Vicenza Calcio

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Jump to navigation Jump to search

Vicenza Calcio (shqip: Viçenca Futboll) është një klub futbolli italian, i themeluar në datë 9 Mars 1909, në qytetin e Viçencës. Ajo është skuadra më e vjetër e krijuar në rajonin e Venetos.[1][2][3]

Aktualisht ekipi gjendet në Lega Pro dhe i luan ndeshjet pritëse në stadiumin Romeo Menti me kapacitet 12,300 spektatorë.
Historia[redakto | përpunoni burim]

Ngjyrat dhe simbolet[redakto | përpunoni burim]

Klubi[redakto | përpunoni burim]

Lojtarët dhe presidentët[redakto | përpunoni burim]

Trofej[redakto | përpunoni burim]

Tifozët[redakto | përpunoni burim]

Referimet[redakto | përpunoni burim]

  1. ^ "Viçenca Futboll | Historia". Arkivuar nga origjinali më 31 korrik 2013. Marrë më 22 janar 2015.  Një parametër i panjohur |url-status= është injoruar (ndihmë)
  2. ^ (italisht)Alberto Belloni, Guido Meneghetti, Luca Pozza, 100 vitet e Provinciales Fisnike – Edizioni Archimedia, Vicenza, 2002
  3. ^ Stefano Ferrio, Shekulli bardhekuq – Njëqind vjet Viçenca Futboll – Società Editrice Athesis, S.Martino B.A. (Vr) në bashkpunim me Il Giornale di Vicenza, 2002

Lidhje të jashtme[redakto | përpunoni burim]