Jump to content

Chelsea F.C.

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Chelsea
Emri i plotëChelsea Football Club
Pseudonimi(et)The Blues, The Pensioners[1]
Emri i shkurtërCFC, CHE
Themeluar10 mars 1905; 119 vite më parë (1905-03-10)[2]
StadiumiStamford Bridge
Kapaciteti40,853[3]
Koordinatat51°28′54″N 0°11′28″W / 51.48167°N 0.19111°W / 51.48167; -0.19111
PronariBlueCo[4]
PresidentiTodd Boehly
TrajneriMauricio Pochettino
LigaPremier League
2022–2312të nga 20të
Faqja zyrtareFaqja zyrtare e klubit
Ngjyra shtëpi
Ngjyra jashtë
Ngjyra e tretë
Sezoni aktual

Chelsea Football Club (Shqip: Klubi i Futbollit Çelsi) është një klub futbollistik anglez me seli në Fulham, Londër. Krijuar në vitin 1905, klubi luan në Premier Ligë dhe ka shpenzuar shumicën e historisë së tyre në nivelin më të lartë të futbollit anglez. Ata i luajn ndeshjet në shtëpi te stadiumi Stamford Bridge, i cili ka 41,837 vende.[5] Ata kanë luajtur te ky stadiumi që nga dita kur është krijuar.

Chelsea pati suksesin e parë në histori në vitin 1955, ku klubi fitoi kampionatin e vendit, dhe ka fituar trofe të tjera vendor gjatë viteve 1960', 1970', 1990' dhe 2000'. Klubi ka shijuar shumë sukses në dy dekadat e fundit, duke fituar 15 trofe që nga viti 1997.[6] Brënda Anglisë, Çelsi ka fituar katër tituj lige, shtatë Kupa FA, katër Kupa Ligash dhe katër FA Community Shield, kurse në Europë klubi ka fituar dy UEFA Kupa e Kupës së Fituesve, një UEFA Super kupë, një Ligë Europe dhe një Ligë Kampionesh. Çelsi është i vetmi klub londinez që ka fituar Ligën e Kampioneve,[7] dhe një nga katër klubet, dhe i vetmi klubi britanik që ka fituar të tre turnamentet e UEFA-s.[8][9]

Ngjyrat e zakonshme të klubit për fanellën e parë janë blu me shirita të bardha. Stema e klubit është ndryshuar në disa raste për ta modernizuar sa më shumë stemën. Në stemën momentale, paraqitet një luan në këmbë që mban një shkop.[10] Klubi ka shikueshmërinë e pestë më të lartë të të gjitha kohërave në futbollin anglez.[11] Në sezonin 2012–13, mesatarja e shikueshmërisë së tyre ishte 41,462, e gjashta më e lartë në Premier Ligë.[12] Që nga korriku i 2003, Çelsi ka qënë në pronësi të bilionerit rus Roman Abramovich.[13] Në prill 2013, ata janë renditur nga Revista Forbes si klubi i shtatë më i vlefshëm i botës, me vlerë 588 milionë £, duke pasur rritje 18% nga viti i kaluar.[14][15]

Historia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

1905–1951: Themelimi dhe dakadat e para[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Skuadra e pare e Çelsit ne shtator 1905.

Në vitin 1904, Gus Mears bleu stadiumin atletik Stamford Bridge me qëllim për ta kthyer në stadium futbolli. Një ofertë për t'a dhënë me qera te Fulhami u hodh poshtë, kështu që Mears mendoi që stadiumi të ishte shtëpia e klubit të tij. Duke pasur një skuadër me emër Fulham në komunë, klubit i'u ofrua një mundësi për të ndryshuar emrin; u konsideruar emra të ndryshëm si Kensington FC, Stamford Bridge FC dhe London FC. Çelsi u krijua më 10 mars 1905 në pabin "The Rising Sun".[16] Prezantimi i klubit u bë në Fulham Road. Pak pas kësaj, ata u bënë pjesë e ligës angleze.

