Siamen

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Jump to navigation Jump to search
Xiamen
厦门市
Qytet
noform
Pamje e stacioni hekurudhor
Vendndodhja
Xiamen is located in Kina
Xiamen
Xiamen

Koordinatat: 24°28′47.41″V 118°5′21.91″L / 24.4798361°V 118.0894194°L / 24.4798361; 118.0894194

Administrimi
Shteti Flamuri Kina
Rrethi Fujian
Sipërfaqja dhe popullsia
Sipërfaqja 1.575,16 km2
Popullsia 3.531.347 banorë
Dendësia 2.241,9 banorë/km2
Të dhëna të tjera
Zona Kohore UTC+8
Kodi Postal 361000
Prefiksi 592
Koordinatat 24° 28′ 47.41″ Veri

118° 5′ 21.91″ Lindje

Xiamen (Kinezisht: 厦门市) është qytet në provincën Fujian në juglindje të Kinës.

Klima[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Xiamen ka klimë subtropikale, me verë të nxehtë dhe të gjatë, kurse dimri është i shkurt dhe të ftohtë. Muaji më i nxehtë është korriku, e cila temperatura mesatare është 27.8 °C. Muaji më i ftohtë është shkurti, e cila temperatura mesatare është 12.4 °C.