Eden Hazard

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Eden Hazard
ENG-BEL (17).jpg
Hazard më Belgjiken në vitit 2018.
Të dhënat vetjake
Emri i plotëEden Michael Walter Hazard[1]
Datëlindja (1991-01-07) 7 Janar 1991 (32 vjeç)[2]
VendlindjaLa Louvière, Belgjikë
Gjatësia1.70 m (5 ft 7 in)[3]
PozicioniAnësor
Të dhënat e klubit
Klubi aktual
Real Madrid
Numri7
Karriera me të rinjtë
1995–2003Royal Stade Brainois
2003–2005Tubize
2005–2007Lille
Karriera si profesionist*
VitetKlubiNdeshje(Golat)
2007–2012Lille147(36)
2012–2019Chelsea245(85)
2019–Real Madrid51(4)
Karriera ndërkombëtare
2006Belgjika U155(1)
2006Belgjika U164(2)
2006–2008Belgjika U1717(2)
2007–2009Belgjika U1911(6)
2008–2022Belgjika126(33)
* Senior club appearances and goals counted for the domestic league only and correct as of 11 shtator 2022

Eden Michael Walter Hazard (lindur më 7 janar 1991) është një futbollist profesionist belg i cili luan si anësor për klubin spanjoll Real Madrid. Hazard konsiderohet si një nga lojtarët më të mirë të gjeneratës së tij.[4][5] Ai shquhet për driblimet, krijueshmërinë, pasimet dhe vizionin.[6]

Hazard i ka të dy prindërit ish futbollistë dhe filloi karrierën e tij në Belgjikë duke luajtur me klube lokale. Në vitin 2005, ai kaloi në Francë ku filloi karrierën si profesionist me Lille OSCLigue 1.[7] Ai fillimisht shpenzoi dy vite në akademi dhe më pas debutoi si profesionist në nëntor 2007. Ai ishte pjesë e rëndësishme në ekipin e drejtuar nga Rudi Garcia. Në sezonin e tij të parë të plotë, Hazard u bë lojtari i parë jo-francez që fitonte çmimin Lojtari i Ri i Vitit i Ligue 1,[8] kurse një sezon më pas u bë lojtari i parë që e fitoi çmimin dy herë.[9] Në sezonin 2010–11, ai ndihmoi ekipin të fitonte kampionatin dhe kupën, duke arritur një dopietë historike. Si rezultat i performancave të tij, Hazard u shpall Lojtari i Vitit i Ligue 1, duke u bërë lojtari më i ri që e fiton këtë çmim.[10]

Hazard luajti mbi 190 ndeshje me Lille dhe shënoi 50 gola. Në qershor 2012, ai u transferua në Angli te Çelsi. Në sezonin e parë, Hazard fitoi UEFA Ligën e Evropës kurse në të dytin çmimin PFA Lojtari i Ri i Vitit.[11] Në sezonin 2014–15, Hazard ndihmoi ekipin të fitonte Premier Ligën dhe Kupën e Ligës, duke fituar çmimet FWA Futbollisti i Vitit dhe PFA Lojtari i Vitit i Lojtarëve. Dy vite më vonë, ai fitoi kampionatin e dytë me klubin. Në vitin 2018, Hazard fitoi Kupën FA dhe u emërua në FIFA FIFPro World XI.[12] Në sezonin e tij të fundit në Angli, Hazard triumfoi në Ligën e Evropës për herë të dytë në karrierë.[13]

Në qershor 2019, Hazard u transferua te Real Madridi në një marrëveshje që i kushtoi spanjollëve 150 milion €, duke e bërë një nga transferimet më të shtrenjta në historinë e futbollit.[14] Pavarësisht se fitoi disa trofe me klubin, përfshirë edhe UEFA Ligën e Kampioneve,[15] vitet e para të Hazard me Realin janë kushtëzuar nga rënja në formë dhe dëmtimet e shumta.

Hazard debutoi me ekipin e parë të kombëtares belge në nëntor 2008 në moshën 17 vjeç në një ndeshje miqësore kundër Luksemburgut. Tre vite pas debutimit, Hazard shënoi golin e parë në një ndeshje kundër Kazakistanit. Ai përfaqësoi ekipin në tre edicione të FIFA Kupës së Botës (2014, 2018 dhe 2022) dhe dy edicione të UEFA Kampionatit Evropian (2016 dhe 2020). Në Kupën e Botës 2018, Hazard ishte protagonist, duke fituar Këpucën e Argjendë me Belgjikën që arriti rezultatin e tyre më të mirë në histori duke u renditur në vendin e 3të. Nga viti 2015 e deri në 2022, Hazard ishte kapiten i Belgjikës, e cila gjatë kësaj kohe ishte në vendin e parë në ranglistën e FIFAs.[16][17]

Jeta e hershme[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Hazard lindi në La Louvière dhe u rrit në Braine-le-Comte. Mamaja e tij, Carine, dhe babai, Thierry, kanë qënë të dy futbollist. Babai i tij e shpenzoi pjesën më të madhe të karrierës te klubi gjysëm profesionist La Louvière, në ligën e dytë belge.[18] Ai luante si mesfushor mbrojtës. Mamaja e tij ka luajtur si sulmuese në ligën e parë belge për femra, dhe ndaloi së luajti futboll kur ajo ishte 3 muajshe shtatzan me Edenin.[19] Pasi mbaruan karrerën e tyre si futbollist, të dy prindërit e Hazard u bënë mësues futbolli.[18] Thierry u tërhoq nga ky pozicion në vitin 2009 në mënyrë që ti kushtoj më shumë vëmëndje fëmijëve të tij.[18]

Eden Hazard është vëllai më i madh nga katër vëllezërit e familjes Hazard. Ai ka tre vëllezër, që të gjithë janë futbollist, duke përfshirë Thorganin, i cili u bashkua me Çelsin në vitin 2012, ku më parë ka qënë pjestar i akademisë së RC Lens, që është skuadra rivale më e madhe e Lille.[20][21][22] Vëllezërit e tjerë më të vegjël të Edenit janë Kylian dhe Ethan. Në korrik 2013, Kylian u transferua te White Star Bruxelles, kurse Ethan aktualisht luan me ish klubin e fëmirisë së Edenit, Tubize.[20][23][24]

Eden Hazard dhe tre vëllezërit e tij u rritën në një ambient të rehatshëm me prindërit e tyre, të cilët i siguruam çdo gjë të nevojëshme për t'u bërë futbollista të klasit botëror.[25] Familja e tij jetonte "jo më shumë se tre metra" larg nga një fushë stërvitje dhe vëllezërit e tij shpesh merrnin guximim që të luanin atje në menyrë që të praktikonin aftësitë e tyre futbollistike.

Karriera me klube[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Karriera e herëshme[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Hazard filloi të luante futboll me klubin e qytetit Royal Stade Brainois që në moshën 4 vjeç. Gjatë kohës së tij në klub, një nga trajnerët e pëshkroi atë si një lojtar të talentuar, duke thënë: "Ai di gjithçka. Unë nuk kam asgjë për të mësuar atij."[26] Hazard kaloi më pas te Tubize pas tetë vitesh te Royal. Gjatë kohës së tij te Tubize, Hazard ra në sy të vëzhguesit të klubit elitar OSC Lille, gjatë kohës ku ai dhe skuadra e tij po luanin në një turnament lokal. Raporti i vëzguesit të Lille bëri që drejtuesit e klubit të flisnin me babain e Edenit për t'i ofruar një kontratë profesionale.[27]

Prindërit e Hazard e pranuan ofertën e klubit francez duke shpresuar se në Francë do të kishte më shumë mundësi për t'u stërvitur. Babai i tij pranoi se vendimi për të transferuar Edenin, dhe më vonë vllain e tij Thorgan në Francë ishte vendimi më i mirë i mundshëm. Më pas shtoi: "Ata ishin shumë të afërt me njeri-tjetrin në shtëpi, dhe në të njëjtën kohë, ata u përshtatën në struktura ku mund të rriten si futbollist, sepse në Belgjikë, për fat të keq, nuk ka shumë mundësi për tu bërë futbollist."[19]

Lille[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Hazard u bë pjesë e Lille në vitin 2005 dhe shpenzoi dy vitet e ardhshme duke u zhvilluar në shkollat sportive lokale të klubit, duke qënë se akademia e të rinjëve në atë nuk ishte funksionale.[28] Më 28 maj 2007, belgu firmosi një kontratë tre-vjeçare me klubin, e cila ishte e para për të si futbollist profesionist.[27] Në fillim të sezonit 2007–08, Hazard, në moshën 16 vjeç, fillimisht u bë pjesë e ekipit rezervë të Lille, e cila luante në Championnat de France amateur, niveli i katërt i futbollit francez. Ai gjithashtu u aktivizua me ekipin nën-18 në ligën e saj si dhe në Coupe Gambardella. Hazard bëri debutimin e tij me ekipin rezervë më 1 shtator duke u aktivizuar si zëvëndësues në humbjen 3–1 kundër Racing Club de France.[29] Ai luajti ndeshjen e parë si titullar një javë më vonë në një tjetër humbje, kësaj rradhe ndaj Lesquin.[30]

Më 14 nëntor, pasi kishte shpenzuar dy muajt e fundit duke luajtur me ekipin nën-18, Hazard u thirr në ekipin e parë nga trajneri Claude Puel, kjo për shkak të mungesës së disa lojtarëve që ishin të grrumbulluar me ekipet kombëtare. Ai i aktivizua si zëvëndësues në ndeshjen miqësore ndaj klubit belg Bruges dy ditë më vonë.[31] Belgu zhvilloi një paraqitje pozitive, gjë që bëri trajnerin Puel t'a përfshinte në listën e 18 lojtarëve për ndeshjen e kampionatit kundër Nancy më 24 nëntor.[32] Ai arriti të debutonte si profesionist në këtë ndeshje, duke u aktivizuar si zëvëndësues në minutën e 78të.[33]

Pas kësaj, Hazard u rikthye me ekipin rezervë, për të cilin luajti përgjatë muajit dhjetor. Pas pushimeve dimërore, ai u rikthye në ekipin e parë dhe gjatë muajit janar u aktivizua si zëvëndësues në ndeshjet e kampionatit kundër Metz,[34] Sochaux,[35] dhe Paris Saint-Germain.[36] Pas ndeshjes me PSG-në, Hazard u rikthye në nivelin amator si dhe njëkohësisht luajti edhe me ekipin nën-18. Më 17 maj, ai shënoi golin e parë në nivelin amator në fitoren 3–2 kundër Vitré.[37] Hazard e mbylli karrierën e tij në nivelin amator me një gol në njëmbëdhjetë ndeshje, duke ndihmuar ekipin e tij të arrinte një vend të pestë në kampionat.[38][39]

2008–10: Sezoni debutues dhe suksesi personal[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Hazard mori fanellën me numrin 26 në fillim të sezonit 2008–09; ai kishte luajtur me numrin 33 në sezonin e kaluar. Trajneri i ri Rudi Garcia e promovoi belgun në ekipin e parë përfundimisht. Në muajt e parë ai u aktivizua zakonisht si zëvëndësues, përfshirë edhe në ndeshjen ndaj Auxerre më 20 shtator: ai shënoi golin e parë si profesionist në këtë ndeshje në minutën e 88të, për t'i dhënë barazimin ekipit, që në fund fitoi me rezultatin 3–2 falë një goli në minutat shtesë nga Tulio de Melo.[40] Ky gol e bëri atë golashënuesin më të ri në historinë e klubit.[7] Katër ditë më vonë, ai luajti ndeshjen e parë si titullar në një ndeshje të Kupës së Ligës kundër Montpellier, me Lille e cila u eliminua nga kompeticioni me penallti.[41] Pasi u aktivizua si zëvëndësues në pesë ndeshjet e rradhës në kampionat, më 15 nëntor, Hazard u aktivizua për herë herë të parë si titullar në ndeshjen ndaj Saint-Étienne, duke shënuar një nga tre golat e fitors 3–0.[42] Performancat e tij pozitive në gjysmën e parë të sezonit bënë që klubi t'i ofronte rinovimin e kontratës me tre vite të tjera, të cilën Hazard e nënshkroi zyrtarisht më 18 nëntor.[43]

Pasi i luajti ndeshjet e muajit dhjetor si zëvëndësues, ai u rikthye si titullar në janar. Në shkurt, ai shënoi golin e fitores në ndeshjen e kampionatit kundër Sochaux.[44] Në ndeshjen e raundit të 16-tave të Kupës së Francës, Hazard shënoi në një fitore 3–2 kundër kampionëve në fuqi të Lyonit.[45] Në dhjetë ndeshjet e fundit të kampionatit, Hazard luajti si titullar në tetë prej tyre dhe ndihmoi ekipin t'a mbyllte sezonin në vendin e pestë, duke u kualifikuar në edicionin e parë të UEFA Ligës së Evropës. Pas përfundimit të sezonit, ai u nderua me çmimin "UNFP Lojtari i Ri i Vitit", duke u bërë lojtari i parë jo-francez që e fiton këtë çmim.[8]

Pas përfundimit të sezonit 2008–09, Hazard ishte në qëndër të vëmëndjes mediatike në lidhje me statusin e tij në merkaton verore. Pavarësisht se presidenti Michel Seydoux deklaroi se lojtari nuk ishte në shitje dhe se do të qëndronte në klub të paktën edhe një sezon, shumë klube shfaqën interes për lojtarin.[46][47] Disa nga klubet e interesuara për shërbimet e tij ishin Arsenal Manchester United, Inter, Barcelona dhe Real Madrid. Francezi Zinedine Zidane i sygjeroi lojtarit të firmoste me Los Blancos.[48][49]

Hazard e nisi sezonin 2009–10 në mënyrë pozitive duke shënuar në ndeshjen e parë zyrtare të Lille. Ky gol erdhi në fitoren 2–0 kundër ekipit serb FK Sevojno në ndeshjen e parë të raundit të tretë kualifikues të Ligës së Evropës.[50] Më 27 gusht, ai shënoi golin e dytë evropian në karrierë në ndeshjen e kthimit të raundit play-off kundër Genk. Lille fitoi ndeshjen 4–2 dhe u kualifikua në fazën e grupeve me rezultatin e përgjithshëm 6–3.[51]

Hazard ishte protagonist në fazën e grupeve; më 22 tetor, ai shënoi një gol në fitoren e rëndësishme 3–0 ndaj klubit italian Genoa. Ai e shënoi golin në minutën e 84të, dhjetë minuta pasi kishte hyrë si zëvëndësues, duke mposhtur portierin me një gjuajtje jashtë zone pasi dribloi gjashtë lojtarë kundërshtar.[52] Pas kësaj, ai kontriboi në fitoren 5–1 në shtëpi ndaj ekipit çek Slavia Prague – krosimi i tij solli golin e parë të takimit, një autogol nga Marek Suchý.[53]

Më 20 dhjetor, Hazard shënoi golin e parë të sezonit në kampionat në suksesin 3–0 kundër Le Mans; ai gjithashtu asistoi dhe dy golat e tjerë.[54] Më 30 janar, ai shënoi golin e vetëm në Derby du Nord kundër ekipit rival Lens.[55] Pesë ditë më vonë, Lille njoftoi se Hazard kishte firmosur një kontratë të re me klubin deri në qershor 2014.[56] Më 11 mars, Hazard shënoi golin e vetëm të Lille në fitoren ndaj Liverpoolit në ndeshjen e parë të raundit të 16-tave të Ligës së Evropës; goli erdhi me një goditje dënimi në minutën e 83të.[57] Tre javë më pas, ai asistoi dy herë në fitoren 4–1 të ekipit ndaj rivalëve për titull Montpellier.[58] Hazard u shpall lojtari i muajit mars i Ligue 1 falë performancave të tij pozitive përgjatë muajit.[59]

Më 29 prill, Hazard u nominua për çmimin UNFP Lojtari i Vitit i Ligue 1. Ai gjithashtu u nominua për të dytin sezon rresht për çmimin Lojtari i Ri i Vitit.[60] Më 9 maj, Hazard u shpall fituesi i çmimit Lojtari i Ri i Vitit për të dytin sezon rresht. Ai u bë lojtari i parë në histori që nga themelimi i çmimit në vitin 1994 që shpallet fitues dy herë.[8]

2010–11: Triumfi në Ligue 1 dhe Coupe de France[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Hazard e nisi sezonin 2010–11 duke luajtur si titullar në gjashtë ndeshjet e para të ekipit në Ligue 1, si dhe në ndeshjet e Ligës së Evropës. Ai shënoi golin e parë të sezonit më 29 gusht në barazimin 1–1 ndaj Nice.[61] Në fund të muajit shtator, Hazard pati luhatje në formë dhe nuk kishte vazhdimësi në performancat e tij, duke bërë që trajneri Garcia t'a ulte në stol me qëllim për t'i lejuar lojtarit "të marrë frymë dhe të kuptojë se performancat e tij nuk ishin pozitive."[62] Hazard gjithashtu komentoi në lidhje me formën e tij, duke thënë: "Dy muajt e parë ishin pak të vështirë. Nuk mund të them që fillova të kisha dyshime në aftësitë e mia, por kalova një periudhë disi të vështirë."[63]

Më 7 tetor, trajneri i kombëtares belge, Georges Leekens, i pyetur në lidhje me uljen e Hazard në stol te Lille në kohët e fundit, deklaroi se lojtari duhet të punonte më shumë fizikisht dhe mendërisht për të rifituar formën e vitit të kaluar.[63] Ndihmësi i tij, Marc Wilmots, shtoi se Hazard shpesh ka shfaqur një mentalitet dembeli gjatë seancave stërvitore me ekipin kombëtar.[64] Një ditë më pas, Garcia j'u përgjigj komenteve të Leekens duke thënë se ato ishin të "tepruara", duke shtuar se Hazard "është vetëm 19 vjeç" dhe se ai "ende mund të përmirësohet në të gjitha fushat."[65] Hazard reagoi disa muaj më pas në lidhje me komentet e Leekens dhe Garcias, duke thënë: "Mësova shumë gjatë këtyre javëve nga ana mentale. Dhe që atëherë gjërat janë përmirësuar. Një pjesë e meritës është e ekipit kombëtar – Mora shumë nga të qënit pjesë e saj."[63]

Pas rikthimit nga ekipi kombëtar, Hazard shënoi golin e dytë të sezonit në fitoren 3–1 ndaj kryesuesve të kampionatit Brest.[66] Më 21 nëntor, ai asistoi të dy golat e Lille në suksesin ndaj Monacos.[67] Kjo fitore vazhdoi të zgjasë rekordin pa humbje të ekipit, që mori kryesimin e kampionatit më 5 dhjetor pas një fitoreje të jashtëzakonshme 6–3 kundër Lorient.[68] Në ndeshjen e parë pas ndërrimit të viteve, Hazard shënoi në fitoren 3–1 ndaj klubit amator Forbach në kupë,[69] e cila u pasua nga dy asiste për golat e Moussa Sow dhe Gervinhos në fitoren ndaj Nice në kampionat.[70]

Më 19 janar, ai shënoi golin e dytë të fitores 3–0 kundër Nancy.[71] Dy muaj më pas, Lille njoftoi se Hazard kishte rinovuar kontratën deri në vitin 2015; marrëveshja e re e bëri atë lojtarin më të paguar në Ligue 1.[72][73][74] Në ndeshjen e parë pas rinovimit të kontratës, Hazard shënoi në një fitore 2–1 në transfertë ndaj rivalit për titull Marsejës.[75] Goli u shënua me një gjuajtje me të majtën nga 35 metra distancë dhe regjistroi shpejtësinë 95 kmh.[76] Më 2 prill, Hazard luajti ndeshjen e tij të 100të në Ligue 1 në fitoren 3–1 kundër Caen, duke shënuar golin e dytë të ekipit.[77] Ky ishte goli i tij i dhjetë sezonal, duke barazuar rekordin e tij personal për numrin e golave në një sezon, si dhe kjo fitore forcoi pozitën e Lille si kryesuese e kampionatit me një diferencë prej tetë pikësh nga vendi i dytë.[78] Performancat e tij gjatë muajit mars u shpërblyen me çmimin UNFP Lojtari i Muajit, të cilën ai e fitoi për herë të dytë në karrierë.[79] Më 19 prill, Hazard shënoi një nga dy golat e fitores 2–0 kundër Nice në gjysëm-finalen e Coupe de France.[80] Kjo fitore e dërgoi ekipin në finale, e cila ishte e para në këtë kompeticion që nga viti 1955.[80] Më 7 maj, Hazard shënoi me goditje dënimi golin e vetëm të ndeshjes ndaj Nancy, duke e afruar më shumë Lille drejt titullit kampion.[81] Tre ditë më vonë, ai u nominua për çmimin Lojtari i Vitit i Ligue 1 për të dytin sezon rresht.[82]

Në finalen e kupës, Hazard luajti 89 minuta me Lille që fitoi minimalisht 1–0 ndaj Paris Saint-Germain.[83] Një javë më vonë Lille fitoi titullin e Ligue 1 pas një barazimi në transfertë ndaj të njëjtit kundërshtar; ky ishte titulli i parë për Lille që nga sezoni 1953–54 dhe dopieta e parë që nga sezoni 1945–46.[84][85] Sukseset në kupë dhe kampionat ishin të parat për Hazard si futbollist profesionist. Një ditë pas triumfit në kampionat, Hazard u emërua Lojtari i Vitit i Ligue 1, duke u bërë lojtari më i ri që e fiton këtë çmim.[86] Ai gjithashtu u përfshi në Ekipin e Vitit të Ligue 1 për të dytin sezon rresht.[10]

2011–12: Sezoni i fundit në Francë[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Hazard në aksion me Lille në vitin 2011.