Klubi u promovua në divizionin e parë në sezonin e dytë të tyre, si dhe i shpenzuar vitet e para duke luajtur midis divizionit të parë dhe të dytë. Në vitin 1915, Çelsi arriti finalen e Kupës FA, por u mposht nga Sheffield UnitedOld Trafford. Pesë vite më pas, ata u e mbyllën kampionatin në vendin e tretë, duke arritur rezultatin më të mirë në histori.[17] Çelsi krijoi një repucation për blerje të lojtarëve të mëdhenj,[18] duke fituar shumë tifozë.[19] Pavarësisht kësaj, klubit i mungoi suksesi në vitet në vijim.[18]

1953–1983: Modernizimi dhe kampionati i parë[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Ish sulmuesi i Arsenalit dhe Anglisë, Ted Drake, u bë trajneri i klubit në vitin 1952 për të modernizuar klubin. Ai ndërroi stemën e klubit, përmirësoi sistemin e të rinjëve, regjimin e stërvitjes, si dhe solli në ekip lojtarë të rinjë. Nën drejtimin e tij, Çelsi fitoi kampionatin në sezonin 1954–55. Në sezonin e ardhshëm, UEFA krijoi kompeticionin e parë evropian të quajtur Kupa Evropiane; Çelsi u tërhoq nga pjesmarrja në këtë kompeticion pas kundërshtimeve nga Liga e Futbollit dhe Federata Angleze.[20] Klubi dështoi të fitonte trofe në vitet në vijim, duke shkarkuar Drake në vitin 1961; ai u zëvëndësua nga Tommy Docherty.

Docherty krijoi një grup të ri me lojtarë të talentuar duke i marrë ata nga akademia e klubit. Pas mbërritjes së tij, Çelsi fitoi të garonte për trofe. Ata ishin në garë për fitimin e kampionatit, kupës kombëtare dhe kupës së ligës në sezonin 1964–65, por triumfuan vetëm në kupën e ligës.[21] Pas emërimit të Dave Sexton si trajneri i ri i ekipit, Çelsi fitoi Kupën FA në vitin 1970, duke mposhtur me rezultatin 2–1 Leeds United në finale. Klubi gjithashtu fitoi trofeun e parë evropian në histori, UEFA Kupën e Fituesve të Kupës, duke triumfuar kundër Real Madridit në finale.

Në fund të viteve 1970' dhe në fillim të viteve 1980', Çelsi kaloi një periudhë të trazuar. Një rindërtim ambicioz i stadiumit Stamford Bridge kërcënoi stabilitetin financiar të klubit,[22] duke sjellur largimin e disa lojtarëve kryesor të ekipit, gjë që solli rënjen nga kategoria. Probleme të tjera erdhën edhe nga tifozët huligan të klubit, gjë që dëmtoi imazhin e tyre gjatë kësaj kohe.[23]

1984–2003: Rizhvillimi dhe krriza financiare[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

2003–2022: Epoka Abramovich[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

2023–vazhdon: Epoka BlueCo[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Rekordet[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Lojtarë aktual i Chelseat, Frank Lampard paraqitje më së shumti dhe gola te shenuar

Lëjtari me më shumë paraqitje si lojtarë i Chelsi't është ish kapiteni Ron Harris, i cili i pari bëri 795 paraqitje për klubin mes viteve 1961 dhe 1980. Ky rekord nuk duket që do të thehet në një periudhë të afertë.Lëjtari aktual me më së shumti paraqitje është Frank Lampard me 545 lojë. Rekordi për paraqitje si portier ruhet nga Harris, Peter Bonetti, që bëri 729 paraqitje (1959–79).

Bobby Tambling është golashënuesi më i mirë i Chelseat me 202 gola ne 370 loje (1959–70). Tete lojtar tjer kane me shum se 100 gola per Chelsin: George Hilsdon (1906–12), George Mills (1929–39), Roy Bentley (1948–56), Jimmy Greaves (1957–61), Peter Osgood (1964–74 and 1978–79), Kerry Dixon (1983–92), Frank Lampard (2001–) and Didier Drogba (2004–). Me 193 gola,Dixon është i vetmi që ju afrua rekordit të Tamblingit.Greaves mbanë rekordin si golashënuesi më i mirë mbrenda nje sezoni (43 gola gjatë 1960–61). Lampard është golashënuesi më i mirë aktual i Chelsit me 183 gola.

