Liverpool F.C.

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Liverpool F.C.
Pseudonimi(et)The Reds (të kuqtë)
StadiumiAnfield
Kapaciteti53,394 vende[1]
PronariFlamuri Tom Werner
TrajneriFlamuri Jurgen Klopp
LigaPremier League
2021–222
Faqja zyrtare[[1] Faqja zyrtare e klubit]
Ngjyra shtëpi
Ngjyra jashtë
Ngjyra e tretë

Liverpool Football Club është një klub anglez futbolli me seli në Liverpool, Angli. Klubi aktualisht luan në Premier Ligë, elita e futbollit anglez. Klubi ka fituar gjashtë Kupa Evropiane, më shumë se çdo klub anglez tjetër, tre Kupa UEFA dhe katër UEFA Super Kupa. Në Angli, ata kanë fituar 18 kampionate, shtatë Kupa FA, tetë Kupa të Ligës (rekord) dhe 15 FA Community Shields.

I themeluar në vitin 1892, klubi u bë pjesë e Ligës së Futbollit një vit më pas dhe ka luajtur në Anfield që nga ajo kohë. Liverpool u bë një forcë e madhe në futbollin anglez dhe evropian në vitet 1970' dhe 1980' ku Bill Shankly, Bob Paisley, Joe Fagan dhe Kenny Dalglish e udhëhoqën klubi drejtnjëmbëdhjetë kampionateve dhe katër Kupave Evropiane.

Tifozët e Liverpoolit janë përfshirë në dy tragjedi të mëdha. E para ishte Tragjedia e Hejselit në vitin 1985 gjatë të cilës tifozët e Liverpoolit shkaktuan një shembje të murit duke vrarë 39 tifozë te Juventusit. E dyta ishte Tragjedia e Hillsboroughit në vitin 1989 gjatë të cilës 96 tifozë të Liverpoolit humbën jetën pas një shtypje me gardhin rethues të stadiumit.

Historia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Liverpool F.C. u themelua pas një zënke midis komitetit të Everton dhe John Houlding, presidenti i klubit dhe pronar i fushsë së Anfield. Pas tetë vitesh në atë stadium, Everton u zhvendos në Goodison Park në vitin 1892 dhe Houlding themeloi Liverpoolin për të luajtur në Anfield.[3] Klubi fillimisht u krijua me emrin "Everton F.C. and Athletic Grounds Ltd" ("Everton Atheltic" shkurt), por në mars 1892 klubi u bë Liverpool F.C. dhe mori njohjen zyrtare tre muaj më vonë, pasi Federata Angleze e Futbollit refuzoi t'a njihte klubin me emrin Everon. Ekipi fitoi ligën Lancashire në sezonin dubutues, dhe u bashkua në divizionin e dytë të ligës së futbollit në fillim të sezonit 1893–94. Klubi u promovua në divizionin e parë pasi e mbyllën të dytin në vendin e parë; ata fituan divizionin e parë vitet 1901 dhe 1906.[4]

Liverpool arriti finalen e parë të Kupës FA në vitin 1914, ku u mposhtën 1–0 nga Burnley. Ata më pas fituan kampionate rresht në vitet 1922 dhe 1923, por më pas priti sezonin 1946–47 për të fituar trofeun e rradhës, kur ata fituan Divizionin e Parë për herë të pestë nën drejtimin e trajnerit George Kay, i cili më parë kishte luajtur për West Ham Utd.[5] Në vitin 1950, Liverpooli humbi një tjetër finale të Kupës FA, këtë herë ndaj Arsenalit.[6] Klubi më pas ra në Divizionin e Dytë në sezonin 1953–54.[7] Pak pasi ekipi u mposht 2–1 nga klubi amator Worcester City në Kupën FA 1958–59, Bill Shankly u punësua si trajneri i ri i ekipit. Pasi erdhi, ai largoi plot 24 lojtarë nga ekipi dhe ktheu një dhomë magazinimi në Anfield në një dhomë ku trajnerët do të diskutonin strategji; atje, Shankly dhe anëtarët e tjerë "Boot Room" Joe Fagan, Reuben Bennett, dhe Bob Paisley filluan të riformonin ekipin.[8]

Klubi u rikthye në Divizionin e Parë në vitin 1962 dhe e fitoi dy vite më vonë, kjo për herë të parë pas 17 vitesh. Në vitin 1965, klubi fitoi Kupën FA për herë të parë. Në vitin 1966, ekipi fitoi sërisht Divizionin e Parë por u mposht nga Borussia Dortmund në finales e Kupës Evropiane të Fituesve të Kupës.[9]

Garimet[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

UEFA Liga e Kampionëve[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Liverpool FC ka një traditë shumë të mirë në finalet e UEFA Ligës së Kampionëve ku nga gjashtë (7) finale ka arritur pesë (5) fitore.

