A.C. Chievo Verona

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
A.C. Chievo Verona
Pseudonimi(et)Gialloblu (Verdheblutë)
Mussi Volanti (Gomerët fluturues)
Themeluar1929; 86 vite më parë
StadiumiStadio Marc'Antonio Bentegodi
Kapaciteti38,402 vende
PronariFlamuri Luca Campedelli
TrajneriFlamuri Lorenzo D'Anna [1]
LigaSerie A
2015–169
Faqja zyrtare[[1] Faqja zyrtare e klubit]
Ngjyra shtëpi
Ngjyra jashtë
Ngjyra e tretë

Associazione Calcio Chievo Verona (njour zakonisht si ChievoVerona ose thjesht Chievo [ˈkjɛvo]) është një klub profesionist futbollistik ltalian me seli në Kievo, një periferi e 4,500 banorëve në Verona, Veneto, dhe është në pronësi nga Paluani, që është një kompani dhe një frymëzim për emrin e tyre origjinal, Paluani Chievo. Pseudonimet e klubit janë Gialloblu (Verdheblutë), Mussi Volanti (Gomerët fluturues) ose Ceo dhe ndan stadiumin e saj Marcantonio Bentegodi prej 38,402 vendesh sëbashku me klubin rival të qytetit Hellas Verona.

Historia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Vitet e hershme[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Klubi u themelua në vitin 1929 nga një grup i vogël i tifozëve në qytetin e vogël të Veronës. Fillimisht, klubi nuk ishte zyrtarisht i lidhur në Federatën Italiane të Futbollit por luajti në disa turnamente amatore dhe ndeshje miqësore nën emrin "O.N.D. Chievo", një emër i imponuar nga regjimi fashist. Debutimi formal i klubit në një ligë zyrtare erdhi më 8 nëntor 1931. Ngjyrat e klubit në atë kohë ishin bluja dhe e bardha. Chievo u shpërbë në vitin 1936 për shkak të problemeve ekonomike por u rikthye të luaj në vitin 1948 pas Luftës së Dytë Botërore, duke u regjistruar në ligën rajonale të "Seconda Divisione" (Divizioni i Dytë). Në vitin 1957 skuadra lëvizi në fushën e "Carlantonio Bottagisio", ku ata luajtën deri në vitin 1986. Në vitin 1959, pas rindërtimit të ligave të futbollit, Chievo u pranua të luante në "Seconda Categoria" (Kategorinë e Dytë), një ligë rajonale e cila ishte e dyta për nga rëndësia pas elitës së futbollit italian e cila ishte Serie A. Në atë vit, Chievo ndryshoi edhe emrin duke e bërë "Cardi Chievo", pas sponsorit të ri, dhe shpejt u ngjit në "Prima Categoria", ku aty përjetoi rënjen e parë në vitin 1962.

Seritë e ngjitjeve[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Në vitin 1964, Luigi Campedelli, një bisnezmen dhe pronari i kompanisë Paluani, u emërua pronari i ri i Chievos, nën drejtimin e presidencës së Campedellit. Chievo kaloi nëpër të gjithë ligat e futbollit italian, duke arritur dhe Serie D në sezonin 1974–75. Nën emrin "Paluani Chievo" skuadra u ngjit në Serie C2 në vitin 1986. Si pasojë e ngjitjes, Chievo u detyrua të lëvizte te Stadio Marcantonio Bentegodi, vendi kryesor i Veronës; në vitin 1989 u bë një tjetër ngjitje, këtë herë në Serie C1. Kjo gjë bëri që klubi të ndryshonte sërisht emrin duke e bërë "A.C. Chievo Verona", një emër që e ka ende në ditët e sotme.

