KF Tirana

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Jump to navigation Jump to search

'KF Tirana - Klubi i Futbollit Tirana - Është futboll-klubi më i madh dhe më i suksesshëm në Shqipëri i cili numëron 51 trofe madhore kombëtare me një numër rekord titujsh Kampion (27 herë), Fitues të Kupës së Shqipërisë (16 herë) dhe Fitues të Super-kupës së Shqipërisë (11 herë). KF Tirana është gjithashtu klubi më popullor në Shqipëri, me një numër të konsiderueshëm ndjekësish e dashamirësish brenda e jashtë vendit. KF Tirana i luan ndeshjet brenda në kryeqytetin shqiptar, Tiranë, në Stadiumin "Selman Stërmasi" (me kapacitet 12.700 persona, 9500 të ulur). Në shumë raste është luajtur edhe në Stadiumin Qemal Stafa, deri në Qershor 2016, para se ky impiant të prishej. Skuadra "Bardhë e Blu" është i pari i regjistruar kampionShqipëri. Kryeqytetasit ishin i vetmi klub pjesëmarrës në të gjitha sezonet e kampionatit kombëtar që nga themelimi i tij. Gjithsesi, në Maj 2017 klubi zbriti për herë të parë në histori një kategori më poshtë, verdikt i renditjes së sezonit 2016-17 ku arriti vendin e 9të.

KF Tirana mban rekordin e paraqitjeve të klubeve shqiptare në Evropë, jo vetëm në numrin e lartë të pjesëmarrjeve (27), por dhe me sukseset e arritura përgjatë historisë shumëvjecare të kësaj pjesëmarrjeje. Aty numërohen 11 ture të kaluara në kupat e ndryshme evropiane si asnjë skuadër tjetër shqiptare. Gjithashtu, bardheblutë mbajnë rekordin e të gjitha kohërave edhe për pozicionin më të lartë të një klubi futbolli shqiptar në renditjen botërore të IFFHS, teksa në vitin 1987 renditeshin të 31ët në Botë (Ish 17 Nëntori), kjo pas sukseseve të një viti më parë në Kupën e Kupave.[2] KF Tirana janë gjithashtu antarë të Shoqatës Europiane të Klubeve (ECA).[3]

Historia[redakto | redakto tekstin burimor]

16 Gusht 1920, atdhetari P. Nika, së bashku me të nderuarit A. Erebara, P. Jakova, A. Hoxha, A. Koja, P. Berisha, A. Zajmi, H. Fortuzi, B. Pazari, L. Berisha, S. Frashëri, H. Alizoti, A. Gjitomi e V. Fekeçi formuan Shoqërinë Sportive "Agimi". Parësore në këtë shoqëri ishte loja e futbollit. Ndaj, që në tetorin e po atij viti, skuadra e saj zhvilloi ndeshjen e parë me "Juventusin" e Shkodrës. Në vitin 1925 u zgjodh Këshilli Drejtues i Shoqërisë "Agimi", i përbërë prej të nderuarve A. Zajmi, S. Stërmasi, B. Toptani, I. Gjinali e A. Koja. Gjatë këtij viti u zhvillua edhe takimi i parë ndërkombëtar me "Cerna-Gore-n" e Cetinës. Me nismën dhe këmbënguljen e të nderuarve S. Stërmasi, A. Erebara, A. Zajmi e A. Koja, "Agimi" në vitin 1927 mori emrin Sport-Klub Tirana.

Tirana është skuadra më e suksesshme shqiptare. Ajo është kampione e futbollit shqiptar për mëse 24 herë. Ajo ka fituar trofetë e 15 Kupave Kombëtare dhe 10 trofetë Super-Kupës Kombëtare. Ata janë kampionët e parë kombëtarë të Shqipërisë në futboll, kurorëzuar në vitin 1930. Tirana ka fituar edhe 2 tituj të tjerë në periudhën e Luftës së 2-të Botërore, ende të pa zyrtarizuara nga FSHF.

Turneu i 1rë Kombëtar 1911[redakto | redakto tekstin burimor]

Pas hulumtimeve në arkiva të ndryshme, historianë shqiptar dhe arkivi i medias së shkruar kanë zbuluar fakte të reja për hapat e parë të topkëmbës në Shqipëri. Një turne i luajtur 10 vjet më herët sesa klubet të shfaqeshin në formën e tyre të riorganizuar të viteve 20'. Ende një eveniment jozyrtar, ky mund të quhet Turneu i 1rë Kombëtar i luajtur në Shqipëri. Të gjitha ndeshjet u luajtën me sistem eliminimi nga një ndeshje e vetme. Turi i 1rë ishte ai cerekfinal, që u luajt mes datave 7 & 10 Prill, 1911, më pas ndeshjet gjysmëfinale që u luajtën në datat 11 & 12 Prill, për tu mbyllur aktiviteti me ndeshjen finale të luajtur në datën 14 Prill, 1911. Morën pjesë 8 ekipe gjithsej dhe të gjitha ndeshjet u luajtën në Rahije të Fierit me rastin e një panairi.

KF Tirana u shpallën fituese e këtij turneu.[4]

Red right arrow.svg
 Artikulli kryesor: Kategoria e Parë 1911.

Kampionatet e Luftës[redakto | redakto tekstin burimor]

Edhe pse në periudhën e Luftës është luajtur futboll dhe madje me një pjesëmarrje masive, FSHF ende heziton ta zyrtarizojë këtë eveniment mjaft të rëndësishëm dhe sot e kësaj dite! Pikërisht në sezonet 1939, 1940 dhe 1942, në Shqipëri është luajtur futboll. Madje Kampionati i sezonit 1942 pati dhe ngjarjen e shënuar se, bashkë me ekipet shqiptare, u bashkangjitën edhe 3 ekipe nga Kosova; Prizreni, Peja dhe Prishtina duke e kthyer atë në një eveniment Mbarëkombëtar, eveniment i cili mbetet dhe sot unik dhe fatkeqësisht i papërsëritur! Kësisoj, drejtuesit e Federatës janë fare mirë në dijeni se në Shqipëri janë luajtur 3 kampionate më tepër! KF Tirana kanë fituar dy tituj kampionë gjatë sezoneve 1939 dhe 1942 dhe KF Vllaznia një titull kampion në sezonin 1940. Flasim pra përafërsisht për të njëjtën periudhë ku pak muaj më parë u shpall fituesi i Kupës së 1rë të Shqipërisë në vitin 1939, eveniment të cilin Federata e ka njohur zyrtarisht. Kësisoj, Klubit të Futbollit Tirana i janë mohuar deri tani 2 tituj kampionë të fituar në fushën e lojës me djersë e meritë.[5][6][7]