Fitorja më e thellë e Chelsit është 13–0,kundër Jeunesse HautcharageCup Winners' Cup më 1971. Në premier ligë fitorja më e thellë është 8-0 kundër Wigan Athletic në 2010-tën.

Si humbje më e thellë qe Chelsi nje është 8–1 kundër Wolverhampton Wanderers më 1953. Zyrtarisht, pjesmarrje më të madhe të tifozëve në Stanford Bridge është 82,905 në First Division ndeshja kundër Arsenal me 12 tetorë 1935.Megjithatë, ndeshja miqësore kundër Dynamo Moscow u vlersua të ketë 100,000 tifozë me 13 Nentorë 1945. Renovimet e Stamford Bridge gjatë viteve të 90-ta do të thoët se ky rekord do të ndryshohet në një të ardhme të afërt. Kapaciteti aktual i Stamford Bridge është 41,837.

Chelsi mbanë rekordin Anglez për mbledhjen e pikëve mbrenda një sezoni (gjithësej 95 pikë), një ashtu edhe gola më pakë të pranuar mbrenda një sezoni (gjithësej 15 gola),si dhe numri i lojve të fituar në Premier League në një sezonë (gjithesej 29 lojë).

Chelsi mbanë rekordin si i pa mposhtur në shtëpi që zgjati 86 ndeshje nga 20 mars 2004 deri 26 tetorë 2008. Ata thyen këtë rekord me 12 gusht 2007, prej 63 lojë i pa mposhtur i vënë nga Liverpool mes viteve 1978-1980. Chelsi shënoj 11 fitore të njëpasnjëshme në ligë si musafir mes 5 prill 2008 dhe 6 tetor 2008,gjë që nuk e ka bere dikushë më herët.

Pas perfundimit të sezonit 2007-08,Chelsi u rëndit i pari ne sistemin e UEFA-s.Chelsi u bë ekipi i parë në histori të Ligës Premier që shënoi 100 gola në sezon,po ashtu edhe blerja e Fernando Torresit prej £50 milion në janar të 2011-tës theu rekord si transferi më i shtrejtë ndonjëher mbrenda Premier Ligës.

Chelsea, së bashku me Arsenalin, ishin klubi i parë për të luajtur me numrat këmishë, më 25 gusht 1928 në ndeshjen e tyre kundër Swansea Town. Ata ishin ekipi i parë anglez për të udhëtuar me aeroplan në një ndeshje në familje larg, kur ata vizituan Newcastle United më 19 prill 1957 dhe anën e parë të Divizionit të Parë për të luajtur ndeshjen në një të dielën, kur ata u përballën me Stoke City më 27 janar e vitit 1974. Më 26 dhjetor 1999, Chelsea u bë pala parë britanik për të caktuar një fillimi krejtësisht të huaj line-up (Nuk ka lojtar britanik apo irlandez), në një ndeshje të Premier League kundër Southampton. Më 19 maj 2007, ata u bënë ekipi i parë për të fituar FA Cup në stadiumin Wembley të ri, duke qenë edhe e fundit për të fituar atë nëe vjetër Wembley.At në fund të sezonit 2007-08, Chelsea u bë klubi më i lartë renditur nën sistemin e koeficientit pesë-vjeçare UEFA-s, klubi i parë anglez për ta bërë këtë në shekullin e 21. Në ditën e fundit të sezonit 2009-10, Chelsea u bë ekipi i parë në historinë e Premier Ligës për të shënuar të paktën 100 gola në një sezon të vetëm. Në vitin 2012, Chelsea u bë i pari klub bazuar Londër për të fituar UEFA Champions League, pasi mundi Bayern Munich në finale. Të fituar 2012-13 UEFA Europa League, Chelsea u bë klubi i parë anglez për të fituar të gjitha katër trofe evropiane.

