Brno

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Shko te: navigacion, kërko
Bërno
Brno
Qytet
noform
Pamje nga Brno
Stema_figura
Emblema e Bërnos
Flag of Brno.svg
Flamuri i Bërnos
Vendndodhja
Bërno is located in Çekia
Bërno
Bërno
Administrimi
Shteti Flamuri Republika Çeke
Rajoni Rajoni Moravian Jugor
Distrikti Distrikti i Bërnos
Kryetari i Bashkisë Petr Vokřál
Sipërfaqja dhe popullsia
Sipërfaqja 230,19 km2
Lartësia 237 m (m.n.d.)
Popullsia (2015) 377.440 banorë
Të dhëna të tjera
Themelimi 1000
Zona Kohore UTC+1
Verore UTC+2
Kodi Postal 600 00 – 650 00
Prefiksi (+420) 542
Koordinatat 49° 12′ 0″ Veri

16° 37′ 0″ Lindje

Faqja Zyrtare www.brno.cz


Bërno është qyteti i dytë më i madh në Republikën Çeke për nga popullsia dhe sipërfaqja, qyteti më i madh Moravian, dhe kryeqyteti historik i Margraviatit të Moravisë. Bërno është qendra administrative e Rajonit Moravian Jugor, në të cilin ai formon një distrikt të veçantë (Distrikti i Bërnos). Qyteti shtrihet në bashkimin e lumenjve Svitava dhe Svratka dhe ka rreth 400.000 banorë.

Në Bërno ndodhen selitë e autoritetit gjyqësor të Republikës Çeke. Atje është selia e Gjykatës Kushtetuese, e Gjykatës së Lartë, e Gjykatës së Lartë Administrative, si dhe Zyra e Prokurorit të Lartë Publik. Qyteti është gjithashtu një qendër e rëndësishme administrative. Atje ndodhen zyrat e një numri autoritetesh shtetërore, duke përfshirë edhe Avokatin e Popullit, dhe Zyra për Mbrojtjen e Konkurrencës. Bërno është gjithashtu një qendër e rëndësishme e arsimit të lartë, me 33 fakultete që u përkasin 13 instituteve të arsimit të lartë me rreth 89.000 studentë.

Qendra e Ekspozitave të Bërnos renditet ndër qendrat më të mëdha të ekspozitave në Europë (e 23-ta në botë). Kompleksi u hap në vitin 1928 dhe themeloi traditën e ekspozitave të mëdha dhe panaireve të mbajtura në Bërno. Në Bërno zhvillohen garat e motoçikletave dhe gara të tjera në Pistën Masaryk, një traditë e themeluar në vitin 1930 në të cilin Kampionati Botëror i Garave të Motoçikletave është një nga garat më prestigjioze. Një tjetër traditë kulturore është një konkurs ndërkombëtar i fishekzjarreve, Ignis Brunensis, që zakonisht tërheq dhjetëra mijëra vizitorë të përditshme.

Vendet më të vizituara të qytetit përfshijnë kështjellën Špilberk dhe Kështjellën dhe Katedralen e Shën Pjetrit dhe Palit në kodrën Petrov, dy ndërtesat mesjetare që dominojnë pamjen e qytetit dhe shpesh janë përshkruar si simbolet e tij tradicionalë. Kështjella tjetër e madhe e ruajtur në afërsi të qytetit është Kështjella Veveří pranë Digës së Liqenit Bërno. Kjo kështjellë është vendi i një numri legjendash, si shumë vende të tjera në Bërno. Një tjetër monument arkitektural i Bërno është Villa Tugendhat me arkitekturë funksionaliste, që është përfshirë në listën e Trashëgimisë Botërore të UNESKO-s. Një nga pamjet natyrore afër është Karstika moraviane.

Etimologjia[redakto | redakto tekstin burimor]

Etimologjia e emrit Brno është e diskutueshme. Kjo ndoshta vjen nga çekishtja e vjetër brnie (me baltë, moçalore). Prejardhje të tjera mund të jenë nga një folje sllavike brniti (blindoj ose fortifikoj), ose nga gjuha kelte e folur në zonë para se ajo të merrej nga popujt gjermanikë dhe më vonë nga popujt sllavë (kjo teori do ta bënte të përafërt me fjalë të tjera kelte për fjalën kodër, të tilla si fjala uellsiane bryn). Gjatë gjithë historisë së tij, vendasit në Brno gjithashtu i referohet qytetit në gjuhë të tjera, duke përfshirë Brünn në gjermanisht, ברין (Brin) në jidish dhe Bruna në latinisht.

Transporti[redakto | redakto tekstin burimor]

Brno ka nji Aeroport i quajtur Brno-Turany. Qyteti dhe zonat afer jan lidhur nga Trami dhe Autobuset.