Hazard mori fanellën me numrin 10 në nisje të sezonit 2011–12.[87] Ai shënoi në Trophée des Champions 2011 kundër Marsejës, në ndeshjen e parë zyrtare të sezonit, por Lille u mposht 5–4 duke humbur mundësinë të fitonte një tjetër trofe.[88] Më 10 shtator, Hazard shënoi një dopietë në fitoren 3–1 në transfertë kundër Saint-Étienne, duke regjistruar golat e parë në kampionat.[89][90] Katër ditë më vonë, belgu bëri debutimin e tij në UEFA Ligën e Kampioneve në barazimin 2–2 kundër CSKA Moskvës në fazën e grupeve.[91]

Në ndeshjen e rradhës në kampionat, Hazard shënoi një penallti në barazimin 2–2 kundër Sochaux.[92] Tre ditë më vonë, ai shënoi golin e vetëm të ekipit të tij në një tjetër barazim, këtë herë ndaj Bordeaux.[93] Pas dy muajsh pa shënuar, më 3 dhjetor, Hazard hyri në fushë si zëvëndësues dhe shënoi një gol me penallti në stilin Panenka në fitoren kundër Ajaccios.[94][95] Dy ditë më vonë, ai u nominua për çmimin UEFA Ekipi i Vitit për vitin kalendarik 2011.[96] Në ndeshjen e fundit të Lille para pushimeve të dimrit, Hazard shënoi golin e tretë të ekipit të tij në barazimin 4–4 ndaj Nice; me këtë gol, ai barazoi rekordin personal të numrit të golave të shënuar në një sezon në kampionat.[97] Ai j'a dedikoi golin ish lojtarit të akademisë së klubit, Molami Bokoto, i cili kishte ndërruar jetë një ditë më parë.[98][99] Më 3 mars, ai shënoi një dopietë në barazimin 2–2 kundër Auxerre.[100]

Hazard vazhdoi me performancat mbreslënëse drejt përfundimit të sezonit; ai fillimisht shënoi dhe asistoi në fitoren 4–0 kundër Valenciennes më 18 mars,[101] e cila u pasua nga një tjetër gol dhe asist në ndeshjet ndaj Evian dhe Toulouse.[102][103][104] Më 15 prill, Hazard luajti ndeshjen e tij të 100të rresht në Ligue 1,[105] e cila vazhdon të jetë ende një rekord, në fitoren 4–1 kundër Ajaccio; ai shënoi një gol si dhe asistoi një tjetër.[106] Më 29 prill, në një ndeshje vendimtare në kampionat ndaj Paris Saint-Germain, Hazard shënoi penalltinë e tij të nëntë sezonale për t'i dhënë ekipit barazimin, pas golit të shënuar nga Javier Pastore. Pas kësaj, belgu mori pjesë në aksionin e golit të fitores, duke asistuar sulmuesin Nolan Roux me një krosim në stilin Rabona.[107][108]

Më 28 prill, Hazard u nominua për çmimin Lojtari i Vitit i Ligue 1 për të tretin sezon rresht.[109] Dy javë më vonë, ai u shpall fitues i çmimit, duke mposhtur konkurentë si Olivier Giroud dhe Younès Belhanda.[110] Ai u bë lojtari i dytë pas portugezit Pauleta që e fiton këtë çmim në dy sezone rresht.[111] Ai gjithashtu u përfshi në Ekipin e Vitit për të tretin sezon rresht. Më 20 maj, Hazard luajti ndeshjen e tij të fundit si futbollist i Lille në fitoren 4–1 kundër Nancy; në këtë ndeshje, ai regjistroi tregolëshin e tij të parë si profesionist.[112]

Chelsea[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Më 4 qershor 2012, Çelsi njoftoi zyrtarisht në uebfaqen e saj se kishte arritur një marrëveshje me Lille për transferimin e Hazard. Mesfushori ra dakord për kushtet personale dhe kaloi vizitat mjeksore. Shuma e transferimit u raportua të ishte 32 milion £.[11] Pas marrëveshjes, Hazard deklaroi: "Jam shumë i lumtur që më në fund mbërrita këtu. Është një klub i mrekullueshëm dhe mezi po pres të filloj."[113] Ai mori fanellën me numrin 17 e cila më parë ishte mbajtur nga mbrojtësi portugez José Bosingwa.[114]

2012–13: Sezoni debutues dhe trofeu i parë[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Hazard në aksion me Çelsin, shtator 2012.

Hazard bëri debutimin e tij zyrtar më 12 gusht në ndeshjen e FA Community Shield 2012 kundër Manchester City; blutë u mposhtën 3–2 në Villa Park.[115] Një javë më pas, ai bëri debutimin e tij në Premier Ligë në suksesin 2–0 kundër Wigan AthleticDW Stadium; në këtë ndeshje ai asistoi golin e Branislav Ivanović si dhe fitoi një penallti që u shënua nga Frank Lampard.[116][117] Ndeshja e tij e parë në Stamford Bridge erdhi më 22 gusht në suksesin 4–2 kundër Reading; ai fitoi një tjetër penallti, e cila u shënua sërisht nga Lampard, si dhe asistoi golat e Gary Cahill dhe Branislav Ivanović.[118][119] Hazard shënoi golin e parë me Çelsin tre ditë më vonë në fitoren 2–0 kundër Newcastle United në kampionat.[120]

Hazard bëri debutimin e tij në Ligën e Kampioneve në ndeshjen hapëse të fazës së grupeve kundër Juventusit.[121] Gjatë muajit dhjetor, Hazard shënoi në dy ndeshje rresht, respektivisht në fitoren 5–1 kundër Leeds United në Kupën e Ligës,[122] dhe në fitoren 8–0 kundër Aston Villës në kampionat.[123] Më 13 janar 2013, Hazard shënoi një gol me të majtën nga 25 metra distancë në triumfin 4–0 kundër Stoke City, e cila pësoi humbjen e parë në shtëpi për këtë sezon.[124] Ai shënoi sërisht në ndeshjen e rradhës me një tjetër gjuatje të bukur nga distanca me Çelsin që mori një barazim 2–2 kundër Southampton.[125]

Më 23 janar, ai u përjashtua me karton të kuq në gjysëm-finalen e dytë të Kupës së Ligës kundër Swansea City për një veprim në dukje antisportiv; ai gjuajtji një top i cili ishte poshtë trupit të kapësit të topave, i cili ishte shtrirë në tokë për të vonuar lojën. Çelsi e humbi ndeshjen 2–0.[126][127] Pas ndeshjes, lojtari deklaroi në Chelsea TV se ai dhe kapësi i topave i kishin kërkuar falje njeri-tjetrit.[128] Më pas u zbulua se kapësi i topave, një djal 17-vjeçar, e kishte planifikuar përpara ndeshjes vonimin e lojës me qëllim.[129] Ai u rikthye nga pezullimi më 9 shkurt dhe shënoi një nga golat e fitores 4–1 kundër Wigan Athletic në shtëpi.[130]

Më 21 shkurt, Hazard u aktivizua si zëvëndësues kundër Sparta Prague dhe shënoi golin e barazimit me një inkursion personal, duke kualifikuar Çelsin në raundin e 16-tave me rezultatin e përgjithshëm 2–1.[131][132] Ai u aktivizua sërisht si zëvëndësues në një ndeshje çerek-finale të Kupës FA kundër Manchester United, në momentin që Çelsi ishte duke humbur 2–0; ai shënoi një gol si dhe asistoi tjetrin me blutë që morën një barazim 2–2 në Old Trafford, duke vendosur ndeshjen përsëritëse në Stamford Bridge.[133] Më 17 mars, Hazard u shpall lojtari më i mirë i fitores 2–0 kundër West Ham United, fillimisht duke asistuar golin e 200të të Lampard me klubin dhe më pas duke shënuar me një inkursion personal.[134] Më 11 maj, në Villa Park, Hazard asistoi dopietën e Lampard, duke bërë që anglezi të thyente rekordin e Bobby Tambling si golashënuesi më i mirë në historinë e klubit.[135] Megjithatë, ai u dëmtua gjatë ndeshjes duke bërë që të humbiste finalen e Ligës së Evropës.[136] Hazard e mbylli sezonin debutues me Çelsin duke shënuar 13 gola në të gjitha kompeticionet.

2013–15: Fitimi i kampionatit dhe suksesi personal[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Një nga ndeshjet e para të Çelsit për sezonin e ri ishte ajo e UEFA Super Kupës 2013 kundër Bayern München më 30 gusht, ku Hazard mori pjesë në aksionin e golit të parë si dhe shënoi të dytin, por Çelsi nuk e ruajti dot avantazhin dhe në fund u mposht 5–4 në gjuajtjet e penalltive.[137] Në muajin tetor, ai shënoi të tretin e fitores 3–1 kundër Norwich CityCarrow Road,[138] e cila u ndoq nga një dopietë dhe asist në suksesin 4–1 kundër Cardiff City në të njëjtin kompeticion.[139] Pas kësaj, ai regjistroi golin e pestë të sezonit në fitoren vendimare 3–0 në transfertë kundër Schalke 04 në fazën e grupeve të Ligës së Kampioneve.[140] Në fund të muajit, Hazard ishte në listën e 23 lojtarëve të nominuar për çmimin prestigjoz FIFA Topi i Artë, i cili i jepet atij që votohet si futbollisti më i mirë i vitit.[141]

Hazard duke luajtur kundër Galatasaray në Ligën e Kampioneve në shkurt 2014.

Më 9 nëntor, Hazard asistoi golin e parë të ndeshjes kundër West Bromwich Albion, e cila u shënua nga Samuel Eto'o. Megjithatë, Çelsi e gjeti veten në disavantazh 2–1, por Hazard shënoi një penallti në minutën e fundit për t'i dhënë ekipit një pikë.[142] Më 4 dhjetor, ai shënoi një dygolësh në fitoren 4–3 kundër Sunderland;[143] pas ndeshjes, trajneri José Mourinho deklaroi se Hazard zhvilloi ndeshjen e tij më të mirë të sezonit.[144] Trajneri i Sunderlandit Gus Poyet gjithashtu e lavdëroi belgun për ndikimin që pati në lojë, duke thënë: "Ai ishte i jashtëzakonshëm. Si trajner nuk jam ndeshur më parë me një si ai."[145]

Më 26 dhjetor, Hazard shënoi golin e vetëm të ndeshjes kundër Swansea City.[146] Në ndeshjen e rradhës në kampionat, Hazard shënoi një gol të bukur nga distanca në suksesin 2–1 në shtëpi kundër Liverpool.[147] Pas performancës mbreslënëse që zhvilloi në fitoren minimale 1–0 kundër rivalit për titull Manchester City më 4 shkurt 2014, Mourinho deklaroi se Hazard ishte lojtari i ri më i mirë në botë.[148][149] Katër ditë më pas, belgu shënoi tregolshin e parë në Premier Ligë në një ndeshje kundër Newcastle United në Stamford Bridge.[150]

Më 27 prill, Hazard u shpërblye për performancat e tij nën drejtimin e Mourinhos duke u shpallur fituesi i çmimit PFA Lojtari i Ri i Vitit. Ai gjithashtu u rendit i dyti mbrapa uruguajianit Luis Suárez për çmimin PFA Lojtari i Vitit i Lojtarëve.[151] Pas eliminimit të Çelsit nga Liga Kampioneve nga Atlético Madridi, Hazard deklaroi se ekipi funksiononte vetëm me kundër-sulme.[152] Mourinho j'u përgjigj kësaj deklarate duke thënë se Hazard nuk është "mendërisht gati" për të ndihmuar ekipin në mbrojtje, duke e fajsuar për golin e parë të pësuar.[152] Në maj, ai u votua si Lojtari i Vitit i Çelsit në sezonin e dytë në Stamford Bridge.

Pas largimit të Juan Matës nga klubi në janar 2014, Hazard j'u dha fanella me numrin 10 para fillimit të sezonit 2014–15.[153] Më 5 tetor, ai fitoi një penallti kundër Arsenalit pasi u pengua në mënyrë të gabuar në zonë nga Laurent Koscielny. Ai e mori përsipër penalltinë vetë dhe shënoi golin e parë të fitores 2–0 kundër The Gunners. Humbja e Arsenalit e bëri Çelsin ekipin e vetëm pa humbje në kampionat për këtë sezon.[154] Kjo ishte penalltia e tij e 16të e shënuar nga 16 të marra, duke mbajtur rekordin 100%. Ai u bë gjithashtu lojtari i vetëm në Evropë që kishte marrë 15 ose më shumë penallti dhe i kishte shënuar të gjitha.[155]

Hazard duke luajtur kundër Liverpoolit në gjysëm-finalen e Kupës së Ligës në janar 2015.

Golat e tij të parë në Ligën e Kampioneve erdhën më 21 tetor në suksesin 6–0 kundër ekipit slloven Maribor në fazën e grupeve.[156] Në ndeshjen e kthimit në Slloveni, Hazard fitoi një penallti në minutën e 85të, por kësaj rradhe gjuajtja e tij u prit nga portieri veteran Jasmin Handanović, me Çelsin që mori vetëm një barazim 1–1.[157] Hazard shënoi një nga dy golat e fitores kundër Hull Cityt në kampionat më 13 dhjetor; kjo ishte një nga dy golat me kokë që ai kishte shënuar në karrierë.[158] Goli me kokë surprizoi shumë veta, madje edhe Mourinhon, i cili deklaroi: "U surprizova që ai shënoi me kokë. Ai kërcen shumë por zakonisht i mbyll sytë. Prandaj u surprizova, por ishte vërtet gol i bukur."[159]

Më 12 shkurt 2015, Hazard firmosi një kontratë të re për pesë vite e gjysëm me klubin.[160] Pas firmës, belgu deklaroi: "Kam firmosur një kontratë të re dhe jam shumë i lumtur sepse po luaj me një nga klubet më të mirë në botë."[161] Ai luajti 90 minuta të plota në finalen e Kupës së Ligës, në të cilën Çelsi mposhti Tottenhamin 2–0 në Wembley Stadium më 1 shkurt.[162]

Më 18 prill, Hazard shënoi golin e vetëm të fitores kundër Manchester United në shtëpi, duke mposhtur David de Gean pas një asisti me thembër të Oscar. Ai u shpall lojtari më i mirë.[163] Performancat e tij pozitive përgjatë sezonit bënë që Mourinho t'a konsideronte si "një nga tre lojtarët më të mirë në botë."[164] Më 26 prill, Hazard u shpall si lojtari më i mirë i sezonit nga kolegët e tij, duke fituar çmimin PFA Lojtari i Vitit i Lojtarëve.[165] Një javë më vonë, ai shënoi golin e vetëm të takimit kundër Crystal Palace, duke udhëhequr Çelsin drejt fitimit të Premier Ligës për herë të parë që nga viti 2010. Ai shënoi pas një penalltie që u prit nga Julián Speroni.[166]

Më 26 maj, Hazard u votua si Lojtari i Vitit i Çelsit për të dytin vit rresht. Ai u bë lojtari i pestë në historinë e klubit që e fiton këtë çmim dy herë rresht, pas Juan Matës, Frank Lampardit, Ray Wilkins, dhe John Hollins.[167]

2015–16: Viti i zbrazëtisë[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Hazard në aksion në ndeshjen e Ligës së Kampioneve kundër Dynamo Kyiv në tetor 2015.

Hazard pati një nisje të vështirë në sezonin 2015–16, duke humbur një penallti në ndeshjen kundër Maccabi Tel Aviv në fazën e grupeve të Ligës së Kampioneve.[168] Më 27 tetor, në ndeshjen e raundit të katërt të Kupës së Ligës kundër Stoke City në transfertë, Hazard ishte lojtari i vetëm që gaboi penalltinë e tij në gjuajtjet e penalltive, duke i shkaktuar eliminimin Çelsit; gjuajtja e tij u prit nga Jack Butland.[169] Hazard qëndroi pa shënuar për plot 2,358 minuta në 30 ndeshje në të gjitha kompeticionet; ai më në fund shënoi më 31 janar 2016 në fitoren 5–1 kundër Milton Keynes Dons në raundin e katërt të Kupës FA; ky gol, i shënuar me penallti, ishte i 50ti i tij si futbollist i Çelsit në të gjitha kompeticionet.[170]

Në shkurt, Hazard u vendos në qëndër të vëmëndjes pas deklaratës së tij se do të ishte "e vështirë t'i thoje jo" një kalimi te Paris Saint-Germain.[171] Ai nuk e gjeti golin në kampionat deri më 23 prill, datë në cilën ai shënoi dy herë në fitoren 4–1 kundër AFC Bournemouth; pas ndeshjes, trajneri i përkohshëm në detyrë Guus Hiddink këmbënguli se Hazard do vazhdonte të ishte pjesë e ekipit edhe për sezonin e ardhshëm.[171] Për të dytin sezon rresht, Hazard shënoi golin që vendosi fituesin e Premier Ligës; ai u aktivizua si zëvëndësues në ndeshjen në shtëpi ndaj Tottenhamit më 2 maj, dhe shënoi një golat e barazimit 2–2 të Çelsit, e cila e kishte mbyllur pjesën e parë në disavantazh të dyfishtë. Ky rezultat i siguroi Leicester City titullin kampion në dëm të Tottenhamit.[172] Nëntë ditë më pas, Hazard shënoi golin e katërt dhe të fundit në kampionat për këtë sezon në barazimin 1–1 kundër Liverpoolit në Anfield.[173]

2016–18: Një tjetër titull i Premier Ligës dhe suksesi i parë në Kupën FA[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Hazard e nisi sezonin e ri më 15 gusht duke shënuar një penallti në fitoren 2–1 kundër West Ham United në javën e parë të kampionatit.[174] Ai regjistroi 81 prekje të topit gjatë ndeshjes, si dhe u shpall lojtari më i mirë.[175] Më 27 gusht, ai u shpall sërisht lojtari më i mirë, këtë herë në suksesin 3–0 kundër Burnley, duke zhbllokuar rezultatin me një gol në minutën e 9të.[176] Më 5 shtator, pas përfundimit të votimit, Hazard u shpall Lojtari i Muajit i Premier Ligës me 41% të votave, por në fund ishte anglezi Raheem Sterling të cilit j'u dha çmimi nga një panel i Premier Ligës.[177]

Hazard gjatë një ndeshje në Premier Ligë kundër West Bromwich Albion në dhjetor 2016.

Më 15 tetor, Hazard dhe Diego Costa shënuan në fitoren 3–0 kundër kampionëve në fuqi Leicester City dhe j'a dedikuan golat shokut të skuadrës Willian, mamaja e të cilit kishte ndërruar jetë disa ditë më parë.[178] Tetë ditë më pas, ai shënoi të katërtin e fitores 4–0 kundër Manchester United, e drejtuar nga ish trajneri i tij Mourinho, duke barazuar numrin e golave të shënuar në kampionat sezonin e kaluar.[179] Ai vazhdoi formën e mirë me një gol dhe asist në fitoren 2–0 kundër Southampton; kjo ishte hera e parë që belgu kishte shënuar në tre ndeshje rresht në Premier Ligë.[180] Hazard më pas regjistroi dy gola të tjetë në fitoren 5–0 kundër Evertonit, duke u shpallur lojtari më i mirë për të tretë ndeshje rresht.[181] Më 18 nëntor, performancat e Hazard gjatë muajit tetor u shpërblyen, me belgun që u shpall lojtari i muajit i Premier Ligës.[182]

Më 26 dhjetor, Hazard udhëhoqi ekipin në fitoren 3–0 kundër Bournemouth, e cila ishte fitorja e 12të rresht, duke vendosur një rekord të ri klubi. Ai shënoi një nga golat e ndeshjes me penallti; ky gol ishte i 50ti i tij në Premier Ligë si lojtar i Çelsit, duke u bërë i gjashti në historinë e klubit që e arrin këtë gjë.[183] Më 20 prill 2017, Hazard u emërua në PFA Ekipin e Vitit për sezonin e katërt nga pesë që kishte luajtur gjithsej në Angli.[184] Dy ditë më vonë, Hazard shënoi disa mintua pasi ishte aktivizuar si zëvëndësues në fitoren 4–2 kundër ekipit rival Tottenham në gjysëm-finalen e Kupës FA në Wembley Stadium.[185]

Hazard duke luajtur kundër Newcastle United në Kupën FA në janar 2018.

Në fillim të verës, Hazard pësoi një dëmtim në kyçin e këmbës gjatë një seance stërvitore me ekipin kombëtar.[186] Ky dëmtim e mbajti jashtë fushave belgun për tetë javë, duke bërë që ai të humbiste të gjithë fazën përgatitore si dhe nisjen e sezonit të Premier Ligës.[187] Ai u rikthye në aksion më 25 gusht duke luajtur 75 minuta me ekipin nën-23.[188] Më 28 tetor, Hazard regjistroi golin e parë në kampionat për sezonin e ri në fitoren minimale 1–0 kundër Bournemouth.[189] Më 3 janar 2018, ai shënoi në barazimin 2–2 kundër ekipit rival Arsenal.[190] Shtatëmbëdhjetë ditë më pas, Hazard shënoi dy gola në fitoren komode 4–0 kundër Brighton & Hove Albion, duke arritur në kuotën e 100 golave në kampionat në karrierën e tij.[191]

Hazard luajti në finalen e Kupës FA 2018 kundër Manchester United, duke shënuar me penallti golin e vetëm të ndeshjes, me Çelsin e cila fitoi trofeun.[192]

2018–19: Sezoni i fundit në Angli[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Hazard me medaljen e fituesit të Ligës së Evropës, 29 maj 2019.

Hazard e nisi sezonin e ri më 26 gusht duke shënuar një penallti në fitoren 2–1 kundër Newcastle United.[193] Më 15 shtator, ai shënoi një tregolësh në triumfin 4–1 kundër Cardiff City.[194] Njëmbëdhjetë ditë më pas, Hazard u aktivizua si zëvëndësues në ndeshjen e raundit të tretë të Kupës së Ligës, duke shënuar një nga dy golat e fitores 2–1 me përmbysje të Çelsit në Anfield; ky ishte goli i gjashtë i tij në shtatë ndeshjet e para të sezonit 2018–19.[195] Ai i shënoi sërisht Liverpoolit në ndeshjen e rradhës, këtë herë në kampionat, duke arritur në kuotën e shtatë golave në tetë ndeshje.[196] Hazard vazhdoi të ishte protagonist gjatë këtij sezoni; më 16 dhjetor, ai shënoi dhe asistoi golin e Pedros në fitoren 2–1 kundër Brighton & Hove Albion në transfertë,[197] kurse tre ditë më pas kualifikoi ekipin në gjysëm-finalen e Kupës së Ligës në dëm të Bournemouth.[198] Hazard më pas regjistroi një dopietë në fitoren 2–1 kundër Watford në Boxing Day; i pari ishte goli i tij i 100të si lojtar i Çelsit dhe i 150ti në karrierë.[199]

Më 8 prill 2019, Hazard shënoi një gol me një inkursion personal kundër West Ham United, e cila u shpall si Goli i Muajit i Premier Ligës për prillin.[200] Më 9 maj, belgu shënoi penalltinë vendimtare në fitoren 4–3 me penallti kundër ekipit gjerman Eintracht Frankfurt në Stamford Bridge, duke dërguar Çelsin në finalen e UEFA Ligës së Evropës.[201] Në përfundim të kampionatit, Hazard u nderua me çmimin Organizatori i Sezonit, kjo falë 15 asisteve të arritura përgjatë sezonit.[202] Hazard u bë lojtari i katërt pas Thierry Henry, Matt Le Tissier dhe Eric Cantona që regjistron 15 gola dhe 15 asist në një sezon të vetëm në Premier Ligë; ai ishte gjithashtu lojtari me më shumë gola/asiste në Premier Ligë për këtë sezon – 31.[203] Më 29 maj, Çelsi fitoi Ligën e Evropës pasi mposhti në finale Arsenalin 4–1, me belgun i cili shënoi dy gola dhe asistoi golin e Pedros.[13] Pas përfundimit të ndeshjes, Hazard deklaroi se me shumë mundësi kjo ishte ndeshja e tij e fundit si futbollist i Çelsit.[204]

Real Madrid[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Hazard gjatë një ndeshje para-sezonale me Real Madridin në vitin 2019.