Pas vitesh heshtje, më në fund FSHF vendosi të emërojë një komision të përbërë nga 5 anëtarë, i cili duhej të siguronte prova dhe evidenca të mjaftueshme për këtë qëllim. Pasi një sasi e konsiderueshme provash u siguruan nga ky komision, Federata caktoi Asamblenë e Përgjithshme mbajtur në Shkurt, 2013, për shqyrtimin e njohjes zyrtare të këtyre 3 kampionateve.[8] Në mbledhjen e saj Asambleja, edhe pse pranon se këto 3 kampionate janë luajtur korrektësisht dhe drejtësisht në fushën e lojës, sipas tyre nuk mund të quhen legjitime dhe nuk mund të njihen sepse nuk janë organizuar nga Federata por nën Regjimin Fashist!

Një vendim qesharak duke konsideruar faktin se Federata e Futbollit e ka njohur zyrtarisht Kupën e 1rë të Shqipërisë dhe fituesin e saj, veprimtari e cila u zhvillua dhe organizua nga kjo Federatë po nën kohën e Luftës; flasim për një distancë kohore prej disa muaj nga dhënia e trofeut të kësaj kupe deri në nisjen e kampionatit të vitit 1939![9]

Vazhdimësia[redakto | redakto tekstin burimor]

Në vitet 1958-64, Tirana vazhdoi të përfaqësohej denjësisht e renditja në kampionate luhatej rreth vendit të tretë. Por këto vite nuk ishin veçse preludi i asaj që përgatitej: rikthimi i Tiranës në lavdinë e paraluftës, nën drejtimin e të paharruarit Lym (Myslym) Alla. Në kampionatin e 22-të kombëtar, Tirana shpallet Kampion pas 28 vjet "agjërimi".

Kampionati i sezonit 1966-67[redakto | redakto tekstin burimor]

Këtë sukses ajo e përsërit edhe një vit më vonë, por gjeneralëve të Partizanit e xhelatëve të Dinamos kjo ju duk një sfidë e hapur: Tirana u përjashtua nga kampionati i sezonit 1966-67 ndërkohë që kishte siguruar titullin tre javë para përfundimit, titull që nuk mund t'i kalonte askujt tjetër përveçse Dinamos.[10][11][12]

Vitet 60'-90'[redakto | redakto tekstin burimor]

Megjithë këto makinacione e padrejtësi të papara kundër saj, Tirana arriti të shpallej kampione edhe dy vite të tjerë rresht, duke demonstruar një epërsi të plotë mbi të gjithë kundërshtarët (1968 vetëm 2 humbje, 1969-70 vetëm 1 humbje). 10-vjeçari 1971-80 u karakterizua nga luhatje të mëdha në ecurinë e Tiranës, me renditje në kampionat që shkonin nga vendi i dytë në atë të trembëdhjetë e fitoren e dy Kupave të Republikës. Ndërrimi i menjëhershëm i një brezi të tërë lojtarësh mbylli kështu një cikël të suksesshëm për Tiranën. Por agjërimi kësaj radhe nuk do të zgjaste shumë. Në sezonin 1981-82 Tirana rishpallet kampione, duke përsëritur këtë sukses edhe 3 herë të tjera gjatë 10-vjeçarit 1981-90, krahas fitores së 3 Kupave te Shqipërisë. Gjatë këtyre viteve Tirana arriti suksese edhe në Kupat e Evropës, dhe lojtarët e saj përbënin bazën e përfaqësueses më të suksesshme që Shqipëria ka pasur.

Në vitet 1991-95 Tirana (që në gusht 1991 rimori emrin e saj të vërtetë), ashtu si e gjithë shoqëria e sporti shqiptar, përjetoi një periudhë tranzicioni e luhatjesh, të karakterizuar nga largimi i pothuajse të gjithë lojtarëve jashtë vendit. Por Tirana nuk duron të jetë për shumë kohë larg vendeve të nderit. Kështu më 1995 ajo u rishpall kampion 5 javë para përfundimit të kampionatit e arriti të grumbullojë plot 12 pikë diferencë nga vendi i dytë. Sukses që do ta përsëriste edhe 9 herë të tjera brenda 15 vjetëve, shto këtu edhe 6 kupa e 9 superkupa duke rinisur ciklin dominues. Por tanimë bëhet fjalë jo për histori, por për të tashmen që të gjithë e njohim. Tirana vazhdon të dominojë skenën e futbollit shqiptare e t'u dhurojë emocione e gëzim tifozëve të saj të përjetshëm, atyre që ndjehen tironas e që mendojnë se bardheblu nuk është thjesht një pasion, por një fe, një besim.

Sezonet e fundit dhe e tashmja[redakto | redakto tekstin burimor]

Gjatë periudhës 1993 - 2007 Tirana kompletoi një tjetër arritje domethënëse, të pa krahasueshme me asnjë klub tjetër shqiptar në Superligë: renditja e fund-sezonit gjithmonë i gjeti bardheblutë në dy vendet e para dhe jo më poshtë; përgjatë 14 sezoneve në fjalë u arritën 9 tituj kampion dhe 5 vende të dyta. Gjithashtu gjatë së njëjtës periudhë u fituan gjithashtu 6 kupa dhe 7 superkupa.

Edhe pse ka dominuar në 2 dekadat e fundit duke fituar mbi 28 trofe, sezonet e fundit kanë treguar mjaft oshilacione në klub. Faktorë të shumtë ndikuan negativisht, jo vetëm në kampionat dhe kupë, por dhe në paraqitjet e dobëta në Evropë. Një përmbledhje e paraqitjes së klubit që nga viti 2007:

Paraqitja më e fundit solide ishte ajo e sezonit 2006/2007, ku titulli u arrit lehtësisht. Gjithsesi, që nga dështimi në Ligën e Kampioneve tek bardheblutë pasoi një rënie e pashpjegueshme.

