Jump to content

Valter Birsa

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Valter Birsa
Të dhënat vetjake
Emri i plotëValter Birsa
Datëlindja (1986-08-07) 7 gusht 1986 (37 vjeç)
VendlindjaŠempeter pri Gorici, Jugosllavi
Gjatësia1.84 m (6 ft 0 in)
PozicioniMesfushor
Të dhënat e klubit
Klubi aktual
Cagliari
Numri14
Karriera me të rinjtë
1991–2003Bilje
2003–2004Primorje
Karriera me klube*
VitetKlubiNdeshje(Golat)
2003Primorje1(0)
2004Bilje7(6)
2004–2006Gorica61(26)
2006–2009Sochaux66(8)
2009Auxerre (huazim)15(1)
2009–2011Auxerre68(8)
2011–2013Genoa9(0)
2012–2013Torino (huazim)17(2)
2013–2015Milan15(2)
2014–2015Chievo (huazim)35(0)
2015–2019Chievo122(18)
2019–Cagliari15(0)
Karriera ndërkombëtare
2001Slovenia U157(1)
2004Sllovenia U191(0)
2004–2005Sllovenia U202(0)
2004–2006Sllovenia U2112(5)
2006Sllovenia B1(0)
2006–2018Sllovenia90(7)
*Ndeshjet dhe golat me klubet llogariten vetëm për ligën vendase – redaktuar më 28 shtator 2013
‡ Ndeshjet dhe golat me ekipin kombëtar të redaktuar më 10 shtator 2013

Valter Birsa (lindur më 7 gusht 1986) është një futbollist profesionist slloven i cili luan si mesfushor për klubin italian Cagliari.

Në periudhën 2006–2018, Birsa ishte pjesë e kombëtares sllovene, me të cilën zhvilloi 90 ndeshje dhe shënoi 7 gola, si dhe luajti në FIFA Kupën e Botës 2010.

Karriera me klube

[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Lindur në Šempeter pri Gorici, Birsa e shpenzoi fëmirinë e tij në Nova Gorica, Slloveni. Karriera e Birsës filloi në moshën pesë vjeçare, ku ai filloi të luante me ND Bilje, një klub nga fshati pranë Nova Goricës. Ndërsa ai ishte një lojtar i talentuar, shpejt u transferua te Primorje dhe më pas tek Gorcia në moshën 17 vjeçare. Në sezonin e dytë të tij te Gorica, ai ishte tashmë sulmuesi i dytë më i mirë dhe një nga më të mirët në ligën sllovene, duke shënuar 29 gola për shkuadrën e shtëpisë së tij, një rekord i shquar për një mesfushor golashënues.

Më 10 korrik 2006, ai u transferua te klubi francez Sochaux që luante në elitën e futbollit francez, Ligue 1, duke firmosur një kontratë katër vjeçare. Ai bëri debutimin e tij më 5 gusht në një fitore kundër Saint-Étienne, dhe një javë më vonë shënoi golin e tij të parë në barazimin 1–1 kundër AJ Auxerre. Ai e përfundoi sezonin e parë me 31 ndeshje dhe tre gola të shënuar, kurse Sochaux e përfundoi ligën në vendin e shtatë. Më 28 korrik, ai shënoi golin e avantazhit kundër Lyon në finalen e Superkupës Franceze, më vonë skuadra e tij e humbi ndeshjen me rezultatin 2–1.

Gjithsej, Birsa luajti 80 ndeshje me Sochaux duke shënuar 9 gola. Ai arriti të fitojë Kupën e Francës në sezonin 2006–06, pasi skuadra e tij mundi në finale me penallti Olympique de Marseille, Birsa shënoi penalltinë e dytë. Ai u deklarua si lojtari slloven më i mirë i viteve 2006–2008 nga faqja e internetit e futbollit slloven.[1]

Ditën e fundit të merkatos dimërore, ai u transferua në Francë te AJ Auxerre më 2 shkurt 2009 dhe katër ditë më vonë ai bëri debutimin e tij duke hyrë në minutën e 90 në fitoren 2–0 kundër AS Nancy.[2]

Më 29 maj 2009, Auxerre bleu përfundimisht kartonin e tij dhe firmosi një kontratë dy vjeçare me lojtarin slloven. Në sezonin 2009–10 në Ligue 1, ai luajti 35 ndeshje duke shënuar tre gola, me klubin e tij që arriti vendin e tretë dhe vendin për fazën play–off të Ligës së Kampioneve.

