Yuto Nagatomo

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Jump to navigation Jump to search
Yuto Nagatomo
長友佑都
Yuto Nagatomo 2011.jpg
Nagatomo duke luajtur për Interin në vitin 2011
Të dhënat personale
Emri i plotëYuto Nagatomo
Data e lindjes (1986-09-12) 12 Shtator 1986 (33 vjeç)
Vendi i lindjesSaijō, Ehime, Japoni
Gjatësia1,70 m (5 ft 7 in)[1]
PozicioniMbrojtës i majtë
Informacionet për klubin
Klubi aktualGalatasaray
Numri55
Karriera në rini
2002–2004Higashi Fukuoka High School
2005–2007Meiji University
Karriera profesioniste*
VitetKlubiNdesh.(Gls)
2008–2010Tokyo72(5)
2010–2011Cesena (huazim)16(0)
2011–2018Internazionale75(6)
2018Galatasaray (huazim)15(0)
2018–Galatasaray10(0)
Ekipi kombëtar
2008–Japonia54(3)
* Ndeshjet dhe golat në nivelin profesionist, vetëm në ligën vendase deri në daten 6 janar 2019.

† Ndeshje (Gola).

‡ Ndeshjet dhe golat në kombëtare deri më 2 korrik 2018

Yuto Nagatomo (lindur më 12 shtator 1986) është një futbollist profesionist japonez i cili luan si mbrojtës i majtë për klubin turk Galatasaray dhe kombëtaren japoneze.[2]

Karriera me klube[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Karriera e herëshme[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Nagatomo filloi të luaj futboll në kindergarten, dhe ishte lojtar i mirë gjatë ditëve të shkollës, por kur u bë 20 vjeç, ai u bë i panjohur në komunitetin futbollistik të Japonisë. Kur ishte 12 vjeç, ai u përpoq shumë për tu bashkuar me skuadrën e të rinjëve të Ehime F.C., por dështoi dhe vazhdoi të luante në shkollën e tij.

FC Tokyo[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Cesena[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Më 10 korrik 2010, Nagatomo u ble nga klubi italian i Serie A, Cesena, ku ai luajti në gjysmën e parë të sezonit 2010–11 si lojtari titullar në krahun e majtë të mbrojtjes [3][4]. Përpara nisjes në Itali, Nagatomo mbajti një fjalim përpara 25,000 mijë tifozëve para fillimit të ndeshjes kundër Vissel Kobe më 17 korrik 2010.

Internazionale[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Për shkak të performancave të tij impresionuese me Cesenën dhe JaponinëKupën Aziatike 2011, ai u ble plotësisht nga Inter në janar 2011.[5] Cesena mori si shkëmbim mbrojtësin italian Davide Santon i cili huazua deri në fund të sezonit, duke bërë që Nagatomo të jetë lojtari i parë aziatik i Interit.[6][7]

Sezoni 2010–11[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Nagatomo bëri debutimin e tij me Interin duke veshur fanellën me numrin 55 më 6 Shkurt 2011, duke zëvëndësuar hollandezin Wesley Sneijder në ndeshjen e Serie A kundër Romës që u luajt në San Siro, ku Inter fitoi me rezultatin 5–3.[8] Në ndeshjen tjetër, Nagatomo hyri sërisht si zëvëndësues me Interin që u mposht nga Juventus me rezultatin 1–0.[9] Nagatomo më pas luajti si titullar në dy ndeshjet e rradhës kundër Fiorentinës dhe Cagliarit ku Inter fitoi respektivisht 2–1 dhe 1–0.[10][11] Nagatomo tregoi shkathtësi duke luajtur në krahun e djathtë të mbrojtjes në ndeshjen kundër Sampdoriës më 27 Shkurt 2011, duke luajtur 90 mintua në fitoren 2–0 të skuadrës së tij.[12][13] Më 6 Mars 2011, Nagatomo shënoi golin e tij të parë me fanellën e Interit në fitoren shkatërrimtare 5–2 kundër Genoës; ai shënoi golin e pestë të skuadrës së tij pas një asisti në zonë të Kharja.[14].

