Jump to content

FA Cup

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Kupa FA
FA Cup
FA Cup 2020.png
Themeluar1871; 153 vite më parë (1871)
Organi organizativThe Football Association
RajoniAngli
Uells
Numri i skuadrave736 (2020–21)
Kampioni aktualLeicester City
(1st title)
Skuadra më e suksesshmeArsenal (14 titles)
Transmetuesit televizivëBBC
ITV Sport (from 2021–22 season)
International:
Broadcasters
UebfaqjaFA Cup
2021–22 FA Cup

Kupa e Sfidave të Shoqatës së Futbollit, e njohur më shpesh si Kupa e FA, është një garë vjetore futbolli me nokaut në futbollin e brendshëm anglez për burra. Luajtur për herë të parë gjatë sezonit 1871–72, është kompeticioni më i vjetër kombëtar i futbollit në botë. Isshtë organizuar dhe emëruar pas Shoqatës së Futbollit (FA). Që nga viti 2015, ai është njohur si Kupa FA e Emirates pas sponsorit të tij kryesor. Gjithashtu zhvillohet një turne i njëkohshëm për femra, Kupa FA e Grave.

Konkurrenca është e hapur për çdo klub të kualifikuar deri në Nivelin 10 të sistemit të ligës angleze të futbollit - të gjitha 92 klubet profesioniste në Premier League (niveli 1) dhe Lidhja Angleze e Futbollit (nivelet 2 deri 4), dhe disa qindra ekipe jo-League në hapat 1 deri në 6 të Sistemit të Lidhjes Kombëtare (nivelet 5 deri në 10). Një rekord 763 klube konkurruan në 2011–12. Turneu përbëhet nga 12 raunde të tërhequra rastësisht të ndjekura nga gjysmëfinalet dhe finalet. Pjesëmarrësit nuk janë të pranuar, megjithëse një sistem i mirëmbajtjes bazuar në nivelin e ligës siguron që skuadrat e rangut më të lartë të hyjnë në raundet e mëvonshme - numri minimal i lojërave të nevojshme për të fituar, varësisht nga raundi që një skuadër hyn në garë, varion nga gjashtë deri në katërmbëdhjetë.

Gjashtë raundet e para janë Konkursi Kualifikues, nga i cili 32 skuadra kalojnë në raundin e parë të Konkurrencës Proper, duke takuar të parën nga 48 skuadrat profesionale nga Ligat Një dhe Dy . Anëtarët e fundit janë klubet e Premier League dhe Championship, në shortin për Raundin e Tretë Proper. [1] Në epokën moderne, vetëm një ekip jo-League ka arritur ndonjëherë në çerekfinale, dhe ekipet nën Nivelin 2 nuk kanë arritur kurrë në finale. [note 1] Si rezultat, fokus i rëndësishëm u kushtohet skuadrave më të vogla që përparojnë më larg, veçanërisht nëse arrijnë një fitore të vështirë "vrasëse gjigande".

  1. ^ "The rules of The FA Cup for season 2015–16". The Football Association. Marrë më 9 shkurt 2016. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)


Gabim referencash: Etiketat <ref> ekzistojnë për një grup të quajtur "note", por nuk u gjet etiketa korresponduese <references group="note"/>