Klubi Regbisë Tirana

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Jump to navigation Jump to search

Klubi Regbisë Tirana ose KR Tirana (English:Tirana Rugby Club) është një klub regbie me qendër në Tiranë, Shqipëri. Krijuar më gusht 2013, KR Tirana është klubi i parë dhe më i vjetri në Shqipëri.[2][3][4]

Para-krijimi[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Në vitin 2011, disa djem vendosën të promovojnë regbinë si një sport krejt të ri në Shqipëri. Ndeshja e parë u organizua në 4 gusht 2013, me pjesëmarrjen e disa lojtarëve te Klubit të Regbisë Tirana dhe disa emigrantëve nga Italia. Organizimi ishte një event promocional në Stadiumin Selman Stërmasi.

Historia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Në gusht 2013, KR Tirana u krijua zyrtarisht nga disa djem që thjesht kishin dëshirën të ofronin dicka më tepër sesa sportet ekzistuese në vend. Ky sport u krijua për diçka ndryshe, më shumë adrenalinë, më shumë kontakt. Fillimi dhe krijimi i një ekipi solid nuk ishte i thjeshtë për shkak të mungesës së popullaritetit të këtij sporti, që e bënte afrueshmërinë dhe shtimin e rradhëve mjaft të vështirë. Xhino Drangu dhe Adam Vernon ishin dy njerez që punuan dhe u përpoqën fort për të hedhur hapat e parë të kësaj loje, gjë që më pas e bëri dhe rekrutimin më të lehtë. Të tjerë lojtarë u afruan në klub. Drangu ka pasur një ekperiencë 5-vjeçare në Britani. Ai u bë trajneri i parë i KR Tirana më 2013. Ai ndihmoi lojtarët të fillonin të kuptonin e të luanin sportin e regbisë në menyrë të mirëfilltë. Me kalimin e kohës, pasi skuadra u bë më solide erdhi momenti për ndeshjen e parë miqësore ndaj klubit KR Kosova Roosters. Në vitin 2014 Adam Vernon u bë trajneri i dytë i skuadrës. Adam është me origjinë angleze dhe ka luajtur regbi në nivele të larta. Në vitin 2014 u zhvillua ndeshja e dytë miqësore, po kundër KR Kosova Roosters, prapë në Tiranë. Në fillim të vitit 2015 u bë aplikimi në gjykatë për ligjërimin dhe regjistrimin e skuadrës. Pas shumë përpjekjesh, u arrit me sukses të bëhet regjistrimi dhe të merrej statusi "Shoqatë jofitimprurëse". Po në këtë vit, përpos regbi-t ekipi mori pjesë dhe në ndeshjen e parë të kriketit, zhvilluar në Shqipëri, ndeshje e organizuar me mbështetje nga pjesëtarë të Ambasadës Britanike dhe "Crown Agents".

Veprimtariɑ[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Në vitin 2015 KR Tirana mori pjesë në një turne organizuar në Kosovë. Në këtë turne merrnin pjesë 3 skuadra:

KR Tirana (Shqipëri)

KR Kosova Roosters (Kosovë)

Kibubu RC (Belgjikë)

Në fund të veprimtarisë, Tirana u rendit e treta. Po në vitin 2015 u luajtën 2 ndeshje të tjera miqësore kundër KR Podgorica nga Mali i Zi. Edhe pse u humbën me rezultate të thella, këto ishin dy ndeshje shumë të vlefshme përsa i përket eksperiencës, sepse një pjesë e mirë e lojtarëve malazezë luanin për ekipin Kombëtar të Malit të Zi. Ndeshja e parë u luajt ne Shqiperi dhe e dyta në Mal të Zi.