Në vitin 1992, presidenti Luigi Campedelli, i cili ishte rikthyer nën drejtimin e klubit dy vite më parë, vdiq pas një goditje zemre, dhe biri i tij Luca Campedelli, vdiq që në moshën 23 vjeçare, i cili ishte bërë presidenti më i ri i futbollit italian. Campedelli vendosi Giovanni Sartorin si drejtor sportiv dhe emëroi Alberto Malesani si trajnerin e ri. Nën drejtimin e Malesanit, skuadra në mënyrë të befasishme fitoi Serie C1 duke u ngjitur në Serie B, ku rivalët e qytetit Hellas Verona luanin atje. Në vitin 1997, pasi Malesani firmosi me Fiorentinën, Silvio Baldini u punësua si trajneri i ri. Në sezonin e ardhshëm, me Domenico Caso si trajner, u pa largimi i parë i një trajneri gjatë presidencës së Luca Campedellit, me Cason i cili u shkarkua dhe u zëvëndësua me Lorenzo Balestron.

Në sezonin 2001–02, Luigi Delneri erdhi si trajneri i ri dhe udhëhoqi Chievon që arriti vendin e tretë në Serie B, duke u ngjitur në Serie A për herë të parë në historinë e klubit.

Mussi Volanti (2001–2007)[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Një vit me Cadetti (2007–08)[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Kthimi në Serie A (2008–vazhdon[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Lojtarët[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Skuadra aktuale[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Redaktuar më 26 gusht 2016
Nr. Kombësia Poz. Lojtari
1 Flag of the Netherlands.svg Mf Jonathan de Guzmán (në huazim nga Napoli)
2 Flag of Argentina.svg Mb Nicolás Spolli
3 Flag of Italy.svg Mb Dario Dainelli
4 Flag of Italy.svg Mf Nicola Rigoni
5 Flag of Italy.svg Mb Alessandro Gamberini
8 Flag of Serbia.svg Mf Ivan Radovanović
12 Flag of Slovenia.svg Mb Boštjan Cesar
13 Flag of Argentina.svg Mf Mariano Izco
18 Flag of Italy.svg Mb Massimo Gobbi
19 Flag of Argentina.svg Mf Lucas Castro
20 Flag of Italy.svg Mb Gennaro Sardo
21 Flag of France.svg Mb Nicolas Frey (Vice-captain)
23 Flag of Slovenia.svg Mf Valter Birsa
Nr. Kombësia Poz. Lojtari
27 Flag of Italy.svg Mf Vittorio Parigini
28 Flag of Belgium.svg Mf Samuel Bastien
29 Flag of Italy.svg Mb Fabrizio Cacciatore
31 Flag of Italy.svg Sm Sergio Pellissier (Captain)
32 Flag of Italy.svg Pt Walter Bressan
36 Flag of Italy.svg Mb Filippo Costa
45 Flag of Italy.svg Sm Roberto Inglese
56 Flag of Finland.svg Mf Përparim Hetemaj
69 Flag of Italy.svg Sm Riccardo Meggiorini
70 Flag of Italy.svg Pt Stefano Sorrentino
83 Flag of Italy.svg Sm Antonio Floro Flores
90 Flag of Italy.svg Pt Andrea Seculin
95 Flag of The Gambia.svg Sm Lamin Jallow

