ND Gorica

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë

Stampa:Infobox Football club

Nogometno Društvo Gorica (ishHIT Gorica) është skuadër sllovene futbolli, që luan në qytetin e Nova Goricës. Ata janë një ndër skuadrat më të suksesshme sllovene me katër liga sllovene, dy kupa sllovene dhe një superkupë sllovene. Së bashku me NK Mariborin dhe NK Celjen janë skuadrat e vetme që kanë marrë pjesë në çdo sezon në ligën e parë sllovene që nga formimi i saj në vitin 1991. Skuadra ndeshjet e saja si nikoqire i luan në stadiumin Športni park Nova Gorica me një kapacitet prej 3,066 ulësesh.

Rezultatet e ligës dhe kupës shtëpiake[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Sezoni Liga Pozicioni Pikë Luajtur F B H GSh GP Kupa Superkupa
1991–92 1.SNL 4 46 40 15 16 9 63 40 1/16 /
1992–93 1.SNL 12 31 34 11 9 14 39 46 Raundi i Parë Nuk është mbajtur
1993–94 1.SNL 5 35 30 12 11 7 40 38 Raundi i Parë Nuk është mbajtur
1994–95 1.SNL 3 41 30 18 5 7 66 30 Çerek finale Nuk është mbajtur
1995–96 1.SNL 1 67 36 18 13 5 49 22 Çerek finale NKP
1996–97 1.SNL 3 65 36 18 11 7 52 33 1/16 Fitues
1997–98 1.SNL 3 65 36 20 5 11 64 36 1/16 Nuk është mbajtur
1998–99 1.SNL 2 62 33 18 8 7 55 31 Raundi i Parë Nuk është mbajtur
1999–2000 1.SNL 2 62 33 19 5 9 55 34 Gjysëm finale Nuk është mbajtur
2000–01 1.SNL 7 43 33 13 4 16 52 46 Fitues Nuk është mbajtur
2001–02 1.SNL 5 49 33 13 10 10 38 40 Fitues Nuk është mbajtur
2002–03 1.SNL 8 34 31 7 13 11 34 43 Çerek finale Nuk është mbajtur
2003–04 1.SNL 1 56 32 15 11 6 55 29 1/16 Nuk është mbajtur
2004–05 1.SNL 1 65 32 18 11 3 49 23 Vendi i 2-të Nuk është mbajtur
2005–06 1.SNL 1 73 36 21 10 5 75 30 Gjysëm finale Nuk është mbajtur
2006–07 1.SNL 2 58 36 17 7 12 66 63 Gjysëm finale Nuk është mbajtur
2007–08 1.SNL 3 57 36 16 9 11 61 50 1/16 NKP
2008–09 1.SNL 2 56 36 17 5 14 60 55 Gjysëm finale NKP
2009–10 1.SNL 3 55 36 16 7 13 74 60 Çerek finale NKP
2010–11 1.SNL 5 48 36 13 9 14 42 53 Çerek finale NKP
2011–12 1.SNL 5 53 36 14 11 11 49 37 Çerek finale NKP
Gjithsej 1.SNL 4 Tituj 1121 721 329 190 202 1138 839 2 Kupa 1 Kup
*Rezultatet më të mira janë nënvizuar.