Më 23 dhjetor 2009, ai u bë protagonistë të një veprimi FairPlay sëbashku me Bakari Koné, ky i fundit u akuzua nga gjyqtari se e kishte goditur me bërryl sllovenin dhe u përjashtua nga loja. Birsa i tregoi gjyqtarit se veprimi i Konés ishte i pavullnetshëm, duke bërë që gjyqtari të tërhiqte kartonin e kuq.

Ai debutoi në kompedicionet europiane më 17 gusht 2010 kundër Zenit Saint Petersburg, dhe më 25 gusht ai ishte protagonist i ndeshjes së kthimit në fitoren 2–0. Më 11 tetor, në fazën e grupeve, ai shënoi golin e parë në humbjen 1–2 kundër AFC Ajax.[3] Më 2 shkurt 2011, duke qënë jashtë kontratës, ai nënshkroi një marrëveshje paraprake me Genoën, e cila e mori si lojtarë të lirë më 30 qershor 2011.

Birsa gjithsej luajti 97 ndeshje dhe shënoi 10 gola me Auxerre.

Më 30 qershor 2011, Genoa njoftoi transferimin e Birsës në një marrëveshje katër-vjeçare.[4] Nën drejtimin e Alberto Malesani, ai bëri debutimin e tij më 11 shtator 2011 në barazimin 2–2 në shtëpi kundër Atalantas. Ai luajti gjithsej nëntë ndeshje në Serie A, tre ndeshje në Kupën e Italisë dhe shënoi dy gola kundër Barit dhe Interit.

Skeda:Valter Birsa.jpeg
Birsa duke festuar golin e parë me KuqeZinjtë.

Më 31 gusht 2012, në ditën e fundit të merkatos verore, Birsa kaloi te Torino në formë huazimi me drejtë blerje. Më 28 tetor, ai bëri debutimin e tij në humbjen 1–3 kundër Parmës, dhe më 25 nëntor shënoi golin e parë në Serie A kundër Fiorentinës. Më 17 Shkurt 2013, ai shënoi një gol në minutën e 87të në fitoren 2–1 kundër Atalantës.

Birsa gjithsej me Torinon luajti 17 ndeshje dhe shënoi dy gola, por pas përfundimit të sezonit u rikthye te Genoa.

Më 31 gusht 2013, ai u transferua te Milan si lojtar i lirë pas marrëveshjes së transferimit të Luca Antoninit te Genoa. Ai firmosi një kontratë deri në vitin 2016 dhe mori fanellën me numrin 14. Ai bëri debutimin e tij në Stadio Olimpico kundër ish–skuadrës së tij Torinos në barazimin 2–2. Më 28 shtator, ai shënoi golin e parë me klubin në fitoren 1–0 në San Siro kundër Sampdorias.

Karrieara ndërkombëtare

[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Ai ka luajtur me Slloveninë që nga viti 2005, që kur ka qënë në moshën 18 vjeçare. Ai shënoi Golin e parë me kombëtaren më 9 shtator 2009 në një fitore 3–0 kundër Polonisë për kualifikueset e Botërorit 2010. Në Botërorë, ai shënoi Golin e rezultatin 2–0 momental kundër Shba–së, më pas ndeshje përfundoi me rezultatin 2–2.