Në huazim[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Nr. Kombësia Poz. Lojtari
6 Flag of Poland.svg Mf Tomasz Kupisz (te Cittadella)
7 Flag of Slovenia.svg Mf Dejan Lazarević (te Sassuolo)
9 Flag of Italy.svg Mf Simone Bentivoglio (te Brescia)
14 Flag of Italy.svg Mf Alessandro Sbaffo (te Avellino)
26 Flag of Brazil.svg Mb Edimar Fraga (te Córdoba)[2]
63 Flag of Italy.svg Mf Nicola Bellomo (te Bari)
77 Flag of Italy.svg Mf Alessio Sestu (te Brescia)
84 Flag of France.svg Mf Thomas Mangani (te Angers)
Flag of Italy.svg Pt Francesco Bonato (te Castiglione)
Flag of Italy.svg Pt Ivan Provedel (te Perugia)
Flag of Italy.svg Pt Simone Moschin (te Pisa)
Flag of Italy.svg Pt Sergio Viotti (te Pro Vercelli)
Flag of Italy.svg Mb Simone Aldrovandi (te S.P.A.L.)
Flag of Italy.svg Mb Alessandro Bassoli (te Cremonese)
Flag of Italy.svg Mb Amedeo Benedetti (te Reggina)
Flag of Italy.svg Mb Filippo Costa (te Pisa)
Flag of Italy.svg Mb Raffaele Pucino (te Pescara)
Flag of Italy.svg Mb Matteo Solini (te Real Vicenza)
Flag of Senegal.svg Mf Yves Baraye (te Torres)
Nr. Kombësia Poz. Lojtari
Flag of Brazil.svg Mf Victor da Silva (te Brescia)
Flag of Senegal.svg Mf N'Diaye Djiby (te Benevento)
Flag of Italy.svg Mf Federico Franchini (te Lumezzane)
Flag of Italy.svg Mf Salvatore Gallo (te Savoia)
Flag of Italy.svg Mf Mario Gargiulo (te Brescia)
Flag of Italy.svg Mf Emanuele Gatto (te Lumezzane)
Flag of Italy.svg Mf Lorenzo Marchionni (te Gubbio)
Flag of Italy.svg Sm Valerio Anastasi (te Pistoiese)
Flag of Italy.svg Sm Juri Cisotti (te Spezia)
Flag of Brazil.svg Sm Marcos de Paula (te Messina)
Flag of Ghana.svg Sm Caleb Ekuban (te Lumezzane)
Flag of Brazil.svg Sm Diego Farias (te Kaljari)
Flag of Italy.svg Sm Roberto Inglese (te Carpi)
Flag of Bulgaria.svg Sm Radoslav Kirilov (te Cremonese)
Flag of Italy.svg Sm Andrea Sanna (te Savona)
Flag of The Gambia.svg Sm Ali Sowe (te Latina)
Flag of Romania.svg Sm Adrian Stoian (te Crotone)

Bashkpronësi[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Nr. Kombësia Poz. Lojtari
Flag of Italy.svg Mb Marco Calderoni (me Barin)
Flag of Italy.svg Mf Salvatore Gallo (me Venezian)

Skuadra e të rinjëve[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Nr. Kombësia Poz. Lojtari

Numrat e tërhequr[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Lojtarë të shquar[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Historia e trajnerëve[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Ngjyrat dhe stema[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Ngjyrat origjinale të klubit kanë qënë bluja dhe e bardha kurse ngjyrat aktuale janë bluja dhe e verdha. Pseudonimi historik i klubit është Gialloblu (që vjen nga ngjyrat e klubit verdh e blu) edhe pse në futbollin italian skuadra e Veronës është njohur në të shkuarën nga shumica e tifozëve si "Gialloblu" dhe është skuadra më e vjetër e Veronës. Klubi ndonjëherë referohet në ditët e sotme si Mussi Volanti (Gomerët fluturues). Mbështetësit lokal të klubit e quajnë atë edhe Ceo, gjë që në gjuhën veroneze do të thotë Chievo. Pseudonimi "Gomerët flutures" në fakt ka ardhur nga një koreografi nga tifozët e klubit rival të Hellas Veronës, ku kishin thënë se "kur gomerët të fluturojnë, ne do të kemi një derbi në Serie A". Ky pseudonim përfundimisht u vendos në sezonin 2001–02. Megjithatë, me suksesin e Chievos dhe rënjes njëkohësisht të Hellasit në Serie B dhe Serie C1, tifozët e Chievos e kanë pranuar këtë pseudonim si simbol nderi.

Referime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  1. ^ https://www.transfermarkt.it/lorenzo-danna/profil/trainer/26423
  2. ^ Official: Chievo sign Edimar Football-Italia.net

Lidhje të jashtme[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]