Më 15 mars 2011, për të treguar solidaritet nga vendit të tij pas tërmertit dhe tsunamit katastrofal që kishte ndodhur javë e kaluar ai vendosi një flamur japonez (me mbishkrimin "You'll Never Walk Alone" [Ju kurrë nuk do të ecni vetëm]), një thirrje e ish skuadrës së tij në Tokjo, në fushën e Allianz Arena në ndeshjen e raundit të 16 të Champions Leagues kundër gjermanëve të Bayern Munich.[15] Kjo ishte ndeshja ku Nagatomo bëri debutimin e tij në Champions League duke hyrë në vend të Chivu, duke ndihmuar Interin të bërë një përmbysje fantastike dhe të fitonte ndeshje duke kaluar në çerek–finale [16]. Në çerek–finale, Inter u vendos përball gjermanëve të Schalke 04. Nagatomo sëbashku me shokun e kombëtares Atsuto Uchida i cili luante me Schalken u bënë respektivisht futbollistët e dytë dhe të tretë që luajnë në një çerek–finale të Champions League (Keisuke Honda ishte lojtari i parë pasi ai luajti në çerek–finale me CSKA Moscow gjatë sezonit 2009–10). Në ndeshjen e fundit të Serie A, Nagatomo shënoi Golin e dytë me fanellën e Interit duke kontribuar në fitoren 3–0 kundër CataniasSan Siro. Pasi Serie A përfundoi, Inter arriti një marrëveshje me Cesenën për blerjen përfundimtare të Nagatomos dhe si shkëmbim ata do të merrnin para, megjithatë, ata si shkëmbim morën edhe kartonat e italianëve Luca Garritano (700,000 mijë ) dhe Luca Caldirola.

Sezoni 2011–12[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Nagatomo e nisi sezonin 2011–12 duke luajtur 62 në ndeshjen e parë të sezonit në Seria A ku Inter u surprizua nga Palermo e cila e mposhti me rezultatin 4–3 [17]. Më 27 shtator 2011, ai dhuroi assitin e parë në Champions League në ndeshjen kundër rusëve të CSKA Moscow ku Inter fitoi me rezultatin 3–2 në ndeshjen e dytë të fazës së grupeve [18]. Nagatomo luajti si titullar në fillim të sezonit duke bërë performanca të mirë dhe kjo gjë bëri që ai ta ruante vendin e titullarit edhe për pjesën tjetër të sezonit. Nagatomo shënoi Golin e parë të sezonit më 10 dhjetor 2011 në fitoren 2–0 kundër Fiorentinës në javën e 15 të Serie A që u luajt në San Siro [19]. Ai vazhdoi formën e mirë duke shënuar tre ditë më vonë Golin e vetëm në fitoren 1–0 jashtë fushe kundër Genoas; Goli u shënua në minutën e 67 me kokë pas një krosimi nga jashtë zone nga Ricardo Álvarez [20]. Nagatomo bëri një performancë fantastike në ndeshjen e fundit për vitin 2011 kundër Lecces më 21 dhjetor duke kontribuar me dy assista në fitoren 4–1 [21].

Më 11 prill 2012, Nagatomo fitoi një penallti e cila u shëndrua në Gol nga Diego Milito në fitoren 2–1 kundër SienësSan Siro [22]. Nagatomo e mbylli sezonin me 43 paraqitje në të gjitha kompedicionet, përshirë 35 në Serie A, me Interin që e mbylli sezonin në vendin e gjashtë me 58 pikë duke mos u kaulfikuar për herë të parë në Champions League pas dhjetë vitesh.