Sezoni 2007/08 i gjeti bardheblutë në vendin e 6të, një pozicion ky i pazakontë në kampionat gjatë 18 vjetëve të fundit.

Edhe pse Tirana fitoi përsëri titullin kampion në sezonin 2008/09, ishte një sezon pa shkëlqim.

Problemet filluan sërish në 2009/10 ku edhe pse të goditur mjaft nga gjykimi, ekipi nuk iu afrua kurrë realisht luftës për trofe. I vetmi ngushëllim i një tjetër sezoni të dështuar ishte arritja e vendit te 4të ku fitoi pjesëmarrjen në turin kualifikues të Ligës së Evropës. Edhe pse me mjaft probleme KF Tirana ishte i vetmi ekip shqiptar që kaloi një tur.

Edhe fillimi i sezonit 2010/11 nuk qe i mbarë, si pasojë e mosmarrëveshjeve president - shef klubi që u bënë faktor negativ në afrimin e emrave të duhur në merkaton e verës, por edhe problemet me rrogat e lojtarëve që patën ndikimin e tyre ne mbarëvajtjen e ndeshjeve. Si pasojë, drejtuesit e klubit shkarkuan trajnerin Sulejman Starova për ta zëvendësuar me trajnerin 8 herë kampion, Nevil Dede. Megjithë përforcimet, blerjet e reja nuk u integruan siç duhet në ekip. U ndryshuan 3 trajnerë (Sulejman Starova, Nevil Dede dhe Mišo Krstičević) me të cilët në drejtim Tirana nuk u rendit më lart se vendi i 5të në përfundim te sezonit 2010-2011. Gjithsesi, Tirana shpëtoi sezonin duke fituar Kupën e Shqipërisë ndaj Dinamos, pas verdiktit të penalltive. Kjo fitore i siguroi klubit edhe pjesëmarrjen në turin e 2të eliminator në Ligën e Evropës. Kompeticion në të cilin, Tirana u eliminua pas vetëm 2 ndeshjesh, ku barazoi 0-0 në Tiranë dhe humbi 1-3 në Sllovaki ndaj FC Spartak Trnava. Për të dytën herë rresht, klubi tregoi dobësi dhe papjekuri në formatimin në kohë të ekipit, fillimin me vonesë të pregatitjeve, hyrjen mjaft vonë në merkato, emërimin e trajnerit, etj, shkaqe këto që sollën rrjedhimisht dështimin në Evropë.

Sezoni i ri 2011/2012 nisi me këmbën e mbarë për klubin, që i shtoi tjetër trofe listës së gjatë të tyre, duke fituar për herë të 9të Superkupën e Shqipërisë brenda në Korçë ndaj kampionëve aktualë, KF Skënderbeu me të vetmin gol shënuar nga Bekim Balaj. Më 12 tetor 2011 për Klubin e Futbollit Tirana u hap një kapitull i ri, mjaft i rëndësishëm dhe efikas. Këshilli Bashkiak miratoi unanimisht shndërrimin e klubit në një sh.a. (Shoqëri Aksionere). Bashkia e Tiranës ka fillimisht 100% të aksioneve, ndërkohë që afrimi i sponsorëve privatë do të ndodhë shumë shpejt për ti dhënë klubit një tjetër fytyrë dhe status në të ardhmen. Ky shndërrim natyrisht do ti japë efektet e veta ngadalë, por është mjaft i mirëpritur nga mijëra fansa bardheblu.[13] Sezonin bardheblutë e mbyllën në vend te 3të, 5 pikë larg kampionëve të sapokurorëzuar, KS Skënderbeu, edhe pse u detyruan të ribëjnë 2 herë formacionin nën drejtimin e trajnerit të palodhur, spanjollit Julián Rubio, por edhe duke sfiduar problemet financiare që dolën në pah si pasojë e ngërçit të përkohshëm krijuar pas shndërrimit të statusit të klubit në Shoqëri Aksionere, probleme të cilat gjithashtu penguan afrimin e sasisë së mjaftueshme të lojtarëve për të përballuar krejt sezonin. Gjithsesi, kundër të gjitha këtyre vështirësive, Tirana arriti të bëjë të vetat 2 nga 3 trofetë e mundshme, duke mbyllur sezonin edhe me fitimin e kupës së 15të të Shqipërisë. Në finale bardheblutë mundën sërish kundërshtarin e tyre më të fortë në 2 sezonet e fundit, KS Skënderbeu dhe Bekim Balaj ishte përsëri njeriu që prodhoi fitoren me golin e shënuar në 107', pasi koha e rregullt përfundoi barazim 0-0.

Ndërkohë, sezoni 2012/13 mund të kishte nisur edhe më mirë nëse klubi do bënte blerjet e duhura në kohë për një pjesëmarrje më dinjitoze në Ligën e Europës, ku fatkeqësisht u kalua vetëm një tur. Me Rubion në krye, Tirana nisi sezonin aktual me fitoren e Superkupës për herë të 10të jubilare, duke mposhtur edhe një herë tjetër në finale rivalët e Skënderbeut me rezultatin 2-1, këtë rradhë në kryeqytet. Fatkeqësisht, mosarritja e akordit në kontratën me spanjollin bëri që, pas mbi 13 muaj të suksesshëm dhe me 3 trofe të fituar, një nga trajnerët më profesionistë që ka punuar tek ky klub të largohej nga Tirana. Në vend të Rubios, trajner i Tiranës u emërua Artur Lekbello, një ikonë bardhë e blu, disa herë kampion me këtë klub në vitet 80'. Por fatkeqësisht, vetëm 42 ditë më vonë, Lekbello dha dorëheqjen pas rezultateve të dobëta, duke ia lënë vendin përsëri drejtorit teknik Alban Tafaj. Më 19 shkurt Tafaj u tërhoq në detyrën e mëparshme si drejtor teknik duke ia lënë postin e trajnerit Nevil Dedes, post që Dede e merr për të 2ën herë tek Tirana. Me Nevilin në krye, Tirana e mbylli sezonin në vendin e 5të, pasi më parë ishin eliminuar edhe nga Kupa që në turin e dytë, prej ekipit debutues, KF Përparimi. Një sezon ky vërtet i dështuar, pasi nuk u arrit të fitoheshin as trofe as pjesëmarrje në Europë.

