Jump to content

FC Dynamo Kyiv

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Dynamo Kyiv
Pseudonimi(et)Bilo-Synai
Themeluarmars 1927, 13; 97 vite më parë (13-03-1927)
StadiumiNSC Olimpijs'kyj
Kapaciteti70,050
TrajneriFlamuri Mircea Lucescu
LigaUkrainian Premier Liga
2023-242.
Ngjyra shtëpi
Ngjyra jashtë

FC Dynamo Kyiv është skuadër profesionale futbolli ukrainase e bazuar në Kiev, Ukrainë, që garon në Ukrainian Premier Liga. Skuadra e ka kaluar të gjithë historinë e saj në ligën më të lartë në futbollin ukrainase. Dynamo lojërat në shtëpi i luan në NSC Olimpijs'kyj. Stadiumi është më i madhi në futbollin ukrainas, me një kapacitet prej 70,050. FC Shakhtar Donetsk konsiderohet si rivali i tyre më i madh, dhe ndeshjet mes këtyre dy ekipeve janë të njohura si derbi Vseukraїns'ke futboľne, i cili është një nga derbit më të ndjekur në futboll. Klubi gjithashtu vepron edhe me ekipin rezerve të njohur si FC Dynamo Kyiv-2.

Trofe[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Vendor[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

 • Kampionati ukrainase
  • Fitues (16) (rekord): 1992/1993, 1993/94, 1994/95, 1995/96, 1996/97, 1997/98, 1998/99, 1999/2000, 2000/2001, 2002/2003, 2003/2004, 2006/2007, 2008/2009, 2014/2015, 2015/2016, 2020/2021
 • Kubok Ukraїny
  • Fitues (12): 1992/1993, 1995/96, 1997/98, 1998/99, 1999/2000, 2002/2003, 2004/2005, 2005/2006, 2006/2007, 2013/2014, 2014/2015, 2019/2020
 • Superkubok Ukraїny
  • Fitues (8): 2004, 2006, 2007, 2009, 2011, 2016, 2018, 2019

Europian[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

 • Trofeo Ciudad de Valladolid (2):
  • 1973, 1974
 • Trofeo Santiago Bernabéu (1):
  • 1986
 • Trofeo Teresa Herrera (2):
  • 1981, 1982

Lidhje të jashtme[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]