Robin van Persie

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Robin van Persie

van Persie në shkurt 2016
Të dhënat vetjake
Emri i plotëRobin van Persie[1]
Datëlindja (1983-08-06) 6 gusht 1983 (40 vjeç)[1]
VendlindjaRotterdam, Holandë
Gjatësia1.86 m (6 ft 1 in)[2]
PozicioniSulmues
Karriera me të rinjtë
1997–1999Excelsior
1998–2001Feyenoord
Karriera si profesionist*
VitetKlubiNdeshje(Golat)
2001–2004Feyenoord61(15)
2004–2012Arsenal194(96)
2012–2015Manchester United86(48)
2015–2018Fenerbahçe57(25)
2018–Feyenoord31(19)
Karriera ndërkombëtare
2001Holanda U1911(3)
2002–2005Holanda U216(1)
2005–Hollanda101(50)
* Senior club appearances and goals counted for the domestic league only and correct as of 12 Janr 2017
‡ National team caps and goals correct as of 11 tetor 2016

Robin van Persie (lindur më 6 gusht 1983) është një futbollist hollandez dhe luan sulmues për Fenerbahçe S.K. dhe Kombëtaren Hollandeze. Ai është produkt i akademisë së Feyenordit[3]. Ai u transferua tek Arsenali në vitin 2004, dhe u bë Kapiten më 16 gusht 2011, 1 vit përpara se të transferoheshe tek rivalët e Manchester United [4][5]. Ai u transferua tek Fenerbahçe në vitin 2016. Nga stili i lojës, Robin van Persie krahasohet me legjendën hollandeze Marco van Basten [6][7]. Më 7 qershor 2013, u bë Kapiten i Hollandës [8].

Ai është djali i dy artistëve, van Persie u inkurajua për të ndjekur gjurmët e prindërve të tij [9], por ai preferoi të bëheshe futbollist dhe hyri në skuadrën e të rinjëve të Excelsior. Ai filloi karrerën e tij profesioniste tek Feynoord, ai luajti 3 sezone dhe në vitin 2002 fitoi UEFA Cup [10].

Karriera[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Feyenoord[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Arsenal[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

2004–05[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

2005–06[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

2006–07[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

2007–08[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

2008–09[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

2009–10[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

2010–11[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

2011–12[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Manchester United[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

2012–13[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

2013–14[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Kombëtarja[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Karriera U–21[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Kupa e Botës 2006[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

UEFA Euro 2008[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Pas UEFA Euro 2008[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Kupa e Botës 2010[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

UEFA Euro 2012[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Kupa e Botës 2014[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Van Persie e mbylli fazën kualifikuese të Kupës së Botës si golashënuesi më i mirë në pjesën e UEFA-s me 11 gola.[11] Ai u bë golashënuesi më i mirë i Hollandës në fitoren 8–1 kundër Hungarisë, në ndeshjen e Grupit D, ku a shënoi një tregolësh.[12]

Në shortin e grupeve të Kupës së Botës, Holanda u vendos në Grupin B sëbashku me Spanjën, Kilin dhe Australinë. Më 13 qershor 2014, në ndeshjen e parë kundër kampionëve në fuqi të Spanjës, van Persie shënoi dy gola duke ndihmuar kombëtaren të arrinte një fitore shkatërrimtare 5–1 në Salvador.[13] Me këto gola, van Persie vendosi rekord për kombëtaren e tij pasi u bë lojtari i parë holandez që shënon gol në tre edicione rresht të Kupës së Botës.[14]

Jeta prsonale[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Stili i lojës[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Statistikat[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Klubet[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Kombëtarja[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Golat me Kombëtaren[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Trofe[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Klubet[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Kombëtarja[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Personale[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Referime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

 1. ^ a b Hugman, Barry J., red. (2005). The PFA Premier & Football League Players' Records 1946–2005 (në anglisht). Queen Anne Press. fq. 627. ISBN 1-85291-665-6.
 2. ^ "Robin van Persie Profile" [Profili i Robin van Persie] (në anglisht). Arkivuar nga origjinali më 10 maj 2012. Marrë më 9 shtator 2012.
 3. ^ "Van Persie's cast in Van Basten's mould". Arkivuar nga origjinali më 15 tetor 2012. Marrë më 9 shtator 2012. {{cite news}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)Arsenal.com (20 October 2009). Vizituar në 17 October 2011
 4. ^ [1] Arkivuar 30 prill 2012 tek Wayback Machine Arsenal.com
 5. ^ "Terms agreed for Van Persie transfer". Arsenal.com. 15 gusht 2012. Arkivuar nga origjinali më 16 gusht 2012. Marrë më 11 gusht 2013. {{cite news}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 6. ^ Rob Draper, Mail on Sunday Chief Football Writer (6 dhjetor 2009). "Van Persie can take heart from Van Basten's heroics | Mail Online". Dailymail.co.uk. Marrë më 17 tetor 2011. {{cite news}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 7. ^ "'Van Persie's cast in Van Basten's mould' | News Archive | News". Arsenal.com. 20 tetor 2009. Arkivuar nga origjinali më 6 janar 2010. Marrë më 17 tetor 2011. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 8. ^ http://www.voetbalzone.nl/doc.asp?uid=189410
 9. ^ Lawton, Matt (6 shkurt 2009). "The Saturday Interview: Robin van Persie – the artist who draws the best out of Arsenal". Mail Online. {{cite news}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 10. ^ 2001/02: Van Hooijdonk fires up Feyenoord UEFA.COM
 11. ^ "Top scorers" [Shënuesit më të mirë] (në anglisht). FIFA.com. Arkivuar nga origjinali më 5 mars 2009. Marrë më 14 qershor 2014.
 12. ^ "Dutch record breaker Van Persie hits treble in 8-1 win" [Rekord thyesi holandez Van Persie shënon tregolësh në fitoren 8–1] (në anglisht). Reuters. 11 tetor 2013. Arkivuar nga origjinali më 22 janar 2020. Marrë më 14 qershor 2014.
 13. ^ "Holanda, hakmarrje poshtëruese ndaj Spanjës". Panorama Sport. 13 qershor 2014. Marrë më 14 qershor 2014. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 14. ^ "Rekord i Van Persit, dështon Kasijasi". Panorama Sport. 13 qershor 2014. Marrë më 14 qershor 2014. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)

Lidhje të jashtme[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]