2012–13 Serie A

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Serie A
Sezoni2012–13
KampionëtJuventus
titulli i 29të
LargohenPalermo
Siena
Pescara
Liga e KampioneveJuventus
Napoli
Milan
Liga e EvropësFiorentina
Udinese
Lazio
Ndeshje të luajtura380
Gola të shënuar1000 (2.63 për ndeshje)
Golashënuesi kryesorEdinson Cavani (29)
Fitorja më e madhe në shtëpiSampdoria 6–0 Pescara
Lazio 6–0 Bologna
Fitorja më e madhe si mysafirPescara 1–6 Juventus
Rezultati me më shumë golaTorino 3–5 Napoli
Rrugëtimi më i gjatë me fitore9 ndeshje
Juventus[1]
Rrugëtimi më i gjatë pa humbje14 ndeshje
Milan[2]
Rrugëtimi më i gjatë pa fitore19 ndeshje
Pescara[3]
Rrugëtimi më i gjatë me humbje8 ndeshje
Pescara[3]
Pjesëmarrja më e lartë79,341[4]
Internazionale 1–1 Milan
Pjesëmarrja më e ulët6,300[4]
Udinese 1–1 Palermo
Pjesëmarrja mesatare24,655[4]

2012–13 Serie A (njihet si Serie A TIM për shkak të sponsorit zyrtar) është edicioni i 81 që kur kësaj kampionati iu ndryshua emri. Ky kampionat filloi më 25 gusht 2012 dhe mbaroi më 19 maj 2013.[5] Juventus ishte kampioni në fuqi, i cili arriti të fitoj edhe këtë kompedicion.

Në total kishte 20 skuadra, 17 skuadra nga sezoni 2011-12 dhe 3 skuadra nga sezoni 2011-12 në Serie B. Si në vitet e mëparëshme, kompania NIKE nxorri topin ku u luajt në të gjithë ndeshjet e sezonit.[6]

Eventi[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Sezoni 2012-13 pa rikthimin e Pescarës, Torinos dhe Sampdorias, të cilët u rikthyen në Serie A pas nëntë, tre, dhe një viti respektivisht. Është gjithashtu edhe sezoni i parë i Cagliarit jashtë stadiumit Stadio Sant'Elia pas më shumë se 40 viteve.[7]

Skuadrat[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Numri i skuadrave nga rajoni[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Rajoni Numri i skuadrave Skuadrat
Lombardia 3 Atalanta, Internazionale, and Milan
Emilia-Romagna 2 Bologna dhe Parma
Roma 2 Lazio dhe Roma
Liguria 2 Genoa dhe Sampdoria
Piedmont 2 Juventus dhe Torino
Siçilia 2 Catania dhe Palermo
Toskani 2 Fiorentina dhe Siena
Abruco 1 Pescara
Kompania 1 Napoli
Friuli-Venecia Xhulia 1 Udinese
Sardenja 1 Cagliari
Veneto 1 Chievo

Sezone në Serie A[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

 • Internazionale është i vetmi ekip qe ka luajtur ne Serie A cdo sezon.