Sezoni 2012–13[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Nagatomo dhe Inter e nisën sezonin më 2 gusht në ndeshjet play-off të Europa League, me japonezin i cili shënoi në ndeshjen e parë të raundit të tretë kaulifikues kundër kroatëve të Hajduk Split, ku Inter fitoi me rezultatin 3–0 në Stadion Poljud [23]. Ky ishte Goli i parë në kompedicionet evropiane për të. Pasi Inter kaloi me sukses ndeshjet play-off, Nagatomo shënoi Golin e dytë evropian në ndeshjen e parë në fazën e grupeve kundër rusëve të Rubin Kazan duke i dhënë skuadrës në minutën e 92 barazimin 2–2 në San Siro [24]. Ai luajti titullar në ndeshjen e parë të sezonit në ligë me Interin që mposhti me rezultatin 3–0 jashtë fushe skuadrën e sapongjitur Pescarën [25]. Nagatomo mori kartonin e parë të kuq me fanellën e Interit më 7 tetor 2012 në derbin kundër rivalëve të Milan, ku ai, në minutën e 48 preku topin me dorë duke marrë kartonin e dytë të verdhë. Megjithatë, Inter fitoi me rezultatin 1–0 falë Golit të herëshëm të mbrojtësit Walter Samuel që në minutën e tretë [26]. Më 3 nëntor 2012, Nagatomo assistoi Golin e tretë të shënuar nga Palacio në fitoren 3–1 kundër JuventusitJuventus Stadium [27], duke i shkaktuar atyre humbjen e parë në këtë stadium që nga ndërtimi i tij, gjithashtu Inter i shkaktoi humbjen e parë Juventusit pas 50 ndeshjesh [28]; Assisti erdhi pas një kundërsulmi të Interit në minutën e 89, me Nagatomon që në fillim goditi dhe më pas pasoi topin e Palacio, i cili shënoi Golin e fitores. Pas kësaj fitoreje, Inter renditej i dyti në renditjen e Serie A me vetëm një pikë më pak se Juventus, por skuadra Zikaltër në tre ndeshjet e rradhës mori vetëm një pikë, duke humbur pozicione në renditje dhe duke bërë që Juventus t'i shkëputej.

Më 5 janar 2014, ai rinovoi kontratën e tij deri në qershor 2016 [29]. Nagatomo do të luante si titullar edhe në pjesën e dytë të sezonit me Interit që e humbi komplet formën e mirë të pjesës së parë të sezonit duke e mbyllur kampionatin në vendin e nëntë duke regjistuar renditjen më negative në vitet e fundit. Kjo gjë bëri që klubi të mos kualifikohej në kupat evropiane pas më shumë se dhjetë vitesh. Nagatomo e mbylli sezonin para kohe pasi më 14 prill 2013 në humbjen 2–0 jashtë fushe kundër Cagliarit, Nagatomo pësoi një dëmtim duke ndrydhur kaviljen e majtë [30]. Ai e mbylli sezonin e tretë me 35 paraqitje në të gjitha kompedicionet, me 25 prej tyre në Serie A, dhe me dy Gola.

Sezoni 2013–14[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Nagatomo nisi sezonin e katërt me Interin duke shënuar Golin e parë në fitoren 2–0 kundër Genoas më 25 gusht 2013 në ndeshjen e parë të sezonit 2013–14 në Serie A [31]. Ai e bërë këtë gjë sërisht duke shënuar në ndeshjen e javës së dytë kundër Catanias ku Inter fitoi me rezultatin 3–0 jashtë fushe [32]. Më 22 shtator 2013, Nagatomo dhuroi assistin e parë të sezonit i cili u shëndrua në Gol nga Palacio me Interin i cili shkatërroi skuadrën e sapongjitur Sassuolo me rezultatin 7–0 [33]. Më 9 nëntor 2013, Nagatomo shënoi Golin e tretë të sezonit pas një assisti magjik të Mateo Kovačić duke kontribuar në fitoren 2–0 në San Siro kundër Livornos [34]. Ai vazhdoi me paraqitjet e mira duke shënuar rreth një muaj më vonë më 15 dhjetor 2013 në humbjen 4–2 jashtë fushe kundër Napolit [35]. Zikaltrit e mbyllën vitin me fitoren 1–0 në derbi kundër rivalëve të Milanit, duke e mbyllur vitin 2013 në vendin e pestë [36].