UEFA Liga e Kampionëve Evropian pjesmarrja në ndeshjen finale
Sezoni Fituesi Rezultati I dyti Pritësi
2018/19
Detajet
Flag of England.svg Anglia
Liverpool FC
2 - 0
Flag of England.svg Anglia
Tottenham Hotspur F.C.
Wanda Metropolitano,
Madrid Flag of Spain.svg
2004/05
Detajet
Flag of England.svg Anglia
Liverpool FC
3 - 3
3-2 koha shtesë + penalti
Flag of Italy.svg Italia
A.C. Milan
Atatürk Olympic Stadium,
Stambolli Flag of Turkey.svg
1984/85
Detajet
Flag of Italy.svg Italia
Juventus FC
1 - 0
(shih: Heysel tragjedia)
Flag of England.svg Anglia
Liverpool FC
Heysel Stadium,
Brussels Flag of Belgium.svg
1983/84
Detajet
Flag of England.svg Anglia
Liverpool FC
1 - 1 aet, 4-2 penalti Flag of Italy.svg Italia
AS Roma
Stadio Olimpico,
Rome Flag of Italy.svg
1980/81
Detajet
Flag of England.svg Anglia
Liverpool FC
1 - 0 Flag of Spain.svg Spanja
Real Madrid CF
Parc des Princes,
Paris Flag of France.svg
1977/78
Detajet
Flag of England.svg Anglia
Liverpool FC
1 - 0 Flag of Belgium.svg Belgjika
Club Brugge KV
Wembley Stadium,
London Flag of England.svg
1976/77
Detajet
Flag of England.svg Anglia
Liverpool FC
3 - 1 Flag of Germany.svg Gjermania
VfL Borussia Mönchengladbach
Stadio Olimpico,
Rome Flag of Italy.svg
Gjithashtu ky ekip ka edhe dy arritje vetëm gjer në gjysëm finale në sezonin 1964/65 dhe 2006/07 (garimet janë akoma në zhvillim)

Uefa cup[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Sezoni Fituesi Rezultati Vendi i dytë
1972-73 Flag of England.svg Liverpool FC 3-2 Flag of Germany.svg B. Mönchengladbach
1975-76 Flag of England.svg Liverpool FC 4-3 Flag of Belgium.svg Club Brugge
2000-01 Flag of England.svg Liverpool FC 5-4 Flag of Spain.svg Deportivo Alavés

Lojtarët[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Skuadra aktuale[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Redaktuar më 8 gusht 2019[10]
Nr. Kombësia Poz. Lojtari
1 Flag of Brazil.svg Pt Alisson
2 Flag of England.svg Mb Nathaniel Clyne
3 Flag of Brazil.svg Mf Fabinho
4 Flag of the Netherlands.svg Mb Virgil van Dijk (kapiteni i 3të)[11]
5 Flag of the Netherlands.svg Mf Georginio Wijnaldum (kapiteni i 4të)[11]
6 Flag of Croatia.svg Mb Dejan Lovren
7 Flag of England.svg Mf James Milner (zëv-kapiten)[12]
8 Flag of Guinea.svg Mf Naby Keïta
9 Flag of Brazil.svg Sm Roberto Firmino
10 Flag of Senegal.svg Sm Sadio Mané
11 Flag of Egypt.svg Sm Mohamed Salah
12 Flag of England.svg Mb Joe Gomez
13 Flag of Spain.svg Pt Adrián
14 Flag of England.svg Mf Jordan Henderson (kapiten)[13]
15 Flag of England.svg Sm Alex Oxlade-Chamberlain
Nr. Kombësia Poz. Lojtari
20 Flag of England.svg Mf Adam Lallana
22 Flag of England.svg Pt Andy Lonergan
23 Flag of Switzerland.svg Mf Xherdan Shaqiri
24 Flag of England.svg Sm Rhian Brewster
26 Flag of Scotland.svg Mb Andrew Robertson
27 Flag of Belgium.svg Sm Divock Origi
32 Flag of Cameroon.svg Mb Joël Matip
40 Flag of England.svg Mf Ryan Kent
48 Flag of England.svg Mf Curtis Jones
51 Flag of the Netherlands.svg Mb Ki-Jana Hoever
62 Flag of Ireland.svg Pt Caoimhin Kelleher
65 Flag of Algeria.svg Mb Yasser Larouci
66 Flag of England.svg Mb Trent Alexander-Arnold
67 Flag of England.svg Mf Harvey Elliott
72 Flag of the Netherlands.svg Mb Sepp van den Berg

