Gianluigi Donnarumma

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Gianluigi Donnarumma

Donnarumma me Milanin para se të luajn Superkupen italiane 2016 ne Doha.
Të dhënat vetjake
Emri i plotëGianluigi Donnarumma
Datëlindja (1999-02-25) 25 shkurt 1999 (25 vjeç)
VendlindjaCastellammare di Stabia, Itali
Gjatësia1.96 m (6 ft 5 in)[1]
PozicioniPortier
Të dhënat e klubit
Klubi aktual
Paris Saint-Germain
Numri50
Karriera me të rinjtë
2003–2013Club Napoli
2013–2015Milan
Karriera me klube*
VitetKlubiNdeshje(Golat)
2015–2021Milan215(0)
2021–Paris Saint-Germain0(0)
Karriera ndërkombëtare
2014Italia U–154(-6)
2014Italia U–163(-4)
2014-2015Italia U–1710(7)
2016-2017Italia U–217(-7)
2016-Italia33(-15)
*Ndeshjet dhe golat me klubet llogariten vetëm për ligën vendase – redaktuar më 21 korrik 2021
‡ Ndeshjet dhe golat me ekipin kombëtar të redaktuar më 21 korrik 2021

Gianluigi Donnarumma (I lindur më 25 Shkurt 1999) është një lojtar italian i cili luan si portierLigue 1 per klubin Paris Saint-Germain dhe Kombëtaren italiane.

Donnarumma filloi karrierën e tij me AC Milan në 2015, duke u bërë portieri i dytë më i ri ndonjëherë që debutoi në Serie A, i moshës 16 vjeç dhe 242 ditë; ai menjëherë hyri në formacionin fillestar, duke fituar një reputacion si portieri i ri më premtues në botë në atë kohë. Në 2021, Donnarumma u transferua në Paris Saint-Germain me një transferim falas.

Në nivel ndërkombëtar, Donnarumma theu rekordin si lojtari më i ri i Italisë U-21 që ka luajtur, në moshën 17 vjeç dhe 28 ditë në Mars 2016. Gjashtë muaj më vonë, ai bëri debutimin e tij për të moshuarit, duke u bërë portieri më i ri ndonjëherë për Italinë, në moshë 17 vjet e 189 ditë. Donnarumma përfaqësoi Italinë në UEFA Euro 2020, duke ndihmuar skuadrën të fitojë turneun dhe duke fituar vetë çmimin Lojtari i Turneut.[2]

Trofe[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Milan

Italia

Referime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  1. ^ "Gianluigi Donnarumma" (në italisht).
  2. ^ "Gianluigi Donnarumma named EURO 2020 Player of the Tournament" (në anglisht). UEFA.com. 11 korrik 2021. Marrë më 12 korrik 2021.