Jump to content

Trophée des Champions

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Trophée des Champions
Themeluar1995; 29 vite më parë (1995)
Rajoni Franca
Numri i skuadrave2
Kampioni aktualParis Saint-Germain (10 tituj)
Skuadra më e suksesshmeParis Saint-Germain
(10 tituj)
Transmetuesit televizivëTéléfoot
2021 Trophée des Champions
Olympic Stadium në Montreal, Kanada, vendi ku u zhvillua finalja e vitit 2009.

Trophée des champions është një trofe i Federatës Franceze që zhvillohet një herë në vit. Në finale përballen fituesi i Ligue 1, dhe fituesi i Coupe de France, ose nqs një skuadë i fiton të 2 trofetë, kundërshtari është vendi i dytë në Ligue 1. Finalja e parë u luajt në vitin 1949 midis Stade Reims dhe Racing Paris. Kjo finale u luajt në stadiumin Olympique Yves-du-Manoir. Stede Reims fitoi me rezultatin 4-3, dhe u bë fituesi i parë i historisë.

Nga viti 1955 deri në vitin 1973, Federata France e Futbollit e ndyshoi emrin, duke e bërë Challenge des champions (Sfida e Kampionëve). Kjo finale u rikthye të luheshe në vitin 1986 midis AS Monacos dhe Bordeaux, ku Monaco fitoi me penallti me rezultatin 6-5. Më pas u bë edhe 1 finale tjetër midis Bordeaux dhe Paris Saint-Germain, ku Bordeaux fitoi me rezultatin 1-0. Kjo finale përfundoi dhe nuk u luajt për 9 vite. Që nga viti 1995, kjo finale nuk është ndërprep asnjëherë, dhe vazhdon të luhet edhe në ditët e sotme [1][2]. Skuadra më shumë trofe është PSG, e cila e ka fituar këtë trofe 10 herë, dhe 3 herë ka qënë finalist, më pas vjen Lyon me 8 trofe, Stade Reims dhe Saint-Étienne me 5 trofe dhe 1 herë finalist, Monaco me 4 trofe dhe 1 herë finalist etj.

Ndeshjet[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Sezoni Fituesi Rezultati Finalisti Vendi Shikueshmëria Shënime
Champion of France vs. Champion of Coupe de France (1949)
1949 Stade Reims 4–3 Racing Paris Stade Olympique Yves-du-Manoir, Colombes
Challenge des champions (1955–1973, 1985–86)
1955 Stade Reims 7–1 Lille Stade Vélodrome, Marseille
1956 Sedan 1–0 Nice Parc des Princes, Paris
1957 Saint-Étienne 2–1 Toulouse Stadium Municipal, Toulouse
1958 Stade Reims 2–1 Nîmes Stade Vélodrome, Marseille
1959 Le Havre 2–0 Nice Parc des Princes, Paris
1960 Stade Reims 6–2 Monaco Stade Marcel Saupin, Nantes
1961 Monaco 1–1[nb 1] Sedan Stade Vélodrome, Marseille
1962 Saint-Étienne 4–2 Stade Reims Stade Municipal de Beaublanc, Limoges
1965 Nantes 3–2 Rennes Stade du Moustoir, Lorient
1966 Stade Reims 2–0 Nantes Stade Marcel Saupin, Nantes
1967 Saint-Étienne 3–0 Lyon Stade Geoffroy-Guichard, Saint-Étienne
1968 Saint-Étienne 5–3 Bordeaux Stade Richter, Montpellier
1969 Saint-Étienne 3–2 Marseille Parc des Princes, Paris
1970 Nice 2–0 Saint-Étienne Stade du Ray, Nice
1971 Rennes 2–2[nb 2] Marseille Stade de l'Armoricaine, Brest
1972 Bastia 5–2 Marseille Stade de Bon Rencontre, Toulon
1973 Lyon 2–0 Nantes Stade de l'Armoricaine, Brest
1985 Monaco 1–1 (5–4 pen.) Bordeaux Parc Lescure, Bordeaux
1986 Bordeaux 1–0 Paris Saint-Germain Stade Guadeloupe, Les Abymes, Guadeloupe
Trophée des champions (1995–present)
1995[nb 3] Paris Saint-Germain 2–2 (6–5 pen.) Nantes Stade Francis-Le Blé, Brest 12,000
1996[nb 4] Ndeshja nuk u luajt
1997 Monaco 5–2 Nice Stade de la Méditerranée, Béziers 4,000
1998 Paris Saint-Germain 1–0 Lens Stade de la Vallée du Cher, Tours 12,766
1999 Nantes 1–0 Bordeaux Stade de la Licorne, Amiens 11,858
2000 Monaco 0–0 (6–5 pen.) Nantes Stade Bonal, Montbéliard 9,918
2001 Nantes 4–1 Strasbourg Stade de la Meinau, Strasbourg 7,227
2002 Lyon 5–1 Lorient Stade Pierre-de-Coubertin, Cannes 5,041
2003 Lyon 2–1 Auxerre Stade Gerland, Lyon 18,254
2004 Lyon 1–1 (7–6 pen.) Paris Saint-Germain Stade Pierre-de-Coubertin, Cannes 9,429
2005 Lyon 4–1 Auxerre Stade de l'Abbé-Deschamps, Auxerre 10,967
2006 Lyon 1–1 (5–4 pen.) Paris Saint-Germain Stade Gerland, Lyon 30,529
2007 Lyon 2–1 Sochaux Stade Gerland, Lyon 30,413
2008 Bordeaux 0–0 (5–4 pen.) Lyon Stade Chaban-Delmas, Bordeaux 27,167
2009 Bordeaux 2–0 Guingamp Kanadaja Olympic Stadium, Montreal, Kanada 34,068
2010 Marseille 0–0 (5–4 pen.) Paris Saint-Germain Tunizia Stade 14 January, Tunis, Tunizia 57,000
2011 Marseille 5–4 Lille Morocco Stade de Tanger, Tanger, Maroku 33,900
2012 Lyon 2–2 (4–2 pen.) Montpellier Shtetet e Bashkuara të Amerikës Red Bull Arena, Harrison, NJ, US 15,166
2013 Paris Saint-Germain 2–1 Bordeaux Stampa:Country data Gabon Stade d'Angondjé, Libreville, Gaboni
2014 China Kina

Shënime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  1. ^ No penalties were constituted. Monaco won the match via lottery.
  2. ^ No winner was declared. Title was shared between the two clubs.
  3. ^ Ndeshja u luajt në janar të vitit 1996.
  4. ^ Match was not played due to Auxerre winning the double.

Referime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  1. ^ "Tunnisia to host 2010 Champions Trophy". Ligue de Football Professionnel. 3 prill 2010. Marrë më 11 korrik 2010. {{cite news}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)[lidhje e vdekur]
  2. ^ "Le Trophée des champions à Montréal". L'Equipe. 12 maj 2009. Arkivuar nga origjinali më 21 korrik 2009. Marrë më 11 korrik 2010. {{cite news}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)