Marco van Basten

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Shko te: navigacion, kërko
Marco van Basten
Marco van Basten 1990-1992.jpg
Të dhënat personale
Emri i plotë Marco van Basten
Data e lindjes (1964-10-31) 31 Tetor 1964 (53 vjeç)
Vendi i lindjes Utrecht, Netherlands
Gjatësia 1.88 m (6 ft 2 in)[1]
Pozita ne fushë Sulmues
Kariera në rini
1970–1971 EDO
1971–1980 UVV
1980–1981 USV Elinkwijk
Kariera profesioniste*
Vitet Klubi Ndesh. (Gls)
1981–1987 Ajax 133 (128)
1987–1995 Milan 147 (90)
Gjithsej 280 (218)
Ekipi kombëtar
1981 Hollanda U21 15 (13)
1983–1992 Hollanda 58 (24)
Ekipet e menaxhuara
2003–2004 Jong Ajax
2004–2008 Hollanda
2008–2009 Ajax
2012–2014 Heerenveen
2014 AZ
2014–2015 AZ (asistent menaxher)
2015–2016 Hollanda (asistent menaxher)
* Ndeshjet dhe golat në nivelin profesionist, vetëm në ligën vendase .
† Ndeshje (Gola).

Marsel "Marco" van Basten (hol. Marcel (Marco) van Basten, lindi më 31 tetor 1964Utreht është ish futbollist holandez dhe asistent menaxher aktual i reprezentacionit të Holandës.

Vlersohet si njëri nga golsh⌂nuesit më të spikatur të gjenerates së tij.

Kariera e tij e lojtar[redakto | redakto tekstin burimor]

Ai luajti në klubin Ajax Amsterdam 2 vjet pastaj kaloi te klubi kampion i AC Milan ku përjetoi momentet me te bukura te karrieres se tij arriti te fitoje 3 kampionate dhe 2 champion league. Në vitin 1990 ai doli golashenuesi me i mire dhe dhe mori topin e arte. Ne moshen 26 vjecare ai u demtua seriozisht ne kavilje dhe u detyrua te terhiqej nga futbolli për 2 vjet u kthye ne Hollandë ne vendin e lindjes, ne moshen 29vjecare ai u terhoq nga futbolli

Kariera tij e trajner[redakto | redakto tekstin burimor]

Lidhje të jashtme[redakto | redakto tekstin burimor]

 Commons: Marco van Basten – Album me fotografi dhe/apo video dhe materiale multimediale
  1. ^ "Biography for Marco van Basten". IMDb. Marrë më 6 April 2010.