Tirana e sezonit të ri nisi me probleme të tjera. Në gati 2 vjet Bashkia nuk bëri asgjë për shitjen e aseteve të klubit dhe si pasojë nuk mundi ta mbante vetë klubin i cili humbi mjaft lojtarë me peshë dhe u vu vërtet në pozita delikate, aq sa filloi të diskutohej nëse mund ta niste kampionatin. Vetëm në çastet e fundit të merkatos, u afruan 3 donatorë; Ndriçim Babasi (fillimisht i emëruar donator vendim-marrës i klubit, por i larguar në dhjetor 2013 për tja lënë këtë post Z.Halili), Refik Halili (donator vendim-marrës që nga dhjetori 2013) si dhe Lulzim Morina. Gjithashtu u afruan dhe disa futbollistë. Tirana e re nisi të merrte formë. Gjithsesi, edhe pse me financa tashmë të zgjidhura, afrimet në ditët e fundit të merkatos dhanë efektin negativ në rezultatet e ekipit përfshi këtu edhe eliminimin e hershëm nga Kupa. Si pasojë e humbjeve të njëpasnjëshme, Dede u pezullua nga detyra dhe trajner i përkohshëm u emërua Alpin Gallo, ish-futbollist bardheblu. Pas vetëm 5 ndeshjesh, drejtimi i pankinës ndryshoi sërish; drejtuesit bardheblu emëruan Gugash Maganin si trajner të Tiranës i cili qëndroi në detyrë edhe pas ndryshimit të donatorëve. Me Maganin në drejtim Tirana nisi më në fund të marrë rezultate dhe arriti të qëndrojë në Superiore, madje duke u renditur në vendin e 6të.

Më 26 Qershor 2014, pas shumë shtyrjesh e vonesash, më në fund Këshilli Bashkiak vendosi me 33 vota pro dhënien e 66% të aseteve të Bashkisë sponsorëve të klubit (momentalisht Z.Halili dhe Z. Morina), duke i hapur kështu dritën jeshile investimit të këtyre të fundit në merkaton para-sezonale, rikonstruksionin e stadiumit, fushat e stërvitjes, akademinë, etj për 18 vitet e ardhshme. Duke i dhënë fund kështu problemeve të njëpasnjëshme hasura gjatë të paktën 5 viteve të fundit.[14] Menjëherë pas këtij vendimi dhe meqenëse nuk pati pjesëmarrje në kupat e Europës, klubi pati gjithë kohën e duhur të organizohet më së miri në pregatitjet para-sezonale. Krahas merkatos së mirëstudiuar ku u afruan emra me vlerë si Bulku, Bakaj, Curri etj dhe stërvitjes efikase, Tirana organizoi dhe fazë të mirëfilltë pregatitore jashtë vendit (Ohër) për mbi 3 javë duke luajtur dhe ndeshje miqësore ku u arrit konsolidimi i plotë para-sezonal. Kishte vite të tëra që mungonte një organizim i tillë nga klubi. Gjithsesi, në fund të sezonit 2014-15, me trajner Gugash Magani në stol, Tirana nuk u rendit më lart sesa vendi i 4të, edhe pse luftoi deri në fund për titullin. Ndërkaq, në Kupë u eliminuan në gjysmë-finale nga KF Laçi (0-0 & 0-1), duke mbyllur kështu edhe një sezon tjetër pa trofe, renditur në vendin e 4të.

̈Sezonin 2015-16 Tirana u drejtua fillimisht nga ish-kampioni Shkëlqim Muça, i cili zëvendësoi të larguarin Gugash Magani. Gjithsesi, klubi e largoi Muçën pas 5 muajsh, pas rezultateve të dobëta të cilat e renditën skuadrën në vendin e 4t. I mirënjohuri Ilir Daja, nënshkroi kontratën e re më 28 Tetor 2015. Klubi afroi lojtarë cilësorë si Elis Bakaj, Masato Fukui, etj, por sërish shfaqi mangësi në performancë. Po këtë sezon Tirana përfundoi rinovimin e Stadiumit Selman Stërmasi, gjë që bëri të mundur luajtjen e ndeshjeve në shtëpi. Ky është gjithashtu sezoni ku klubi u detyrua të likujdonte sasi të mëdha borxhesh, të mbartura nga periudha e drejtimit nga Bashkia. Sezoni rezultoi përsëri dështim, sepse në fund në kampionat u arrit vetëm vendi i 5të dhe eliminimi nga kupa erdhi që në fazën cerek-finale nga Flamurtari. Për të katërtin sezon rradhazi klubi nuk arriti trofe apo pjesëmarrje europiane, duke pësuar edhe humbje të konsiderueshme financiare.