Transferimi[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Më 7 qershor 2019, klubi spanjoll Real Madrid njoftoi transferimin e Hazard nga Çelsi. Belgu firmosi një kontratë deri në qershor 2024 dhe vlera e transferimit ishte 100 milion €, e cila mund të shkonte deri në 146 million € sëbashku me bonuset e tjera; lojtari do të përfitone 400,000 £ në javë.[14] Hazard u bë transferimi më i shtrenjtë i klubit pas Gareth Bale, i cili u ble në vitin 2013 për 101 milion €. Megjithatë, belgu mund të bëhej blerja më e kushtueshme e spanjollëve nëse do të arriheshin disa kritere në kontratën e tij.[205]

Hazard u prezantua zyrtarisht në Santiago Bernabéu më 13 qershor para 50,000 tifozëve, duke mos pasur numër në fanellë; ai kishte disa vite që mbante numrin 10 për Çelsin dhe Belgjikën, dhe madje pranoi se i kishte kërkuar Luka Modrić fanellën me numrin 10, por kroati kishte refuzuar.[206] Më 9 gusht, klubi konfirmoi se Hazard do të mbante fanellën me numrin 7, e cila më parë është mbajtur nga legjenda si Cristiano RonaldoRaúl dhe Emilio Butragueño.[207] Pasi firmosi me klubin, Hazard deklaroi: "Kam ëndërruar për këtë që kur isha i vogël, gjithmon kam qënë tifoz i Real Madridit." Ai listoi Zinedine Zidane si faktorin vendimtar për transferimin, duke shtuar se ai ka qënë gjithmon admirues i francezit.[208]

2019–22: Dy tituj të La Ligës, suksesi në Ligën e Kampioneve dhe dëmtimet e shumta[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Hazard mbërriti në qëndrën stërvitore të klubit jashtë forme dhe mbipeshë.[209][210] Ai debutoi më 14 shtator duke u aktivizuar si zëvëndësues në fitoren 3–2 kundër Levantes në kampionat.[211] Goli i tij i parë erdhi në fitoren 4–2 kundër Granadës, ndaj së cilës regjistroi edhe asistin e parë për golin e Luka Modrić.[212] Më 26 nëntor, Hazard pësoi një dëmtim në kyçin e këmbës në ndeshjen kundër Paris Saint-Germain në fazën e grupeve të Ligës së Kampioneve pas një ndërhyrje të ashpër nga shoku i tij i kombëtares Thomas Meunier.[213] Si pasojë e këtij dëmtimi ai humbi 16 ndeshjet e rradhës të Realit në të gjitha kompeticionet, përfshirë El Clásicon e parë të sezonit,[214] triumfin në Superkupën e Spanjës dhe të gjithë fushatën në Kupën e Mbretit, e cila u mbyll me një eliminim në çerek-finale nga Real Sociedadi.[215][216] Hazard e mbylli sezonin me 16 ndeshje në kampionat që u fitua nga Real Madridi për herë të herë të 35të.[217]

Më 31 tetor 2020, Hazard shënoi golin e tij të parë pas më shumë se një viti në fitoren 4–1 kundër Huescës; ky ishte gjithashtu goli i tij i parë për sezonin 2020–21.[218] Më 25 nëntor, ai shënoi golin e parë me Realin në Ligën e Kampioneve në fitoren 2–0 kundër InteritSan Siro.[219] Më 5 maj 2021, Hazard kërkoi falje pasi u pa duke qeshur me lojtarët e Çelsit Kurt Zouma dhe Édouard Mendy pas eliminimit të Real Madridit në gjysëm-finalen e kompeticionit.[220] Gjashtë ditë më vonë, ai shënoi golin e parë në tre muaj në ndeshjen kundër Seviljes, duke i dhënë ekipit një pikë të vlefshme në garën për titull me një gol me thembër në minutën e 96të.[221]

Në sezonin 2021–22, Hazard po luante mirë në ndeshjet e para, por u eklipsua nga Vinícius Júnior, i cili shënoi tre gola në dy ndeshjet e para të sezonit, duke bërë që trajneri Carlo Ancelotti t'i jepte vendin e titullarit brazilianit.[222] Marrëdhënja e belgut me trajnerin italian gjithashtu do të pësonte rënje me vazhdimin e sezonit.[223] Pas kësaj, Hazard pësoi një dëmtim dhe u infektua nga gastroenteriti.[224][225] Më 20 janar 2022, Hazard shënoi golin e parë të sezonit në ndeshjen e Kupës së Mbretit kundër Elches; goli i tij në minutën e 115të në kohën shtesë dërgoi ekipin në çerek-finalet e kompeticionit.[226] Më 25 mars, Real Madridi njoftoi se Hazard do t'i nënshtrohej operacionit për të hequr pllakën osteosintezike në fibulën e tij të djathtë.[227] Një muaj më pas, Hazard fitoi titullin e tij të dytë La Ligas pas fitores së Realit 4–0 kundër Espanyolit.[228] Më 28 maj, Hazard fitoi Ligën e Kampioneve për herë të parë në karrierën e tij, me Realin që mposhti në finale Liverpoolin 1–0; ai nuk luajti asnjë minutë.[15]

Karriera ndërkombëtare[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Të rinjtë[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Hazard konsiderohet si një nga lojtarët më të mirë belg të të gjitha kohërave.

Hazard luajti me disa ekipe moshash me Belgjikën, përfshirë ekipet nën-17 dhe -19. Ai ishte titullar i rregullt me ekipin nën-17, duke luajtur 17 ndeshje dhe shënuar dy gola. Ai luajti me ekipin në Kupën Toto, një turnament vjetor për të rinjë që u zhvillua në Austri, si dhe në UEFA Kampionatin Evropian 2007, e cila u zhvillua në Belgjikë. Në turnament, ai shënoi një nga golat e barazimit 2–2 kundër Holandës në fazën e grupeve.[229] Ndeshja u luajt në Tubize, vend ku Hazardi shpenzoi vitet e para si futbollist.[230] Hazard zhvilloi paraqitje mbreslënëse përgjatë turnamentit, duke u lavdëruar nga trajnerë të ndryshëm dhe media, e cila e krahasoi atë me legjendën belge Enzo Scifo.[231][232][233]

Belgjika u eliminua në gjysëm-finalen e kompeticionit nga Spanja 7–6 me penallti. Ata ishin disa minuta larg fitores pas autogolit të David Rochelës, në të cilën Hazard kishte kontributin e tij, por Spanja barazoi me Bojan Krkić dhe e dërgoi ndeshjen në kohën shtesë.[234] Belgjika e mbylli turnamentin në vendin e tretë, duke u kualifikuar automatikisht në Kupën e Botës nën-17 që u mbajt në Korenë e Jugut. Hazard u aktivizua në të tre ndeshjet e fazës e grupeve me Belgjikën e cila dështoi të avanconte më tej.

Pasi luajti me Belgjikën nën-17 në Kupën e Botës gjatë muajve gusht dhe shtator, Hazard filloi të thirrej nga ekipi nën-19 duke nisur nga muaji tetor. Debutimi i tij erdhi si zëvëndësues në një fitore 4–0 kundër Rumanisë në kualifikueset e UEFA Kampionatit Evropian nën-19.[235] Ai luajti edhe nē dy ndeshjet e tjera të grupit kundër dhe Islandës dhe Anglisë, me Belgjikën e cila u mposht në të dyja.[236][237] Këto rezultate e eliminuan Belgjikën nga kompeticioni. Për shkak se ishte lojtar nën moshë vitin e kaluar, Hazard vazhdoi të luante me ekipin nën-19 edhe në sezonin 2008–09. Gjatë kësaj kohe, Hazard vazhdoi të bëhej gjithnjë e më shumë i rëndësishëm për Lille, e cila e lejoi atë të luante vetëm në kualifikueset e UEFA Kampionatit Evropian 2009. Si rezultat i kësaj, ai humbi edicionin 2008 të SuperCupNI, e cila u luajtë gjatë fazës përgatitore të Lille.

Më 7 tetor 2008, Hazard shënoi golin e parë me ekipin nën-19 në fitoren 5–0 kundër Estonisë.[238] Tre ditë më vonë, ai shënoi një dopietë në barazimin 2–2 kundër Kroacisë.[239] Në raundin elite, Hazard ishte golashënuesi më i mirë i ekipit me tre gola. Ai shënoi golin e vetëm kundër Republikës së Irlandës në ndeshjen hapëse.[240] Hazard ishte protagonist në ndeshjen e dytë ku Belgjika shkatërroi Suedinë 5–0, duke shënuar një gol dhe asistuar dy të tjerë.[241] Në ndeshjen e tretë dhe të fundit, Belgjika kishte nevojë të fitonte kundër Zvicrës për t'u kualifikuar në turnament, por ata nuk shkuan më shumë se një barazim 1–1; Hazard shënoi golin e parë të ndeshjes në minutën e 21të.[242]

Ekipi i parë[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

2008–12: Debutimi dhe vitet e para[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Hazard u thirr për herë të parë në kombëtaren e parë më 18 nëntor 2008 nga trajneri René Vandereycken për ndeshjen ndaj Luksemburgut. Para se të debutonte me Belgjikën, Hazard u kërkua nga zyrtarët e Federatës Franceze të Futbollit për të luajtur me Francën pasi lojtari kishte të drejtën për të marrë pasaportën franceze. Hazard nuk j'u përgjigj kësaj ftese dhe më vonë deklaroi: Për shkak se kalova shtatë vite në Francë, ndihem 99% belg dhe 1% francez, por asnjëherë nuk më ka shkuar mëndja për pasaportën franceze."[243]

Hazard debutoi zyrtarisht në ndeshjen ndaj Luksemburgut duke u aktivizuar si zëvëndësues në minutën e 67të në vend të Wesley Sonck.[244] Ai u bë lojtari i tetë më i ri që debuton me ekipin kombëtar, në moshën 17 vjeç e 316 ditë.[245] Hazard luajti ndeshjen e tij të parë si titullar pas tre ndeshjeve paraardhëse si zëvëndësues më 12 gusht 2009 në humbjen 3–1 kundër Republikës Çeke në miqësore.[246] Trajneri Vercauteren dha dorëheqjen dhe u zëvendësua nga Dick Advocaat, me të cilin Hazard luajti ndeshjen e tij të parë të plotë me ekipin kombëtar, kundër Hungarisë. Belgjika fitoi 3–0, me Hazard i cili asistoi dy gola.[247]

Në maj 2010, Advocaat u zëvendësua si trajner nga Georges Leekens. Pasi luajti si titullar në tre ndeshjet e para nën drejtimin e trajnerit të ri, Hazard përfundoi në stol gjatë sezonit 2010–11. Leekens e justifikoi vendimin e tij duke kritikuar nivelin e punës së lojtarit gjatë seancave stërvitore si dhe neglizhimin e kontributit në mbrojtje gjatë ndeshjeve.[64][248] Pasi u aktivizua si zëvëndësues në dy ndeshjet e rradhës, Hazard u kthye si titullar në ndeshjen miqësore ndaj Rusisë në nëntor 2010; ai asistoi golin e Romelu Lukakut.[249]

Pasi luajti si titullar në barazimin 1–1 ndaj Finlandës në shkurt 2011, Hazard u ul në stol për ndeshjet e rëndësishme të kualifikueseve të UEFA Euro 2012 në mars 2011, me trajnerin Leekens i cili preferonte Nacer Chadli dhe Mousa Dembélé në krahët e sulmit.[250] Pas përfundimit të ndeshjeve, mediat franceze shtruan çështjen se pse Hazard po haste vështirësi me ekipin kombëtar dhe njëkohësisht po luante shkëlqyeshëm në Francë me Lille.[251] Marc Wilmots, ndihmës trajneri i ekipit kombëtar, j'u përgjigj raporteve të mediave duke deklaruar se "disa njerëz shohin vetëm cilësitë e Edenit", duke shtuar se "media franceze ndonjëhere verbohet nga momentet magjike të tij."[252]

Hazard luajti si titullar në ndeshjen e rradhës zyrtare të Belgjikës kundër Turqisë më 3 qershor 2011, duke u zëvëndësuar në minutën e 60të. I zhgënjyer me performancën e tij, Hazard shkoi menjëherë në dhomat e zhveshjes dhe më vonë u filmua nga kamerat në stadium nën prezencën e familjes së tij duke ngrënë një hamburger.[253] Pas episodit, e cila u bë e njohur me termin Burgergate në Belgjikë,[254] Hazard kërkoi falje për veprimin e tij. I pyetur në lidhje me reagimin e lojtarit pas zëvëndësimit, Leekens deklaroi se ai "është një lojtar i ri që bëri një gabim."[255]

Më 4 gusht, Leekens deklaroi se Hazard do të ndëshkohej për veprimin e tij në ndeshjen me Turqinë duke e pezulluar për ndeshjen miqësore ndaj Sllovenisë më 10 gusht, ndeshjen kualifikuese të Euro 2012 kundër Azerbajxhanit më 2 shtator dhe ndeshjen tjetër miqësore kundër Shteteve të Bashkuara katër ditë më vonë.[256] Më 9 gusht, grupi i menaxhimit të Hazard mbajti një konferencë për shtyp për mediat belge. Konferenca shpjegoi me detaje veprimin e Hazard në ndeshjen kundër Turqisë, kritioi vendimin për pezullimin e lojtarit me tre ndeshje si dhe kritikoi trajnerin Leekens për kritikat e shpeshta ndaj lojtarit.[257] Më 25 gusht, Leekens njoftoi se pezullimi i Hazard kishte përfunduar dhe se lojtari do të kthehej për ndeshjet e shtatorit.[258]

Më 7 tetor 2011, pothuajse tre vite pas debutimit me ekipin kombëtar, Hazard shënoi golin e parë në fitoren 4–1 kundër Kazakistanit.[259] Kjo fitore e vendosi Belgjikën në vendin e dytë në grupin e saj kualifikues për Euro 2012. Ata kishin nevojë për fitore në ndeshjen e fundit ndaj Gjermanisë për t'u kualifikuar në fazën play-off.[260] Hazard luajti 90 minuta të plota në ndeshjen ndaj Gjermanisë, pa mundur që të shmangë humbjen 3–1 në Düsseldorf.[261]

2013–16: Kupa e Botës 2014 dhe Euro 2016[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Hazard luajti nëntë ndeshje në fushatën e suksesshme të Belgjikës në kualifikueset e FIFA Kupën e Botës 2014, duke shënuar edhe dy gola.[262] Goli i parë erdhi më 22 mars 2013 në fitoren 2–0 kundër Maqedonisë së VeriutPhilip II Arena, duke shënuar me penallti, të cilën e fitoi vetë pas një ndërhyrje të gabuar nga Aleksandar Lazevski.[263] Goli i dytë erdhi po ndaj të njëjtit kundërshtar në ndeshjen e kthimit tre ditë më pas; goli i tij i dha fitoren minimale ekipit.[264]

Më 13 maj 2014, Hazard ishte pjesë e listës përfundimtare me 23 lojtarë që do të merrnin pjesë në Kupën e Botës 2014 në Brazil.[265] Ai asistoi golin e fitores të shënuar nga Dries Mertens në suksesin 2–1 kundër Algjerisë në ndeshjen e parë të grupit.[266] Në ndeshjen e dytë, ai asistoi golin e sulmuesit Divock Origi në suksesin minimal ndaj Rusisë.[267] Kjo fitore e kualifikoi Belgjikën në fazën me eliminim direkt, aty ku u eliminuan nga Argjentina në çerek-finale.[268]

Më 7 qershor 2015, Hazard luajti ndeshjen e tij të parë si kapiten për shkak të mungesës së Vincent Kompany në ndeshjen miqësore ndaj Francës, duke shënuar me penallti në fitoren 4–3 në Stade de France.[269] Ai fitoi një tjetër penallti më 3 shtator në ndeshjen kualifikuese të UEFA Euro 2016 kundër Bosnje dhe Hercegovinës, pas një ndërhyrje nga Ognjen Vranješ; ai e ekzekutoi vetë penalltinë, duke mposhtur shokun e skuadrës te Çelsi Asmir Begović dhe duke i dhënë fitoren Belgjikës 3–1 me përmbysje.[270] Tre ditë më vonë, ai shënoi golin e fitores katër minuta nga fundi në ndeshjen e rradhës kualifikuese kundër Qipros.[271] Më 10 tetor, Hazard shënoi një tjetër penallti, këtë herë në triumfin 4–1 kundër Andorrës. Kjo fitore vulosi kualifikimin e Djajve të kuq në Euro 2016, e cila ishte turnamenti i parë madhor që ata merrnin pjesë pas 16 vitesh.[272]

Hazard u emërua kapiten I Belgjikës për Euro 2016 për shkak të mungesës së Kompany.[273] Ai shënoi një gol falë një inkursioni personal në fitoren 4–0 kundër Hungarisë në raundin e 16-tave.[274] Belgjika më pas u eliminua në çerek-finale nga Uellsi.[275] Hazard e mbylli turnamentin si asistuesi më i mirë me katër asiste sëbashku me uellsianin Aaron Ramsey.[276]

2017–18: Shiriti i kapitenit dhe fushata e Kupës së Botës 2018[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Hazard si kapiteni i ekipit, duke luajtur në Kupën e Botës 2018, ku Belgjika arriti rezultatin më të mirë duke përfunduar e treta.[277]

Hazard u vendos kapiteni i Belgjikës për Kupën e Botës 2018 në Rusi.[278] Në ndeshjen e parë kundër Panamasë, ai asistoi golin e tretë të shënuar nga Lukaku në një fitore 3–0 për Belgjikën.[279] Pas kësaj, ai shënoi një dygolësh në fitoren kundër Tunizisë në ndeshjen e dytë.[280] Goli i tij i parë me penallti në minutën e 6të, ishte goli më i shpejtë i Belgjikës në një Kupë Bote.[281] Ai gjithashtu u shpall edhe lojtari më i mirë i ndeshjes për performancën e tij.[282] Hazard nuk luajti në ndeshjen e tretë të grupit, pasi ai sëbashku me tetë titullarë të tjerë që kishin luajtur në dy ndeshjet e para, u lanë pushim nga trajneri Roberto Martinez.[283] Në fitoren 3–2 të Belgjikës kundër Japonisë në raundin e 16-tave, Hazard ishte vendimtar në përmbysjen e dy golave distantazh; Belgjika u bë ekipi i parë në 52 vite që fiton pas një disavan.tazhi prej dy golash në një ndeshje me eliminim direkt në Kupën e Botës.[284] Për të dytën ndeshje rresht, ai u zgjodh lojtari më i mirë i ndeshjes nga sponsorët e FIFA-s.[285]

Hazard vazhdoi me performancat e tij pozitive gjatë turnamentit, duke ndihmuar Belgjikën të arrinte gjysëm-finalen e saj të dytë në histori pas një fitoreje 2–1 ndaj pesë herë kampionëve të kompeticionit Brazilit.[286] Në atë ndeshje, ai vendosi rekordin për numrin e driblimeve të suksesshme në një ndeshje të Kupës së Botës me dhjetë të tilla 10 driblime; ai theu rekordin e vendosur në vitin 1966.[287][288] Në gjysëm-finale, Belgjika u mposht me rezultatin minimal 1–0 nga Franca në një ndeshje të balancuar.[289] Më 14 korrik, në finalen e vogël kundër Anglisë, Hazard u shpall sërisht lojtari më i mirë për herë të tretë duke kontribuar në një fitore 2–0; me këtë fitore, Belgjika e mbylli turnamentin në vendin e tretë, duke siguruar rezultatin e saj më të mirë në histori.[290]

Në përfundim të turnamentit, Grupi i Studimeve Teknike të FIFA-s e zgjodhi Hazardin si lojtarin e dytë më të mirë të turnamentit, duke i dhuruar çmimin Topi i Argjendë.[291] Ai shënoi tre gola dhe asistoi dy të tjerë gjatë turnamentit, si u zgjodh lojtari i ndeshjes në tre raste – më shumë se çdo lojtar tjetër.

2019–22: Vitet e fundit dhe tërheqja[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Hazard luajti ndeshjen e tij të 100të në mars 2019 në fitoren 2–0 në transfertë kundër Qipros në kualifikueset e Euro 2020; ai shënoi golin e dytë të ekipit.[292][293] Hazard vazhdoi të ishte kapiten i ekipit gjatë fushatës kualifikuese; Belgjika u bë ekipi i parë që u kualifikua në turnament.[294] Në maj 2021, ai ishte pjesë e listës përfundimtare me 26 lojtar që do të luanin në turnament.[295] Hazard luajti në tre nga pesë ndeshjet e ekipit gjatë turnamentit; ai asistoi golin e fitores të Kevin De Bruyne në ndeshjen ndaj Danimarkës.[296] Ai mungoi në ndeshjen çerek-finale ndaj Italisë për shkak të një dëmtimi, me Belgjikën e cila pësoi një eliminim nga turnamenti.[297]

Hazard u aktivizua në katër ndeshje në fushatën kualifikuese të FIFA Kupën e Botës 2022, duke shënuar një gol në fitoren 3–0 kundër Republikës Çeke. Ai gjithashtu asistoi një nga golat e fitores 5–2 kundër Estonisë.

