014. Marrë më 19 qershor 2014. 
  7. ^ Comunicato Ufficiale FIGC.it
  8. ^ "I numeri di maglia 2014/2015". AC Cesena. 28 korrik 2014. Arkivuar nga origjinali më 28 korrik 2014. Marrë më 28 korrik 2014. 
  9. ^ "Ufficiale: Matteo Grandi e Nicolò Tonon al Bassano Virtus". Bassano Virtus 55 ST. 15 korrik 2014. Marrë më 18 shkurt 2015. 
  10. ^ "Eugeo ritira la maglia n. 12" [Eugeo tërheq fanellën me numrin 12]. Cesena Calcio. 29 korrik 2009. Arkivuar nga origjinali më 20 mars 2012. Marrë më 9 korrik 2011. 

Lidhje të jashtme[redakto | përpunoni burim]