Në huazim[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Nr. Kombësia Poz. Lojtari
1 Flag of Germany.svg Pt Loris Karius (te Beşiktaş deri më 30 qershor 2020)
2 Flag of England.svg Mb Nathaniel Clyne (te Bournemouth deri më 30 qershor 2019)
16 Flag of Serbia.svg Mf Marko Grujić (te Hertha BSC deri më 30 qershor 2019)
28 Flag of England.svg Sm Danny Ings (te Southampton deri më 30 qershor 2019)
34 Flag of Hungary.svg Pt Ádám Bogdán (te Hibernian deri më 30 qershor 2019)
40 Flag of England.svg Mf Ryan Kent (te Rangers deri më 30 qershor 2019)
53 Flag of England.svg Mf Ovie Ejaria (te Reading deri më 30 qershor 2019)
Nr. Kombësia Poz. Lojtari
54 Flag of England.svg Mf Sheyi Ojo (te Stade Reims deri më 30 qershor 2019)
59 Flag of Wales.svg Mf Harry Wilson (te Derby County deri më 30 qershor 2019)
68 Flag of Spain.svg Mf Pedro Chirivella (te Extremadura deri më 30 qershor 2019)
73 Flag of Poland.svg Pt Kamil Grabara (te AGF deri më 30 qershor 2019)
Flag of Brazil.svg Mf Allan (te Eintracht Frankfurt deri më 30 qershor 2019)
Flag of Nigeria.svg Sm Taiwo Awoniyi (te Royal Excel Mouscron deri më 30 qershor 2019)

Kapitenët e klubit[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Që nga themelimi i klubit në vitin 1892, 45 lojtarë kanë qënë kapiten të Liverpoolit.[14] Andrew Hannah u bë kapiteni i parë i klubit pasi Liverpooli u nda nga Evertoni dhe themeloi klubin e tij. Ishte Alex Raisbeck lojtari që qëndroi më gjatë si kapiten, saktësisht në vitet 1899–1909, por u kalua nga Steven Gerrard me 12 sezone duke nisur nga sezoni 2003–04.[14] Kapiteni aktual është Jordan Henderson, i cili zëvëndësoi Gerrrardin në fillim të sezonit 2015–16.[13][15]