Më 7 dhjetor 2022, pas eliminimit të Belgjikës nga Kupa e Botës, Hazard njoftoi tërheqjen nga futbolli ndërkombëtar.[298]

Profili i lojtarit[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Stili i lojës[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Hazard në duel kundër mbrojtësve të Norwich City, tetor 2012.

Hazard luan zakonisht si mesfushor sulmues ose anësor, dhe konsiderohej si "talenti më i jashtëzakonshëm i Evropës" kur ishte në vitet e para të karrierës.[299] Hazard luante si anësor te Lille nën drejtimin e trajnerit Garcia në formacionin 4–3–3, duke ndryshuar shpesh krahët pasi është i aftë të luaj me të dyja këmbët. Në sezonin 2011–12, pas largimit të organizatorëve Yohan Cabaye dhe Gervinho, trajneri Garcia i ndryshoi pozicionin belgut, duke e aktivizuar si mesfushor sulmues në qëndër, duke pasur lirinë për t'u zhvendosur në krahë nëse ishte e nevojëshme. Dy nga karakteristikat më të dalluara të Hazard janë shpejtësia dhe aftësia teknike, të cilat janë përshkruar "mahnitëse" dhe "magjepsëse".[63] Shpejtësia e tij, nxitimi dhe driblimet, të kombinuara me krijueshmërinë,[300][301][302] balancën, shkathtësinë dhe fizikun shtatshkurtër,[303] i lejojnë atij të ruajë zotërimin e topit dhe të jetë efikas në duelet një-kundër-një kundër mbrojtësve kundërshtar.[304][305]

Te Çelsi Hazard u maturua në një lojtar të klasit botëror dhe një nga më të mirët në botë.[306][307][308][309] Ai fillimisht luante si mesfushor i majtë, ku kishte lirinë për t'u zhvendosur në qëndër dhe të gjuante me këmbën e djathë, e cila është e preferuara e tij.[310] Hazard fitoi statusin si një nga lojtarët më të mirë në botë veçanërisht në sezonin 2014–15, gjatë së cilës ai fitoi disa trofe individual si dhe mori lëvdata nga analistë dhe trajnerë. José Mourinho e lavdëroi belgun duke thënë: "Ai tashmë është një lojtar i klasit botëror dhe evolucioni i tij ka qënë i jashtëzakonshëm. Ai është ende i ri dhe mund të bëhet lojtari më i mirë në botë."[311] Ish shoku i tij i ekipit dhe kapiteni i Lille Rio Mavuba e përshkroi belgun "si një lojtar të madh me talent të jashtëzakonshëm", duke shtuar: "Ai nuk është i madh por është shumë i shpejtë. Është shumë e vështirë t'ja marrësh topin dhe finalizimi i tij është i shkëlqyer."[63] Hazard zakonisht i feston golat e shënuar duke rrëshqitur me gjunjë; ai ndaloi së festuari kështu që nga viti 2018.[312] Edhe pse pozicioni i tij i preferuar është anësor i majtë, Hazard mund të luaj si qëndër-sulmues,[313] sulmues i dytë,[314] sulmues i vetëm si dhe në rolin e sulmuesit të fshehur (9 fallco), të cilën e ka mbuluar në disa raste në karrierën e tij.[315] Hazard është gjithashtu një ekzekutues i saktë i gjuajtjeve të lira dhe penalltive.[316][313]

Pritja[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Hazard shquhet për driblimet, krijueshmërinë dhe lojën me top; uebfaqe e FIFAs e përshkron belgun si një lojtar "të vështir për t'ja marrë topin."[317]

Hazard konsiderohet si një nga lojtarët belg më të mirë të të gjitha kohërave.[318][319][320] Ish trajneri Claude Puel i vuri epitetin "Messi i vogël", duke lavdëruar shpejtësinë e belgut, finalizimin dhe aftësinë për të mbrojtur topin.[321] Rolland Courbis, një ish futbollist francez, gjithashtu vuri në dukje ngjashmërinë e Hazard me Messin, duke thënë: "Ndonjëhere më duket sikur Messi është në krahun e djathtë."[62] Stili i lojës "i shkathët dhe dredharak" i Hazard është përshkruar si i ngjashëm me atë të Cristiano Ronaldos kur portugezi luante me Manchester United; ky krahasim u përsërit më vonë nga ish lojtari i kombëtares franceze Christophe Dugarry.[322] Vizioni i tij, i konsideruar si tipari që ka përmirësuar më shumë në karrierë, së bashku me pasimin, e ka lejuar atë të zhvillohet në një lojtar efektiv dhe asistues,[323][324][325] e cila nga ana tjetër, e kombinuar me aftësinë për të finalizuar, i mundëson atij të shënojë dhe të krijojë gola.[313][326]

Në Belgjikë, talenti i Hazard dhe ngjitja e ngjashme në hierarkinë e futbollit të vendit ka çuar në krahasime me ish lojtarin e kombëtares Enzo Scifo.[20][327] Të dy lojtarët ndajnë të njëjtën vendlindje dhe vetë Scifo shpenzoi kohë me Hazard ndërsa ai ishte në Tubize, duke deklaruar: "Unë kam qënë trajneri i Eden në Tubize, ju e dini. Gjatë javës, unë u kujdesa për të rinjtë të paktën një herë, dhe ai, në ato ditë, pashë menjëherë se ai kishte një të ardhme të sigurt.”[327] Ish-lojtari i Çelsit, Gianfranco Zola, e krahasoi Hazardin me veten në vitin 2019,[328] një pikëpamje të cilën e kishte shprehur më parë ish-shoku i skuadrës së belgut, Frank Lampard, në vitin 2013.[329]

Megjithatë, pavarësisht komenteve pozitive, Hazard ka marrë edhe kritika nga disa. Në vitin 2010, trajneri i kombëtares belge Georges Leekens kritikoi nivelin e punës së lojtarit.[330] Drejtori i akademisë të të rinjë të Lille, Jean-Michel Vandamme, kundërshtoi kritikat e trajnerit duke argumentuar se Hazard thjesht zotëron një ndershmëri intelektuale që është jo-tipike dhe e rrallë për futbollistët e ditëve të sotme, duke deklaruar: "Ai është një konkurues i vërtetë, nuk është një mashtrues, as një ankues, sepse nuk e dëgjon të ankohet kur faullohet”.[62]

Jashtë futbollit[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Jeta personale[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Hazard është i martuar me Natacha Van Honacker. Më 19 dhjetor 2010, u raportua se ajo kishte lindur një djalë, Yannis. Ajo lindi djalin e tyre të dytë, Leo, në shkurt 2013,[331][332] djali i tretë, Samy,[333] në shtator 2015 dhe djalin e katërt në tetor 2019.[334]

Sponsorizimi[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Në vitin 2012, Hazard nënshkroi një marrëveshje sponsorizimi me furnizuesin e veshjeve sportive dhe pajisjeve, Nike.[335] Ai u shfaq në një reklamë për Nike Green Speed II së bashku me Mario GötzeTheo WalcottRaheem SterlingChristian Eriksen dhe Stephan El Shaarawy në nëntor 2012.[336]

Hazard ishte pjesë në kopertinën e video-lojës FIFA 15 të EA Sports FIFA në Belgjikë, Mbretërinë e Bashkuar, Holandë dhe Francë, së bashku me Lionel Messin.[337] Ai, Marco ReusJames Rodríguez dhe Anthony Martial u shpallën si ambasadorët zyrtarë të lojës dhe ishin finalistët për të qenë fytyra e re e FIFA 17.[338] Hazard u emërua fytyra e re e ekskluzivitetit në vitin 2019 – duke zëvëndësuar Cristiano Ronaldon dhe duke u shfaqur si ylli i kopertinës së edicionit të rregullt të FIFA 20.[339]

Që nga marsi 2016, Hazard është shfaqur në reklamat për Lotus Bakeries me bazë në Belgjikë, duke promovuar gamën e tyre të biskotave Biscoff. Reklama e tregon atë duke shënuar me sukses një gjuajtje të lirë, duke dërguar një top në një hapsirë mes 10,000 gotash.[340]

Pronësia e klubit[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Më 26 qershor 2017, Hazard u bë një nga pronarët e klubit të sapokrijuar amerikan San Diego 1904 FC, e cila do të fillonte të luante në vitin 2018. Pronarët e tjerë ishin Demba Ba, Yohan Cabaye dhe Moussa Sow.[341]

Statistikat e karrierës[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Klube[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Redaktuar më 3 janar 2023[342][343][344]
Ndeshjet dhe golat sipas klubit, sezonit dhe kompeticionit
Klubi Sezoni Liga Kupa Kupa e Ligës Evropa Tjetër Gjithsej
Divzioni Ndsh Gola Ndsh Gola Ndsh Gola Ndsh Gola Ndsh Gola Ndsh Gola
Lille B 2007–08 CFA 11 1 11 1
2008–09 CFA 2 0 2 0
Gjithsej 13 1 13 1
Lille 2007–08 Ligue 1 4 0 0 0 0 0 4 0
2008–09 Ligue 1 30 4 4 2 1 0 35 6
2009–10 Ligue 1 37 5 1 0 2 1 12[a] 4 52 10
2010–11 Ligue 1 38 7 5 3 2 2 9[a] 0 54 12
2011–12 Ligue 1 38 20 3 1 1 0 6[b] 0 1[c] 1 49 22
Gjithsej 147 36 13 6 6 3 27 4 1 1 194 50
Chelsea 2012–13 Premier League 34 9 6 1 5 2 13[d] 1 4[e] 0 62 13
2013–14 Premier League 35 14 3 0 1 0 9[b] 2 1[f] 1 49 17
2014–15 Premier League 38 14 1 0 6 2 7[b] 3 52 19
2015–16 Premier League 31 4 2 2 1 0 8[b] 0 1[g] 0 43 6
2016–17 Premier League 36 16 4 1 3 0 43 17
2017–18 Premier League 34 12 5 1 4 1 8[b] 3 0 0 51 17
2018–19 Premier League 37 16 2 0 5 3 8[a] 2 0 0 52 21
Gjithsej 245 85 23 5 25 8 53 11 6 1 352 110
Real Madrid 2019–20 La Liga 16 1 0 0 6[b] 0 0 0 22 1
2020–21 La Liga 14 3 1 0 5[b] 1 1[h] 0 21 4
2021–22 La Liga 18 0 2 1 3[b] 0 0 0 23 1
2022–23 La Liga 3 0 1 0 3[b] 1 0 0 7 1
Gjithsej 51 4 4 1 17 2 1 0 73 7
Gjithsej karriera 456 126 40 12 31 11 97 17 8 2 632 168
 1. ^ a b c Të gjitha ndeshjet në UEFA Ligën e Evropës
 2. ^ a b c d e f g h i Të gjitha ndeshjet në UEFA Ligën e Kampioneve
 3. ^ Ndeshje në Trophée des Champions
 4. ^ Gjashtë ndeshje në UEFA Ligën e Kampioneve, shtatë ndeshje dhe një gol në UEFA Ligën e Evropës
 5. ^ Një ndeshje në FA Community Shield, një ndeshje në UEFA Super Kupë, dy ndeshje në FIFA Kupën e Botës për Klube
 6. ^ Ndeshje në UEFA Super Kupë
 7. ^ Ndeshje në FA Community Shield
 8. ^ Ndeshje në Supercopa de España

Kombëtarja[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Burimi: [345]

Ndeshjet dhe golat sipas ekipit kombëtar dhe vitit
Ekipi kombëtar Viti Ndsh Gola
Belgjika[a]
2008 1 0
2009 9 0
2010 7 0
2011 8 1
2012 8 1
2013 9 3
2014 12 1
2015 9 6
2016 14 5
2017 5 4
2018 16 6
2019 8 5
2021 10 1
2022 10 0
Gjithsej 126 33
 1. ^ Ndeshja e Hazard kundër Luksemburgut më 26 maj 2014 është quajtur nga Federata Belge e Futbollit por jo zyrtarisht nga FIFA për shkak të tejkalimit të numrit të zëvëndësimeve sipas rregullave të lojës.[346][347]

Golat me kombëtaren[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Burimi: [348]

Lista e golave ndërkombëtar të shënuar nga Eden Hazard
Nr. Data Vendi Ndsh Kundërshtari Goli Rezultati Kompeticioni
1 7 tetor 2011 King Baudouin Stadium, Bruksel, Belgjikë 23 Flamuri Kazakistani 2–0 4–1 Kualifikueset e UEFA Euro 2012
2 25 maj 2012 King Baudouin Stadium, Bruksel, Belgjikë 27 Flamuri Mali i Zi 2–1 2–2 Ndeshje miqësore
3 6 shkurt 2013 Jan Breydel Stadium, Bruges, Belgjikë 34 Flamuri Sllovakia 1–0 2–1 Ndeshje miqësore
4 22 mars 2013 Philip II National Arena, Shkup, Maqedoni 35 Flamuri Maqedonia 2–0 2–0 Kualifikueset e FIFA Kupës së Botës 2014
5 26 mars 2013 King Baudouin Stadium, Bruksel, Belgium 36 Flamuri Maqedonia 1–0 1–0 Kualifikueset e FIFA Kupës së Botës 2014
6 1 qershor 2014 Friends Arena, Solna, Suedi 44 Flamuri Suedia 2–0 2–0 Ndeshje miqësore
7 28 mars 2015 King Baudouin Stadium, Bruksel, Belgjikë 54 Flamuri Qipro 4–0 5–0 Kualifikueset e UEFA Euro 2016
8 7 qershor 2015 Stade de France, Saint-Denis, Francë 56 Flamuri Franca 4–1 4–3 Ndeshje miqësore
9 3 shtator 2015 King Baudouin Stadium, Bruksel, Belgjikē 58 Flamuri Bosnja dhe Hercegovina 3–1 3–1 Kualifikueset e UEFA Euro 2016
10 6 shtator 2015 GSP Stadium, Nikosia, Qipro 59 Flamuri Qipro 1–0 1–0 Kualifikueset e UEFA Euro 2016
11 10 tetor 2015 Estadi Nacional, Andorra la Vella, Andorra 60 Flamuri Andorra 3–1 4–1 Kualifikueset e UEFA Euro 2016
12 13 tetor 2015 King Baudouin Stadium, Bruksel, Belgjikë 61 Flamuri Izraeli 3–0 3–1 Kualifikueset e UEFA Euro 2016
13 5 qershor 2016 King Baudouin Stadium, Bruksel, Belgjikë 65 Flamuri Norvegjia 2–2 3–2 Ndeshje miqësore
14 26 qershor 2016 Stadium Municipal, Toulouse, Francë 69 Flamuri Hungaria 3–0 4–0 UEFA Euro 2016
15 7 tetor 2016 King Baudouin Stadium, Bruksel, Belgjikë 73 Flamuri Bosnja dhe Hercegovina 2–0 4–0 Kualifikueset e FIFA Kupës së Botës 2018
16 10 tetor 2016 Estádio Algarve, Faro/Loulé, Portugal 74 Flag of Gibraltar.svg Gjibraltari 6–0 6–0 Kualifikueset e FIFA Kupës së Botës 2018
17 13 nëntor 2016 King Baudouin Stadium, Bruksel, Belgium 76 Flamuri Estonia 3–0 8–1 Kualifikueset e FIFA Kupës së Botës 2018
18 31 gusht 2017 Stade Maurice Dufrasne, Liège, Belgjikë 77 Flag of Gibraltar.svg Gjibraltari 6–0 9–0 Kualifikueset e FIFA Kupës së Botës 2018
19 10 October 2017 King Baudouin Stadium, Bruksel, Belgjikë 80 Flamuri Qipro 1–0 4–0 Kualifikueset e FIFA Kupës së Botës 2018
20 3–0
21 10 nëntor 2017 King Baudouin Stadium, Bruksel, Belgjikë 81 Flamuri Meksika 1–0 3–3 Ndeshje miqësore
22 6 qershor 2018 King Baudouin Stadium, Bruksel, Belgjikë 85 Flamuri Egjipti 2–0 3–0 Ndeshje miqësore
23 23 qershor 2018 Otkritie Arena, Moskë, Rusi 88 Flamuri Tunizia 1–0 5–2 FIFA Kupa e Botës 2018
24 4–1
25 14 korrik 2018 Krestovsky Stadium, Shën Petersburg, Rusi 92 Flamuri Anglia 2–0 2–0 FIFA Kupa e Botës 2018
26 7 shtator 2018 Hampden Park, Glasgow, Skoci 93 Flamuri Skocia 2–0 4–0 Ndeshje miqësore
27 11 shtator 2018 Laugardalsvöllur, Reykjavík, Island 94 Flamuri Island 1–0 3–0 UEFA Liga e Kombeve A 2018–19
28 21 mars 2019 King Baudouin Stadium, Bruksel, Belgjikë 99 Flamuri Rusia 2–1 3–1 Kualifikueset e UEFA Euro 2020
29 3–1
30 24 mars 2019 GSP Stadium, Nikosia, Qipro 100 Flamuri Qipro 1–0 2–0 Kualifikueset e UEFA Euro 2020
31 16 nëntor 2019 Krestovsky Stadium, Saint Petersburg, Rusi 105 Flamuri Rusia 2–0 4–1 Kualifikueset e UEFA Euro 2020
32 3–0
33 5 shtator 2021 King Baudouin Stadium, Bruksel, Belgjikë 113 Flamuri Republika Çeke 2–0 3–0 Kualifikueset e FIFA Kupës së Botës 2022

Trofe[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Klube[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Hazard dhe Thibaut Courtois duke pozuar me trofeun e Kupës së Ligës 2015.
Lille[342]
Chelsea[342]
Real Madrid[342]

Kombëtarja[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Belgjika[342]

Personale[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Referime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