Kampanjat evropiane[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Sezoni Kompeticioni Raundi Vendi Skuadra Rezultati
1996–97 Kupa EUFA 1Q Flag of North Macedonia.svg FK Vardar 0–1, 1–2
1997–98 Kupa EUFA 1Q Flag of Romania.svg FC Oţelul Galaţi 2–0, 2–4
2Q Flag of Belgium.svg Club Brugge K.V. 3–5, 0–3
1999–00 Kupa EUFA Q Flag of Wales.svg UWIC Inter Cardiff F.C. 2–0, 0–1
1R Flag of Greece.svg Panathinaikos FC 0–1, 0–2
2000–01 Kupa EUFA Q Flag of Azerbaijan.svg Neftchi Baku PFC 0–1, 3–1
1R Flag of Italy.svg AS Roma 1–4, 0–7
2001–02 Kupa EUFA Q Flag of Azerbaijan.svg Neftchi Baku PFC 0–0, 0–1
1R Flag of Croatia.svg NK Osijek 1–1, 0–1
2002–03 Kupa EUFA Q Flag of Romania.svg FC Rapid Bucureşti 0–2, 1–3
2004–05 Champions League 1Q Flag of Estonia.svg FC Flora Tallinn 4–2, 3–1
2Q Flag of Denmark.svg F.C. Copenhagen 1–2, 5–0
3Q Flag of France.svg AS Monaco 0–3, 0–6
2004–05 Kupa EUFA 1R Flag of Greece.svg AEK Athens F.C. 1–1, 0–1
2005–06 Champions League 1Q Flag of Albania.svg KF Tirana 2–0, 0–3
2006–07 Champions League 1Q Flag of Northern Ireland (1953–1972).svg Linfield FC 3–1, 2–2
2Q Flag of Romania.svg FC Steaua Bucureşti 0–2, 0–3
2007–08 Kupa EUFA 1Q Flag of North Macedonia.svg FK Rabotnički 1–2, 1–2
2008 Intertoto Cup 1R Flag of Malta.svg Hibernians F.C. 3–0, 0–0
2R Flag of Bulgaria.svg PFC Chernomorets Burgas 1–1, 0–2
2009–10 Europa League 2Q Flag of Finland.svg FC Lahti 1–0, 0–2
2010–11 Europa League 2Q Flag of Denmark.svg Randers FC 0–3, 1–1

Nderimet[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Liga

Fitues (1): 1954–55
Vendi i 2-të (1): 1968–69
Fitues (4): 1995–96, 2003–04, 2004–05, 2005–06
Vendi i 2-të (4): 1998–99, 1999–2000, 2006–07, 2008–09

Kup

Fitues (2): 2000–01, 2001–02
Vendi i 2-të (1): 2004–05
Fitues (1): 1996

Skuadra Aktuale[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Deri më 8 janar 2013

Nr. Kombësia Poz. Lojtari
2 Flag of Slovenia.svg Mb Taulant Kadrija
3 Flag of Slovenia.svg Mb Uroš Celcer
4 Flag of Slovenia.svg Mf Marko Rojc
6 Flag of Slovenia.svg Mb Boštjan Frelih
7 Flag of Slovenia.svg Mf Amedej Vetrih
8 Flag of Slovenia.svg Mb Matija Širok
10 Flag of Slovenia.svg Mf Dejan Žigon
12 Flag of Slovenia.svg Pt Vasja Simčič
13 Flag of Bosnia and Herzegovina.svg Nedim Durić
14 Flag of Cameroon.svg Mb Jean Mbida (i huazuar nga Catania)
16 Flag of Slovenia.svg Mf Nejc Praprotnik (i huazuar nga Atalanta)
17 Flag of Slovenia.svg Mf Miha Mevlja
18 Flag of Slovenia.svg Mf Alen Pavič
Nr. Kombësia Poz. Lojtari
19 Flag of Slovenia.svg Mb Miha Gregorič
20 Flag of Slovenia.svg Mf Robi Jakovljevič
21 Flag of Slovenia.svg Sm Sandi Bremec
24 Flag of Slovenia.svg Sm Jan Dornik
25 Flag of Senegal.svg Sm Welle N'Diaye
26 Flag of Slovenia.svg Sm Ivo Devetak
27 Flag of Slovenia.svg Mb Alen Jogan
29 Flag of Slovenia.svg Mb Aleksandar Popović
30 Flag of Slovenia.svg Pt Januš Štrukelj
–– Flag of Italy.svg Mb Alessio Codromaz
–– Flag of Slovenia.svg Mb Klemen Jerkič
–– Flag of Slovenia.svg Sm Jani Šturm

Ish lojtarë të famshëm[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Slovenia

Bosnja dhe Hercegovina

Brazil

Itali

  • Flag of Italy.svg Ugo Cernot

Japoni

Moldavi

Mali i Zi

Nigeri

Serbi

Trajnerët[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Lidhjet e jashtme[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]