Emri Periudha
Flag of Scotland.svg Andrew Hannah 1892–1895
Flag of Scotland.svg Jimmy Ross 1895–1897
Flag of Scotland.svg John McCartney 1897–1898
Flag of England.svg Harry Storer 1898–1899
Flag of Scotland.svg Alex Raisbeck 1899–1909
Flag of England.svg Arthur Goddard 1909–1912
Flag of England.svg Ephraim Longworth 1912–1913
Flag of England.svg Harry Lowe 1913–1915
Flag of Scotland.svg Donald McKinlay 1919–1920
Flag of England.svg Ephraim Longworth 1920–1921
Flag of Scotland.svg Donald McKinlay 1921–1928
Flag of England.svg Tom Bromilow 1928–1929
Flag of Scotland.svg James Jackson 1929–1930
Flag of Scotland.svg Tom Morrison 1930–1931
Flag of Scotland.svg Tom Bradshaw 1931–1934
Name Period
Flag of England.svg Tom Cooper 1934–1939
Flag of Scotland.svg Matt Busby 1939–1940
Flag of Scotland.svg Willie Fagan 1945–1947
Flag of England.svg Jack Balmer 1947–1950
Flag of England.svg Phil Taylor 1950–1953
Flag of England.svg Bill Jones 1953–1954
Flag of England.svg Laurie Hughes 1954–1955
Flag of Scotland.svg Billy Liddell 1955–1958
Flag of England.svg Johnny Wheeler 1958–1959
Flag of England.svg Ronnie Moran 1959–1960
Flag of England.svg Dick White 1960–1961
Flag of Scotland.svg Ron Yeats 1961–1970
Flag of England.svg Tommy Smith 1970–1973
Flag of England.svg Emlyn Hughes 1973–1978
Flag of England.svg Phil Thompson 1978–1981
Name Period
Flag of Scotland.svg Graeme Souness 1982–1984
Flag of England.svg Phil Neal 1984–1985
Flag of Scotland.svg Alan Hansen 1985–1988
Flag of Ireland.svg Ronnie Whelan 1988–1989
Flag of Scotland.svg Alan Hansen 1989–1990
Flag of Ireland.svg Ronnie Whelan 1990–1991
Flag of Scotland.svg Steve Nicol 1990–1991
Flag of England.svg Mark Wright 1991–1993
Flag of Wales.svg Ian Rush 1993–1996
Flag of England.svg John Barnes 1996–1997
Flag of England.svg Paul Ince 1997–1999
Flag of England.svg Jamie Redknapp 1999–2002
Flag of Finland.svg Sami Hyypiä 2001–2003
Flag of England.svg Steven Gerrard 2003–2015
Flag of England.svg Jordan Henderson 2015–

Historia e menaxherëve të Liverpoolit[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Liverpool gjatë historisë së klubit ka pasur gjithsej 19 menaxhera. Karakteristikë e menaxherëve të Liverpoolit është se deri me datë 16 korrik 1998 nuk ka pasur menaxherë të ndonjë shteti tjetër përveç shteteve të Britanisë së madhe. Ish Menaxheri i Liverpoolit Bill Shanklly konsiderohet një legjendë e Liverpoolit prandaj në shenjë nderimi të tij ,në qytetin e Liverpoolit ekziston një statujë për Bill Shankllyn. Menaxheri Bob Pasley është menaxheri i vetëm ne futboll që ka fituar 3 herë Kupën e Evropës.

Emri Kombësia Prej Deri Lojë Fitore Barazime Humbje % E Fitoreve
W.E Barclay dhe Mc Kenna Flag of England.svg Anglia dhe Flag of Ireland.svg Irlanda 15 shkurt 1892 16 gusht 1896 131 80 20 31 61.07%
Tom Watson Flag of England.svg Anglia 17 gusht 1896 6 maj 1915 742 329 141 272 44.34%
Dadid Ashworth Flag of England.svg Anglia 18 dhjetor 1919 12 shkurt 1923 138 70 40 28 50.72%
Matt Mc Queen Flag of Scotland.svg Skocia 13 shkurt 1923 15 shkurt 1928 229 93 60 76 40.61%
George Patterson Flag of England.svg Anglia 07 Mars 1928 06 gusht 1936 366 137 85 144 37.43%
George Kay Flag of England.svg Anglia 06 gusht 1936 janar 1951 357 142 93 122 39.78%
Dan Welsh Flag of England.svg Anglia 23 Mars 1951 4 maj 1956 232 81 58 93 34.91%
Phil Taylor Flag of England.svg Anglia maj 1956 17 nëntor 1959 150 76 32 42 50.67%
Bill Shanklly Flag of Scotland.svg Skocia 1 dhjetor 1959 12 korrik 1974 783 407 198 178 51.98%
Bob Paisley Flag of England.svg Anglia 26 gusht 1974 01 korrik 1983 535 307 132 96 57.38%
Joe Fagan Flag of England.svg Anglia 01 korrik 1983 28 maj 1985 131 70 37 24 53.44%
Kenny Dalglish Flag of Scotland.svg Skocia 30 maj 1985 21 shkurt 1991 307 187 78 42 60.91%
Ronnie Moran Flag of England.svg Anglia 22 shkurt 1991 15 prill 1991 10 4 1 5 40.00%
Graeme Souness Flag of Scotland.svg Skocia 16 prill 1991 28 janar 1994 157 65 47 45 41.40%
Roy Evans Flag of England.svg Anglia 31 janar 1994 12 nëntor 1998 244 123 63 58 50.41%
Gerard Houllier Flag of France.svg Franca 16 korrik 1998 24 maj 2004 325 165 81 79 55.43%
Rafael Benitez Flag of Spain.svg Spanja 16 qershor 2004 03 qershor 2010 350 194 77 79 55.43%
Roy Hodgson Flag of England.svg Anglia 1 korrik 2010 8 janar 2011 31 13 9 9 25.00 %
Kenny Dalglish Flag of Scotland.svg Skocia 8 janar 2011 qershor 2012 0 0 0 0
Brendan Rodgers Irlanda Veriore qershor 2012 Prezent 76 38 18 20 46.30 %

