Alessio Romagnoli

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Jump to navigation Jump to search
Alessio Romagnoli
Të dhënat personale
Emri i plotëAlessio Romagnoli
Data e lindjes (1995-01-12) 12 Janar 1995 (26 vjeç)
Vendi i lindjesAnzio, Roma, Itali
Gjatësia1,90 m (6 ft 3 in)
PozicioniMbrojtës
Informacionet për klubin
Klubi aktualMilan
Numri13
Karriera në rini
Roma
Karriera profesioniste*
VitetKlubiNdesh.(Gls)
2012-2014Roma13(1)
2014-2015Sampdoria (huazim)30(2)
2015-Milan156(6)
Ekipi kombëtar
2011Italia U163(0)
2011-2012Italy U176(0)
2011–2014Italia U1912(0)
2015Italia U2115(1)
2016–Italia12(2)
* Ndeshjet dhe golat në nivelin profesionist, vetëm në ligën vendase deri në daten 27 Qershor 2019.

† Ndeshje (Gola).

‡ Ndeshjet dhe golat në kombëtare deri më 13 prill 2019

Alessio Romagnoli (lindur më 12 Janar 1995) është një futbollist italian i cili luan si mbrojtës në Serie A per klubin AC Milan, për të i cilit ai është kapiteni, dhe per kombëtaren italiane.

Trofe[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Klub[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Milan