 1. ^ "FIFA Club World Cup Japan 2012 presented by TOYOTA – List of Players" (PDF) (në anglisht). FIFA. fq. 3. Arkivuar nga origjinali (PDF) më 7 dhjetor 2012. Marrë më 4 gusht 2013.
 2. ^ "Eden Hazard" (në anglisht). Real Madrid C.F. Marrë më 4 korrik 2020.
 3. ^ "Eden Hazard" (në anglisht). Chelsea F.C. 20 gusht 2012. Marrë më 28 korrik 2011.
 4. ^ "Liverpool star says Chelsea's Eden Hazard is among top five players in the world" [Ylli i Liverpoolit thotë se Eden Hazard i Çelsit është mes pesë lojtarëve më të mirë të botës]. talkSPORT (në anglisht). 6 shtator 2018. Marrë më 29 maj 2022.
 5. ^ Samuel Meade (19 korrik 2021). "Where Ronaldo's five players he tipped to become the best in the world are now" [Ku janë pesë lojtarët që Ronaldo sygjeroi se do të bëheshin më të mirët në botë]. Mirror (në anglisht). Marrë më 29 maj 2022.
 6. ^ "Eden Hazard 'close' to Messi and Cristiano level, says Kepa" [Eden Hazard 'afër' nivelit të Messit dhe Cristianos, thotë Kepa]. Diario AS (në anglisht). 5 qershor 2019. Marrë më 29 maj 2022.
 7. ^ a b "Eden Hazard prolonge son contrat au LOSC" [Eden Hazard zgjat kontratën e tij ne Lille] (në frëngjisht). Lille OSC. Arkivuar nga origjinali më 17 qershor 2019. Marrë më 10 prill 2010.
 8. ^ a b c "Hazard named Young Player of Year" [Hazard emërohet Lojtari i Ri i Vitit] (në anglisht). Ligue de Football Professionnel. 25 maj 2009. Arkivuar nga origjinali më 16 korrik 2019. Marrë më 10 prill 2010.
 9. ^ a b "Palmarès Trophées UNFP – Oscars du football – Meilleur espoir de Ligue 1" (në frëngjisht). Arkivuar nga origjinali më 2 korrik 2018. Marrë më 2 gusht 2017.
 10. ^ a b "UNFP: Trophées UNFP du football Un petit coin de paradis..." (në frëngjisht). National Union of Professional Footballers. 22 maj 2011. Arkivuar nga origjinali më 18 shtator 2011. Marrë më 22 maj 2011.
 11. ^ a b Rob Parrish (4 qershor 2012). "Chelsea confirm Hazard deal" [Chelsea konfirmon marrëveshjen me Hazard] (në anglisht). Sky Sports. Marrë më 4 qershor 2012.
 12. ^ a b "De Gea, Kante and Mbappe in World 11" [De Gea, Kante dhe Mbappe në 11 e Botës] (në e). FIFPro. 24 shtator 2018. Arkivuar nga origjinali më 25 shtator 2018. Marrë më 25 shtator 2018.{{cite web}}: Mirëmbajtja CS1: Gjuhë e panjohur (lidhja)
 13. ^ a b Chris Bevan (29 maj 2019). "Chelsea 4–1 Arsenal" (në anglisht). BBC Sport. Marrë më 29 maj 2019.
 14. ^ a b Sachin Nakrani (7 qershor 2019). "Eden Hazard confirms he is set to join Real Madrid from Chelsea for £88.5m" [Eden Hazard konfirmon se ai është gati t'i bashkohet Real Madridit nga Çelsi për 88.5 milion £]. The Guardian (në anglisht). Marrë më 12 qershor 2019.
 15. ^ a b "Real Madrid win Champions League as Vinícius Júnior strike sinks Liverpool" [Real Madridi fiton Ligën e Kampioneve, Vinícius Júnior zhyt Liverpoolin] (në anglisht). The Guardian. Marrë më 28 maj 2022.
 16. ^ Rohith Nair (14 tetor 2015). "Why Belgium becoming number one proves the FIFA rankings are a farce" [Belgjika në vendin e parë vërteton se ranglista e FIFA-s është një farcë]. Sportskeeda (në anglisht). Marrë më 12 korrik 2021.
 17. ^ "Belgium's three-year reign in focus" [Në qëndër mbretërimi tre-vjeçar i Belgjikës] (në anglisht). FIFA. 31 dhjetor 2021. Marrë më 28 janar 2022.
 18. ^ a b c "Les Hazard, une famille de foot" [Hazardët, një familje futbolli] (në frëngjisht). Le Parisien. 15 mars 2011. Marrë më 19 dhjetor 2011.
 19. ^ a b "Avant d'être partagée entre Lille et Lens, la famille Hazard a cultivé son jardin secret" (në frëngjisht). La Voix des Sports. 29 janar 2010. Marrë më 19 prill 2011.
 20. ^ a b c "Eden Hazard, protection rapprochée" (në frëngjisht). FIFA. 21 nëntor 2008. Arkivuar nga origjinali më 1 maj 2009. Marrë më 10 prill 2010.
 21. ^ "Eden est entouré de professionnels" (në frëngjisht). Foot Goal. 27 nëntor 2007. Arkivuar nga origjinali më 5 nëntor 2008. Marrë më 10 prill 2010.
 22. ^ "L'interview découverte de Thorgan Hazard" (në frëngjisht). Lensois. Arkivuar nga origjinali më 13 mars 2010. Marrë më 10 mars 2010.
 23. ^ "M. Seydoux confirme pour Kylian Hazard" (në frëngjisht). FootLille. 3 mars 2011. Arkivuar nga origjinali më 24 shtator 2015. Marrë më 18 shtator 2011.
 24. ^ "Eden Hazard out, Kylian Hazard in?" (në holandisht). Voetbal Belgie. 2 mars 2011. Arkivuar nga origjinali më 21 shtator 2013. Marrë më 19 prill 2011.
 25. ^ "Hazard lights the way for Belgium" [Hazard ndriçon rrugën e Belgjikës] (në anglisht). The National. 5 mars 2010. Marrë më 10 prill 2010.
 26. ^ "À Braine-le-Comte, sur les traces d'Eden Hazard" (në frëngjisht). Nord Éclair. 15 nëntor 2011. Arkivuar nga origjinali më 22 prill 2012. Marrë më 29 nëntor 2011.
 27. ^ a b "8 nouveaux professionnels au LOSC" (në frëngjisht). Lille OSC. Marrë më 10 prill 2010.
 28. ^ "Lille's Hazard looks back and forward to Trabzonspor" [Hazard i Lille shikon para dhe mbrapa te Trabzonspori] (në anglisht). UEFA. 27 shtator 2011. Marrë më 27 shtator 2011.
 29. ^ "Racing CF 92 3–1 LOSC 2" (në frëngjisht). Lille OSC. 1 shtator 2007. Marrë më 19 prill 2011.
 30. ^ "LOSC 2 0–1 Lesquin" (në frëngjisht). Lille OSC. 9 shtator 2007. Marrë më 19 prill 2011.
 31. ^ "Formation: carton plein des 18 ans Nationaux!" (në frëngjisht). Lille OSC. 12 nëntor 2007. Marrë më 19 prill 2011.
 32. ^ "FC Bruges 1–3 LOSC" (në frëngjisht). Lille OSC. 16 nëntor 2007. Marrë më 19 prill 2011.
 33. ^ "Nancy v. Lille Match Report" [Raporti i ndeshjes Nancy v. Lille] (në frëngjisht). Ligue de Football Professionnel. 24 nëntor 2007. Arkivuar nga origjinali më 18 mars 2012. Marrë më 10 prill 2010.
 34. ^ "Lille v. Metz Match Report" [Raporti i ndeshjes Lille v. Metz] (në frëngjisht). Ligue de Football Professionnel. 12 janar 2008. Arkivuar nga origjinali më 18 mars 2012. Marrë më 19 prill 2011.
 35. ^ "Sochaux v. Lille Match Report" [Raporti i ndeshjes Sochaux v. Lille] (në frëngjisht). Ligue de Football Professionnel. 19 janar 2008. Arkivuar nga origjinali më 18 mars 2012. Marrë më 19 prill 2011.
 36. ^ "Lille v. Paris Saint-Germain Match Report" [Raporti i ndeshjes Lille v. Paris Saint-Germain] (në frëngjisht). Ligue de Football Professionnel. 26 janar 2008. Arkivuar nga origjinali më 18 mars 2012. Marrë më 19 prill 2011.
 37. ^ "LOSC 2 3–2 Vitré" (në frëngjisht). Lille OSC. 17 maj 2008. Marrë më 19 prill 2011.
 38. ^ "Football Lille Effectif 2007/2008" (në frëngjisht). Stat2Foot. Arkivuar nga origjinali më 2 prill 2012. Marrë më 7 janar 2011.
 39. ^ "Joueurs CFA 2007/2008" (në frëngjisht). Lille OSC. 19 prill 2011. Marrë më 19 prill 2011.
 40. ^ "Lille v. Auxerre Match Report" [Raporti i ndeshjes Lille v. Auxerre] (në frëngjisht). Ligue de Football Professionnel. 20 shtator 2008. Arkivuar nga origjinali më 18 mars 2012. Marrë më 19 prill 2011.
 41. ^ "Montpellier v. Lille Match Report" [Raporti i ndeshjes Montpellier v. Lille] (në frëngjisht). Ligue de Football Professionnel. 24 shtator 2008. Arkivuar nga origjinali më 18 mars 2012. Marrë më 19 prill 2011.
 42. ^ "Lille v. Saint Etienne Match Report" [Raporti i ndeshjes Lille v. Saint Etienne] (në frëngjisht). Ligue de Football Professionnel. 15 nëntor 2008. Arkivuar nga origjinali më 18 mars 2012. Marrë më 10 prill 2010.
 43. ^ "Lille va prolonger le contrat d'Eden Hazard" [Lille zgjat kontratën e Eden Hazard]. 7sur7 (në frëngjisht). 18 nëntor 2008. Marrë më 10 prill 2010.
 44. ^ "Lille v. Sochaux Match Report" [Raporti i ndeshjes Lille v Sochaux] (në frëngjisht). Ligue de Football Professionnel. 7 shkurt 2009. Arkivuar nga origjinali më 18 mars 2012. Marrë më 10 prill 2010.
 45. ^ "Lille v. Lyon Match Report" [Raporti i ndeshjes Lille v. Lyon] (në frëngjisht). Ligue de Football Professionnel. 4 mars 2009. Arkivuar nga origjinali më 23 gusht 2011. Marrë më 10 prill 2010.
 46. ^ "Hazard flattered by interest" [Hazard i lumtur për interesimin] (në anglisht). Sky Sports. 11 prill 2009. Marrë më 10 prill 2010.
 47. ^ "Hazard keen to stay put" [Hazard i vendosur të qëndrojë] (në anglisht). Sky Sports. 9 prill 2009. Marrë më 10 prill 2010.
 48. ^ "10 things you need to know about Eden Hazard" [10 gjërat që duhet t'i dini për Eden Hazard] (në anglisht). Daily Mirror. 2 prill 2010. Arkivuar nga origjinali më 29 shtator 2011. Marrë më 10 prill 2010.
 49. ^ "Hazard reiterates hope for Madrid or Arsenal move" [Hazard përsërit shpresën për një kalim te Madridi ose Arsenali] (në anglisht). ESPN FC. 2 prill 2010. Marrë më 10 prill 2010.
 50. ^ "Sevojno v. Lille Match Report" (në anglisht). UEFA. 30 korrik 2009. Marrë më 10 prill 2010.[lidhje e vdekur]
 51. ^ "Genk v. Lille Match Report" [Raporti i ndeshjes Genk v. Lille] (në anglisht). UEFA. 27 gusht 2009. Marrë më 10 prill 2010.[lidhje e vdekur]
 52. ^ "Lille looking to go the distance" [Lille kërkon të shkojë deri në fund] (në anglisht). UEFA. 22 tetor 2009. Marrë më 10 prill 2010.[lidhje e vdekur]
 53. ^ "Balmont and Lille go big-game hunting" [Balmont dhe Lille shkojnë të gjuajnë për ndeshje të mëdha] (në anglisht). UEFA. 18 dhjetor 2009. Arkivuar nga origjinali më 28 shkurt 2010. Marrë më 10 prill 2010.
 54. ^ "Lille beats Le Mans 3–0 to take third place in French league, Lyon held 1–1 at Monaco" [Lille mposht Le Mans 3–0 dhe merr vendin e tretë në Ligën franceze, Lyon ndalet 1–1 nga Monaco] (në anglisht). Canada East. 20 dhjetor 2009. Arkivuar nga origjinali më 28 prill 2012. Marrë më 10 prill 2010.
 55. ^ "Lille v. Lens Match Report" [Raporti i ndeshjes Lille v. Lens] (në frëngjisht). Ligue de Football Professionnel. 30 janar 2010. Arkivuar nga origjinali më 18 mars 2012. Marrë më 22 korrik 2010.
 56. ^ "Lille starlet Eden Hazard signs contract extension" [Ylli i Lille Eden Hazard firmos rinovimin e kontratës] (në anglisht). ESPN FC. 4 shkurt 2010. Marrë më 10 prill 2010.
 57. ^ "Hazard hands initiative to Lille" [Hazard i jep iniciativën Lille] (në anglisht). UEFA. 11 mars 2010. Arkivuar nga origjinali më 13 mars 2010. Marrë më 22 korrik 2010.
 58. ^ "Lille v. Montpellier Match Report" [Raporti i ndeshjes Lille v. Montpellier] (në frëngjisht). Ligue de Football Professionnel. 28 mars 2010. Arkivuar nga origjinali më 18 mars 2012. Marrë më 22 korrik 2010.
 59. ^ "Eden Hazard: La confirmation!" [Eden Hazard: Konfirmimi!] (në frëngjisht). National Union of Professional Footballers. Arkivuar nga origjinali më 27 shkurt 2012. Marrë më 16 prill 2010.
 60. ^ "Trophées UNFP – Les nommés sont..." [Trofetë e UNFP – Të nominuarit] (në frëngjisht). FIFA. 29 prill 2010. Arkivuar nga origjinali më 6 prill 2012. Marrë më 30 prill 2010.
 61. ^ "Lille v. Nice Match Report" [Raporti i ndeshjes Lille v. Nice] (në frëngjisht). Ligue de Football Professionnel. 29 gusht 2010. Arkivuar nga origjinali më 6 dhjetor 2010. Marrë më 9 tetor 2010.
 62. ^ a b c "Hazard a guess at Liverpool's next big signing..." [Hazard një gjetje në blerjen e rradhës të madhe të Liverpoolit...]. FourFourTwo (në anglisht). 23 nëntor 2010. Arkivuar nga origjinali më 17 janar 2011. Marrë më 19 prill 2011.
 63. ^ a b c d e "Hazard: A force to be reckoned with" [Hazard: Një forcë për t'u vlerësuar] (në anglisht). FIFA. 9 shkurt 2011. Arkivuar nga origjinali më 14 shkurt 2011. Marrë më 19 prill 2011.
 64. ^ a b "Eden Hazard moet wakker worden" (në holandisht). De Standaard. 8 tetor 2010. Marrë më 9 tetor 2010.
 65. ^ "Point presse: l'œil de Rudi Garcia" (në frëngjisht). FooTrends. 8 tetor 2010. Arkivuar nga origjinali më 26 prill 2012. Marrë më 9 tetor 2010.
 66. ^ "Lille v. Brest Match Report" [Raporti i ndeshjes Lille v. Brest] (në frëngjisht). Ligue de Football Professionnel. 7 nëntor 2010. Arkivuar nga origjinali më 14 nëntor 2010. Marrë më 7 nëntor 2010.
 67. ^ "Lille v. Monaco Match Report" [Raporti i ndeshjes Lille v. Monaco] (në frëngjisht). Ligue de Football Professionnel. 21 nëntor 2010. Arkivuar nga origjinali më 24 nëntor 2010. Marrë më 9 dhjetor 2010.
 68. ^ "Lille v. Lorient Match Report" [Raporti i ndeshjes Lille v. Lorient] (në frëngjisht). Ligue de Football Professionnel. 5 dhjetor 2010. Arkivuar nga origjinali më 9 dhjetor 2010. Marrë më 9 dhjetor 2010.
 69. ^ "Forbach v. Lille Match Report" [Raporti i ndeshjes Forbach v. Lille] (në frëngjisht). L'Equipe. 8 janar 2011. Arkivuar nga origjinali më 11 janar 2011. Marrë më 14 janar 2011.
 70. ^ "Nice v. Lille Match Report" [Raporti i ndeshjes Nice v. Lille] (në frëngjisht). Ligue de Football Professionnel. 15 janar 2011. Arkivuar nga origjinali më 19 janar 2011. Marrë më 16 janar 2011.
 71. ^ "Lille v. Nancy Match Report" [Raporti i ndeshjes Lille v. Nancy] (në frëngjisht). Ligue de Football Professionnel. 19 janar 2011. Arkivuar nga origjinali më 18 mars 2012. Marrë më 22 janar 2011.
 72. ^ "Hazard prolonge avec le LOSC jusqu'en 2015" [Hazard rinovon kontratën ne Lille deri në vitin 2015] (në frëngjisht). Lille OSC. 4 mars 2011. Marrë më 5 mars 2011.
 73. ^ "Eden Hazard: C'est une décision réfléchie!" [Eden Hazard: Ishte një vendim i menduar] (në frëngjisht). Lille OSC. 4 mars 2011. Marrë më 5 mars 2011.
 74. ^ "Qui sont les joueurs les mieux payés de Ligue 1?" [Kush janë lojtarët më të paguar në Ligue 1?] (në frëngjisht). Foot Mercato. 20 mars 2012. Marrë më 21 mars 2012.
 75. ^ "Marseille v. Lille Match Report" [Raporti i ndeshjes Marseille v. Lille] (në frëngjisht). Ligue de Football Professionnel. 6 mars 2011. Marrë më 6 mars 2011.
 76. ^ "Lille beats Marseille 2–1 in French league" [Lille mposht Marsejën në Ligën franceze] (në anglisht). Taiwan News. 6 mars 2011. Arkivuar nga origjinali më 4 mars 2016. Marrë më 6 mars 2011.
 77. ^ "Lille v. Caen Match Report" [Raporti i ndeshjes Lille v. Caen] (në frëngjisht). Ligue de Football Professionnel. 2 prill 2011. Arkivuar nga origjinali më 5 prill 2011. Marrë më 2 prill 2011.
 78. ^ "Victory cushions Lille at summit" (në anglisht). FIFA. 2 prill 2011. Arkivuar nga origjinali më 8 prill 2011. Marrë më 2 prill 2011.
 79. ^ "Andre Ayew misses out on French Player of the Month Award" [Andre Ayew humbet çmimin francez lojtari i muajit] (në anglisht). GhanaSoccerNet. 8 prill 2011. Marrë më 19 prill 2011.
 80. ^ a b "Lille reach Coupe de France final" [Lille arrin finalen e Coupe de France] (në anglisht). Eurosport. 19 prill 2011. Marrë më 19 prill 2011.
 81. ^ "Nancy v. Lille Match Report" [Raporti i ndeshjes Nancy v. Lille] (në frëngjisht). Ligue de Football Professionnel. 7 maj 2011. Arkivuar nga origjinali më 10 maj 2011. Marrë më 10 maj 2011.
 82. ^ "UNFP: Trophées UNFP du football Les nommés pour le 22 mai!" [UNFP: Trofetë e UNFP Të nominuarit për 22 majin!] (në frëngjisht). National Union of Professional Footballers. 10 maj 2011. Arkivuar nga origjinali më 18 shtator 2011. Marrë më 10 maj 2011.
 83. ^ "Late Obraniak strike wins cup" [Goli në fund i Obraniak fiton kupën] (në anglisht). ESPN FC. 14 maj 2011. Arkivuar nga origjinali më 25 tetor 2012. Marrë më 19 maj 2011.
 84. ^ "Champions!" [Kampionë!] (në frëngjisht). L'Équipe. 22 maj 2011. Arkivuar nga origjinali më 23 maj 2011. Marrë më 22 maj 2011.
 85. ^ "Ligue 1 round-up" [Përmbledhja e Ligue 1] (në anglisht). Sky Sports. 21 maj 2011. Marrë më 22 maj 2011.
 86. ^ "Hazard wins French Player of the Year" [Hazard fiton çmimin francez Lojtari i Vitit] (në anglisht). Fox Sports. 22 maj 2011. Marrë më 22 maj 2011.
 87. ^ "Football (Lille): Eden Hazard portera certainement le numéro 10 cette saison" (në frëngjisht). La Voix des Sports. 1 gusht 2011. Marrë më 15 gusht 2011.
 88. ^ "Lille v. Marseille Match Report" [Raporti i ndeshjes Lille v. Marseille] (në frëngjisht). Ligue de Football Professionnel. 27 korrik 2011. Arkivuar nga origjinali më 18 mars 2012. Marrë më 15 gusht 2011.
 89. ^ "Saint-Étienne v. Lille Match Report" [Raporti i ndeshjes Saint-Étienne v. Lille] (në frëngjisht). Ligue de Football Professionnel. 10 shtator 2011. Marrë më 11 shtator 2011.
 90. ^ "Hazard brace sees Lille sink Saint-Etienne" [Dopieta e Hazard i jep fitoren Lille ndaj Saint-Étienne] (në anglisht). FIFA. 10 shtator 2011. Arkivuar nga origjinali më 12 nëntor 2012. Marrë më 11 shtator 2011.
 91. ^ "Doumbia at the double as CSKA deny Lille" [Doumbia shënon dopietë, CSKA ndal Lille] (në anglisht). UEFA. 14 shtator 2011. Marrë më 14 shtator 2011.
 92. ^ "Lille v. Sochaux Match Report" [Raporti i ndeshjes Lille v. Sochaux] (në frëngjisht). Ligue de Football Professionnel. 17 shtator 2011. Marrë më 26 shtator 2011.
 93. ^ "Bordeaux v. Lille Match Report" [Raporti i ndeshjes Bordeaux v. Lille] (në frëngjisht). Ligue de Football Professionnel. 20 shtator 2011. Marrë më 26 shtator 2011.
 94. ^ "Match facts: Lille v Trabzonspor" [Faktet e ndeshjes: Lille v Trabzonspor] (në anglisht). UEFA. 4 dhjetor 2011. Marrë më 5 dhjetor 2011.
 95. ^ "Ajaccio v. Lille Match Report" [Raporti i ndeshjes Ajaccio v. Lille] (në frëngjisht). Ligue de Football Professionnel. 3 dhjetor 2011. Marrë më 5 dhjetor 2011.
 96. ^ "Voting open for UEFA.com users' Team of the Year" [Hapet votimi për përdoruesit e UEFA.com për çmimin Ekipi i Vitit] (në anglisht). UEFA. 5 dhjetor 2011. Marrë më 5 dhjetor 2011.
 97. ^ "Lille v. Nice Match Report" [Raporti i ndeshjes: Lille v. Nice] (në frëngjisht). Ligue de Football Professionnel. 22 dhjetor 2011. Marrë më 24 dhjetor 2011.
 98. ^ "L'hommage d'Hazard à Molami Bokoto" [Homazhi i Hazard për Molami Bokoton] (në frëngjisht). Foot01. 22 dhjetor 2011. Marrë më 24 dhjetor 2011.
 99. ^ "Molami Bokoto, ancien espoir du LOSC, victime d'un différend lié à un trafic?" (në frëngjisht). La Voix du Nord. 22 dhjetor 2011. Arkivuar nga origjinali më 8 janar 2012. Marrë më 24 dhjetor 2011.
 100. ^ "Lille v. Auxerre Match Report" [Raporti i ndeshjes Lille v. Auxerre] (në frëngjisht). Ligue de Football Professionnel. 3 mars 2012. Marrë më 11 mars 2012.
