Białystok

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Shko te: navigacion, kërko
Białystok
Emblema Vendndodhja
Qendra e qytetit
Statistika
Popullsia
-dendësia
295 198 banorë
2 886,7 banorë/km²
Sipërfaqja 102,12 km²
Administrata
Shteti Polonia
Qarku
Adresa e kuvendit ul. Słonimska 1
15-950 Białystok
Kodi postal 15-XXX
Prefiksi telefonik (+48) 85
Faqe zyrtare www.bialystok.pl
Politika
Kryetar Tadeusz Truskolaski
Partia udhëheqëse
Koordinatat: 53° 77' V., 23° 10' L.

Białystok (polonisht Tondokument Białystok) - qytet në Podlachein (Województwo podlaskie) në Poloni. 300 000 banor.

njerëz: 80% Polak, 10% Rus, 7% Lituanis.

Gjeografia[redakto | redakto tekstin burimor]

Demografia[redakto | redakto tekstin burimor]

Ekonomia[redakto | redakto tekstin burimor]

Kultura[redakto | redakto tekstin burimor]

Historia[redakto | redakto tekstin burimor]

L. Zamenhof (Białystok)

Shih edhe[redakto | redakto tekstin burimor]

Shiko dhe këtu[redakto | redakto tekstin burimor]

 Commons: Białystok – Album me fotografi dhe/apo video dhe material multimediale

Lidhje të jashtme[redakto | redakto tekstin burimor]