2016-17 ishte një nga sezonet më të çuditshme dhe kontradiktore në historinë e klubit. Nga konkurrente për titull, Tirana pati një kurbë te vazhdueshme në ulje, derisa ra dramatikisht nga Superliga, për të parën herë në histori. Sezoni nisi mirë me Ilir Dajën trajner dhe pas cerekut të parë të sezonit Tirana kishte humbur vetëm një ndeshje dhe ndodhej vetëm 3 pikë larg kreut. Papritur Daja shkarkohet pas barazimit në shtëpi ndaj Vllaznisë. Mirel Josa emërohet trajneri i ri. Edhe pse ai e nisi furishëm me 2 fitore të njëpasnjëshme, filluan të shpërdorohen pikë. Sidomos i pafalshëm barazimi në shtëpi ndaj vendit të fundit. Problemet u shtuan pas marrëveshjes mes presidentit Halili me atë të rivalëve të kuq që konsistonte në ndarjen e stadiumit mes 2 ekipeve, marrëveshje të cilën tifozët bardheblu gjithmonë e kishin refuzuar. Rrjedhimisht, ata e braktisën ekipin deri në fund të sezonit. Arbitrimi luajti një tjetër rol negativ, ku pikët humbeshin me gola të anulluar, dënime të panevojshme apo favorizime të kundërshtarëve. Me ndonjë përjashtim, klubi vetëm heshtte ndaj këtyre padrejtësive. Nga fundi i gjysëm sezonit, klubi largoi disa lojtarë titullarë si "të paaftë". Planet për afrimin e lojtarëve cilësorë si Elis Bakaj, etj në merkaton e dimrit u prishën nga UEFA, e cila nuk lejoi transferimet për shkak të një borxhi qesharak prej vetëm 5 mijë euro. Kjo e reduktoi edhe më tepër sasinë dhe cilësinë e grupit. Nga fundi i cerekut të tretë sezonal ekipi po luftonte për të mbijetuar në Superligë, renditur në 4 vendet e fundit. 3 ndeshje nga fundi Tiranës i nevojiteshin së paku 5 pikë, me të gjitha kombinacionet e tjera kundër. Ndeshja e fundit i vinte në Shkodër përballë Vllaznisë, e cila ishte vetë e rrezikuar dhe i mjaftonte një pikë, ndërsa Tiranës i duhej vetëm fitorja. Pas një ndeshje mjaft të luftuar e cila u mbyll në barazim, Tirana ra zyrtarisht në Kategorinë e Parë. Ndryshe nga paraqitja e dobët në kampionat, Tirana fitoi trofeun e kupës duke mposhtur 3-1 në finale Skënderbeun pas kohës shtesë dhe mos humbur asnjë ndeshje. Trofe që gjithashtu siguroi pas plot 5 vjetësh pjesëmarrjen në kupat europiane.

Në verën 2017 klubi bëri një lëvizje mjaft të zgjuar, duke mbajtur pothuajse të gjithë lojtarët edhe pse luhej në një ligë inferiore. Tirana ishte klubi me buxhetin më të madh në Kategorinë e Parë, krahasuar vetëm me 5 klubet më të mira të Superiores. Pas largimit të Josës, Tirana afroi trajnerin brazilianin José Marcelo Ferreira (Zé Maria), ish-lojtar i Interit dhe 25 ndeshje të luajtura me përfaqësuesen e Brazilit. Zé Maria gjithashtu solli stafin e tij të kompletuar. Ndeshjet e tij të para zyrtare do ishin ato ndaj Maccabi Tel Aviv, të vlefshme për Ligën e Europës. Tirana gjithsesi i humbi të dyja ndeshjet dhe u eliminua, duke u fokusuar tek kampionati. Me fitimin e kupës dhe pjesëmarrjen në Europë, Tirana u bë i pari klub shqiptar, njëkohësisht pjesë e një kampionati inferior, që arrinte diçka të tillë. Aventura e shkurtër në Europë u pasua me trofeun e parë të trajnerit brazilian tek Tirana. Superkupa u fitua pas finales me Kukësin, përfunduar 1-0 me gol të talentit Hoxhallari në minutën e fundit të takimit. Në kampionat Tirana i dominoi kundërshtarët me rezultate të thella si në ndeshjet brenda, ashtu edhe jashtë fushe. Dhe si rezultat, Tirana u kthye shumë shpejt mes më të mirëve 3 ndeshje para mbylljes së sezonit. Në kupë Tirana arriti deri në çerek finale, pasi u eliminua nga Kukësi.

Arena Ndërkombëtare[redakto | redakto tekstin burimor]

KF Tirana (1970)

Në arenën e futbollit Europian Tirana është e njohur me pjesëmarrjen e saj në Ligën e Kampioneve (14 herë) ; në Kupën UEFA (10 herë), ndërsa në Kupën e Kupave (3 herë). Ndër të tjera KF Tirana ka marrë pjesë 7 herë në Kupën Ballkanike, ku është 1 herë nënkampione. Bardheblutë mbajnë rekordin e paraqitjeve të një klubi shqiptar në Evropë, jo vetëm në numrin e lartë të pjesëmarrjeve (27), por dhe në sukseset e arritura përgjatë historisë 47-vjecare të kësaj pjesëmarrjeje, ku numërojnë plot 11 ture te kaluara ne kupat e ndryshme evropiane, si asnjë skuadër tjetër shqiptare. Gjithashtu, bardheblutë mbajnë rekordin e të gjitha kohërave edhe për pozicionin më të lartë të një klubi futbolli shqiptar në renditjen e IFFHS, teksa në vitin 1987 renditeshin të 31ët në Botë, kjo pas sukseseve të një viti më parë në Kupën e Kupave[2].

Paraqitjet në Kupat e Europës[redakto | redakto tekstin burimor]