 101. ^ "Lille v. Valenciennes Match Report" [Raporti i ndeshjes Lille v. Valenciennes] (në frëngjisht). Ligue de Football Professionnel. 18 mars 2012. Marrë më 1 prill 2012.
 102. ^ "Evian v. Lille Match Report" [Raporti i ndeshjes Evian v. Lille] (në frëngjisht). Ligue de Football Professionnel. 24 mars 2012. Arkivuar nga origjinali më 1 tetor 2016. Marrë më 1 prill 2012.
 103. ^ "Lille tops Toulouse to close in on Champions League spot" [Lille mposht Toulouse dhe i afrohet një vendi në Champions] (në anglisht). Fox News Channel. 1 prill 2012. Marrë më 1 prill 2012.
 104. ^ "Lille v. Toulouse Match Report" [Raporti i ndeshjes Lille v. Toulouse] (në frëngjisht). Ligue de Football Professionnel. 1 prill 2012. Marrë më 1 prill 2012.
 105. ^ "Streaks, strikes and a new sensation" [Rekorde, gola dhe një ndjesi e re] (në anglisht). FIFA. 18 prill 2012. Arkivuar nga origjinali më 21 prill 2012. Marrë më 18 prill 2012.
 106. ^ "Lille v. Ajaccio Match Report" [Raporti i ndeshjes Lille v. Ajaccio] (në frëngjisht). Ligue de Football Professionnel. 15 prill 2012. Arkivuar nga origjinali më 1 qershor 2012. Marrë më 18 prill 2012.
 107. ^ "Lille v. Paris Saint-Germain Match Report" [Raporti i ndeshjes Lille v. Paris Saint-Germain] (në frëngjisht). Ligue de Football Professionnel. 29 prill 2012. Marrë më 30 prill 2012.
 108. ^ "Lille beats PSG 2–1 to maintain slim title hopes" [Lille mposht PSG 2–1 për të mbajtur shancet e pakta për titull] (në anglisht). Sports Illustrated. 29 prill 2012. Marrë më 30 prill 2012.
 109. ^ "UNFP: Trophées UNFP du football: La bande des quatres..." (në frëngjisht). National Union of Professional Footballers. 28 prill 2012. Arkivuar nga origjinali më 30 prill 2012. Marrë më 14 maj 2012.
 110. ^ "UNFP: Trophées UNFP du football: Le palmarès complet..." (në frëngjisht). National Union of Professional Footballers. 14 maj 2012. Arkivuar nga origjinali më 3 mars 2014. Marrë më 14 maj 2012.
 111. ^ "UNFP: Trophées UNFP du football: Eden fait (si) bien les choses..." (në frëngjisht). National Union of Professional Footballers. 14 maj 2012. Arkivuar nga origjinali më 16 maj 2012. Marrë më 14 maj 2012.
 112. ^ "Lille v. Nancy Match Report" [Raporti i ndeshjes: Lille v. Nancy] (në frëngjisht). Ligue de Football Professionnel. 20 maj 2012. Marrë më 20 maj 2012.
 113. ^ "Terms agreed for Eden Hazard" [Arrihen kushtet për Eden Hazard] (në anglisht). Chelsea F.C. 4 qershor 2012. Arkivuar nga origjinali më 5 qershor 2012. Marrë më 4 qershor 2012.
 114. ^ "NEW SQUAD NUMBERS ANNOUNCED" [Njoftohen numrat e rinjë të skuadrës] (në anglisht). Chelsea F.C. 12 korrik 2012. Arkivuar nga origjinali më 14 korrik 2012. Marrë më 12 korrik 2012.
 115. ^ "Match report: Chelsea 2 Manchester City 3" [Raporti i ndeshjes: Chelsea 2 Manchester City 3] (në anglisht). Chelsea F.C. 12 gusht 2012. Arkivuar nga origjinali më 19 janar 2013.
 116. ^ "Di Matteo hails perfect start" [Di Matteo lavdëron nisjen e përkryer] (në anglisht). Sky Sports. 19 gusht 2012.
 117. ^ "Di Matteo praises Hazard influence" [Di Matteo lavdëron ndikimin e Hazard] (në anglisht). BBC Sport. 19 gusht 2012.
 118. ^ "Match report: Chelsea 4 Reading 2" [Raporti i ndeshjes: Chelsea 4 Reading 2] (në anglisht). Chelsea F.C. 22 gusht 2012. Arkivuar nga origjinali më 4 qershor 2013. Marrë më 23 gusht 2012.
 119. ^ Mandeep Sanghera (22 gusht 2012). "Chelsea 4–2 Reading" (në anglisht). BBC Sport. Marrë më 23 gusht 2012.
 120. ^ Saj Chowdhury (25 gusht 2012). "Chelsea 2–0 Newcastle" (në anglisht). BBC Sport. Marrë më 25 gusht 2012.
 121. ^ Phil McNulty (19 shtator 2012). "Chelsea 2–2 Juventus" (në anglisht). BBC Sport. Marrë më 6 tetor 2012.
 122. ^ "Leeds United 1–5 Chelsea" (në anglisht). BBC Sport. 19 dhjetor 2012. Marrë më 23 dhjetor 2012.
 123. ^ "Chelsea 8–0 Aston Villa" (në anglisht). BBC Sport. 23 dhjetor 2012. Marrë më 23 dhjetor 2012.
 124. ^ Paul Wilson (13 janar 2013). "Eden Hazard benefits for Chelsea briefing on what to expect at Stoke" [Eden Hazard përfiton nga informimi i Çelsit se çfarë të presim në Stoke]. The Guardian (në anglisht). Marrë më 30 tetor 2013.
 125. ^ "Chelsea 2–2 Southampton" (në anglisht). BBC Sport. 16 janar 2013. Marrë më 16 janar 2013.
 126. ^ "Eden Hazard 'Kicks Ball Boy' During Match" [Eden Hazard 'godet kapësin e topave' gjatë ndeshjes] (në anglisht). Sky Sports. 23 janar 2013. Marrë më 23 janar 2013.
 127. ^ "Swansea ballboy incident leads to red card for Eden Hazard" [Incidenti me kapësin e topave të Swansea çon drejtë kartonit të kuq për Eden Hazard]. The Guardian (në anglisht). 23 janar 2013. Marrë më 23 janar 2013.
 128. ^ "HAZARD APOLOGISES" [Hazard kërkon ndjesë] (në anglisht). Chelsea F.C. 23 janar 2013. Arkivuar nga origjinali më 25 janar 2013. Marrë më 23 janar 2013.
 129. ^ "Swansea City ballboy Charlie Morgan boasted about time wasting before Capital One semi-final with Chelsea" [Kapësi i topave i Swansea City Charlie Morgan mburrej që do të vononte lojën para gjysëm-finales sē Capital One me Çelsin] (në anglisht). The Daily Telegraph. 24 janar 2013. Arkivuar nga origjinali më 11 janar 2022. Marrë më 26 tetor 2018.
 130. ^ "Chelsea 4–1 Wigan" (në anglisht). BBC Sport. 9 shkurt 2013. Marrë më 13 shkurt 2013.
 131. ^ "Chelsea 1–1 Sparta Prague" (në anglisht). BBC Sport. 21 shkurt 2013. Marrë më 22 shkurt 2013.
 132. ^ "Chelsea 1–1 Prague" (në anglisht). BBC Sport. 21 shkurt 2013. Marrë më 21 shkurt 2013.
 133. ^ Richard Jolly (10 mars 2013). "Rafa response brings Blues a replay" [Përgjigja e Rafës i sjell bluve një ndeshje përsëritëse] (në anglisht). ESPN FC.
 134. ^ "Chelsea 2–0 West Ham United" (në anglisht). Sky Sports. 17 mars 2013.
 135. ^ Stuart James (11 maj 2013). "Frank Lampard determined to stay after breaking Chelsea goal record" [Frank Lampard i vrndosur të qëndrojë pasi theu rekordin e golave të Çelsit] (në anglisht). Londër: The Guardian. Arkivuar nga origjinali më 14 mars 2017. Marrë më 11 dhjetor 2016.
 136. ^ "Hazard ruled out of UEFA Europa League final" [Hazard jashtë finales së Ligës së Evropës] (në anglisht). UEFA. 14 maj 2013. Marrë më 21 maj 2018.
 137. ^ Ben Smith. "Bayern Munich 2–2 Chelsea" (në anglisht). BBC Sport. Marrë më 20 tetor 2013.
 138. ^ Gary Rose. "Norwich City 1–3 Chelsea" (në anglisht). BBC Sport. Marrë më 20 tetor 2013.
 139. ^ Ben Findon. "Chelsea 4 Cardiff City 1: match report" [Chelsea 4 Cardiff City: raporti i ndeshjes] (në anglisht). The Daily Telegraph. Arkivuar nga origjinali më 11 janar 2022. Marrë më 20 tetor 2013.
 140. ^ "UEFA Champions League: Schalke 0 Chelsea 3" [UEFA Liga e Kampioneve: Schalke 0 Chelsea 3] (në anglisht). Sky Sports. 22 tetor 2013. Marrë më 30 tetor 2013.
 141. ^ "Gareth Bale in running for world player of the year award" [Gareth Bale po konkuron për çmimin e lojtarit më të mirë të vitit] (në anglisht). BBC Sport. Marrë më 30 tetor 2013.
 142. ^ Sam Sheringham (9 nëntor 2013). "Chelsea 2–2 West Bromwich Albion" (në anglisht). BBC Sport. Marrë më 8 shkurt 2014.
 143. ^ "Match Report: Sunderland 3 Chelsea 4" [Raporti i ndeshjes: Sunderland 3 Chelsea 4] (në anglisht). Chelsea F.C. 4 dhjetor 2013. Arkivuar nga origjinali më 6 dhjetor 2013. Marrë më 5 dhjetor 2013.
 144. ^ "Mourinho: Hazard delivered his best against Sunderland" [Mourinho: Hazard dha më të mirën kundër Sunderlandit] (në anglisht). Goal.com. 4 dhjetor 2013. Marrë më 8 shkurt 2014.
 145. ^ Peter Hanson. "Poyet: Chelsea will win the Premier League" [Poyet: Çelsi do t'a fitojë Premier Ligën] (në anglisht). Yahoo! Sport. Arkivuar nga origjinali më 24 dhjetor 2013. Marrë më 23 dhjetor 2013.
 146. ^ "Match report: Chelsea 1 Swansea City 0" [Raporti i ndeshjes: Chelsea 1 Swansea City 0] (në anglisht). Chelsea F.C. 26 dhjetor 2013. Arkivuar nga origjinali më 30 dhjetor 2013. Marrë më 31 dhjetor 2013.
 147. ^ "Match report: Chelsea 2 Liverpool 1" [Raporti i ndeshjes: Chelsea 2 Liverpool 1] (në anglisht). Chelsea F.C. 29 dhjetor 2013. Arkivuar nga origjinali më 28 dhjetor 2013. Marrë më 31 dhjetor 2013.
 148. ^ "Jose Mourinho claims Eden Hazard is the world's best youngster" [Jose Mourinho pretendon se Hazard është lojtari i ri më i mirë në botë] (në anglisht). ESPN FC. 4 shkurt 2014. Marrë më 8 shkurt 2014.
 149. ^ "Mourinho: Hazard is the best young player in the world" [Mourinho: Hazard është lojtari i ri më i mirë në botë] (në anglisht). Goal.com. 4 shkurt 2014. Marrë më 8 shkurt 2014.
 150. ^ "Chelsea 3–0 Newcastle United" (në anglisht). BBC Sport. 8 shkurt 2014. Marrë më 5 shkurt 2023.
 151. ^ James Riach (28 prill 2014). "Luis Suárez of Liverpool wins PFA player of the year award" [Luis Suarez i Liverpoolit fiton çmimin PFA lojtari i vitit]. The Guardian (në anglisht).
 152. ^ a b "Jose Mourinho: Eden Hazard does not sacrifice himself for Chelsea" [Jose Mourinho: Eden Hazard nuk e sakrifikon veten për Çelsin] (në anglisht). BBC Sport. 2 maj 2014.
 153. ^ "Hazard to wear Number 10" [Hazard do të veshi fanellën me numrin 10] (në anglisht). Chelsea F.C. 3 qershor 2014. Arkivuar nga origjinali më 6 qershor 2014. Marrë më 4 qershor 2014.
 154. ^ Phil McNulty (5 tetor 2014). "Chelsea 2–0 Arsenal" (në anglisht). BBC Sport. Marrë më 5 tetor 2014.
 155. ^ "Eden Hazard the new penalty taker king; Julio Cesar the best stopper" [Eden Hazard është mbreti i ri i penalltive; Julio Cesar pritësi më i mirë] (në anglisht). ESPN FC. 8 tetor 2014. Marrë më 14 tetor 2014.
 156. ^ Gary Rose (21 tetor 2014). "Chelsea 6–0 NK Maribor" (në anglisht). BBC Sport. Marrë më 21 tetor 2014.
 157. ^ Grega Sever (5 nëntor 2014). "Handanovič helps Maribor to Chelsea draw" [Handanovič ndihmon Mariborin të marr një barazim me Çelsin] (në anglisht). UEFA. Marrë më 5 nëntor 2014.
 158. ^ "Chelsea 2–0 Hull" (në anglisht). BBC Sport. 13 dhjetor 2014. Marrë më 13 dhjetor 2014.
 159. ^ Miguel Delaney (13 dhjetor 2014). "Chelsea vs Hull match report: Diego Costa scores first in five after Tom Huddlestone was sent off in ill-tempered affair at Stamford Bridge" [Raporti i ndeshjes Chelsea vs Hull: Diego Costa shënon të parin në pesë ndeshje pasi Tom Huddleston u përjashtua në Stamford Bridge] (në anglisht). The Independent. Arkivuar nga origjinali më 25 shtator 2015. Marrë më 26 gusht 2017.
 160. ^ "Hazard signs new deal" [Hazard firmos një marrëveshje të re] (në anglisht). Chelsea F.C. 12 shkurt 2015. Marrë më 12 shkurt 2015.
 161. ^ "Hazard: Seeking trophies" [Hazard: Duke kërkuar trofe] (në anglisht). Chelsea F.C. 12 shkurt 2015. Marrë më 12 shkurt 2015.
 162. ^ Phil McNulty (1 mars 2015). "Chelsea 2–0 Tottenham" (në anglisht). BBC Sport. Marrë më 3 maj 2015.
 163. ^ Phil McNulty (18 prill 2015). "Chelsea 1–0 Manchester United" (në anglisht). BBC Sport. Marrë më 20 prill 2015.
 164. ^ "Hazard among world's top three players, deserves prem title" [Hazard mes tre lojtarëve më të mirë në botë, meriton titullin e Premier Ligës] (në anglisht). ESPN FC. 19 prill 2015. Marrë më 19 prill 2015.
 165. ^ "Chelsea's Eden Hazard named PFA Player of the Year" [Eden Hazard i Çelsit shpallet PFA Lojtari i vitit] (në anglisht). BBC Sport. Marrë më 26 prill 2015.
 166. ^ Phil McNulty (3 maj 2015). "Chelsea 1–0 Crystal Palace" (në anglisht). BBC Sport. Marrë më 3 maj 2015.
 167. ^ a b c "Hazard at the double" [Dopieta e Hazard] (në anglisht). Chelsea F.C. 26 maj 2015. Marrë më 31 maj 2015.
 168. ^ Andy Cryer. "Chelsea 4–0 Maccabi Tel Aviv" (në anglisht). BBC Sport. Marrë më 16 shtator 2015.
 169. ^ "Stoke City 1–1 Chelsea (5–4 on pens)" (në anglisht). BBC Sport. 27 tetor 2015. Marrë më 27 qershor 2021.
 170. ^ Dominic Fifield (31 janar 2016). "Oscar scores hat-trick in Chelsea rout of sorry MK Dons" [Oscar shënon tregolësh në fitoren e thjeshtë të Çelsit kundër MK Dons] (në anglisht). The Guardian. Marrë më 31 janar 2016.
 171. ^ a b James Riach (24 prill 2016). "Eden Hazard happy at Chelsea, insists Guus Hiddink after win at Bournemouth" [Guus Hiddink këmbëngul se Eden Hazard është i lumtur te Çelsi pas fitores në Bournemouth] (në anglisht). The Guardian. Marrë më 3 maj 2016.
 172. ^ Oliver Yew (3 maj 2016). "Chelsea 2–2 Tottenham: Eden Hazard strike ends Spurs' title hopes" [Chelsea 2–2 Tottenham: Goli i Eden Hazard i jep fund shpresave për titull të Spursave] (në anglisht). Sky Sports. Marrë më 3 maj 2016.
 173. ^ "Liverpool 1 – 1 Chelsea" (në anglisht). Soccerway. 11 maj 2016. Marrë më 2 korrik 2016.
 174. ^ "Diego Costa's late winner helps Chelsea defeat West Ham in opener" [Goli i fitores në fund i Diego Costës ndihmon Çelsin të mposhti West Hamin në javën hapëse] (në anglisht). ESPN FC. 15 gusht 2016.
 175. ^ "Chelsea 2–1 West Ham: Diego Costa's late strike gave Antonio Conte a dramatic winning start" [Chelsea 2–1 West Ham: Goli në fund i Diego Costës i jep Antonio Contes një nisje me fitore në kampionat] (në anglisht). BBC Sport. 15 gusht 2016.
 176. ^ Gary Rose (27 gusht 2016). "Chelsea 3–0 Burnley" (në anglisht). BBC Sport.
 177. ^ "Sterling voted EA SPORTS Player of the Month" [Sterling votohet EA SPORTS Lojtari i Muajit] (në anglisht). Premier League. 9 shtator 2016.
 178. ^ "Match report: Chelsea 3 Leicester City 0" [Raporti i ndeshjes: Chelsea 3 Leicester City] (në anglisht). Chelsea F.C. 15 tetor 2016.
 179. ^ Jason Burt; Charlie Eccleshare (23 tetor 2016). "Chelsea 4 Man Utd 0: Jose Mourinho suffers nightmare return as Eden Hazard-inspired hosts run riot" [Chelsea 4 Man Utd 0: Jose Mourinho pëson makth në rikthim, vëndasit të frymëzuar nga Eden Hazard bëjnë kërdinë] (në anglisht). The Daily Telegraph. Arkivuar nga origjinali më 11 janar 2022.
 180. ^ Mandeep Sanghera (30 tetor 2016). "Southampton 0–2 Chelsea" (në anglisht). BBC Sport.
 181. ^ "Chelsea top the Premier League as Eden Hazard inspires Everton thrashing" [Çelsi në krye të Premier Ligës, Eden Hazard frymëzon shkatërrimin e Evertonit] (në anglisht). The Guardian. 5 nëntor 2016. Marrë më 5 nëntor 2016.
 182. ^ "Hazard named Barclays Player of the Month" [Hazard emërohet Barclays Lojtari i Muajit] (në anglisht). Premier League. Marrë më 18 nëntor 2016.
 183. ^ "Chelsea v Bournemouth Match Report" [Raporti i ndeshjes Chelsea v Bournemouth] (në anglisht). Chelsea F.C. 26 dhjetor 2016.
 184. ^ a b "PFA teams of the year: Chelsea and Tottenham dominate Premier League XI" [pfa ekipet e vitit: Çelsi dhe Tottenham dominojnë njëmbëdhjetëshen e Premier Ligës] (në anglisht). BBC Sport. 20 prill 2017. Marrë më 6 maj 2018.
 185. ^ "Chelsea 4–2 Tottenham" (në anglisht). BBC Sport. 22 prill 2017.
 186. ^ Matt Law (5 qershor 2017). "Chelsea forward Eden Hazard expected to miss start of season with broken ankle, which could end Real Madrid interest" [Sulmuesi i Çelsit Eden Hazard pritet të humbasë nisjen e sezonit pasi theu kyçin, e cila mund t'i japi fund interesimit të Real Madridit] (në anglisht). The Telegraph. ISSN 0307-1235. Arkivuar nga origjinali më 11 janar 2022. Marrë më 16 shtator 2018.
 187. ^ "Eden Hazard's Ankle Injury Diagnosed as Fracture, Could Miss 6–8 Weeks" [Dëmtimi i kyçit të këmbës të Eden Hazard diagnostifikohet si frakturë, mund të humbasë 6–8 javë] (në anglisht). Bleacher Report. 6 qershor 2017.
 188. ^ "PL2 report: Chelsea 0 Everton 3" (në anglisht). Chelsea F.C. 25 gusht 2017.
 189. ^ "Eden Hazard's solitary strike secures victory for Chelsea over Bournemouth" [Goli i vetëm i Eden Hazard i siguron Çelsit fitoren ndaj Bournemouth] (në anglisht). The Guardian. 28 tetor 2017.
 190. ^ "Arsenal 2–2 Chelsea" (në anglisht). BBC Sport. 3 janar 2018. Marrë më 16 shtator 2018.
 191. ^ "Brighton 0–4 Chelsea: Eden Hazard at the double as Blues ease to victory – 5 talking points" [Brighton 0–4 Chelsea: Eden Hazard dopietë, blutë fitojnë lehtë – 5 pikat për t'u folur]. Daily Mirror (në anglisht). 20 janar 2018.
 192. ^ Phil McNulty (19 maj 2018). "Chelsea 1–0 Manchester United" (në anglisht). BBC Sport. Marrë më 19 maj 2018.
 193. ^ "REPORT: NEWCASTLE UNITED 1 CHELSEA 2" [Raporti: Newcastle United 1 Chelsea 2] (në anglisht). Chelsea F.C. 27 gusht 2018. Marrë më 27 gusht 2018.
 194. ^ "Chelsea 4–1 Cardiff: Eden Hazard hat-trick helps Chelsea go top" [Chelsea 4–1 Cardiff: Tregolëshi i Eden Hazard ndihmon Çelsin të shkojë në krye] (në anglisht). BBC Sport. 15 shtator 2018. Marrë më 16 shtator 2018.
 195. ^ "Eden Hazard inspires Chelsea cup comeback at Anfield" [Eden Hazard frymëzon përmbysjen e Çelsit në kupë në Anfield] (në anglisht). BeSoccer. 26 shtator 2018. Marrë më 27 shtator 2018.
 196. ^ "With leveler at Chelsea, Sturridge shows worth to Liverpool" [Sturridge tregon vlerën e tij te Liverpooli me golin e barazimit ndaj Çelsit] (në anglisht). Arizona Daily Star. 29 shtator 2018. Arkivuar nga origjinali më 30 shtator 2018. Marrë më 30 shtator 2018.
 197. ^ "Eden Hazard ends goal drought as Chelsea win at Brighton" [Hazard i jep fund zbrazëtisë së golave, Çelsi fiton në Brighton] (në anglisht). ESPN FC. 17 dhjetor 2018. Marrë më 20 dhjetor 2018.
 198. ^ "Late Hazard strike sees Chelsea scrape into semi-finals" [Goli në fund i Eden Hazard dërgon Çelsin në gjysëm-finale]. SBS (në anglisht). 20 dhjetor 2018. Marrë më 20 dhjetor 2018.
 199. ^ "Hazard scores 100th goal for Chelsea" [Hazard shënon golin e 100të për Çelsin] (në anglisht). Goal.com. 27 dhjetor 2018. Marrë më 28 dhjetor 2018.
 200. ^ "Hazard wins April 2019 Carling Goal of the Month award" [Hazard fiton çmimin Carling Goli i Muajit] (në anglisht). Premier League. Marrë më 5 mars 2021.
 201. ^ "Kepa stars in shootout drama as Chelsea reach EuropaLeague final" [Kepa shkëlqen në dramën e penalltive, Çelsi arrin finalen e Ligës së Evropës] (në anglisht). Fox Sports. 10 maj 2019.
