Nancy

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Jump to navigation Jump to search
Nancy
Qytet
noform
Stema_figura
Administrimi
Shteti Flamuri Franca
Qarku Lindja e madhe
Sipërfaqja dhe popullsia
Sipërfaqja 15,01 km2
Popullsia 104.321 banorë
Dendësia 6.950 banorë/km2
Të dhëna të tjera
Kodi Postal 54000
Faqja Zyrtare Web faqja

Nancy është një qytet në verilindje të Francës, që gjendet në departamentin Meurthe-et-Moselle në rajonin Lindja e madhe.

Gjeografia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  • Posita gjeografike:

Demografia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Historia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Objekte turistike dhe kulturore[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  • Place Stanislas
  • Palais ducal (Musée lorrain)
  • Musée des Beaux-Arts
  • Musée de l'École de Nancy

Universitetet[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Personalitete[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Shih edhe[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Panorama e qytetit[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Panorama place stanislas nancy 2005-06-15.jpg


Lidhje të jashtme[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]