Sezoni Kompeticioni Turi Shteti Klubi Brenda Jashtë K/E
1965-66 European Champion Clubs' Cup 1R Flag of Scotland.svg Kilmarnock F.C. 0–0 0–1 Symbol delete vote.svg
1966-67 European Champion Clubs' Cup 1R Flag of Norway.svg Valerenga IF n.p. n.p. n.p.
1969-70 European Champion Clubs' Cup 1R Flag of Belgium.svg Standard Liege 1–1 0–3 Symbol delete vote.svg
1970-71 European Champion Clubs' Cup 1R Flag of the Netherlands.svg AFC Ajax 2–2 0–2 Symbol delete vote.svg
1982-83 European Champion Clubs' Cup 1R Ulster Banner.svg Linfield F.C. 1–0 1–2 Symbol keep vote.svg
2R Flag of the Soviet Union.svg Dynamo Kyiv n.p. n.p. n.p.
1983-84 UEFA Cup Winners' Cup 1R Flag of Sweden.svg Hammarby IF 2–1 0–3 Symbol delete vote.svg
1986-87 UEFA Cup Winners' Cup 1R Flag of Romania.svg FC Dinamo Bucureşti 1–0 2–1 Symbol keep vote.svg
2R Flag of Sweden.svg Malmö FF 0–3 0–0 Symbol delete vote.svg
1988-89 European Champion Clubs' Cup 1R Flag of Malta.svg Ħamrun Spartans F.C. 2–0 1–2 Symbol keep vote.svg
2R Flag of Sweden.svg IFK Göteborg 0–3 0–1 Symbol delete vote.svg
1989-90 European Champion Clubs' Cup 1R Flag of Malta.svg Sliema Wanderers 5–0 0–1 Symbol keep vote.svg
2R Flag of Germany.svg FC Bayern Munich 0–3 1–3 Symbol delete vote.svg
1994-95 UEFA Cup Winners' Cup QR Flag of Belarus.svg FC Bobruisk 3–0 1–4 Symbol keep vote.svg
1R Flag of Denmark.svg Brøndby IF 0–1 0–3 Symbol delete vote.svg
1995-96 UEFA Cup QR Flamuri Hapoel Be'er Sheva FC 0–1 0–2 Symbol delete vote.svg
1996-97 UEFA Cup 1QR Flag of Croatia.svg NK Croatia Zagreb 2–6 0–4 Symbol delete vote.svg
1998-99 UEFA Cup 1QR Flamuri FK Inter Bratislava 0–2 0–2 Symbol delete vote.svg
1999-00 UEFA Champions League 1QR Flag of Iceland.svg Íþróttabandalag Vestmannaeyja 1–2 0–1 Symbol delete vote.svg
2000-01 UEFA Champions League 1QR Flag of Moldova.svg FC Zimbru Chisinau 2–3 2–3 Symbol delete vote.svg
2001-02 UEFA Cup QR Flag of Cyprus.svg Apollon Limassol 3–2 1–3 Symbol delete vote.svg
2002-03 UEFA Cup QR Flag of Romania.svg FC Naţional Bucureşti 0–1 2–2 Symbol delete vote.svg
2003-04 UEFA Champions League 1QR Flag of Georgia.svg Dinamo Tbilisi 3–0 (4:2 pen.) 0–3 Symbol keep vote.svg
2QR Flag of Austria.svg Grazer AK 1–5 1–2 Symbol delete vote.svg
2004-05 UEFA Champions League 1QR Flag of Belarus.svg FC Gomel 0–1 2–0 Symbol keep vote.svg
2QR Flag of Hungary.svg Ferencvárosi TC 2–3 1–0 Symbol delete vote.svg
2005-06 UEFA Champions League 1QR Flag of Slovenia.svg ND Gorica 3–0 0–2 Symbol keep vote.svg
2QR Flag of Bulgaria.svg CSKA Sofia 0–2 0–2 Symbol delete vote.svg
2006-07 UEFA Cup 1QR Flag of Croatia.svg NK Varaždin Varteks 2–0 1–1 Symbol keep vote.svg
2QR Flag of Turkey.svg Kayserispor 0–1 1–3 Symbol delete vote.svg
2007-08 UEFA Champions League 1QR Flag of Slovenia.svg NK Domžale 1–2 0–1 Symbol delete vote.svg
2009-10 UEFA Champions League 2QR Flag of Norway.svg Stabæk 1–1 0–4 Symbol delete vote.svg
2010-11 UEFA Europa League 1QR Flag of Hungary.svg Zalaegerszegi TE 0–0 1–0 (shte) Symbol keep vote.svg
2QR Flag of the Netherlands.svg FC Utrecht 1–1 0–4 Symbol delete vote.svg
2011-12 UEFA Europa League 2QR Flamuri FC Spartak Trnava 0–0 1–3 Symbol delete vote.svg
2012-13 UEFA Europa League 1QR Flag of Luxembourg.svg CS Grevenmacher 2–0 0–0 Symbol keep vote.svg
2QR Flag of Norway.svg Aalesund FK 1–1 0–5 Symbol delete vote.svg
2017-18 UEFA Europa League 1QR Flag of Israel.svg Maccabi Tel Aviv 0-3 0-2 Symbol delete vote.svg
 • QR = Turi Kualifikues
 • 1R = Turi 1
 • 2R = Turi 2
 • n.p. = Mosparaqitje
 • K/E = Kualifikuar/Eliminuar

Koeficienti Ndërkombëtar[redakto | redakto tekstin burimor]

(Deri në 21 Korrik 2017)[15]

Renditja Ekipi Pikë
381 Flag of the Faroe Islands.svg EB/Streymur 1.750
382 Flag of Armenia.svg FC Banants 1.725
383 Flag of Lithuania.svg FK Trakai 1.675
384 Flag of Malta.svg Balzan F.C. 1.650
385 Flag of Albania.svg KF Tirana 1.650
386 Flag of Finland.svg FC Lahti 1.630
387 Flag of Finland.svg TPS Turku 1.630
388 Flag of Finland.svg FC Inter Turku 1.630
389 Flag of Luxembourg.svg FC Progrès Niederkorn 1.625

Paraqitjet në Kupën Ballkanike[redakto | redakto tekstin burimor]

 • Nën-Kampionë - 1981
Kompeticioni Turi Shteti Klubi Brenda Jashtë
Balkans Cup 1964-66 1R Flag of Bulgaria.svg PFC Cherno More Varna 0–0 0–1
Balkans Cup 1964-66 1R Flag of Turkey.svg Beşiktaş J.K. 2-0 1-1
Balkans Cup 1964-66 1R Flag of Romania.svg FC Rapid București 1–2 1–3
Balkans Cup 1975 1R Flag of Greece.svg Panionios G.S.S. 6-0 1–2
Balkans Cup 1975 1R Flag of Serbia.svg FK Radnički Niš 0–0 0-3
Balkans Cup 1981 1R Flag of Greece.svg Larissa F.C. 3-0 1-3
Balkans Cup 1981 1R Flamuri FK Sloboda Tuzla 3-0 3-0
Balkans Cup 1981 2R Flag of Bulgaria.svg PFC Beroe Stara Zagora 1-3 0-3
Balkans Cup 1990 1R Flag of Montenegro.svg FK Budućnost Podgorica 0–0 0–1
 • QR = Turi Kualifikues
 • 1R = Turi 1
 • 2R = Turi 2

Arritjet[redakto | redakto tekstin burimor]

Kombëtare[redakto | redakto tekstin burimor]

Trofetë madhore[redakto | redakto tekstin burimor]

SK Tirana, kampionët e 1930

KF Tirana është skuadra më e kurorëzuar e Shqipërisë duke fituar :


(Statistikat në Ligën Superiore)

(1930, 1931, 1932, 1934, 1936, 1937, 1964-65, 1965-66, 1968, 1969-70, 1981-82, 1984-85, 1987-88, 1988-89, 1994-95, 1995-96, 1996-97, 1998-99, 1999-00, 2002-03, 2003-04, 2004-05, 2006-07, 2008-09).