Trofe[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Katër trofe në një kabinet prej xhami. Four trophies inside a glass cabinet. Trofetë kanë fjongo si dhe ka një pllakë poshtë që tregon vitin e fitores.
Kopjet e trofeve të Kupës Evropiane që Liverpool fitoi në vitet 1977–1984 të ndodhura në muzeumin e klubit.

Trofeu i parë i Liverpoolit ishte liga Lancashire, të cilën e fituan në sezonin e parë të klubit. Në vitin 1901, klubi fitoi kampionatin e parë, kurse suksesi i parë në Kupën FA u arrit në vitin 1965. Për sa i përket trofeve të fituar, dekada më e sukseshme e Liverpool ishte në vitet 1980', ku klubi fitoi gjashtë kampionate, dy Kupa FA, katër Kupa Ligash, pesë Charity Shields (një e ndarë) dhe dy Kupa Evropiane.

Klubi ka mbledhur më shumë pikë dhe fitore në elitë se çdo ekip tjetër anglez.[16] Liverpool ka gjithashtu mesataren më të lartë të renditjeve në kampionat (3.3) për një periudhë 50-vjeçare deri në vitin 2015[17] dhe mesataren e dytë më të lartë të renditjeve në kampionat në vitet 1900–1999 pas Arsenalit, me një mesatare 8.7.[18] Liverpool e ka fituar gjashtë herë Kupën Evropiane, kompeticionin më elitar të UEFA-s, duke u renditur mbrapa Real Madridit dhe Milanit. Pas suksesit të pestë të klubit në vitin 2005, klubit j'u dha përgjithmonë trofeu origjinal si dhe stema e nderit të fituesit të shumfishtë nga UEFA.[19][20] Liverpooli gjithashtu ka fituar tre herë Kupën UEFA, kompeticioni i dytë i UEFA-s për nga rëndësia, duke qënë ekipi anglez që e ka fituar më shumë herë këtë trofe.[21]

Trofetë e Liverpoolit
Tipi Kompeticioni Tituj Sezone
Vendor Divizoni i Parë/Premier League 19 1900–01, 1905–06, 1921–22, 1922–23, 1946–47, 1963–64, 1965–66, 1972–73, 1975–76, 1976–77, 1978–79, 1979–80, 1981–82, 1982–83, 1983–84, 1985–86, 1987–88, 1989–90, 2019–20
Divizioni i Dytë 4 1893–94, 1895–96, 1904–05, 1961–62
FA Cup 7 1964–65, 1973–74, 1985–86, 1988–89, 1991–92, 2000–01, 2005–06
Football League Cup 8 1980–81, 1981–82, 1982–83, 1983–84, 1994–95, 2000–01, 2002–03, 2011–12
FA Community Shield 15 1964*, 1965*, 1966, 1974, 1976, 1977*, 1979, 1980, 1982, 1986*, 1988, 1989, 1990*, 2001, 2006
Sheriff of London Charity Shield 1 1906
Kontinental UEFA Liga e Kampioneve 6 1976–77, 1977–78, 1980–81, 1983–84, 2004–05, 2018–19
Kupa UEFA 3 1972–73, 1975–76, 2000–01
UEFA Super Kupa 4 1977, 2001, 2005, 2019
Botëror FIFA Kupa e Botës për Klube 1 2019
 •   rekord

Shih edhe[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Referime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

