Jump to content

Donis Avdijaj

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Donis Avdijaj

Avdijaj me Sturm Graz më 2015.
Të dhënat vetjake
Emri i plotëDonis Xhemë Avdijaj
Datëlindja25 gusht 1996
VendlindjaOsnabrück, Gjermani
Gjatësia1.72 m (5 ft 8 in)
PozicioniSulmues
Karriera me të rinjtë
2001–2006SV Atter
2006–2011VfL Osnabrück
2011–2014Schalke 04
Karriera me klube*
VitetKlubiNdeshje(Golat)
2014Schalke 04 II11(4)
2014–2018Schalke 049(2)
2014–2016Sturm Graz (huazuar)42(9)
2018Roda JC (huazuar)11(3)
2018–2019Willem II15(4)
2019–2020Trabzonspor8(1)
2020Heart of Midlothian3(0)
Karriera ndërkombëtare
2011Gjermania U162(2)
2012–2014Gjermania U1713(10)
2013–2014Gjermania U192(0)
2017–Kosova6(2)
*Ndeshjet dhe golat me klubet llogariten vetëm për ligën vendase – redaktuar më 1 qershor 2020
‡ Ndeshjet dhe golat me ekipin kombëtar të redaktuar më 17 nëntor 2018

Donis Xhemë Avdijaj (lindur më 25 gusht 1996) është një futbollist profesionist, i cili luan si sulmues, i cili së fundmi ka luajtur për klubin Skocez Heart of Midlothian dhe ekipin kombëtar të Kosovës. Ai më parë përfaqësoi Gjermaninë në nivelin ndërkombëtar të të rinjve.

Jeta e hershme[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Avdijaj lindi në Osnabrück, Gjermani nga prindër shqiptarë të Kosovës nga Burimi, ai ndoqi Gesamtschule Berger Feld deri në 2012–13.[1]

Karriera e klubit[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Schalke 04[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Pasi shënoi 59 gola në 53 ndeshje për U17 dhe 17 gola në 24 ndeshje për U19, Avdijaj u bë një lojtar i ekipit të parë.[2] Ai u thirr për herë të parë në një konkurs të madh më 17 shtator 2014 për të marrë pjesë në ndeshjen e fazës së grupeve të Champions League 2014–15 UEFA kundër Chelsea, ku ai nuk hyri për të luajtur.[3]

Huazimi në Sturm Graz[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Më 13 janar 2015, në afatin kalimtar të dimrit, Avdijaj shkoi në një marrëveshje huazimi 18-mujor në anën austriake Sturm Graz. Ai bëri debutimin e tij për Sturm Graz në një ndeshje miqësore kundër Kalsdorf dhe shënoi një gol.[4]

Heart of Midlothian[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Më 20 Janar 2020, Avdijaj u bashkua me skuadrën e Premiership Skocez Heart of Midlothian, me një kontratë gjashtë mujore.[5] Pasi nënshkroi për Hearts, Avdijaj tha "Nuk ka asnjë vend, asnjë qytet në botë ku unë nuk shënoj [një gol]. Unë shënoj kudo."[6] Dy ditë më vonë, ai bëri debutimin e tij për Hearts në një barazim pa gola kundër Ross County.[7]

Karriera ndërkombëtare[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Kosova[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Më 10 nëntor 2016, dy ditë para një ndeshjeje me Turqinë, ai u bashkua me KosovënAntalia, por në ndeshjen me Turqinë, nuk mund të luante sepse kjo nuk u lejua nga FIFA.[8] Më 20 mars 2017, ai mori thirrjen nga Kosova në një ndeshje kundër Islandës.[9] Më 24 mars 2017, FIFA pranoi kërkesën e Avdijajt për të luajtur për Kosovën[10] dhe në të njëjtën ditë ai bëri debutimin e tij në një ndeshje të kualifikimeve të Kupës së Botës FIFA 2018 kundër Islandës.[11]

