FIFA Kupa e Botës për Klube

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Jump to navigation Jump to search
FIFA Club World Cup
Kombëtarja 6 Konfederata
Konfederata FIFA
Themeluar 2000
Sezoni i parë 2000
Kampioni aktual Real Madrid C.F. (2017 3 Tituj)
Më shumë tituj kampion

Real Madrid C.F. 4 Tituj ,

FC Barcelona 3 Tituj
Faqja zyrtare FIFA Club World Cup

FIFA Kupa e Botës pë Klube është kompeticion ndërkombëtar që organizohet qdo vit nga viti 2000 , në këtë kompeticion marin pjese ekipet fituese të ligës së kampionëve nga konfederatat përkatëse të kontinenteve si : Evropa , Amerika Veriore , Amerika Latine ,Afrika , Azia dhe Australia. Gjithsejt 6 ekipe dhe 1 nga shteti përkatës ku zhvillohen ndeshjet . Kompeticioni zgjat rreth 10 ditë ku ndeshen ndërmjet vete ekipet që bien nga shorti që tërhiqen . Për herë të parë ky kompeticion i zhvillua dhe u organizua në Brazil në stadiumin Estádio do Maracanã kurse nga viti 2005 ky kompeticion zhvillohet qdo vit gjatë fillim muajit dhjetor . Shtetet tjera që organizuan këtë kompeticion janë : Japonia , Maroku , Emiratet e Bashkuara Arabe. Ekipet më të suksesshme janë ato nga Evropa si: Real Madrid, Barcelona, Inter, Milano, Manchester United, Chelsea, Liverpool, Bayern Munich.


Stadiumi Marakana në Brazil