(Statistikat në Kupën e Shqipërisë)

(1938-39, 1963, 1976, 1977, 1983, 1984, 1986, 1994, 1996, 1999, 2001, 2002, 2006, 2011, 2012, 2017).

(1994, 2000, 2002, 2003, 2005, 2006, 2007, 2009, 2011, 2012, 2017).

- Shënim 1: KF Tirana ka 26 tituj kampion nëse njihen zyrtarisht Kampionatet e Luftës.

- Shënim 2: Në vitin 1996 dhe 1999, KF Tirana ishin njëkohësisht fitues të të dy trofeve të vendit, Kampionë të Superligës dhe fitues të Kupës së Shqipërisë, kësisoj nuk ju dhurua trofeu i Superkupës sepse nuk u luajt finale.


Trofetë minore[redakto | redakto tekstin burimor]

 • Kategoria e Parë: 1 herë
  • 2018
 • Kupa e Federatës e Presidentit të Sporteve Shqiptare: 1
  • 1946*; (* e përbashkët)
 • Kupa e Partisë së Punës të Shqipërisë: 2
  • 1966, 1976*; (* e përbashkët)
 • Kupa e Bashkimit Profesional: 1
  • 1965
 • Kupa Hosteni: 1
  • 1950
 • Kupa Puna: 1
  • 1964
 • Kupa Sporti Popullor: 3
  • 1965, 1976, 1987
 • Kupa Zëri i Popullit: 5
  • 1959, 1967, 1982, 1983, 1988
 • Kupa e Gazetarëve të Shqipërisë: 1
  • 1986
 • Kupa e Federatës Shqiptare të Futbollit: 1
 • Kupa e 25Vjetorit të Clirimit të Shqipërisë: 1
  • 1969
 • Kupa e Shoqërisë së Sporteve Vllaznia: 1
  • 1985
 • Kupa Taçi Oil:1
  • 2008

Ndërkombëtare[redakto | redakto tekstin burimor]

Nënkampionë (1981-83)

Sezonet më të fundit[redakto | redakto tekstin burimor]

Sezoni Div. Kategoria Superiore N F B H GShë GPës Pikë Kupa e Shqipërisë Superkupa e Shqipërisë
1993-94 1rë Nën kampionë 26 13 7 6 36 16 33 Fitues Fitues
1994-95 1rë Kampionë 30 19 6 5 57 27 44 Finalistë -
1995-96 1rë Kampionë 34 19 10 5 52 22 55 Fitues -
1996-97 1rë Kampionë 22 14 4 4 40 9 46 1/8 Finale -
1997-98 1rë Nën kampionë 34 19 8 7 54 18 65 1/4 Finale -
1998-99 1rë Kampionë 30 18 7 5 48 20 61 Fitues -
1999-00 1rë Kampionë 27 16 5 6 41 15 53 1/4 Finale Fitues
2000-01 1rë Nën kampionë 26 16 6 4 56 13 54 Fitues Finalistë
2001-02 1rë Nën kampionë 26 19 5 2 52 15 62 Fitues Fitues
2002-03 1rë Kampionë 26 19 3 4 57 17 60 1/2 Finale Fitues
2003-04 1rë Kampionë 36 24 8 4 90 36 80 1/2 Finale Finalistë
2004-05 1rë Kampionë 36 26 6 4 82 32 84 Finalistë Fitues
2005-06 1rë Nën kampionë 36 17 11 8 54 33 62 Fitues Fitues
2006-07 1rë Kampionë 33 22 6 5 64 33 72 1/4 Finale Fitues
2007-08 1rë 6 33 14 7 12 46 36 49 Finalistë -
2008-09 1rë Kampionë 33 19 11 3 58 27 68 Finalistë Fitues
2009-10 1rë Vendi i 3-të 33 15 7 11 38 32 52 1/4 Finale -
2010-11 1rë 5 33 11 11 11 42 31 44 Fitues Fitues
2011-12 1rë Vendi i 3-të 26 16 5 5 33 21 53 Fitues Fitues
2012-13 1rë 5 26 12 7 7 30 23 43 1/8 Finale -
2013-14 1rë 6 33 14 8 11 36 31 50 1/8 Finale -
2014-15 1rë 4 36 21 8 7 47 27 71 1/2 Finale -
2015-16 1rë 5 36 13 14 9 37 25 53 1/4 Finale -
2016-17 1rë 9 36 8 15 13 29 32 39 Fitues -
2017-18 2të 1 26 21 4 1 66 13 45 1/4 Finale Fitues
2018-19 1rë - 36 - - - - - -

Presidentët[redakto | redakto tekstin burimor]

[16]

Emri Nga–deri
Flag of Albania.svg Bahri Toptani 1920–1933
Flag of Albania.svg Stefan Shundi 1933–1936
Flag of Albania.svg Selman Stermasi 1936–1960
Flag of Albania.svg Lame Konomi 1960–1970
Flag of Albania.svg Nuri Bylyku 1970-1983
Flag of Albania.svg Clirim Hysi 1983–1985
Flag of Albania.svg Zija Shaba 1985-1993
Flag of Albania.svg Metush Seferi 1993-1998
Flag of Albania.svg Lutfi Nuri 1998–1999
Flag of Egypt.svg Metwally El Sayed 1999–2004
Flag of Albania.svg Fatmir Frashëri 2004–2005
Flag of Albania.svg Bamir Topi 2005–2007
Flag of Albania.svg Refik Halili 2007–2011
Flag of Albania.svg Lulzim Basha 2011–2013
Flag of Albania.svg Refik Halili 2013–

Tifozeria dhe dashamirët[redakto | redakto tekstin burimor]