Duke pasur parasysh ekzistencën e një ekipi kompakt dhe lidhjet e krijuara me ekipe të tjera, u hodh ideja që të luhej kupa e parë mes skuadrave shqiptare në trojet e Shqipërisë etnike. Kupa u quajt "Kupa Skënderbe" dhe pjesëmarrësit e parë ishin vetëm 2 skuadra; KR Tirana dhe KR Kosova Roosters. Në këtë kupë mund të marrë pjesë çdo skuadër me origjinë shqiptare nga trojet e Shqipërisë etnike. Këtë vit kupa konsiston në 3 ndeshje në një kohështrirje 1-vjeçare , ku fitues shpallet ekipi që fiton 2 ndeshje. Ndeshja e parë ishte më 28 nëntor 2015 dhe KR Tirana e fitoi me rezultatin 24-10. Ndeshja e dytë do luhet në prill 2016, në Prishtinë.

Planet e së ardhmes[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Me rritjen në numër të ekipit kryeqytetas, synohet gjetja e një rivali serioz për të zhvilluar miqësore të tjera. Synimi kryesor i KR Tirana është zhvillimi i sportit të regbisë në Shqipëri dhe, si skuadra e parë dhe e vetme e këtij sporti në Shqipëri, përhapja e këtij sporti mbetet një obligim i rëndësishëm. Një tjetër synim është krijimi i ekipeve të tjera regbi në Shqipëri. Një hap i rëndësishëm i ndërmarrë është krijimi i marrëdhënieve me ekipe ndërkombetare, pikërisht realizimi i binjakëzimit me 2 ekipe italiane, L'Aquila dhe Gran Sasso, me të cilat po tentohet organizimi i eventeve dhe ndeshjeve të ndryshme në të ardhmen.

Ekipi aktual[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Numri Nënshtetësia Emri Mbiemri Pozicioni
1 Flag of Albania.svg Girsjan Priska Loose-head Prop
2 Flag of Albania.svg Aurel Gjeloshi Hooker
3 Flag of Albania.svg Ditmar Halla Tight-head Prop
4 Flag of Albania.svg Gjergji Bitani Second Row
5 Flag of Albania.svg Serxho Hatibi Second Row
6 Flag of Albania.svg Kein Turdiu Blank-side Flanker
7 Flag of Albania.svg Arnaldo Telo Open-side Flanker
8 Flag of Albania.svg Andi Bejo Number 8
9 Flag of Italy.svg Luigi Sciorio Scrum-half
10 Flag of Albania.svg Olban Llapaj Fly-half
11 Flag of Albania.svg Ardit Suka Left Wing
12 Flag of Albania.svg Cristian Kondi Inside Center
13 Flag of Albania.svg Indrit Murgu Outside Center
14 Flag of Albania.svg Jon Gajo Right Wing
15 Flag of Albania.svg Mariglen Nezaj Full Back
16 Flag of Albania.svg Orest Bala Tight-head Prop
17 Flag of Albania.svg Fabian Thanasaj Second Row
18 Flag of Albania.svg Edvi Muça Loose-head Prop
19 Flag of Albania.svg Eugen Gucaj Second Row
20 Flag of England.svg Adam Vernon Fly-half
21 Flag of Albania.svg Silvio Cela Full Back
22 Flag of Turkey.svg Oğulcan Yiğit Şatıroğlu Number 8
23 Flag of Albania.svg Dajan Shatraj Right Wing
24 Flag of Albania.svg Shaban Penxho Scrum-half
25 Flag of Albania.svg Orion Jucja Second Row

Stafi aktual[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Pozicioni Emri
Presidenti i klubit Flag of Albania.svg Xhino Drangu
Trajneri i parë Flag of England.svg Adam Vernon
Koordinator i brendshëm Flag of Albania.svg Ditmar Halla
Koordinatori i jashtëm Flag of Albania.svg Mariglen Nezaj
Ekonomisti Flag of Albania.svg Kein Turdiu
Marketing Flag of Albania.svg Andi Bejo
Drejtor i Regbisë Shqiptare Flag of Ireland.svg Marty Lustiano

Shih edhe këtë[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Referimet[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  1. ^ "World Stadiums – Stadiums in Albania". Worldstadiums.com. Marrë më 26 korrik 2012. Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
  2. ^ Tirana Regbi Klub kthen sportin e munguar në kryeqytet
  3. ^ Skuadra e pare e rugby-t ne Shqiperi
  4. ^ Rugby, l'incontro tra il Tirana Rugby Club e alcuni appassionati aquilani