Nancy

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë

Stampa:Qytet

Nancy është një qytet në verilindje të Francës, që gjendet në departamentin Meurthe-et-Moselle në rajonin Lindja e madhe.

Gjeografia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  • Posita gjeografike:

Demografia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Historia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Objekte turistike dhe kulturore[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  • Place Stanislas
  • Palais ducal (Musée lorrain)
  • Musée des Beaux-Arts
  • Musée de l'École de Nancy

Universitetet[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Personalitete[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Shih edhe[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Panorama e qytetit[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Panorama place stanislas nancy 2005-06-15.jpg


Lidhje të jashtme[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]