Kaunas

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Jump to navigation Jump to search
Kaunas
Qytet
Njohur si Zemra e Lituanisë
noform
Kolazh me pamje nga Kaunasi
Stema_figura
Stema e Kaunasit
LTU Kaunas flag.svg
Flamuri i Kaunasit
Vendndodhja
Kaunas is located in Lituania
Kaunas
Kaunas

Koordinatat: 54°53′50″V 23°53′10″L / 54.89722°V 23.88611°L / 54.89722; 23.88611

Administrimi
Shteti Flamuri Lituania
Qarku Qarku Kaunas
Kryetari i Bashkisë Visvaldas Matijošaitis
Sipërfaqja dhe popullsia
Sipërfaqja 157 km2
Lartësia 48 m (m.n.d.)
Popullsia 292,677 banorë
Dendësia 1,935 banorë/km2
Të dhëna të tjera
Zona Kohore EET (UTC+2)
Verore EEST (UTC+3)
Prefiksi (+370) 37
Targa K
Koordinatat 54° 53′ 50″ Veri

23° 53′ 10″ Lindje

Faqja Zyrtare www.kaunas.lt

Kaunas është qyteti i dytë më i madh në Lituani dhe ka qenë qendra e ekonomisë, akademisë dhe jetës kulturore.

Demografia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Sipas regjistrimit të popullsisë më 2017, qyteti ka pasur 292,677 banorë.

 1. Lituanezët - 93.6%
 2. Rusët - 3.8%
 3. Ukrainasit - 0.4%
 4. Polakët - 0.4%
 5. Bjellorusët - 0.2%
 6. Të tjerë - 1.6%

Sporti[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Futboll

FK Kauno Žalgiris;
FC Stumbras.

Kryetarët e Bashkisë[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

 • 1921–1931 – Jonas Vileišis
 • 1931 – Juozas Vokietaitis
 • 1932–1933 – Antanas Gravrogkas
 • 1933–1939 – Antanas Merkys
 • 1940 – Antanas Garmus
 • 1990–1991 – Vidmantas Adomonis
 • 1991–1992 – Vilimas Čiurinskas
 • 1992–1995 – Arimantas Račkauskas
 • 1995 – Rimantas Tumosa
 • 1995–1997 – Vladas Katkevičius
 • 1997 – Alfonsas Andriuškevičius
 • 1997–2000 – Henrikas Tamulis
 • 2000 – Vytautas Šustauskas
 • 2000 – Gediminas Budnikas
 • 2001–2002 – Erikas Tamašauskas
 • 2002–2003 – Giedrius Donatas Ašmys
 • 2003–2007 – Arvydas Garbaravičius
 • 2007–2011 – Andrius Kupčinskas
 • 2011 – Rimantas Mikaitis
 • 2011 – 2015 Andrius Kupčinskas
 • 2015- Visvaldas Matijošaitis

Binjakëzimet[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]


Lidhje të jashtme[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]