Coupe de France

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Coupe de France
Themeluar1917
Organi organizativFederata Franceze e Futbollit
RajoniFrance
Numri i skuadrave8.506
Kampioni aktualParis Saint-Germain (14 tituj)
Skuadra më e suksesshmeParis Saint-Germain (14 tituj)
Transmetuesit televizivëFrance Télévisions
Eurosport
Eleven Sports
beIN Sports
UebfaqjaFFF – Coupe de France
2020–21 Coupe de France

Coupe de France, i njohur gjithashtu si Coupe Charles Simon, organizuar nga Federata Franceze e Futbollit (FFF).

Ajo u mbajt për herë të parë në vitin 1917 dhe është e hapur për të gjitha klubet e futbollit amator dhe profesionist në Francë, duke përfshirë klubet e bazuara në departamentet dhe territoret jashtë shtetit. Midis 1917 dhe 1919, konkursi u quajt Coupe Charles Simon, në shenjë nderimi për Charles Simon, një sportist francez dhe themeluesi i Komitetit Francez Interfederal (paraardhësi i Federatës Franceze të Futbollit), i cili vdiq në 1915 ndërsa shërbente në Luftën e Parë Botërore. Finalja luhet në Stade de France dhe fituesi kualifikohet për në fazën e grupeve të UEFA Europa League dhe një vend në ndeshjen Trophée des Champions. Gjithashtu zhvillohet një turne i njëkohshëm për femra, Coupe de France Féminine.