Ai e nisi vitin 2014 duke luajtur në ndeshjen e parë të atij viti kundër Lazios jashtë fushe ku Inter humbi me rezultatin 1–0. Ai shënoi Golin e parë për atë vit më 13 janar në barazimin 1–1 kundër Chievos [37]. Më vonë gjatë ndeshjes atij i'u anullua një Gol i rregullt. Më 15 Shkurt 2014, Nagatomo assistoi Icardin në fitoren 2–1 kundër Fiorentinës jashtë fushe [38], kurse më 5 prill, ai e assistoi sërisht atë, këtë herë në barazimin 2–2 kundër BolognësSan Siro [39]. Ai assistoi një tjetër Gol, këtë herë në fitoren 2–0 jashtë fushe kundër Parmës më 19 prill, me japonezin i cili pasoi topin te si sapofuturi në lojë Fredy Guarin, mesfushorin i cili goditi nga jashtë zone për të dyfishuar rezultatin [40]. Kjo ishte fitorja e parë e Interit në fushën e tyre që nga sezoni 2007–08, kur zikaltrit fitonin në javën e fundit të Serie A me Golat e Ibrahimoviç për të siguruar titullin kampion. Ai e mbylli sezonin me 36 paraqitje në të gjitha kompedicionet, ku 34 i luajti në Serie A dhe 2 në Kupën Italisë, duke shënuar gjithashtu edhe 5 Gola.

Sezoni 2014–15[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Karriera ndërkombëtare[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Kupa e Botës 2010[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Kupa e Azisë 2011[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Kupa e Konfederatave 2013[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Kupa e Botës 2014[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Jeta personale[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Nagatomo ka lindur në Saijō, Ehime më 12 shtator 1986. Gjyshi i tij, Yoshida Tatsuo dhe vëllai i gjyshit të tij Minoru kanë qënë çiklistë të famshëm profesionistë ku konkuronin në Keirin.

Statistikat e karrierës[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Klube[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Redaktuar më 3 gusht 2014[41][2]
Klubi Sezoni Liga Kupa1 Kupa e Ligës2 Kontinenti3 Total
Ndeshje Gola Ndeshje Gola Ndeshje Gola Ndeshje Gola Ndeshje Gola
Meiji University 2006 - 1 0 - - 1 0
2007 - 1 0 - - 1 0
Total - 2 0 - - 2 0
Tokyo 2007 0 0 - 1 0 - 1 0
2008 29 3 3 0 3 0 - 35 3
2009 31 1 1 0 4 1 - 36 2
2010 12 1 - 1 0 - 13 1
Total 72 5 4 0 9 1 - 85 6
Cesena 2010–11 16 0 - - - 16 0
Total 16 0 0 0 - - 16 0
Internazionale 2010–11 13 2 3 0 - 3 0 19 2
2011–12 35 2 1 0 - 7 0 43 2
2012–13 25 0 2 0 - 8 2 35 2
2013–14 34 5 2 0 - - 36 5
Total 107 9 8 0 - 18 2 134 11
Karriera në total 196 14 14 0 9 1 18 2 237 17

1Përshirë Emperor's Cup dhe Coppa Italia.

2Përfshirë J. League Cup.

3Përfshirë UEFA Champions League dhe UEFA Europa League.

Kombëtarja[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Trofe[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Shteti[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Skuadra[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Personale[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Referimet[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