 1. ^ "Premier League Handbook 2020/21" (PDF). Premier League. fq. 24. Arkivuar nga origjinali (PDF) më 12 Prill 2021. Marrë më 12 Prill 2021. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!); Shiko vlerat e datave në: |access-date= dhe |archive-date= (Ndihmë!)
 2. ^ "Happy birthday LFC? Not quite yet..." [Gëzuar ditëlindjen LFC? Ende jo...] (në anglisht). Liverpool F.C. Arkivuar nga origjinali më 7 prill 2014. Marrë më 15 mars 2014.
 3. ^ "Liverpool Football Club is formed" [Krijohet Liverpool Football Club] (në anglisht). Liverpool F.C. Arkivuar nga origjinali më 12 korrik 2010. Marrë më 11 gusht 2010.
 4. ^ Graham 1985, ff. 16–18.
 5. ^ Graham 1985, f. 20.
 6. ^ Liversedge 1991, f. 14.
 7. ^ Kelly 1988, ff. 50–51.
 8. ^ Kelly 1988, f. 57.
 9. ^ "1965/66: Stan the man for Dortmund" [1965/66: Stan njeriu për Dortmundin] (në anglisht). UEFA. Arkivuar nga origjinali më 10 maj 2014.
 10. ^ "First team" [Ekipi i parë] (në anglisht). Liverpool F.C. Marrë më 30 gusht 2018.
 11. ^ a b Shaw, Chris (26 tetor 2018). "Klopp explains players' vote for captaincy roles" [Klopp shpjegon votën e lojtarëve për rolet e kapitenëve] (në anglisht). Liverpool F.C. Marrë më 26 tetor 2018.
 12. ^ Shaw, Chris (10 gusht 2015). "Milner on vice-captain honour and Coutinho class" [Milner rreth nderit të të qënurit zëvëndës-kapiten dhe klasin Coutinho] (në anglisht). Liverpool F.C. Marrë më 20 korrik 2018.
 13. ^ a b "Henderson appointed Liverpool captain" [Henderson vendoset kapiten i Liverpoolit] (në anglisht). Liverpool F.C. 10 korrik 2015. Marrë më 18 korrik 2018.
 14. ^ a b "Captains for Liverpool FC since 1892" [Kapitenët për Liverpoolin që nga viti 1892] (në anglisht). Liverpool F.C. 29 prill 2009. Arkivuar nga origjinali më 18 korrik 2009. Marrë më 14 shkurt 2015.
 15. ^ "Steven Gerrard: LA Galaxy confirm deal for Liverpool captain" [Steven Gerrard: Konfirmohet marrëveshja me LA Galaxy për kapitenin e Liverpoolit] (në anglisht). BBC Sport. 7 janar 2015. Marrë më 25 gusht 2015.
 16. ^ Pietarinen, Heikki (15 korrik 2011). "England – First Level All-Time Tables 1888/89-2009/10" [Angli – Tabela e të gjitha kohërave e nivelit të parë 1888/89-2009/10] (në anglisht). Rec. Sport. Soccer Statistics Foundation (RSSSF). Marrë më 22 korrik 2011.
 17. ^ "Liverpool lead Manchester United, Arsenal, Everton and Tottenham in Ultimate League" [Liverpool udhëheq ndaj Manchester United, Arsenal, Everton dhe Tottenham në ligën e fundit] (në anglisht). Marrë më 8 shtator 2015.
 18. ^ Hodgson, Guy (17 dhjetor 1999). "How consistency and caution made Arsenal England's greatest team of the 20th century" [Si vazhdimsia dhe kujdesi e bënë Arsenalin ekipin më të mirë të Anglisë për shekullin e 20të] (në anglisht). The Independent. Marrë më 23 tetor 2009.
 19. ^ Frank Keogh (26 maj 2005). "Why it was the greatest cup final" [Pse është finalja më e madhe e kupës] (në anglisht). BBC Sport. Marrë më 8 korrik 2011.
 20. ^ "Regulations of the UEFA Champions League" [Rregullorja e UEFA Ligës së Kampioneve] (PDF) (në anglisht). UEFA. fq. 32. Arkivuar nga origjinali (PDF) më 12 mars 2007. Marrë më 19 qershor 2008.
 21. ^ "New format provides fresh impetus" [Formati i ri siguron shtysë të re] (në anglisht). UEFA. Marrë më 17 korrik 2014.

Lidhje të jashtme[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]