Futsal Klub Tirana

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Jump to navigation Jump to search

Futsal Klub Tirana ose shkurt FK Tirana janë klubi më i suksesshëm në Shqipëri në sportin e Futbollit të Sallës (ose Futsal). Ata kanë fituar 8 tituj kampionë në Ligë dhe janë fitues të një Kupe.[1]. Gjithashtu bardheblutë kanë fituar një trofe të Kupës Mbarëkombëtare në sezonin 2010.

Është dega e Minifutbollit të Klubit Shumësportësh SK Tirana.

FK Tirana kanë marrë pjesë 8 herë në Kupën Futsal (aktivitet i UEFA-s), më shumë se çdo klub tjetër shqiptar në minifutboll. Në disa nga këto paraqitje bardheblutë kanë arritur suksese, si ato të sezoneve 2004-05, 2009-10 ose 2018-19 ku janë arritur fitore të rëndësishme dhe vetëm një humbje e vetme ka penguar kualifikimin e Tiranës në Turin Kryesor të Kupës.[2]

Arritjet Kombëtare[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Liga Shqiptare e Futsal - 8 (2003-04, 2005-06, 2007-08, 2008-09, 2009-10, 2015-16, 2017-18, 2018-19)

Kupa Shqiptare e Futsal - 1 (2012)

Ndërkombëtare[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Kupa Mbarëkombëtare Futsal - 1 (2010)

FK Tirana në Europë[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Kompeticioni Turi Vendi Shteti Klubi Rezultati Shteti Klubi Rezultati Shteti Klubi Rezultati K/E
2004-05 UEFA Futsal Cup TE Sheffield Flamuri Sheffield Hallam 6-4 Flamuri MAG Varna 3-3 - - - Symbol keep vote.svg
2004-05 UEFA Futsal Cup
T1 Moscow Flamuri MFK Dinamo Moskva 2-23 Flamuri Baustal Krakow 3-6 Flamuri Iberia Star 5-7 Symbol delete vote.svg
2006-07 UEFA Futsal Cup TE Sofia Flamuri Skövde AIK 5-8 Flamuri Hibernians F.C. 7-3 Flamuri FC Mladost Sofia 10-9 Symbol delete vote.svg
2008-09 UEFA Futsal Cup TE Ekaterinburg Flamuri Albertslund IF 2-2 Flamuri Dinamo Chisinau 4-9 Flamuri Nautara 4-6 Symbol delete vote.svg
2009-10 UEFA Futsal Cup TE Kaunas Flamuri White Eagles FC 4-3 Flag of Andorra.svg Madriu 4-2 Flamuri Nautara 3-4 Symbol delete vote.svg
2010-11 UEFA Futsal Cup TE Cospicua Flamuri Ilves FC Tampere 1-3 Flamuri Futsal BGA 4-5 Flamuri ZC Excess Futsal 2-4 Symbol delete vote.svg
2016–17 UEFA Futsal Cup TE Maribor Flag of Slovenia.svg Brezje Maribor 2-4 Flag of Poland.svg Gatta Zduńska Wola 3-8 Flag of Luxembourg.svg ALSS Munsbach Futsal 1-5 Symbol delete vote.svg
2018-19 UEFA Futsal CHL PR Hohenstein-Ernstthal Flag of Germany.svg Hohenstein-Ernstthal 2-4 Flag of Greece.svg Doukas SAC 1-1 Ulster Banner.svg Belfast United 5-4 Symbol delete vote.svg
2019-20 UEFA Futsal CL PR Tallinn Flag of Finland.svg Kampuksen Dynamo 0-1 Flag of Estonia.svg SMS Viimsi 2-7 Flag of France.svg Toulon Elite 3-9 Symbol delete vote.svg
  • TE = Turi eliminator
  • T1 = Turi i parë kualifikues
  • T2 = Turi kryesor
  • K/E = Kualifikuar/Eliminuar
Total PJ ND FT BZ HU GS GP DG Pikë
Total 8 26 6 3 17 88 145 -57 21

Ekipi 2017–18[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Nr. Pozicioni Lojtari
1 Flag of Albania.svg Pt Alban Shiba
3 Flag of Albania.svg Mf Fatos Lala
5 Flag of Albania.svg Mb Klevis Malaj
6 Flag of Albania.svg Mb Klodian Shehi
7 Flag of Albania.svg Mb Olsi Bajollari
9 Flag of Albania.svg Sm Mario Mocka
8 Flag of Albania.svg Mf Lorin Xhaferraj
Nr. Pozicioni Lojtari
10 Flag of Albania.svg Sm Endrit Kaca
11 Flag of Albania.svg Sm Arben Skonja
12 Flag of Albania.svg Pt Klodian Rrapi
13 Flag of Albania.svg Sm Arjan Nikolli
15 Flag of Albania.svg Mb Arjan Bllumbi
16 Flag of Albania.svg Mb Shkelqim Bylyku

Referimet[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  1. ^ "Liga Shqiptare e Futsalit 2011-12". Arkivuar nga origjinali origjinali më 8 janar 2012. Marrë më 6 shkurt 2012. Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
  2. ^ FK Tirana në Europë

Shih edhe[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]