Birsa ka lindur në Šempeter pri GoriciSllovenisë. Ai është shoku i fëmirisë së tre futbollistëve profesionistë, Etien Velikonja, Tim Matavž dhe Goran Cvijanović, që gjithashtu kanë jetuar në të njëjtin qytet.[5][6]

Statistikat e karrierës

[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]
Redaktuar më 1 mars 2020[7][8]
Ndeshjet dhe golat sipas klubit, sezonit dhe kompeticionit
Klubi Sezoni Liga Kupa Evropa Gjithsej
Divizioni Ndsh Gola Ndsh Gola Ndsh Gola Ndsh Gola
Primorje 2003–04 1. SNL 1 0 0 0 1 0
Gorica 2004–05 1. SNL 26 7 4 0 2 0 32 7
2005–06 35 19 4 0 2 1 41 20
Gjithsej 61 26 8 0 4 1 73 27
Sochaux 2006–07 Ligue 1 31 3 0 0 31 3
2007–08 22 3 0 0 2 0 24 3
2008–09 28 3 3 0 31 3
Gjithsej 81 9 3 0 2 0 86 9
Auxerre 2009–10 Ligue 1 35 3 4 0 39 3
2010–11 33 5 2 0 7 1 42 6
Gjithsej 68 8 6 0 7 1 81 9
Genoa 2011–12 Serie A 9 0 3 2 12 2
Torino 2012–13 Serie A 17 2 1 0 18 2
Milan 2013–14 Serie A 15 2 2 0 4 0 21 2
Chievo 2014–15 Serie A 35 0 1 0 36 0
2015–16 35 6 1 0 36 6
2016–17 35 7 2 0 37 7
2017–18 35 3 1 1 36 4
2018–19 17 2 1 0 18 2
Gjithsej 157 18 6 1 163 19
Cagliari 2018–19 Serie A 12 0 1 0 13 0
2019–20 3 0 2 0 5 0
Gjithsej 15 0 3 0 18 0
Gjithsej karriera 424 65 32 3 17 2 473 70

Burimi: [9]

Ndeshjet dhe golat sipas ekipit kombëtar dhe vitit
Ekipi kombëtar Viti Ndsh Gola
Sllovenia 2006 7 0
2007 10 0
2008 7 0
2009 8 2
2010 11 1
2011 9 0
2012 5 0
2013 8 2
2014 5 0
2015 8 1
2016 6 0
2017 4 1
2018 2 0
Gjithsej 90 7

Golat me kombëtaren

[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]
Lista e golave dhe rezultateve me kombëtaren sllovene.
# Data Vendi Kundërshtari Goli Rezultati Kompedicioni
1 9 shtator 2009 Ljudski vrt, Maribor, Slloveni Flamuri Polonia 3–0 3–0 Kualifikueset e Kupës së Botës 2010
2 10 tetor 2009 Tehelné pole, Bratislava, Sllovaki Flamuri Sllovakia 1–0 2–0 Kualifikueset e Kupës së Botës 2010
3 18 qershor 2010 Ellis Park Stadium, Johannesburg, Afrikë e Jugut Flamuri Shtetet e Bashkuara 1–0 2–2 Kupa e Botës 2010
4 7 qershor 2013 Laugardalsvöllur, Reykjavík, Islandë Flamuri Islanda 2–2 4–2 Kualifikueset e Kupës së Botës 2010

FC Sochaux-Montbéliard

[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]
  1. ^ nogomania.com
  2. ^ "Valter Birsa prêté à Auxerre" (në frëngjisht). FC Sochaux-Montbéliard. Arkivuar nga origjinali më 3 shkurt 2009. Marrë më 31 janar 2009.
  3. ^ "Prolongation pour Stéphane Grichting et Benoît Pedretti, Valter Birsa auxerrois". aja.tm.fr (në frëngjisht). Arkivuar nga origjinali më 11 nëntor 2008. Marrë më 9 tetor 2013.
  4. ^ "Birsa štiri leta v Genovi". nogomania.com (në sllovenisht). Marrë më 3 shkurt 2011.
  5. ^ "Bratranca z golgeterskimi geni". dnevnik.si (në sllovenisht). Arkivuar nga origjinali më 14 mars 2012. Marrë më 2 shkurt 2011.
  6. ^ "Do imena iz mamine knjige" (në sllovenisht). NK Maribor. Marrë më 12 korrik 2012.
  7. ^ "Valter Birsa" (në anglisht). Soccerway. Marrë më 25 korrik 2020.
  8. ^ "Valter Birsa" (në anglisht). World Football. Marrë më 25 korrik 2020.
  9. ^ "Valter Birsa" (në anglisht). EU-Football.info. Marrë më 25 korrik 2020.

Lidhje të jashtme

[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]