Statistikat e karrierës[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Klub[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Redaktuar më 1 qershor 2020[12][13]
Klubi Sezoni Liga Kupa Europa Tjera Total
Divizioni Apps Goals Apps Goals Apps Goals Apps Goals Apps Goals
Schalke 04 II 2014–15 Regionalliga 11 4 11 4
Sturm Graz (huazim) 2014–15 Austrian Bundesliga 17 6 0 0 17 6
2015–16 Austrian Bundesliga 25 3 2 3 1 1 28 7
Total 42 9 2 3 1 1 45 13
Schalke 04 2016–17 Bundesliga 9 2 0 0 3 0 12 2
2017–18 Bundesliga 0 0 0 0 0 0
Total 9 2 0 0 3 0 12 2
Roda JC (huazim) 2017–18 Eredivisie 11 3 1 1 2 0 14 4
Willem II 2018–19 Eredivisie 15 4 3 4 18 8
Trabzonspor 2019–20 Süper Lig 8 1 2 0 8 0 18 1
Heart of Midlothian 2019–20 Scottish Premiership 3 0 0 0 3 0
Total në karrierë 99 23 8 8 12 1 2 0 121 32

Ndërkombëtare[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Redaktuar më 17 nëntor 2018[14]
Skuadra kombëtare Viti Paraqitje Gola
Kosova
2017 2 0
2018 4 2
Total 6 2

Referime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

 1. ^ "unsere erfolgreichsten Fussballschüler". Gesamtschule Berger Feld (në gjermanisht). Gesamtschule Berger Feld. Marrë më 27 korrik 2018. Donisi Avdijai - Schüler an der GEBF bis 2012/13
 2. ^ Donis Avdijaj: Why Did Schalke Send €49 Million Talent to Sturm Graz? Bleacher Report
 3. ^ Chelsea vs. Schalke 04 - 17 September 2014 - Soccerway
 4. ^ Donis Avdijaj huazohet nga Schalke shënon gol në Austri Arkivuar 19 tetor 2017 tek Wayback Machine Shqiptarja.com
 5. ^ "Avdijaj completes Hearts move" (në anglisht). Heart of Midlothian. 20 janar 2020.
 6. ^ McLauchlin, Brian (21 janar 2020). "Hearts sign Donis Avdijaj on six-month deal after forward leaves Trabzonspor". BBC Sport (në anglisht). Marrë më 24 janar 2020.
 7. ^ "Ross County–Heart of Midlothian (Match Report)" (në anglisht). Heart of Midlothian. 22 janar 2020. Arkivuar nga origjinali më 2 shtator 2020. Marrë më 2 shtator 2020. Hearts: Pereira, Souttar, Bozanic (Walker, 80'), Washington, Naismith, Garuccio, Halkett, Moore, Dikamona (Ikpeazu, 61'), Irving, Avdijaj (Henderson, 61'). Subs: Zlamal, White, MacLean, Damour
 8. ^ "Donis Avdijaj i bashkohet Përfaqësueses së Kosovës". Football Federation of Kosovo. 10 nëntor 2016.
 9. ^ "Bunjaki publikoi listën e futbollistëve për ndeshjen kundër Islandës". Football Federation of Kosovo. 20 mars 2017.
 10. ^ "Ekskluzive: Donis Avdijaj merr leje nga FIFA". Gazeta Express. 24 mars 2017. Arkivuar nga origjinali më 20 prill 2017. Marrë më 24 mars 2017.
 11. ^ "Donis Avdijaj futët në lojë, vesh për herë të parë fanellën e Kosovës". Kosova Press. 24 mars 2017.
 12. ^ "Donis Avdijaj » Club matches". worldfootball.net (në anglisht). Marrë më 16 gusht 2018.
 13. ^ "Donis Avdijaj". Soccerway (në anglisht).
 14. ^ "Donis Avdijaj". EU-football.info (në anglisht).

Lidhje të jashtme[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]