Vicenza Calcio

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Jump to navigation Jump to search
Vicenza Calcio
Pseudonimi(et)Biancorossi (Bardhekuqtë)
La nobile provinciale (Provincialja fisnike)
Themeluar9 Mars 1902
StadiumiRomeo Menti
Kapaciteti12,300 vende
PronariFlamuri Ticiano Kuniko
TrajneriFlamuri Pasquale Marino
LigaLega Pro
Uebfaqja[[1] Uebfaqja e klubit]

Vicenza Calcio (shqip: Viçenca Futboll) është një klub futbolli italian, i themeluar në datë 9 Mars 1909, në qytetin e Viçencës. Ajo është skuadra më e vjetër e krijuar në rajonin e Venetos.[1][2][3]

Aktualisht ekipi gjendet në Lega Pro dhe i luan ndeshjet pritëse në stadiumin Romeo Menti me kapacitet 12,300 spektatorë.
Historia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Ngjyrat dhe simbolet[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Klubi[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Lojtarët dhe presidentët[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Trofej[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Tifozët[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Referime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  1. ^ "Viçenca Futboll | Historia". Arkivuar nga origjinali më 31 korrik 2013. Marrë më 22 janar 2015. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
  2. ^ Stampa:ItAlberto Belloni, Guido Meneghetti, Luca Pozza, 100 vitet e Provinciales Fisnike – Edizioni Archimedia, Vicenza, 2002
  3. ^ Stefano Ferrio, Shekulli bardhekuq – Njëqind vjet Viçenca Futboll – Società Editrice Athesis, S.Martino B.A. (Vr) në bashkpunim me Il Giornale di Vicenza, 2002

Lidhje të jashtme[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]