FC Schalke 04

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Schalke 04
FC Schalke 04 Logo.svg
Pseudonimi(et)Die Königsblauen (Blutë Besnikë)
Die Knappen (Minatorët)
Themeluar4 maj 1904
StadiumiVeltins-Arena
Kapaciteti61,973 vende
PronariFlamuri Jochen Schneider
Flamuri Alexander Jobst
TrajneriFlamuri David Wagner
LigaBundesliga
Faqja zyrtare[[1] Faqja zyrtare e klubit]
Ngjyra shtëpi
Ngjyra jashtë
Ngjyra e tretë

Fußballclub Gelsenkirchen-Schalke 04 e. V., njohur zakonisht si FC Schalke 04 (Gjermanisht: [ʔɛf t͡seː ˈʃalkə nʊl fiːɐ̯]) ose thjesht e shkurtuar si S04 (Gjermanisht: [ˈs nʊl fiːɐ̯]) është një profesionist futbollistik gjerman i ardhur nga klubi shumë-sportësh me emrin Schalke, që ndodhet me seli në GelzenkirhenGjermanisë. Schalke ka qënë për një kohë të gjatë një nga klubet profesioniste më të njohura dhe popullore në aspektin futbollistik dhe në sportet e tjera, duke pasur sukseset më të mëdhaja në histori në vitet e hershme 1930' dhe 1940'. Schalke aktualisht luan në Bundesligë, elita e futbollit gjerman.

Historia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Stadiumi[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Sukseset[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Tajnerët[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Lojtarët[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Skuadra momentale[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Redaktuar më 17 shtator 2014 [1]

Nr. Kombësia Poz. Lojtari
1 Flag of Germany.svg Pt Ralf Fährmann
2 Flag of Germany.svg Mb Marvin Friedrich
3 Flag of Germany.svg Mb Jan Kirchhoff (në huazim nga Bayern Munich)
4 Flag of Germany.svg Mb Benedikt Höwedes (kapiten[2])
5 Flag of Brazil.svg Mb Felipe Santana
6 Flag of Bosnia and Herzegovina.svg Mb Sead Kolašinac
7 Flag of Germany.svg Mf Max Meyer
8 Flag of Germany.svg Mf Leon Goretzka
9 Flag of Ghana.svg Mf Kevin-Prince Boateng
10 Flag of Germany.svg Mf Julian Draxler
11 Flag of Germany.svg Mf Christian Clemens
12 Flag of Germany.svg Mf Marco Höger
13 Flag of Cameroon.svg Sm Eric Maxim Choupo-Moting
15 Flag of Germany.svg Mb Dennis Aogo
Nr. Kombësia Poz. Lojtari
17 Flag of Peru.svg Mf Jefferson Farfán
18 Flag of Germany.svg Mf Sidney Sam
19 Flag of Germany.svg Mf Leroy Sané
20 Flag of Nigeria.svg Mf Chinedu Obasi
22 Flag of Japan.svg Mb Atsuto Uchida
23 Flag of Austria.svg Mb Christian Fuchs
24 Flag of Turkey.svg Mb Kaan Ayhan
25 Flag of the Netherlands.svg Sm Klaas-Jan Huntelaar (zëv.-kapiten[3])
27 Flag of Switzerland.svg Mf Tranquillo Barnetta
28 Flag of Germany.svg Pt Christian Wetklo
29 Flag of Albania.svg Sm Donis Avdijaj
32 Flag of Cameroon.svg Mb Joël Matip
33 Flag of Germany.svg Mf Roman Neustädter
34 Flag of Germany.svg Pt Fabian Giefer

Referime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  1. ^ "Squad Overview" (në anglisht). FC Schalke 04. Marrë më 6 dhjetor 2014.
  2. ^ "S04 have landed in London – Höwedes ruled out" (në anglisht). FC Schalke 04. 16 shtator 2014. Arkivuar nga origjinali më 19 shtator 2014. Marrë më 18 shtator 2014.
  3. ^ "Huntelaar: Best not to think in front of goal!" (në anglisht). FC Schalke 04. 20 maj 2014. Arkivuar nga origjinali më 5 nëntor 2014. Marrë më 18 shtator 2014.

Lidhje të jashme[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]