Strasburg

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
(Përcjellë nga Strasbourg)
Jump to navigation Jump to search
Strasbourg
Qytet
noform
Stema_figura
Vendndodhja
Strasbourg is located in Franca
Strasbourg
Strasbourg
48°34′24″V 7°45′08″L / 48.573392°V 7.752353°L / 48.573392; 7.752353Koordinatat: 48°34′24″V 7°45′08″L / 48.573392°V 7.752353°L / 48.573392; 7.752353
Administrimi
Shteti Flamuri Franca
Qarku Strasbourg
Sipërfaqja dhe popullsia
Sipërfaqja 78,26 km2
Popullsia 272.800 banorë
Dendësia 3.485 banorë/km2
Të dhëna të tjera
Kodi Postal 67000
Faqja Zyrtare www.strasbourg.fr

Strasbourg është një qytet që ndodhet në verilindje të Francës, në departamentin Bas-Rhin në rajonin e Lindja e madhe.

Gjeografia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Qyteti shtrihet në lumin Moselle, 60 km në jug të qytetit Nancy.


Demografia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Historia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Kultura[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Objekte turistike dhe kulturore[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Edukimi[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Universitetet[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Ekonomia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Komunikacioni[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Personalitete[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Shih edhe[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Panorama e qytetit[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Lidhje të jashtme[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]