Jump to content

Stefano Pioli

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Stefano Pioli

Stefano Pioli në 2015
Të dhënat vetjake
Emri i plotëStefano Pioli[1]
Datëlindja (1965-10-20) 20 tetor 1965 (58 vjeç)[2]
VendlindjaParma, Itali
Gjatësia1.85 m (6 ft 1 in)
PozicioniMbrojtës
Të dhënat e klubit
Klubi aktual
Milan (trajner)
Karriera me të rinjtë
1979–1982Parma
Karriera me klube*
VitetKlubiNdeshje(Golat)
1982–1984Parma42(1)
1984–1987Juventus35(0)
1987–1989Hellas Verona42(0)
1989–1995Fiorentina154(1)
1995–1996Padova4(0)
1996–1997Pistoiese14(1)
1997–1998Fiorenzuola21(0)
1998–1999Colorno20(3)
Gjithsej312(6)
Karriera ndërkombëtare
1985–1987Italy U215(0)
Skuadra të menaxhuara
2003–2004Salernitana
2004–2006Modena
2006Modena
2006–2007Parma
2007–2008Grosseto
2008–2009Piacenza
2009–2010Sassuolo
2010–2011Chievo
2011Palermo
2011–2014Bologna
2014–2016Lazio
2016–2017Inter
2017–2019Fiorentina
2019–Milan
*Ndeshjet dhe golat me klubet llogariten vetëm për ligën vendase

Stefano Pioli (20 tetor 1965) është një menaxher italian i futbollit dhe një ish-futbollist që luante si mbrojtës. Ai është trajneri kryesor në klubin e Serie A Milan.

Referime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  1. ^ "Comunicato Ufficiale N. 242" [Official Press Release No. 242] (PDF) (në italisht). Lega Serie A. 15 maj 2018. fq. 6. Arkivuar nga origjinali (PDF) më 13 korrik 2018. Marrë më 6 dhjetor 2020.
  2. ^ "Stefano Pioli è il nuovo allenatore dell'Inter" (në italisht). Il Sole 24 Ore. 8 nëntor 2016. Marrë më 14 korrik 2019.