 202. ^ "Eden Hazard joins Arsenal and Man United legends in elite group to achieve unique milestone" [Eden Hazard i bashkohet legjendave të Arsenalit dhe Man United si pjesë e grupit elitar që e kanë arritur këtë arritje]. football.london (në anglisht). 14 maj 2019. Marrë më 29 korrik 2020.
 203. ^ "Hazard wins 2018/19 Premier League Playmaker of the Season Award" [Hazard fiton çmimin Organizatori i Sezonit 2018/19 i Premier Ligës] (në anglisht). Premier League. 12 maj 2019. Marrë më 16 maj 2019.
 204. ^ "Eden Hazard: 'I think it's goodbye,' says Chelsea forward" [Eden Hazard: "Mendoj se është një lamtumirë", thotë sulmuesi i Çelsit] (në anglisht). BBC Sport. 29 maj 2019. Marrë më 29 maj 2019.
 205. ^ "Hazard deal could reach up to 130 million euros with variables" [Marrëveshja e Hazard mund të shkojë deri në 130 milion euro nëse arrihen disa kritere]. Marca (në anglisht). 8 qershor 2019. Marrë më 29 qershor 2019.
 206. ^ "Eden Hazard Reveals How Luka Modric Responded to His Request to Take Real Madrid's Number 10 Shirt" [Eden Hazard zbulon se si Luka Modric j'u përgjigj kërkesës së tij për të marrë fanellën me numrin 10 të Real Madridit] (në anglisht). Sports Illustrated. 14 qershor 2019. Marrë më 28 maj 2022.
 207. ^ "Official: Eden Hazard will wear '7' at Real Madrid" [Zyrtare: Eden Hazard do të veshi fanellën me numrin 7 te Real Madridi]. AS.com (në anglisht). 9 gusht 2019. Marrë më 9 gusht 2019.
 208. ^ "Hazard: I will try to be the best in the world at Real Madrid" [Hazard: Do përpiqem të jem më i miri në botë te Real Madridi]. Marca (në anglisht). 13 qershor 2019. Marrë më 24 qershor 2019.
 209. ^ "Eden Hazard Arrived at Real Madrid 7kg Overweight as Florentino Perez Begins Doubting Winger" [Eden Hazard mbërriti te Real Madridi 7kg mbipeshë, Florentino Perez fillon të ketë dyshime te anësori] (në anglisht). Sports Illustrated. Marrë më 1 qershor 2022.
 210. ^ "Eden Hazard returns out of shape to Real Madrid's pre-season camp" [Eden Hazard rikthehet jashtë forme në kampin para-sezonal të Real Madridit]. OneFootball (në anglisht). Marrë më 1 qershor 2022.
 211. ^ "Hazard shows promise as he makes his Real Madrid bow" [Hazard tregon shpresa, debuton me Real Madridin] (në anglisht). Marca. 14 shtator 2019. Marrë më 14 shtator 2019.
 212. ^ "4–2: Real Madrid top the table going into the international break" [4–2: Real Madridi në krye të tabelës para pauzës ndërkombëtare] (në anglisht). Real Madrid C.F. Marrë më 5 tetor 2019.
 213. ^ "Real Madrid offer Hazard injury update" [Real Madrid tregon të rejat e fundit nga dëmtimi i Hazard]. AS.com (në anglisht). 27 nëntor 2019. Marrë më 11 shkurt 2020.
 214. ^ "Hazard set to miss El Clasico after suffering stress fracture in right ankle" [Hazard do të humbasi El Clasicon e parë pasi pësoi frakturë në kyçin e djathtë] (në anglisht). Marca. 5 dhjetor 2019. Marrë më 11 shkurt 2020.
 215. ^ "Hazard ruled out of Real Madrid's Supercopa de Espana campaign" [Hazard jashtë fushatës së Real Madridit në Superkupën e Spanjës] (në anglisht). Goal.com. Marrë më 11 shkurt 2020.
 216. ^ Sid Lowe (6 shkurt 2020). "Real Madrid dumped out by Real Sociedad in Copa del Rey thriller" [Real Madridi eliminohet nga Real Sociedadi në ndeshjen emocionuese të Kupës së Mbretit]. The Guardian (në anglisht). ISSN 0261-3077. Marrë më 11 shkurt 2020.
 217. ^ "Real Madrid win the longest LaLiga Santander season" [Real Madridi fiton sezonin më të gjatë të La Liga Santander]. Marca (në anglisht). 17 korrik 2020. Marrë më 17 korrik 2020.
 218. ^ "Hazard scores as Real win to go top" [Hazard shënon, Reali fiton dhe shkon në krye] (në anglisht). BBC Sport. 31 tetor 2020. Marrë më 31 tetor 2020.
 219. ^ "Inter Milan 0–2 Real Madrid: Eden Hazard scores first Champions League goal for Los Blancos as Arturo Vidal sees red" [Inter Milan 0–2 Real Madrid: Eden Hazard shënon golin e parë në Ligën e Kampioneve për Los Blancos, Arturo Vidal merr karton të kuq] (në anglisht). Sky Sports. 25 nëntor 2020. Marrë më 25 nëntor 2020.
 220. ^ "Hazard apologises to Real Madrid fans" [Hazard i kërkon falje tifozëve të Real Madridit] (në anglisht). BBC Sport. Marrë më 8 maj 2021.
 221. ^ "Hazard rescues Real Madrid's title hopes with 96th-minute equaliser" [Hazard shpeton shpresat e Real Madridit për titull me një gol barazimi në minutën e 96të] (në anglisht). BBC Sport. Marrë më 11 maj 2021.
 222. ^ "Hazard knows Vini Jr is ahead of him in the pecking order" [Hazard e di që Vini Jr është para tij në hierarki] (në anglisht). Marca. Marrë më 10 tetor 2021.
 223. ^ "Ancelotti tells Hazard 'if you want to play, you either change your attitude and work, or you're not going to play'" [Ancelotti i thot Hazard 'nëse do të luash, ose ndrysho sjelljen dhe puno, ose nuk do të luash]. AS.com (në spanjisht). Marrë më 4 nëntor 2021.
 224. ^ "Careful with Hazard" [Kujdes me Hazardin] (në anglisht). Marca. Marrë më 18 shtator 2021.
 225. ^ "Ancelotti confirms Hazard is out of Granada clash with gastroenteritis" [Hazard konfirmon se Hazard është jashtë përballjes me Granadën për shkak të gastroenteritit] (në anglisht). Marca. Marrë më 20 nëntor 2021.
 226. ^ "Late Eden Hazard winner books Real Madrid's place in Copa del Rey quarter-finals" [Goli i fitores në fund i Eden Hazard vulos vendin e Real Madridit në çerek-finalet e Kupës së Mbretit] (në anglisht). BBC Sport. Marrë më 20 janar 2022.
 227. ^ "Hazard medical report" [Raporti mjeksor i Hazard] (në anglisht). Real Madrid C.F. Marrë më 25 mars 2022.
 228. ^ "Real win title as Carlo Ancelotti completes 'Grand Slam'" [Reali fiton titullin, Carlo Ancelotti plotëson 'Grand Slamin'] (në anglisht). BBC Sport. Marrë më 30 prill 2022.
 229. ^ "High drama for Low Countries" [Dramë e madhe për shtetet e ulëta] (në anglisht). UEFA. 2 maj 2007. Arkivuar nga origjinali më 9 dhjetor 2013. Marrë më 12 prill 2010.
 230. ^ "Happy homecoming for Hazard by Berend Scholten" [Kthim i lumtur në shtëpi për Hazard nga Berend Schllten] (në anglisht). UEFA. 3 maj 2007. Marrë më 12 prill 2010.
 231. ^ "Golden boys boost Red Devils" [Djaloshat e artë shtyjnë Djajtë e kuq] (në anglisht). FIFA. 27 mars 2009. Arkivuar nga origjinali më 30 mars 2009. Marrë më 12 prill 2010.
 232. ^ "Under 17 World Cup – Day 6" [Kupa e Botës nën-17 – Dita 6] (në anglisht). Soccer Mogul. 23 gusht 2007. Arkivuar nga origjinali më 18 tetor 2008. Marrë më 12 prill 2010.
 233. ^ "El belga Eden Hazard, de 18 años, sigue mejorando con el Lille en la Ligue 1 francesa" [Belgu Eden Hazard, 18 vjeç, vazhdon të jetë më i miri me Lille në Ligën 1 franceze] (në spanjisht). Futbol Exclusivo. 21 dhjetor 2009. Arkivuar nga origjinali më 27 maj 2010. Marrë më 12 prill 2010.
 234. ^ "Home heartache as Spain prevail" [Dhimje zemre në shtëpi, Spanja triumfon] (në anglisht). UEFA. 10 maj 2007. Arkivuar nga origjinali më 9 dhjetor 2013. Marrë më 12 prill 2010.
 235. ^ "Belgium v. Romania Match Report" [Raporti i ndeshjes Belgjikë v. Rumani] (në anglisht). UEFA. 12 tetor 2007. Arkivuar nga origjinali më 9 dhjetor 2013. Marrë më 12 prill 2010.
 236. ^ "Belgium v. Iceland Match Report" [Raporti i ndeshjes Belgjikë v. Islandë] (në anglisht). UEFA. 14 tetor 2007. Arkivuar nga origjinali më 9 dhjetor 2013. Marrë më 12 prill 2010.
 237. ^ "England v. Belgium Match Report" [Raporti i ndeshjes Angli v. Belgjikë] (në anglisht). UEFA. 17 tetor 2007. Arkivuar nga origjinali më 9 dhjetor 2013. Marrë më 12 prill 2010.
 238. ^ "Estonia v. Belgium Match Report" [Raporti i ndeshjes Estoni v. Belgjikë] (në anglisht). UEFA. 7 tetor 2008. Arkivuar nga origjinali më 9 dhjetor 2013. Marrë më 12 prill 2010.
 239. ^ "Belgium v. Croatia Match Report" [Raporti i ndeshjes Belgjikë v. Kroaci] (në anglisht). UEFA. 10 tetor 2008. Arkivuar nga origjinali më 9 dhjetor 2013. Marrë më 12 prill 2010.
 240. ^ "Hazard hits Ireland where it hurts" [Hazard godet Irlandën aty ku i dhemb] (në anglisht). UEFA. 5 qershor 2009. Arkivuar nga origjinali më 9 dhjetor 2013. Marrë më 12 prill 2010.
 241. ^ "Belgium set up section decider" [Belgjika vendos sektorin vendimtar] (në anglisht). UEFA. 7 qershor 2009. Arkivuar nga origjinali më 9 dhjetor 2013. Marrë më 12 prill 2010.
 242. ^ "Swiss squeeze through to take final U19 slot" [Zvicra kalon ngushtë për të marrë vendin e fundit U19] (në anglisht). UEFA. 10 qershor 2009. Arkivuar nga origjinali më 9 dhjetor 2013. Marrë më 12 prill 2010.
 243. ^ "Eden Hazard aurait pu jouer avec les Bleus" (në frëngjisht). Chronofoot. 15 nëntor 2011. Arkivuar nga origjinali më 29 korrik 2012. Marrë më 19 shkurt 2012.
 244. ^ "Belgium v. Luxembourg Match Report" [Raporti i ndeshjes Belgjikë v. Luksemburg] (në frëngjisht). 18 nëntor 2008. Arkivuar nga origjinali më 27 shtator 2011. Marrë më 10 prill 2010.
 245. ^ "Lille's pocket-sized pacemaker" (në anglisht). UEFA. 20 mars 2010. Marrë më 12 prill 2010.
 246. ^ "Czech Republic 3–1 Belgium" [Republika Çeke 3–1 Belgjikë] (në anglisht). ESPN FC. 12 gusht 2009. Arkivuar nga origjinali më 23 tetor 2012. Marrë më 12 prill 2010.
 247. ^ "Belgium vs. Hungary 4 – 0" [Belgjikë vs. Hungari 4 – 0] (në anglisht). Soccerway. 14 nëntor 2009. Marrë më 15 shkurt 2023.
 248. ^ "Hazard-Leekens: l'incompréhension?". RTBF.be (në holandisht). 4 gusht 2011. Marrë më 5 gusht 2011.
 249. ^ "Belgium beats Russia 2–0 in friendly" [Belgjika mposht Rusinë 2–0 në miqësore] (në anglisht). USA Today. 17 nëntor 2010. Marrë më 5 gusht 2011.
 250. ^ "Un problème Hazard?" [Një problem Hazard?] (në frëngjisht). L'Equipe. 29 mars 2011. Arkivuar nga origjinali më 1 prill 2011. Marrë më 5 gusht 2011.
 251. ^ "Hazard n'est pas prophète en son plat pays" (në frëngjisht). RMC Sport. 31 mars 2011. Arkivuar nga origjinali më 16 mars 2012. Marrë më 5 gusht 2011.
 252. ^ "Wilmots: Hazard needs more than talent" [Wilmots: Hazard ka nevojë më shumë se talent] (në anglisht). FIFA. 31 mars 2011. Arkivuar nga origjinali më 5 prill 2011. Marrë më 5 gusht 2011.
 253. ^ "Leekens et Hazard pourront-ils un jour s'entendre?" (në frëngjisht). Sportmagazine.be. 6 qershor 2011. Arkivuar nga origjinali më 4 mars 2014. Marrë më 5 gusht 2011.
 254. ^ "Hazard a insulté Leekens!" [Hazard ofendon Leekens!] (në frëngjisht). Sportmagazine.be. 17 gusht 2011. Arkivuar nga origjinali më 4 prill 2012. Marrë më 17 gusht 2011.
 255. ^ "Leekens: "Hazard, je ne lui en veux pas"" (në frëngjisht). Chronofoot. 6 qershor 2011. Arkivuar nga origjinali më 19 janar 2013. Marrë më 5 gusht 2011.
 256. ^ "Slovénie – Belgique: pas de Hazard, Leekens le sanctionne" [Slloveni – Belgjik: Ska Hazard, Leekens e ndëshkon] (në frëngjisht). La Libre. 4 gusht 2011. Marrë më 5 gusht 2011.
 257. ^ "La réponse d'Eden Hazard à Georges Leekens" [Përgjigja e Eden Hazard ndaj Georges Leekens]. DH.be (në frëngjisht). 9 gusht 2011. Marrë më 11 gusht 2011.
 258. ^ "Eden Hazard rappelé chez les Diables Rouges!". DH.be (në frëngjisht). 25 gusht 2011. Marrë më 26 gusht 2011.
 259. ^ "Belgium overwhelm ten-man Kazakhstan" [Belgjika dominon Kazakistanin me dhjetë veta] (në anglisht). UEFA. 7 tetor 2011. Marrë më 10 tetor 2011.
 260. ^ "Belgium must win to secure playoff spot" [Belgjika duhet të fitojë për të siguruar vendin në play-off] (në anglisht). Fox News Channel. 10 tetor 2011. Arkivuar nga origjinali më 11 tetor 2011. Marrë më 10 tetor 2011.
 261. ^ "Germany stamp out Belgium's fire" [Gjermania shkel zjarrin e Belgjikës] (në anglisht). UEFA. 11 tetor 2011. Marrë më 11 tetor 2011.
 262. ^ "Eden Hazard" (në anglisht). UEFA. Marrë më 12 prill 2014.
 263. ^ Emil Gasevski (22 mars 2013). "Belgium forge on with victory in Skopje" [Belgjika marshon me fitoren në Shkup] (në anglisht). UEFA. Marrë më 15 tetor 2015.
 264. ^ "Hazard gives Belgium the points against FYROM" [Hazard i jep Belgjikës pikët kundër Maqedonisë] (në anglisht). UEFA. 26 mars 2015. Marrë më 15 tetor 2015.
 265. ^ "Adnan Januzaj included in Belgium's World Cup squad" [Adnan Januzaj përfshihet në ekipin e Belgjikës për Kupën e Botës] (në anglisht). BBC Sport. 13 maj 2014. Marrë më 15 maj 2014.
 266. ^ Saj Chowdhury (17 qershor 2014). "Belgium 2–1 Algeria" [Belgjik 2–1 Algjeri] (në anglisht). BBC Sport. Marrë më 17 qershor 2014.
 267. ^ "Brazil v Russia" [Brazil v Rusi] (në anglisht). BBC Sport. 22 qershor 2014. Marrë më 22 qershor 2014.
 268. ^ "Argentina 1–0 Belgium" [Argjentin 1–0 Belgjik] (në anglisht). BBC Sport. 5 qershor 2014. Marrë më 6 qershor 2014.
 269. ^ "Eden Hazard après France-Belgique (3–4): "Un très bon match même si nous aurions pu inscrire encore davantage de buts"" [Eden Hazard pas Francë 3–4 Belgjikë: "Një ndeshje shumë e mirë edhe pse mund të kishim shënuar më shumë gola"] (në frëngjisht). Sudinfo. 7 qershor 2015. Marrë më 7 qershor 2015.
 270. ^ Patric Ridge (3 shtator 2015). "Belgium 3–1 Bosnia-Herzegovina: Fellaini, De Bruyne & Hazard get the job done" [Belgjikë 3–1 Bosnje-Hercegovinë: Fellaini, De Bruyne & Hazard mbarojnë punën] (në anglisht). Goal.com. Marrë më 3 shtator 2015.
 271. ^ "Cyprus 0–1 Belgium: Late Hazard strike dashes Wales hopes...for now" [Qipro 0–1 Belgjikë: Goli në fund i Hazard shuan shpresat e Uellsit...për tani] (në anglisht). Goal.com. 6 shtator 2015. Marrë më 15 tetor 2015.
 272. ^ "Belgium claim Euro 2016 spot by trashing Andorra 4–1" [Belgjika merr vendin e Euro 2016 duke shkatërruar Andorrën 4–1] (në anglisht). Reuters. 10 tetor 2015. Marrë më 15 tetor 2015.
 273. ^ "Belgium EURO 2016 roster: Hazard captain, 11 other Premier Leaguers" [Ekipi i Belgjikës për Euro 2016: Hazard kapiten, 11 lojtarë të tjerë të Premier Ligës] (në anglisht). NBC Sports. 12 maj 2016.
 274. ^ "Hazard scores glorious solo goal" [Hazard shënon një gol të lavdishëm] (në anglisht). BBC Sport. Marrë më 8 korrik 2018.
 275. ^ "Remarkable Wales shock Belgium" [Uellsi i jashtëzakonshëm shokon Belgjikën] (në anglisht). UEFA. Marrë më 8 korrik 2018.
 276. ^ "UEFA EURO 2016 by numbers" [UEFA Euro 2016 sipas numrave] (në anglisht). UEFA. 11 korrik 2016. Marrë më 6 dhjetor 2020.
 277. ^ Sotir Kora (14 korrik 2018). "Belgjika në histori, e mbyll e treta Botërorin". Supersport.al. Marrë më 12 korrik 2019.
 278. ^ "Eden Hazard lifts lid on Belgium's squad for World Cup" [Eden Hazard heq kapakun në ekipin e Belgjikës për Kupën e Botës] (në anglisht). Sky Sports. 12 qershor 2018. Marrë më 23 qershor 2018.
 279. ^ "Belgjika tregon pretendimet që ndeshjen e parë, mposht thellë Panamanë (Video)". BalkanWeb.com. 18 qershor 2018. Marrë më 12 korrik 2019.
 280. ^ "Belgjika turpëron Tunizinë me pesë gola". Koha.net. 23 qershor 2018. Marrë më 12 korrik 2019.
 281. ^ "Belgjika shfaqet e frikshme, "çmonton" Tunizinë". Radio Televizioni Shqiptar. 23 qershor 2018. Arkivuar nga origjinali më 12 korrik 2019. Marrë më 12 korrik 2019.
 282. ^ FIFA.com. "2018 FIFA World Cup Russia™ - Matches - Belgium - Tunisia - FIFA.com" [FIFA Kupa e Botës Rusi 2018™ - Ndeshjet - Belgjika - Tunizia - FIFA.com]. www.fifa.com (në anglisht). Arkivuar nga origjinali më 5 korrik 2018. Marrë më 29 qershor 2019.
 283. ^ "E çuditshme, Belgjikë – Angli, askush nuk e do fitoren" (në anglisht). Insporti.com. 24 qershor 2018. Arkivuar nga origjinali më 12 korrik 2019. Marrë më 12 korrik 2019.
 284. ^ "Belgjika përmbys Japoninë". ABCNews.al. 2 korrik 2018. Marrë më 12 korrik 2019.
 285. ^ FIFA.com. "2018 FIFA World Cup Russia™ - Matches - Belgium - Japan - FIFA.com" [FIFA Kupa e Botës Rusi 2018™ - Ndeshjet - Belgjika - Japonia - FIFA.com]. www.fifa.com (në anglisht). Arkivuar nga origjinali më 2 korrik 2018. Marrë më 29 qershor 2019.
 286. ^ "Belgjika mposht Brazilin, shkon në gjysmëfinale". Telegrafi.com. 6 korrik 2018. Marrë më 12 korrik 2019.
 287. ^ "How Belgium shocked Brazil 2-1 to reach World Cup semi-final" [Si Belgjika e shokoi Brazilin 2-1 për të arritur në gjysëm-finalen e Kupës së Botës] (në anglisht). Sky Sports. 6 korrik 2018. Marrë më 12 korrik 2019.
 288. ^ "World Cup Stats Insider: Brazil's Achilles heel, terrific individual performances behind Belgium's win" [Brënda statistikave të Kupës së Botës: Thembra e akilit të Brazilit, performanca e frikshme individuale mbrapa fitores së Belgjikës] (në anglisht). Fox Sports. Marrë më 9 korrik 2018.
 289. ^ "Botërori 2018/ Franca mposht Belgjikën 1:0 dhe shkon në finalen e Moskës (VIDEO+FOTO)". Shqiptarja.com. 10 korrik 2018. Marrë më 12 korrik 2019.
 290. ^ "VIDEO/ Belgjika "leksion" Anglisë, "djajtë" e mbyllin Botërorin në podium". Gazeta Panorama. 14 korrik 2018. Marrë më 12 korrik 2019.
 291. ^ "ÇMIMET/ Luka Modriç lojtari më i mirë i Botërorit, ja të gjitha trofetë individualë në Rusi 2018". Panorama Sport. 15 korrik 2018. Marrë më 12 korrik 2019.
 292. ^ "Eden Hazard wins 100th Belgium cap" [Eden Hazard luan ndeshjen e 100të me Belgjikën] (në anglisht). Goal.com. Arkivuar nga origjinali më 29 qershor 2020. Marrë më 14 nëntor 2019.
 293. ^ "Cyprus 0–2 Belgium: Eden Hazard scores again as Red Devils top Euro qualifying group" [Qipro 0–2 Belgjikë: Eden Hazard shënon sërisht, Djajtë e Kuq fitojnë grupin e tyre kualifikues] (në anglisht). BCC Sport. 24 mars 2019. Marrë më 14 nëntor 2019.
 294. ^ "Who has qualified for UEFA EURO 2020?" [Kush është kualifikuar në UEFA Euro 2020?] (në anglisht). UEFA. 13 nëntor 2019. Marrë më 14 nëntor 2019.
 295. ^ "Belgium name Hazard, De Bruyne and Lukaku in 26-man Euro 2020 squad" [Belgjika emëron Hazard, De Bruyne dhe Lukakun në ekipin me 23 lojtar për Euro 2020] (në anglisht). The Athletic. 17 maj 2021. Marrë më 17 maj 2021.
 296. ^ "Belgjika tregon forcën, mposht me rikthim Danimarkën dhe siguron kualifikimin". Telegrafi.com. 17 qershor 2021. Marrë më 17 qershor 2021.