Stadiumi[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Stamford Bridge

Chelsea kanë pasur vetëm ndonjëherë një terren në shtëpi, Stamford Bridge, ku ata kanë luajtur që nga themelimi. Ajo u hap zyrtarisht më 28 prill 1877 dhe për 28 vitet e para të ekzistencës së saj ajo është përdorur pothuajse ekskluzivisht nga Atletikës Klubin e Londrës si një arenë për takime atletikë dhe aspak për futboll. Në vitin 1904 toka ishte fituar nga biznesmeni Gus Mears dhe vëllai i tij Joseph, i cili kishte blerë edhe tokën afër (më parë një kopsht i madh të tregut) me qëllim të skenë futbollit përputhet me tani 12.5 acre (51,000 m²) faqen. Stamford Bridge është projektuar për familjen Mears nga arkitekti shënuar futbollit Archibald LEITCH, i cili kishte projektuar edhe Ibrox, Celtic Park dhe Hampden Park. Shumica e klubeve të futbollit u themelua së pari, dhe pastaj të kërkonin baza në të cilat për të luajtur, por Chelsea u themelua për Stamford Bridge.

Duke filluar me një dizajn të hapur tas -si dhe një tarracë e mbuluar, Stamford Bridge kishte një kapacitet fillestar prej rreth 100.000. Në fillim të viteve 1930 e pa ndërtimin e një tarracë në pjesën jugore të tokës me një çati që mbuluar rreth një e pesta e stendës. Ai përfundimisht u bë i njohur si "derdhur" End, shtëpi e mbështetëseve më besnike dhe vokal e Chelsea, në veçanti gjatë viteve 1960, 70 dhe 80. Origjina e saktë të emrit janë të paqarta, por fakti që kulmi dukej si një çati të derdhur hekuri valëzuar luajtur një pjesë.

Në fillim të viteve 1970 pronarët e klubit njoftoi një modernizimin e Stamford Bridge me planet për një stadium të gjitha- vendësh shtet- e -artit- 50.000. Puna filloi në Lindjen Qëndroni në vitin 1972, por projekti u rrethuar me probleme dhe ishte kurrë përfunduar, kostoja solli klubit afër falimentimit, duke kulminuar në Freehold duke u shitur për zhvilluesit e pronës. Pas një beteje të gjatë ligjore, kjo nuk ishte deri në mes të viteve 1990 se e ardhmja e Chelsea në stadium ishte e siguruar dhe të punës rinovim rifilloi. në veri, perëndim dhe jugore Pjesët e tokës u shndërrua në stenda të gjitha- vendësh dhe lëvizi më pranë në fushë, një proces i përfunduar deri 2001.

Kur Stamford Bridge u redeveloped në epokën Ken Bates shumë karakteristika të tjera janë shtuar për të kompleksit duke përfshirë dy hotele, apartamente, bare, restorante, Chelsea Megastore, dhe një tërheqje interaktive vizitor quajtur Chelsea Bota e Sportit. Qëllimi ishte që këto vende do të sigurojë të ardhura shtesë për të mbështetur anën e futbollit e biznesit, por ata ishin më pak të suksesshme se shpresonte dhe para marrjes së pushtetit nga Abramovich në vitin 2003 borxhi marrë për financimin e tyre ishte një barrë e madhe në klub. Menjëherë pas ardhjes në pushtet të një vendimi është marrë për të hequr dorë " Chelsea Fshati " markë dhe rifokusuar në Chelsea si një klub futbolli. Megjithatë, stadiumi është nganjëherë referuar ende si pjesë e " Chelsea Fshati " apo " The Village ".

