Luis Suárez

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Luis Suárez

Suárez duke luajtur për Uruguajin në 2011
Të dhënat vetjake
Emri i plotëLuis Alberto Suárez Díaz
Datëlindja (1987-01-24) 24 janar 1987 (36 vjeç)
VendlindjaSalto, Uruguaji
Gjatësia1.81 m (5 ft 11 in)
PozicioniSulmues
Të dhënat e klubit
Klubi aktual
Nacional
Numri9
Karriera me të rinjtë
2003–2005Nacional
Karriera si profesionist*
VitetKlubiNdeshje(Golat)
2005–2006Nacional27(10)
2006–2007Groningen29(10)
2007–2011Ajax110(81)
2011–2014Liverpool110(69)
2014–2020Barcelona191(147)
2020–2022Atlético Madrid67(32)
2022–Nacional8(4)
Karriera ndërkombëtare
2006–2007Uruguaji U204(2)
2012Uruguaji U233(3)
2007–Uruguaji120(63)
* Senior club appearances and goals counted for the domestic league only and correct as of 22 dhjetor 2018
‡ National team caps and goals correct as of 7 mars 2016

Luis Alberto Suárez Díaz (Spanjisht[ˈlwis ˈswaɾes]; lindur më 24 janar 1987) është një futbollist profesionist uruguajian i cili luan si sulmues për klubin spanjoll Atlético Madrid dhe kombëtaren uruguajiane.

Karriera me klube[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Nacional[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Groningen[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Ajax[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Liverpool[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Sezoni 2010–11[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Sezoni 2011–12[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Aksidenti i abuzimit rracist[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Sezoni 2012–13[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Aksidenti i kafshimit[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Sezoni 2013–14[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Më 14 gusht, Suárez u shfaq për të ruajtur pozicionin e tij, me gazetarët që thonin se ai dëshironte të qëndronte në klub dhe se ndoshta mund të nënshkronte një zgjatje të kontratës, duke përmendur edhe mbështetjen e tifozëve të klubit si arsye e rikthimit të tij.[1][2][3][4][5] Ai u rikthye në stërvitje me skuadrën e parë dy ditë pasi "u pendua", megjithatë nuk i kërkoi falje trajnerit të tij.[6]

Më 25 shtator, Suárez u rikthye te skuadra e Liverpool pas mbarimit të pezullimit të tij për të bërë paraqitjen e parë për sezonin 2013–14 në raundin e tretë të League Cup kundër Manchester United kundër Old Trafford. Suárez ishte në formacionin startues me Liverpool që u mposht 1–0 nga goli i Javier Hernández në minutën e 46të.[7][8] Më 29 shtator, Suárez bëri paraqitjen e parë në Premier League për sezonin e ri, duke shënuar 2 Gola me Liverpoolin që mposhti me rezultatin 3–1 SunderlandStadium of Light.[9] Më 5 tetor, Suárez bëri paraqitjen e parë të sezonit në Anfield, ku ai shënoi Golin e parë të Liverpoolit në suksesin 3–1 kundër Crystal Palace.[10] Më 26 tetor, ai shënoi hat-trickun e katërt në Premier League, të parin në Anfield, në fitoren 4–1 kundër West Bromwich Albion. Sipas BBC, ai ka shënuar një hat-trick në çdo 20.3 ndeshje në Premier League, "mesatarja më e mirë e 46 lojtarëve që kanë shënuar më shumë se një hat-trick".[11]

Më 4 dhjetor, Suárez shënoi katër Gola në fitoren 5–1 kundër Norwich City.[12] Ai u bë lojtari i parë në histori që shënon 3 hat-trick kundër një klubi, dhe vendosi rekodin e shënimit kundër Norwich me 11 Gola në vetëm 5 ndeshje.[13] Më 15 dhjetor, Suárez u bë për të herë të parë kapiten i Liverpoolit në një ndeshje të Premier Leagues kundër Tottenham Hotspur.[14] Ai shënoi 2 Gola dhe assistoi 1 në fitoren 5–0 kundër tyre në White Hart Lane duke i'u afruar kryesuesve të ligës Arsenal me vetëm dy pikë.[15] Ditën tjetër, ai u emërua Football Supporters' Federation Lojtari i Vitit për vitin 2013.[16] Më 20 dhjetor, Suárez firmosi një kontratë të re me klubin, gjë që do thoshte se ai do të qëndronte në Anfield deri në vitin 2018.[17][18][19]

Më 1 janar 2014, duke shënuar në fitoren 2–0 kundër Hull Cityt, ai u bë u lojtari i parë i Liverpool që shënon 20 ose më shumë gola në dy sezone rresht që nga Robbie Fowlersezonin 1994–95 dhe 1995–96.[20]