 297. ^ "Lukaku and Hazard will miss Belgium vs Italy due to 'muscle fatigue'" [Lukaku dhe Hazard do të humbasin Belgjikë vs Itali për shkak të "lodhje muskuli"] (në anglisht). The Athletic. 17 maj 2021. Marrë më 17 maj 2021.
 298. ^ "Eden Hazard: Belgium playmaker announces international retirement" [Eden Hazard: Organizatori i Belgjikës njofton tërheqjen nga futbolli ndërkombëtar] (në anglisht). BBC Sport. 7 dhjetor 2022. Marrë më 7 dhjetor 2022.
 299. ^ Wim Van Walle (15 prill 2011). "The new Belgian golden generation" [Gjenerata e re e artë e Belgjikës] (në anglisht). ESPN FC. Marrë më 19 prill 2011.
 300. ^ "Eden Hazard" (në anglisht). ESPN FC. Marrë më 19 prill 2011.
 301. ^ Jimmy Leach (30 nëntor 2009). "Arsenal: potential transfer targets" [Arsenal: Objektivat e mundshëm për transferim] (në anglisht). The Independent. Arkivuar nga origjinali më 3 dhjetor 2009. Marrë më 10 prill 2010.
 302. ^ "EDEN HAZARD'S TOP CHELSEA ASSISTS" [Dhjetë asistet më të mira të Eden Hazard te Çelsi] (në anglisht). Chelsea F.C. 5 mars 2019. Marrë më 18 shkurt 2020.
 303. ^ "Eden Hazard" (në anglisht). Chelsea F.C. Arkivuar nga origjinali më 2 maj 2019. Marrë më 1 korrik 2019.
 304. ^ Dan Levene (2 mars 2014). "Eden Hazard Showing Class That Makes Him Best Player in the Premier League" [Eden Hazard tregon klasin që e bënë atë lojtarin më të mirë në Premier Ligë] (në anglisht). Bleacher Report. Marrë më 17 dhjetor 2018.
 305. ^ Liam Twomey (25 gusht 2017). "Eden Hazard among Chelsea stars put through speed dribbling test" [Eden Hazard mes yjeve të Çelsit vendoset për testin e driblimit] (në anglisht). ESPN FC. Marrë më 17 dhjetor 2018.
 306. ^ "Buffon: Chelsea forward Eden Hazard is one of the top five players in world football" [Buffon: Sulmuesi i Çelsit Eden Hazard është një nga pesë lojtarët më të mirë në botë] (në anglisht). Squawka. 2 qershor 2017.
 307. ^ "SPECIAL 'Chelsea winger Eden Hazard is among top five players in the world,' says Liverpool defender Andy Robertson" [Anësori "i veçant" i Çelsit Eden Hazard është mes pesë lojtarëve më të mirë të botës, thotë mbrojtësi i Liverpoolit Andy Robertson] (në anglisht). Talksport. 6 shtator 2018.
 308. ^ "Where Ronaldo's five players he tipped to become the best in the world are now" [Ku janë pesë lojtarët që Ronaldo tha se do të bëheshin më të mirët në botë] (në anglisht). The Mirror. 19 korrik 2021.
 309. ^ "Eden Hazard 'close' to Messi and Cristiano level, says Kepa" [Eden Hazard 'afër' nivelit të Messit dhe Cristianos, thotë Kepa] (në anglisht). Diario AS. 5 qershor 2019.
 310. ^ Stefano Silvestri (15 gusht 2016). "Diego Costa fa felice Conte: il Chelsea batte il West Ham all'89'" [Diego Costa bën të lumtur Conten: Çelsi mposht West Hamin në minutën e 89të] (në italisht). Eurosport. Marrë më 17 dhjetor 2018.
 311. ^ James Orr (12 shkurt 2015). "Eden Hazard contract: Chelsea playmaker signs new five-and-a-half year deal with Mourinho saying 'he can become best player in the world'" [Kontrata e Eden Hazard: Organizatori i Çelsi firmos një marrëveshje të re për pesë vite e gjysëm, Mourinho thotë 'ai mund të bëhet lojtari më i mirë në botë'] (në anglisht). The Independent.
 312. ^ "Why Eden Hazard has retired his trademark knee-slide celebration" [Pse Hazard ka tërhequr festimin e tij tradicional të rrëshqitjes me gjunjë] (në anglisht). Talksport. Marrë më 9 tetor 2018.
 313. ^ a b c "Eden HAZARD" (në italisht). Il Corriere della Sera. Marrë më 17 dhjetor 2018.
 314. ^ Dominic Fifield (16 dhjetor 2018). "Eden Hazard ensures Chelsea stay in touch at top with win at Brighton" [Eden Hazard sigron Çelsin në krye me një fitore në Brighton] (në anglisht). The Guardian. Marrë më 17 dhjetor 2018.
 315. ^ "Eden Hazard reveals frustration with false-nine role after touching the ball 'three times' in Man City defeat" [Eden Hazard zbulon irritimin e tij me rolin e nëntës fallco pasi preku topin 'tre herë' në humbjen kundër Man City] (në anglisht). The Telegraph. 5 mars 2018. Arkivuar nga origjinali më 11 janar 2022. Marrë më 30 nëntor 2018.
 316. ^ "Premier League penalty takers: Man Utd, Liverpool F.C., Man City & all 20 clubs spot kick specialists" [Gjuajtësit e penalltive në Premier Ligë: Specalistët e Man City & dhe të 20 klubeve] (në anglisht). Goal.com. 14 tetor 2018. Marrë më 17 dhjetor 2018.
 317. ^ "Hazard: A force to be reckoned with" [Hazard: Një forcë për tu trëmbur] (në anglisht). FIFA. 24 qershor 2018. Arkivuar nga origjinali më 26 prill 2017.
 318. ^ Soyoye Jedidiah. "Ranking the 5 greatest players Belgium have produced" [Duke renditur pesë lojtarët më të mirë që Belgjika ka prodhuar] (në anglisht). Sport Skeeda. Marrë më 1 qershor 2022.
 319. ^ "SportMob – Best Belgian footballers of all time" [SportMob – Lojtarët më të mirë të të gjitha kohërave]. SportMob (në anglisht). 6 dhjetor 2020. Marrë më 1 qershor 2022.
 320. ^ "Eden Hazard voted most emblematic figure in Belgian football history" [Eden Hazard votohet si figura më emblematike e futbollit belg] (në anglisht). The Brussels Times. Marrë më 1 qershor 2022.
 321. ^ Ben Lyttleton (18 prill 2011). "Ten top Ligue 1 talents who could be on the move this summer" [Dhjetë talentet e Ligue 1 të cilët mund të transferohen gjatë verës] (në anglisht). Sports Illustrated. Marrë më 19 prill 2011.
 322. ^ "Dugarry compare Eden Hazard à Cristiano Ronaldo" [Dugarry krahason Eden Hazard me Cristiano Ronaldon] (në frëngjisht). Topfoot. 21 janar 2010. Arkivuar nga origjinali më 31 mars 2012. Marrë më 19 prill 2011.
 323. ^ "Football: Eden Hazard, le Messi(e) de Lille" [Futboll: Eden Hazard, Messi i Lille] (në frëngjisht). France 24. 14 mars 2011. Arkivuar nga origjinali më 8 prill 2011. Marrë më 19 prill 2011.
 324. ^ Barney Ronay (31 maj 2019). "Eden Hazard looks to the future having proved he can make time stand still" [Eden Hazard shikon të ardhmen pasi provoi që mund të ndalte kohën] (në anglisht). The Guardian. Marrë më 18 shkurt 2020.
 325. ^ Michael Cox (17 tetor 2019). "Michael Cox: Who is your team's true playmaker? This new metric has the answer" [Michael Cox: Kush është organizatori i vërtet i ekipit tuaj? Kjo metrikë e re ka përgjigjen] (në anglisht). The Athletic. Marrë më 18 shkurt 2020.
 326. ^ Emily Benammar (1 prill 2010). "Eden Hazard, the Lille winger dubbed 'the next Lionel Messi" [Eden Hazard, anësori i Lille quhet 'Lionel Messi i ardhshëm'] (në anglisht). The Daily Telegraph. Arkivuar nga origjinali më 11 janar 2022. Marrë më 10 prill 2010.
 327. ^ a b "Enzo Scifo adoube son héritier: "Eden Hazard, c'est le talent"" (në frëngjisht). La Voix des Sports. 23 nëntor 2010. Marrë më 19 prill 2011.
 328. ^ "Gianfranco Zola: 'I was very much like Eden Hazard'" [Gianfranco Zola: 'Unë isha si Eden Hazard'] (në anglisht). Chelsea F.C. 25 janar 2019. Marrë më 3 korrik 2020.
 329. ^ "Lampard compare Hazard to Zola" [Lampard krahason Hazard me Zolën] (në anglisht). ESPN FC. 19 mars 2013. Marrë më 19 mars 2013.
 330. ^ "Belgium play down talk of Hazard spat" (në anglisht). ESPN FC. 30 mars 2011. Marrë më 19 prill 2011.
 331. ^ "Hazard est papa" [Hazard bëhet baba] (në frëngjisht). DH.be. 19 dhjetor 2010. Marrë më 19 dhjetor 2010.
 332. ^ "Hazard déjà papa!" (në frëngjisht). Maxifoot. 19 dhjetor 2010. Marrë më 19 dhjetor 2010.
 333. ^ "Hazard voor derde keer vader" (në holandisht). 27 shtator 2015. Marrë më 7 dhjetor 2015.
 334. ^ "Hazard To Miss Mallorca Trip After Birth Of Son" [Hazard humbet udhëtimin në Majorka pas lindjes së djalit] (në anglisht). beIN Sports USA. 19 tetor 2019. Marrë më 4 shtator 2021.
 335. ^ "Eden Hazard Wears the Nike GS2" [Eden Hazard vesh Nike GS2] (në anglisht). Football Boots. Marrë më 26 nëntor 2012.
 336. ^ "Nike GS2 Football Boots" [Këpucët e futbollit Nike GS2] (në e). FootballBoots.co.uk. Arkivuar nga origjinali më 15 maj 2016. Marrë më 26 nëntor 2012.{{cite news}}: Mirëmbajtja CS1: Gjuhë e panjohur (lidhja)
 337. ^ "Eden Hazard – FIFA 15 cover star" [Eden Hazard – Ylli i kopertinës së FIFA 15] (në anglisht). EA Sports. Marrë më 8 shtator 2014.
 338. ^ "FIFA 17 cover vote: Anthony Martial, Eden Hazard, James, Marco Reus" [Votimi për kopertinën e FIFA 17: Anthony Martial, Eden Hazard, James, Marco Reus] (në anglisht). ESPN FC. 5 korrik 2016.
 339. ^ "For Real Madrid's busy new winger Eden Hazard, FIFA 20 cover 'like a dream'" [Për anësorin e ri të zënë të Real Madridit, Eden Hazard, kopertina e FIFA 20 është 'si një ëndërr'] (në anglisht). USA Today. Marrë më 26 korrik 2019.
 340. ^ "Eden Hazard takes the biscuit! Watch Chelsea star avoid smashing 10,000 coffee cups in free kick challenge" [Eden Hazard merr biskotën! Shikoni se si ylli i Çelsit shmang goditjen e 10,000 gotave të kafes në sfidën e goditjes së lirë]. London Evening Standard (në anglisht). 23 maj 2018.
 341. ^ "NASL announces expansion club in San Diego for 2018 season" [NASL njofton klubin zgjerues në San Diego për sezonin 2018] (në anglisht). North American Soccer League. 26 qershor 2017. Marrë më 26 qershor 2017.
 342. ^ a b c d e "Eden Hazard" (në anglisht). Soccerway. Marrë më 3 mars 2023.
 343. ^ "Eden Hazard" (në anglisht). Ligue 1. Marrë më 30 gusht 2018.
 344. ^ "Eden Hazard sa saison en CFA Groupe A 2008/2009" [Sezoni i Eden Hazard në Grupin A CFA 2008/2009]. foot-national.com (në frëngjisht). Marrë më 28 shtator 2020.
 345. ^ Benjamin Strack-Zimmermann. "Eden Hazard" (në anglisht). National Football Teams. Marrë më 29 tetor 2022.
 346. ^ "Rules & Governance – Law 3: The number of players" [Rregullat & Qeverisja – Ligji 3: Numri i lojtarëve] (në anglisht). Shoqata e Futbollit. Arkivuar nga origjinali më 25 tetor 2014. Marrë më 26 qershor 2016.
 347. ^ "Football MATCH: 26.05.2014 (Belgium v Luxembourg)" [Ndeshje futbolli: 26.05.2014 (Belgjikë v Luksemburg)]. European Football (në anglisht). Marrë më 17 nëntor 2017.
 348. ^ "Eden Hazard" (në holandisht). Federata Belge e Futbollit. Marrë më 27 qershor 2016.
 349. ^ "Eden Hazard is Sportsman and Nina Derwael Sportswoman of the year" [Eden Hazard është sportisti i vitit dhe Nina Derwael është sportistja e vitit] (në anglisht). vrt.be. 23 dhjetor 2018. Marrë më 29 dhjetor 2018.
 350. ^ "Eden Hazard named Europa League Player of the Season" [Eden Hazard emërohet lojtari i sezonit i Ligës së Evropës] (në anglisht). UEFA. 30 gusht 2019. Marrë më 30 gusht 2019.
 351. ^ "The nominees for the 2011/12 player and coach of the year have been announced, with last year's winners Eden Hazard and Rudi Garcia both in contention again" [Publikohen nominimet për lojtarin dhe trajnerin e vitit, fituesit e vitit të kaluar Eden Hazard dhe Rudi Garcia janë favoritë] (në anglisht). Ligue 1. Arkivuar nga origjinali më 10 maj 2012. Marrë më 16 korrik 2019.
 352. ^ "PLAYER OF YEAR HAZARD CHOOSES MANCHESTER" [Lojtari i Vitit Hazard zgjedh Manchesterin] (në anglisht). Ligue 1. 15 maj 2012. Arkivuar nga origjinali më 21 maj 2012. Marrë më 16 korrik 2019.
 353. ^ "Eden Hazard wins Football Writers' Association Player of the Year award" [Eden Hazard fiton çmimin FWA Lojtari i Vitit] (në anglisht). Sky Sports. 12 maj 2015. Marrë më 12 maj 2015.
 354. ^ a b c "Eden Hazard: Overview" [Eden Hazard: Përmbledhje] (në anglisht). Premier League. Marrë më 9 shkurt 2020.
 355. ^ "Eden Hazard wins PFA Fans' Player of the Year award" [Eden Hazard fiton çmimin PFA Lojtari i Vitit i Lojtarëve] (në anglisht). Chelsea F.C. 27 maj 2019. Marrë më 28 maj 2019.
 356. ^ "Ryanair relaunches flights from Charleroi Airport" [Ryanair rilançon fluturimet nga Aeroporti Charleroi] (në anglisht). The Brussels Times. 18 qershor 2020. Marrë më 27 qershor 2021.
 357. ^ "Eden Hazard Beste Belg in het buitenland: "De eerste, maar zeker niet de laatste"". HLN.be/sport (në holandisht). HLN Sport. 7 shkurt 2018. Marrë më 24 shkurt 2018.
 358. ^ "Hazard named Chelsea Player of the Year" [Hazard emërohet Lojtari i Vitit i Çelsit] (në anglisht). Chelsea F.C. Marrë më 29 maj 2017.
 359. ^ "Chelsea Player of the Year 2019: Eden Hazard" [Lojtari i Vitit i Çelsit 2019: Eden Hazard] (në anglisht). Chelsea F.C. Marrë më 11 maj 2019.
 360. ^ "Chelsea Players' Player of the Year: Eden Hazard" [Lojtari i Vitit i Çelsit i Lojtarëve: Eden Hazard] (në anglisht). Chelsea F.C. Marrë më 11 maj 2019.
 361. ^ Uche Amako (15 korrik 2018). "Luka Modric: Croatia star wins World Cup Golden Ball ahead of Eden Hazard" [Luka Modric: Ylli i Kroacisë fiton Topin e Artë të Kupës së Botës para Eden Hazard] (në anglisht). Daily Express. Marrë më 15 korrik 2018.
 362. ^ "Beste Belg in het Buitenland? Hazard wint voor de derde keer op Rij". Voetbalkrant (në holandisht). 15 janar 2020. Marrë më 27 qershor 2021.
 363. ^ "The "Bravo" Award" [Çmimi Bravo] (në anglisht). RSSSF. Arkivuar nga origjinali më 1 korrik 2014. Marrë më 1 prill 2012.
 364. ^ "Royal Belgian FA" [Federata Belge e Futbollit]. rbfa.be (në anglisht). Marrë më 22 janar 2022.
 365. ^ "Eden Hazard voted as Belgium national team's all-time 'Ultimate Icon'" [Eden Hazard votohet si ikona më e madhe e kombëtares belge]. Tribuna.com (në anglisht). Marrë më 22 janar 2022.
 366. ^ "Eden Hazard Voted As Belgium's 'Ultimate Icon' In Their 125-Years Football History" [Eden Hazard votohet si ikona më e madhe e Belgjikës në historinë e tyre 125 vjeçare në futboll] (në anglisht). Football Bests. 15 janar 2021. Marrë më 22 janar 2022.
 367. ^ "HAZARD NAMED YOUNG PLAYER OF YEAR" [Hazard emërohet lojtari i ri i vitit] (në anglisht). Ligue 1. 25 maj 2009. Arkivuar nga origjinali më 14 prill 2019. Marrë më 16 korrik 2019.
 368. ^ "Real Madrid's Karim Benzema & Lille's Eden Hazard among winners of 2011 France Football awards" [Karim Benzema i Real Madridit dhe Eden Hazard i Lilles mes fituesve të çmimeve të France Football 2011] (në anglisht). Goal.com. Marrë më 10 prill 2022.
 369. ^ "Benzema, Hazard handed French awards" [Benzema, Hazard i jepen çmimet franceze]. Sports Mole (në anglisht). Marrë më 10 prill 2022.
 370. ^ "Luis Suarez: Liverpool striker wins PFA Player of the Year award" [Luis Suarez: Sulmuesi i Liverpoolit fiton çmimin PFA Lojtari i Vitit] (në anglisht). BBC Sport. 27 prill 2014. Marrë më 27 prill 2014.
 371. ^ "Eden Hazard : La confirmation!" [Eden Hazard : Konfirmim!] (në frëngjisht). National Union of Professional Footballers. Arkivuar nga origjinali më 27 shkurt 2012. Marrë më 10 prill 2010.
 372. ^ "Eden Hazard: D'une autre planète..." [Eden Hazard: Nga një tjetër planet...] (në frëngjisht). National Union of Professional Footballers. Arkivuar nga origjinali më 9 tetor 2011. Marrë më 9 prill 2011.
 373. ^ "Chelsea forward Eden Hazard wins PFA Fans' Premier League Player of the Month" [Sulmuesi i Çelsit Eden Hazard fiton çmimin PFA Lojtari i Muajit i Premier Ligës i Tifozëve] (në anglisht). Sky Sports. Marrë më 1 nëntor 2016.
 374. ^ "Hazard voted Carling Goal of the Month winner" [Hazard votohet fituesi i çmimit Carling Goli i Muajit] (në e). Premier League. 10 mars 2017. Marrë më 10 mars 2017.{{cite web}}: Mirëmbajtja CS1: Gjuhë e panjohur (lidhja)
 375. ^ "Hazard wins Carling Goal of the Month award" [Hazard fiton çmimin Carling Goli i Muajit] (në anglisht). Premier League. 7 maj 2019.
 376. ^ Aimee Lewis (2 maj 2016). "Chelsea 2–2 Tottenham Hotspur" (në anglisht). BBC Sport. Marrë më 2 maj 2016.
 377. ^ Richard Morgan (7 shkurt 2017). "Hazard stars as Blues March on" [Hazard shkëlqen, blutë marshojnë] (në anglisht). Sky Sports. Marrë më 11 maj 2019.
 378. ^ "Chelsea Goal of the Season 2019: Eden Hazard v Liverpool" [Goli i Sezonit i Çelsit 2019: Eden Hazard kundër Liverpoolit] (në anglisht). Chelsea F.C. Marrë më 11 maj 2019.
 379. ^ "Ligue 1 Team of the Season: Title-winning Montpellier dominate as Hazard signs off with dazzling campaign" [Ekipi i Sezonit i Ligue 1: Montpellier dominon, Hazard thotë lamtumirë me një sezon të shkëlqyer] (në anglisht). Goal.com. Marrë më 16 korrik 2019.
 380. ^ "Gareth Bale wins PFA Player of Year and Young Player awards" [Gareth Bale fiton çmimet PFA Lojtari i Vitit dhe Lojtari i Ri i Vitit] (në anglisht). BBC Sport. 28 prill 2013. Marrë më 6 maj 2018.
 381. ^ "Luis Suarez: Liverpool striker wins PFA Player of the Year award" [Luis Suarez: Sulmuesi i Liverpoolit fiton çmimin PFA Lojtari i Vitit] (në anglisht). BBC Sport. 28 prill 2014. Marrë më 6 maj 2018.
 382. ^ "Chelsea's Eden Hazard named PFA Player of the Year" [Eden Hazard i Çelsit shpallet PFA Lojtari i Vitit] (në anglisht). BBC Sport. 26 prill 2015. Marrë më 6 maj 2018.
 383. ^ "Facts and figures: UEFA.com Team of the Year 2017" [Shifrat dhe faktet: UEFA.com Ekipi i Vitit 2017]. UEFA.com: Uebfaqja zyrtare (në anglisht). UEFA. 11 janar 2018. Marrë më 13 janar 2018.
 384. ^ "UEFA.com fans' Team of the Year 2018 revealed" [UEFA.com Ekipi i Vitit 2018 i tifozëve]. UEFA.com: Uebfaqja zyrtare (në anglisht). UEFA. 11 janar 2019. Marrë më 11 janar 2019.
 385. ^ "UEFA Europa League Squad of the 2018/19 Season" [Ekipi i Sezonit 2018–19 i UEFA Ligës së Evropës] (në anglisht). UEFA. 30 maj 2019. Marrë më 30 maj 2019.
 386. ^ "Die ESM-Topelf der Saison 2014/15 – ein Deutscher ist dabei". kicker (në gjermanisht). Marrë më 3 gusht 2015.
 387. ^ "Reus, Kimmich und ter Stegen im ESM-Team der Saison". kicker (në gjermanisht). Arkivuar nga origjinali më 30 qershor 2019. Marrë më 27 shkurt 2020.
 388. ^ "Kane crowned King, Mina the PPG VIP" [Kane kurorëzohet mbret, Mina VIP] (në anglisht). FIFA. Marrë më 25 korrik 2018.
 389. ^ "IFFHS AWARDS – THE MEN WORLD TEAM 2018" [Çmimet IFFHS - Ekipi i Vitit 2018] (në anglisht). IFFHS. 1 dhjetor 2018. Arkivuar nga origjinali më 6 janar 2019. Marrë më 4 dhjetor 2018.
 390. ^ "IFFHS". iffhs.com (në anglisht). Marrë më 16 janar 2022.

Lidhje të jashtme[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]