Personeli dhe Sponsorët[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Skuadra Presidenti Tranjeri Kapiteni Krijuesi i fanellës Sporsori i fanellës
Atalanta Flag of Italy.svg Antonio Percassi Flag of Italy.svg Stefano Colantuono Flag of Italy.svg Gianpaolo Bellini Erreà AXA, Konica Minolta
Bologna Flag of Italy.svg Albano Guaraldi Flag of Italy.svg Stefano Pioli Flag of Italy.svg Alessandro Diamanti Macron NGM Mobile, Serenissima Ceramica
Cagliari Flag of Italy.svg Massimo Cellino Flag of Italy.svg Ivo Pulga Flag of Italy.svg Daniele Conti Kappa Sardegna, Tirrenia
Catania Flag of Italy.svg Antonino Pulvirenti Flag of Italy.svg Rolando Maran Flag of Italy.svg Marco Biagianti Givova Arancia Rossa di Sicilia, TTT Lines
Chievo Flag of Italy.svg Luca Campedelli Flag of Italy.svg Eugenio Corini Flag of Italy.svg Sergio Pellissier Givova Banca Popolare di Verona, Midac Batteries
Fiorentina Flag of Italy.svg Mario Cognigni Flag of Italy.svg Vincenzo Montella Flag of Italy.svg Manuel Pasqual Joma Mazda
Genoa Flag of Italy.svg Enrico Preziosi Flag of Italy.svg Davide Ballardini Flag of Italy.svg Marco Rossi Lotto iZiPlay
Internazionale Flag of Italy.svg Massimo Moratti Flag of Italy.svg Andrea Stramaccioni Flag of Argentina.svg Javier Zanetti Nike Pirelli
Juventus Flag of Italy.svg Andrea Agnelli Flag of Italy.svg Antonio Conte Flag of Italy.svg Gianluigi Buffon Nike Jeep
Lazio Flag of Italy.svg Claudio Lotito Flag of Switzerland.svg Vladimir Petković Flag of Italy.svg Stefano Mauri Macron
Milan Flag of Italy.svg Silvio Berlusconi Flag of Italy.svg Massimiliano Allegri Flag of Italy.svg Massimo Ambrosini Adidas Emirates
Napoli Flag of Italy.svg Aurelio De Laurentiis Flag of Italy.svg Walter Mazzarri Flag of Italy.svg Paolo Cannavaro Macron Lete, MSC Cruises
Palermo Flag of Italy.svg Maurizio Zamparini Flag of Italy.svg Giuseppe Sannino Flag of Italy.svg Fabrizio Miccoli Puma Eurobet
Parma Flag of Italy.svg Tommaso Ghirardi Flag of Italy.svg Roberto Donadoni Flag of Italy.svg Stefano Morrone Erreà Folletto, Navigare
Pescara Flag of Italy.svg Daniele Sebastiani Flag of Italy.svg Cristian Bucchi Flag of Italy.svg Emmanuel Cascione Erreà Acqua Santa Croce
Roma Flag of the United States.svg James Pallotta Flag of Italy.svg Aurelio Andreazzoli Flag of Italy.svg Francesco Totti Kappa WIND
Sampdoria Flag of Italy.svg Edoardo Garrone Flag of Italy.svg Delio Rossi Flag of Italy.svg Daniele Gastaldello Kappa Gamenet
Siena Flag of Italy.svg Massimo Mezzaroma Flag of Italy.svg Giuseppe Iachini Flag of Italy.svg Simone Vergassola Kappa Monte dei Paschi di Siena
Torino Flag of Italy.svg Urbano Cairo Flag of Italy.svg Giampiero Ventura Flag of Italy.svg Rolando Bianchi Kappa Aruba.it, Breccia
Udinese Flag of Italy.svg Franco Soldati Flag of Italy.svg Francesco Guidolin Flag of Italy.svg Antonio Di Natale Legea Dacia

Topi Zyrtar i ndeshjeve të Serie A[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

 • 2006–2008: Nike T90 Aerow II
 • 2008–2009: Nike T90 Omni
 • 2009–2010: Nike T90 Ascente
 • 2010–2011: Nike T90 Tracer
 • 2011–2012: Nike Seitiro
 • 2012–2013: Nike Maxim

Referime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

 1. ^ "Juventus 2012–13 Team/Club Statistics – Italian Serie A". ESPN (në anglisht). Entertainment and Sports Programming Network. Marrë më 4 maj 2013.
 2. ^ "Milan 2012–13 Team/Club Statistics – Italian Serie A" (në anglisht). ESPN FC. Marrë më 8 mars 2013.
 3. ^ a b "Pescara 2012–13 Team/Club Statistics – Italian Serie A" (në anglisht). ESPN FC. Marrë më 4 maj 2013.
 4. ^ a b c "Attendance statistics of Serie A 2012–13". Stadia Postcards (në anglisht). www.stadiapostcards.com. Marrë më 27 gusht 2012.
 5. ^ "No early Serie A start" [Jo nisje të hershme të Serie A] (në anglisht). Football Italia. 26 mars 2012. Marrë më 4 nëntor 2019.
 6. ^ "Nike MAXIM, La Liga and Serie A 2012/13 balls" (në anglisht). pes-parche.com. 20 prill 2012. Marrë më 20 prill 2012.
 7. ^ "Sant'Elia addio, 'Is Arenas' è realtà" [Mirupafshim Sant'Elia, 'Is Arenas' është realitet] (në anglisht). La Repubblica. 21 maj 2012. Marrë më 21 maj 2012.