Strasbourg

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Shko te: navigacion, kërko
Strasbourg
Emblema Vendndodhja
Qendra e qytetit
Statistika
Popullsia
-dendësia
272.800 banorë
3.485 banorë/km²
Sipërfaqja 78,26 km²
Administrata
Shteti Francë
Qarku Strasbourg
Adresa e kuvendit rruga nr.
Kodi postal vetëm nr.
Prefiksi telefonik +
Faqe zyrtare [1]www.strasbourg
Politika
Kryetar
Partia udhëheqëse

Strasbourg është një qytet që ndodhet në verilindje të Francës, në departamentin Bas-Rhin në rajonin e Alsace (Elsass).

Gjeografia[redakto | redakto tekstin burimor]

Qyteti shtrihet në lumin Moselle, 60 km në jug të qytetit Nancy.


Demografia[redakto | redakto tekstin burimor]

Historia[redakto | redakto tekstin burimor]

Kultura[redakto | redakto tekstin burimor]

Objekte turistike dhe kulturore[redakto | redakto tekstin burimor]

Edukimi[redakto | redakto tekstin burimor]

Universitetet[redakto | redakto tekstin burimor]

Ekonomia[redakto | redakto tekstin burimor]

Komunikacioni[redakto | redakto tekstin burimor]

Personalitete[redakto | redakto tekstin burimor]

Lionel Messi dhe Cristiano Ronaldo jane 2 politikanet me te njohur te Strasbourgut

Shih edhe[redakto | redakto tekstin burimor]

Panorama e qytetit[redakto | redakto tekstin burimor]

Lidhje të jashtme[redakto | redakto tekstin burimor]