Jagiellonia Białystok

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Jagiellonia Białystok
Emri i plotëJagiellonia Białystok Sportowa Spółka Akcyjna
Pseudonimi(et)Jaga
Themeluar1920
StadiumiStadion Miejski,
Białystok, Polonia
Kapaciteti22.386
PresidentiFlag of Poland.svg Cezary Kulesza
TrajneriFlag of Poland.svg Bogdan Zając
LigaEkstraklasa
2020/219.
Ngjyra shtëpi
Ngjyra jashtë

Jagiellonia Białystok është një klub futbollit nga Białystok, Polonia.

Triumfe dhe Arritje[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  • Kupen: 1
    • 2009/10.
  • Superkupa: 1
    • 2010.

Lojtarët[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Skuadra aktuale (2017)[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Michał Probierz (Menaxheri)

Redaktuar më 23 shkurt 2017 [1]

Nr. Kombësia Poz. Lojtari
2 Flag of Scotland.svg Mb Ziggy Gordon
3 Flag of Poland.svg Mb Jonatan Straus
4 Flag of Poland.svg Mf Jacek Góralski
5 Flag of Estonia.svg Mf Konstantin Vassiljev
6 Flag of Ukraine.svg Mf Taras Romanchuk
7 Flag of Ukraine.svg Mf Dmytro Khomchenovskyi
8 Flag of Poland.svg Mb Łukasz Burliga
9 Flag of Lithuania.svg Mf Arvydas Novikovas
10 Flag of Lithuania.svg Sm Fiodor Černych
11 Flag of Poland.svg Mf Karol Mackiewicz
13 Flag of Poland.svg Sm Przemysław Mystkowski
14 Flag of Poland.svg Mb Marek Wasiluk
16 Flag of Brazil.svg Mb Gutieri Tomelin
17 Flag of Croatia.svg Mb Ivan Runje
Nr. Kombësia Poz. Lojtari
20 Flag of Poland.svg Mf Dawid Szymonowicz
21 Flag of Poland.svg Mf Przemysław Frankowski
22 Flag of Poland.svg Mf Rafał Grzyb (Kapiteni)
23 Flag of Poland.svg Mf Damian Szymański
25 Flag of Slovakia.svg Pt Marián Kelemen
27 Flag of Poland.svg Sm Patryk Klimala
28 Flag of Poland.svg Sm Karol Świderski
35 Flag of Poland.svg Mf Dawid Polkowski
39 Flag of Poland.svg Pt Krzysztof Karpieszuk
44 Flag of Poland.svg Mf Emil Łupiński
46 Flag of Poland.svg Pt Hubert Gostomski
77 Flag of Poland.svg Mb Piotr Tomasik
96 Flag of Poland.svg Pt Damian Węglarz

Paraqitjet në Kupat e Europës[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Redaktuar më 28 gusht 2017

Sezoni Kompeticioni Turi Shteti Klubi Brenda Jashtë
2010–11 UEFA Europa League 3Q Flag of Greece.svg Aris FC 1–2 2–2 3–4 Symbol delete vote.svg
2011–12 UEFA Europa League 1Q Flag of Kazakhstan.svg FC Irtysh Pavlodar 1–0 0–2 1–2 Symbol delete vote.svg
2015–16 UEFA Europa League 1Q Flag of Lithuania.svg Kruoja Pakruojis 8–0 1–0 9–0 Symbol keep vote.svg
2Q Flag of Cyprus.svg Omonia 0–0 0–1 0–1 Symbol delete vote.svg
2017–18 UEFA Europa League 1Q Flag of Georgia.svg Dinamo Batumi 4–0 1–0 5–0 Symbol keep vote.svg
2Q Flag of Azerbaijan.svg FK Qəbələ 0–2 1–1 1–3 Symbol delete vote.svg

Lojtaret[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Shqiptarët[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Shiko dhe këtë[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Referime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  1. ^ "Jagiellonia – Skuadra aktuale". 90minut.pl. 2017. Marrë më 23 shkurt 2017. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)


Lidhje të jashtme[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]