Klubi i Futbollit Tirana ka numrin më të madh të tifozëve e dashamirëve, si në Shqipëri ashtu dhe ne vende të ndryshme të Botës. KF Tirana ka disa tifogrupe mbështetëse, por tifogrupi më besnik dhe më i organizuar quhet Tirona Fanatics. Tirona Fanatics janë krijuar më 8 janar, 2006 dhe janë mjaft unikë qoftë në mënyrën e te mbështeturit, qoftë në atë që përfaqësojnë në këtë mbështetje, qoftë në organizimin modern që prodhojnë si dhe moton me të cilën ecin. Tirona Fanatics shquhen për besnikëri të madhe ndaj fanellës bardhë e blu dhe ecin me moton e mëposhtme :

 • Këndojnë dhe brohorasin papushim përgjatë gjithë ndeshjes në mbështetje të fanellës bardhë e blu, pavarësisht rezultatit të ndeshjes.
 • I japin mbështetje të plotë atyre lojtarëve që luajnë besnikërisht për fanellën e ekipit.
 • Mbështesin non-stop ekipin si në ndeshjet brenda, ashtu dhe në çdo ndeshje që KF Tirana luan jashtë përgjatë gjithë sezonit dhe janë të pranishëm pavarësisht kushteve atmosferike dhe kostove të shpenzimeve.
 • Nuk përdorin ofendime as për lojtarët e KF Tirana, as për lojtarët kundërshtarë, as për trajnerët dhe as për tifozerinë kundërshtare, por suportin e tyre e japin vetëm me kulturë qytetare.
 • Nuk qëndrojnë asnjëherë ulur përgjatë 90 minutave të zhvillimit të ndeshjes.
 • Qëndrojnë të bashkuar në grup pranë njëri-tjetrit dhe veshin të njëjtën ngjyrë në trup, atë me logon e tifogrupit ose fanellën, shallin dhe mbajnë flamurin bardhë e blu.

Fansat e Tirona Fanatics dallohen lehtë në ndeshjet ku luan KF Tirana nga baneri "Fanatics" që vendosin poshtë grupimit ku mblidhen dhe ku mbajnë të njëjtën veshje karakteristike.

Adresa në Tiranë : Rruga "4 Dëshmorët", pranë Selvisë, Tiranë, Shqipëri

Adresa në internet : http://www.tironafanatics.al

Rivaliteti kryesor[redakto | redakto tekstin burimor]

Red right arrow.svg
 Artikuj kryesore: Derbi më i vjetër shqiptar, Derbi I, dhe Derbi II.

Lojtarët[redakto | redakto tekstin burimor]

Redaktuar më 11 Shtator 2017 [17].

Numri Pozicioni Emri i lojtarit
1 Flag of Albania.svg Pt Ilion Lika
2 Flag of Albania.svg Mb Marlind Nuriu
3 Flag of Albania.svg Mb Klisman Cake
4 Flag of Albania.svg Mb Gentian Muça
5 Flag of Albania.svg Mb Marvin Turtulli
7 Flag of Albania.svg Mf Bedri Greca
8 Flag of Albania.svg Sm Rei Qilimi
9 Flag of Albania.svg Sm Grent Halili
11 Flag of Uganda.svg Sm Yunus Sentamu
13 Flag of Albania.svg Mf Erando Karabeci (captain)
14 Flag of Albania.svg Mf Asion Daja
17 Flag of Albania.svg Mb Albi Doka
18 Flag of Albania.svg Mf Dorian Kërçiku
19 Flag of Albania.svg Mb Alvaro Bishaj
20 Flag of Uganda.svg Mf Tony Mawejje
Numri Pozicioni Emri i lojtarit
21 Flag of Brazil.svg Mb Wellyson
23 Flag of Kosovo.svg Mf Flamur Bajrami
25 Flag of Albania.svg Mb Ralf Zhivanaj
26 Flag of Albania.svg Sm Mateus Levendi
28 Flag of Albania.svg Mb Erion Hoxhallari
45 Flag of England.svg Sm Michael Ngoo
77 Flag of Albania.svg Mf Alked Çelhaka
97 Flag of Albania.svg Pt Ditmar Shehri
Flag of Albania.svg Pt Alessio Abibi
Flag of Albania.svg Pt Princ Çali
Flag of Albania.svg Mf Serkan Basha

Ekipi Drejtues[redakto | redakto tekstin burimor]

Pozicioni Emri
Drejtimi i Përgjithshëm Flamuri Refik Halili
Trajneri Flamuri Ardian Mema
Burimet Njerëzore Flamuri Bledar Isallari
Operacionet Flamuri Alban Tafaj
Publiku Flamuri Arbi Laçi
Financat Flamuri Arban Morina

KF Tirana B[redakto | redakto tekstin burimor]

Red right arrow.svg
 Artikulli kryesor: KF Tirana B.

Referenca[redakto | redakto tekstin burimor]

 1. ^ "World Stadiums – Stadiums in Albania". Worldstadiums.com. Marrë më 26 korrik 2012. 
 2. ^ a b Panorama Sport 11 January 2014
 3. ^ "KF Tirana". ECA. Marrë më 14 mars 2015. 
 4. ^ peshkupauje.com 15 February 2012
 5. ^ Dr.Giovanni Armillotta albanian football
 6. ^ KF Tirana Faqja Zyrtare
 7. ^ Forumi
 8. ^ Do të njihen Kampionatet e Luftës
 9. ^ AFA's General Assembly: Kampionatet e Luftës nuk njihen nga Asambleja
 10. ^ Sfidë burrërore, vendim banal
 11. ^ Forumi
 12. ^ Diktatura eliminoi Tiranën kampione
 13. ^ Tirana kthehet ne sh.a.
 14. ^ Tirana jepet në përdorim për 18 vjet
 15. ^ http://www.uefa.com/memberassociations/uefarankings/club/index.html
 16. ^ "Lista e presidentëve". kftirana.info. Marrë më 2010-06-01. 
 17. ^ "KF Tirana squad". Soccerway. Marrë më 23 qershor 2017. 

Lidhje të jashtme[redakto | redakto tekstin burimor]

Shih edhe këtë[redakto | redakto tekstin burimor]

Shih edhe këtë[redakto | redakto tekstin burimor]