Theo Walcott

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Jump to navigation Jump to search
Theo Walcott
Theo Walcott 2010.jpg
Walcott duke luajtur për Arsenal në 2010
Të dhënat personale
Emri i plotëTheo James Walcott
Data e lindjes (1989-03-16) 16 Mars 1989 (32 vjeç)
Vendi i lindjesStanmore, Londër, Angli
Gjatësia1.76 m (5 ft 9 in) [1]
PozicioniSulmues
Informacionet për klubin
Klubi aktualEverton
Numri11
Karriera në rini
1999–2000Newbury
2000Swindon Town
2000–2005Southampton
Karriera profesioniste*
VitetKlubiNdesh.(Gls)
2005–2006Southampton21(4)
2006–2018Arsenal270(65)
2018–Everton74(10)
Ekipi kombëtar
2004–2005Anglia U164(0)
2005–2006Anglia U1714(5)
2006Anglia U191(1)
2006–2010Anglia U2121(6)
2006–Anglia36(5)
* Ndeshjet dhe golat në nivelin profesionist, vetëm në ligën vendase deri në daten 04:41, 2 janar 2014 (UTC).

† Ndeshje (Gola).

‡ Ndeshjet dhe golat në kombëtare deri më 21:57, 10 shtator 2013 (UTC)

Theo James Walcott (lindur më 16 mars 1989) është një futbollist anglez i cili luan me EvertonPremier League dhe me kombëtaren angleze si sulmues. Ai ka fituar Çmimin BBC Young Sports Personality of the Year në 2006.

Referime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  1. ^ "Player Profile: Theo Walcott" [Profili i lojtarit: Theo Walcott] (në anglisht). Premier League. Arkivuar nga origjinali më 27 qershor 2012. Marrë më 18 qershor 2012.