Massimo Ambrosini

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Shko te: navigacion, kërko
Massimo Ambrosini
Massimo Ambrosini – A.C. Milan 2.jpg
Massimo Ambrosini duke luajtur me Milanin në maj 2007
Të dhënat personale
Emri i plotë Massimo Ambrosini
Data e lindjes (1977-05-29) 29 Maj 1977 (40 vjeç)
Vendi i lindjes Pesaro, Marche, Itali
Gjatësia 1,82 m (5 ft 11+12 in)
Pozita ne fushë Mesfushor
Informacionet për klubin
Klubi aktual Milan
Numri 23
Kariera në rini
1992–1994 Cesena
Kariera profesioniste*
Vitet Klubi Ndesh. (Gls)
1994–1995 Cesena 25 (1)
1995–2013 Milan 324 (29)
1997–1998 Vicenza (Huazim) 27 (1)
2013- Fiorentina 0 (0)
Ekipi kombëtar
1995 Italia U18 7 (1)
1995–2000 Italia U21 18 (1)
1999–2008 Italia 35 (0)
* Ndeshjet dhe golat në nivelin profesionist, vetëm në ligën vendase deri në daten 2 maj 2012.

† Ndeshje (Gola).

‡ Ndeshjet dhe golat në kombëtare deri më 22 qershor 2008

Massimo Ambrosini (lindur më 29 maj 1977 në Pesaro, Marche) është një futbollist profesionist italian i cili luan si mesfushor për skuadrën nga Serie A, Fiorentina. Ai është i njohur për aftësitë e tij ajrore, pasuese dhe ndërhyrëse. Ai ka qënë i AC MIlan për 18 vite, duke qënë edhe 4 vite Kapiten pas tërheqjes së Paolo Maldinit.

Statistikat e Karrierës[redakto | redakto tekstin burimor]

Skuadra Sezoni Liga
Shtëpiake
Kupa
Shtëpiake
Kompeticionet
Evropian
Kompeticionet
Tjera
Gjithsej
Paraqitje Gola Paraqitje Gola Paraqitje Gola Paraqitje Gola Paraqitje Gola
Cesena 1994–95 25 1 2 0 - - - - 27 1
Gjithsej 25 1 2 0 27 1
Vicenza (në huazim) 1997–98 27 1 1 0 7 0 - - 35 1
Gjithsej 27 1 1 0 7 0 35 1
Milan 1995–96 7 0 4 0 3 0 - - 14 0
1996–97 11 0 3 0 4 0 - - 18 0
1998–99 26 1 3 0 - - - - 29 1
1999–2000 29 2 4 0 2 0 1 0 36 2
2000–01 16 3 3 1 7 0 - - 26 4
2001–02 9 3 1 0 3 0 - - 13 3
2002–03 21 1 3 1 13 0 - - 37 2
2003–04 20 1 3 1 7 0 2 0 32 2
2004–05 22 1 4 2 11 1 1 0 38 4
2005–06 13 1 1 0 4 0 - - 18 1
2006–07 19 2 3 0 12 0 - - 34 2
2007–08 33 4 - - 8 0 2 0 43 4
2008–09 28 7 - - 5 1 - - 33 8
2009–10 30 1 1 0 8 0 - - 39 1
2010–11 18 1 1 0 4 0 - - 23 1
Gjithsej 302 28 34 5 91 2 6 0 433 35
Gjithsej Karriera 354 30 37 5 98 2 6 0 495 37