Karriera ndërkombëtare[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

2010 FIFA Kupa e Botës[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

2011 Copa América[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

2012 Lojërat Olimpike[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

2013 Kupa e Konfederatave[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

2014 FIFA Kupa e Botës[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Golat me kombëtaren[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Stili i lojës[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Jeta personale[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Statistikat[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Klubet[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Kombëtarja[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Trofe[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Klubet[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Kombëtarja[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Personale[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Referime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

 1. ^ Rice, Simon; de Menezes, Jack (2013-08-14). "Transfer news: Arsenal hopes reignited after Luis Suarez denies saying he wants to stay at Liverpool". The Independent. Marrë më 20 qershor 2014. {{cite news}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 2. ^ "Luis Suárez says he will stay at Liverpool". theguardian.com. Marrë më 20 qershor 2014. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 3. ^ Liverpool (14 gusht 2013). "Luis Suarez 'staying' at Liverpool with reports in Uruguay claiming he will sign new deal at Anfield". The Daily Telegraph. Marrë më 20 qershor 2014. {{cite news}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 4. ^ Malyon, Ed (2013-08-14). "Luis Suarez staying: Liverpool striker tells Uruguayan newspaper 'I will be staying' at Liverpool - Mirror Online". Mirror.co.uk. Marrë më 20 qershor 2014. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 5. ^ Malyon, Ed (2013-08-14). "Luis Suarez transfer: He will stay at Liverpool and may even sign new contract claims journalist Martin Chaquero - Mirror Online". Mirror.co.uk. Marrë më 20 qershor 2014. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 6. ^ Hunter, Andy (16 gusht 2013). "Luis Suárez resumes Liverpool training but offers Rodgers no apology". The Guardian. Marrë më 13 maj 2014. {{cite news}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 7. ^ "Reds suffer cup exit on Suarez's return". Liverpool FC. 25 shtator 2013. Arkivuar nga origjinali më 3 tetor 2013. Marrë më 5 tetor 2013. {{cite news}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 8. ^ "Manchester United 1 0 Liverpool". BBC. 25 shtator 2013. Marrë më 5 tetor 2013. {{cite news}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 9. ^ "Suarez and Sturridge down Sunderland". Liverpool FC. 29 shtator 2013. Arkivuar nga origjinali më 10 qershor 2015. Marrë më 5 tetor 2013. {{cite news}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 10. ^ "Liverpool's Luis Suárez and Daniel Sturridge put Crystal Palace to sword". The Guardian. Marrë më 6 tetor 2013. {{cite news}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 11. ^ "Liverpool - West Brom". BBC. Marrë më 26 tetor 2013. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 12. ^ "Suarez hits four in Liverpool win". BBC Sport. 4 dhjetor 2013. Marrë më 4 dhjetor 2013. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 13. ^ "Premier League: Luis Suarez scores four goals as Liverpool beat Norwich 5-1". BSkyB. Marrë më 4 dhjetor 2013. {{cite news}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 14. ^ "Suarez: The team is the captain". FIFA. Arkivuar nga origjinali më 17 dhjetor 2013. Marrë më 16 dhjetor 2013. {{cite news}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 15. ^ "Tottenham 0 5 Liverpool". BBC. Marrë më 15 dhjetor 2013. {{cite news}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 16. ^ Winter, Henry. "Liverpool's Luis Suarez a humble winner of FSF Player of the Year award". The Daily Telegraph. Londër. Marrë më 16 dhjetor 2013. {{cite news}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 17. ^ "Luis Suarez signs new contract at LFC" [Luis Suarez firmos kontratë të re me LFC] (në anglisht). Liverpool F.C. 20 dhjetor 2013. Arkivuar nga origjinali më 20 dhjetor 2013. Marrë më 20 dhjetor 2013.
 18. ^ "Luis Suarez signs new long-term Liverpool deal" [Luis Suarez firmos një marrëveshje të re afatgjate me Liverpoolin] (në anglisht). BBC Sport. 20 dhjetor 2013. Marrë më 20 dhjetor 2013.
 19. ^ "Luis Suárez signs long-term deal to stay at Liverpool until 2018" [Luis Suarez firmos një marrëveshje afatgjate për të qëndruar te Liverpool deri në vitin 2018] (në anglisht). Londër: The Guardian. 20 dhjetor 2013. Marrë më 26 dhjetor 2013.
 20. ^ "Liverpool 2–0 Hull" (në anglisht). BBC Sport. Marrë më 1 janar 2014.

Lidhje të jashtme[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]