UEFA Liga e Europës

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
(Përcjellë nga UEFA Europa League)
Jump to navigation Jump to search
Trofeu i UEFA Europa Ligës

UEFA Kupa (e njohur edhe si Kupa Evropiane 3, CE3, ose C3) është kopmeticion futbolli për klubet që organizohet nga UEFA. Është kompeticioni i dytë më i rëndësishëm për klubet europiane, pas UEFA Liga e Kampionëve. Klubet kualifikohen në UEFA Cup duke u bazuar në performimin e tyre në kompeticionet nacionale dhe garat e kupave. Kjo garë që nga viti 2008 e mori emrin Liga e Evropës (Ang:UEFA Europa League).Ekipi me më së shumti trofe të fituar është ekipi nga Spanja,Sevilla FC me gjithsejt 5 Trofe e ndjekur nga ekipi nga Italia,F.C. Internazionale Milano me 3 Trofe.[1]

Referencat[redakto | redakto tekstin burimor]

  1. ^ https://www.uefa.com/uefaeuropaleague/history/#/