 1. ^ "Yuto Nagatomo". EUROSPORTS.COM. Marrë më 25 dhjetor 2012. Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 2. ^ a b "Yuto Nagatomo". Soccerway. Marrë më 25 dhjetor 2012. Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 3. ^ "Il difensore giapponese Yuto Nagatomo al Cesena". AC Cesena. 14 korrik 2010. Arkivuar nga origjinali origjinali më 1 shkurt 2018. Marrë më 16 korrik 2010. Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 4. ^ "長友佑都選手 チェゼーナへ期限付き移籍決定のお知らせ" [Player Nagatomo Yuto to Cesena in period confirmed]. FC Tokyo. 14 korrik 2010. Marrë më 31 janar 2011. Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 5. ^ Emanuele Melfi (28 janar 2011). "Cesena, Nagatomo è tutto bianconero" [Cesena, Nagatomo tërësisht bardhezi]. tuttomercatoweb.com. Marrë më 31 janar 2011. Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 6. ^ "Davide Santon è del Cesena, Nagatomo all'Inter" [Davide Santon është i Cesenës, Nagatomo te Inter]. AC Cesena. 31 janar 2011. Arkivuar nga origjinali origjinali më 14 dhjetor 2017. Marrë më 31 janar 2011. Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 7. ^ "Yuto Nagatomo joins Inter" [Yuto Nagatomo i bashkohet Interit]. www.inter.it. F.C. Internazionale Milano. 31 janar 2011. Marrë më 31 janar 2011. Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 8. ^ "Inter-Roma 5-3, Che spettacolo!" [Inter-Roma 5-3 Cfarë spektakli!]. Repubblica.it. 6 shkurt 2011. Marrë më 6 shkurt 2011. Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 9. ^ "Juventus 1-0 Inter: Matri Header Hands Bianconeri Surprise Derby d'Italia Victory". Goal.com. www.goal.com. 13 shkurt 2011. Marrë më 13 shkurt 2011. Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 10. ^ "Fiorentina 1-2 Inter: Pazzini clinches it". Inter.it. www.inter.it. 16 shkurt 2011. Marrë më 16 shkurt 2011. Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 11. ^ "Serie A, Inter 1-0 Cagliari: Ranocchia settles it". Inter.it. www.inter.it. 19 shkurt 2011. Marrë më 19 shkurt 2011. Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 12. ^ "Nagatomo playing at right full back". WhoScored.com. Marrë më 3 gusht 2014. Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 13. ^ "Sampdoria 0-2 Inter: Sneijder and Eto'o". Inter.it. www.inter.it. 27 shkurt 2011. Marrë më 27 shkurt 2011. Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 14. ^ "Inter 5-2 Genoa". Serie A. legaseriea.it. 6 mars 2011. Marrë më 6 mars 2011. Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 15. ^ "長友が日の丸に「心は一つ」、欧州CLで被災地へメッセージ". Reuters. 16 mars 2011. Arkivuar nga origjinali origjinali më 15 korrik 2011. Marrë më 16 mars 2011. Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 16. ^ "Bayern sunk by last-gasp Inter winner". UEFA. www.uefa.com. 15 mars 2011. Marrë më 15 mars 2011. Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 17. ^ "Palermo vs Inter Milan Highlights Video 4-3 Goals 2011 September First Forlan Inter goal". Soccer Blogger.com. www.soccer-blogger.com. 15 shtator 2011. Marrë më 15 shtator 2011. Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 18. ^ "Zárate winner gets Inter going at CSKA". UEFA. www.uefa.com. 27 shtator 2011. Marrë më 27 shtator 2011. Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 19. ^ "Inter 2-0 Fiorentina: Pazzini and Nagatomo lead Ranieri's side back to winning ways". Goal.com. www.goal.com. 10 dhjetor 2011. Marrë më 10 dhjetor 2011. Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 20. ^ "Xhenovas i bie të fikët, Interi fiton sërisht". Panorama Sport. 13 dhjetor 2011. Marrë më 13 dhjetor 2011. Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 21. ^ "Inter 4-1 Lecce: Nerazzurri recover from early setback to record confident victory". Goal.com. www.goal.com. 21 dhjetor 2011. Marrë më 21 dhjetor 2011. Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 22. ^ "Inter 2-1 Siena: Milito double clinches points and keeps Nerazzurri's slim Champions League hopes alive". Goal.com. www.goal.com. 11 prill 2012. Marrë më 11 prill 2012. Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 23. ^ "Hnk Hajduk Split 0-3 Internazionale". Soccerway.com. www.soccerway.com. 2 gusht 2012. Marrë më 2 gusht 2012. Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 24. ^ "Nagatomo salvages Inter draw against Rubin". UEFA.com. www.uefa.com. 20 shtator 2012. Marrë më 20 shtator 2012. Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 25. ^ "Interi bën një nisje perfekte, "bombardon" Peskarën". Panorama Sport. Panorama Sport. 26 gusht 2012. Arkivuar nga origjinali origjinali më 28 gusht 2012. Marrë më 26 gusht 2012. Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 26. ^ "AC Milan 0-1 Inter: Samuel header secures derby spoils for 10-man Nerazzurri". Goal.com. www.goal.com. 7 tetor 2012. Marrë më 7 tetor 2012. Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 27. ^ "Interi për titull, dorëzohet Juventusi". Panorama Sport. 3 nëntor 2012. Arkivuar nga origjinali origjinali më 8 nëntor 2012. Marrë më 3 nëntor 2012. Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 28. ^ "Interi i frikshëm, mund Juven pas 49 fitoresh në Seria A". Panorama Sport. 3 nëntor 2012. Marrë më 3 nëntor 2012. Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 29. ^ "Marcato: L'Inter e Nagatomo insieme fino al 2016". inter.it. www.inter.it. 5 janar 2013. Marrë më 5 janar 2013. Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 30. ^ "Interi në hall, Nagatomo e Gargano humbin sezonin". Panorama Sport. 16 prill 2012. Marrë më 16 prill 2012. Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 31. ^ "Internazionale 2-0 Genoa - All Goals and Highlights [25/08/13] HD". YouTube. 25 gusht 2013. Marrë më 25 gusht 2013. Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 32. ^ "Super-Inter shkatërron Katanian, Maxarri në delir". Panorama Sport. Panorama Sport. 1 shtator 2013. Marrë më 1 shtator 2013. Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 33. ^ "Dopietë e Diego Militos, Interi në qiellin e 7-të". Panorama Sport. Panorama Sport. 22 shtator 2013. Arkivuar nga origjinali origjinali më 30 shtator 2013. Marrë më 22 shtator 2013. Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 34. ^ "Interi përshëndet Moratin me fitore". Panorama Sport. Panorama Sport. 9 nëntor 2013. Arkivuar nga origjinali origjinali më 14 nëntor 2013. Marrë më 9 nëntor 2013. Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 35. ^ "Napoli "poker" Interit, zikaltrit futen në krizë". Panorama Sport. Panorama Sport. 15 dhjetor 2013. Arkivuar nga origjinali origjinali më 22 dhjetor 2013. Marrë më 15 dhjetor 2013. Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 36. ^ "Gol me finte, Interi thyen Milanin në derbi". Panorama Sport. Panorama Sport. 22 dhjetor 2013. Arkivuar nga origjinali origjinali më 26 dhjetor 2013. Marrë më 22 dhjetor 2013. Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 37. ^ "Interi zhgënjen sërish, ka harruar të fitojë". Panorama Sport. Panorama Sport. 13 janar 2014. Arkivuar nga origjinali origjinali më 18 janar 2014. Marrë më 13 janar 2014. Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 38. ^ "Ikardit i duhen 10' për të mundur Fiorentinën". Panorama Sport. Panorama Sport. 15 shkurt 2014. Marrë më 15 shkurt 2014. Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 39. ^ "Milito tradhton Interin, barazim me Bolonjën". Panorama Sport. Panorama Sport. 5 prill 2014. Marrë më 5 prill 2014. Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 40. ^ "Interi shkon drejt Europës, thyen tabunë "Parma"". Panorama Sport. Panorama Sport. 19 prill 2014. Arkivuar nga origjinali origjinali më 27 dhjetor 2014. Marrë më 19 prill 2014. Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 41. ^ "Yuto Nagatomo > Club matches" [Yuto Nagatomo > Ndeshjet me klube]. worldfootball.net. Marrë më 25 dhjetor 2012. Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)

Lidhje të jashtme[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]