Chelsea vs. West Bromwich Albion ne Stamford Bridge ne 23 shtator 1905.Chelsea fitoi ndeshjen 1-0

Ura STAMFORD Freehold, nga fusha, e turnstiles dhe Chelsea të drejtat emërtimin janë në pronësi tani nga Chelsea Pitch Pronarët, një organizatë jo-fitimprurëse në të cilin tifozët janë aksionerët. CPO u krijua për të siguruarstadium do të mund kurrë të shiten për zhvilluesit. Si kusht për përdorimin e emrit Chelsea FC, ​​klubi duhet të luajë ekipin e saj të parë ndeshjet në Stamford Bridge, që do të thotë se në qoftë se klubi lëviz në një stadium të ri, ata mund të duhet të ndryshojnë emrin e tyre. erren trajnimi Chelsea është vendosur në Cobham, Surrey. Chelsea u transferua në Cobham në vitin 2004. Tokë e tyre e mëparshme trajnimi në Harlington është marrë përsipër nga QPR në vitin 2005. Objektet e reja të trajnimit në Cobham ishin plotësuar në vitin 2007.

Stamford Bridge është përdorur për një shumëllojshmëri të ngjarjeve të tjera sportive që nga viti 1905. Ai priti finalen e Kupës FA 1920-1922, e ka mbajtur dhjetë FA Cup gjysmë-finale (më së fundi në vitin 1978), dhjetë FA Kupa e bamirësisë ndeshjet (e fundit në vitin 1970), dhe tre ndeshjet England ndërkombëtare,e fundit në 1932. ishte gjithashtu vendi i një jozyrtar Fitorja International në vitin 1946.

Në tetor 1905 ai organizoi një bashkim ndeshje regbi në mes të gjitha Blacks dhe Middlesex, dhe në vitin 1914 priti një ndeshje bejsbolli midis turne New York Giants dhe White Sox Chicago. Ajo ishte vendi i një ndeshje boksi mes kampionia e botës flyweight Jimmy Wilde dhe Joe Conn në vitin 1918.udhë duke u përdorur për udhë poshtër gara në mes 1928 dhe 1932, gara zagar 1933-1968, dhe gara e makinave xhuxh në vitin 1948. në vitin 1980, Stamford Bridge priti ndeshjen e parë ndërkombëtare ndriçuar kriket në Britani të Madhe, në mes Essex dhe West Indies.Kjo ishte edhe stadiumi shtëpi e ekipit London Monarchs amerikan Futbollit për sezonin e vitit 1997.

Pamje nga pozita perendimore e Stamford Bridge gjatë një loje ne Champions League 2008

Pronësia aktuale klubit kanë deklaruar se një stadium më të mëdha është e nevojshme në mënyrë që Chelsea për të qëndruar konkurrues me klube rivale të cilët kanë stadium në mënyrë të konsiderueshme më të mëdha, të tilla si Arsenal dhe Manchester United.Për shkak të vendndodhjes së saj përgjatë rrugës kryesore dhe dy hekurudhore linjat, tifozët mund të hyjë vetëm në tokë nëpërmjet daljet Fulham Road, gjë që vendos kufizime në zgjerimin për shkak të rregulloreve të shëndetit dhe sigurisë. klubi kanë pohuar vazhdimisht dëshirën e tyre për të mbajtur Chelsea në shtëpinë e tyre aktuale, por Chelsea janë ende lidhur me një lëvizje në vende të ndryshme të afërta, duke përfshirë Qendrën e Gjykatës Earls Ekspozita, Battersea Power Station dhe Chelsea kazermave. Më 3 tetor 2011, Chelsea bëri një propozim për të aksionarëve CPO për të blerë Freehold të tokës në të cilën Stamford Bridge ulet, duke deklaruar se " blerja mbrapa Freehold heq një pengesë të mundshme duhet një vend i përshtatshëm të jetë në dispozicion në të ardhmen " Propozimi u hodhën poshtë nga aksionarët CPO.Në maj 2012 klubi u përpoqën formale për blerjen e Battersea Power Station, me synimin për të zhvilluar vendin në një stadium 60.000 vendësh, por humbi një konsorciumi Malajzisë

Renditja sipas paraqitjëve[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

 • Kjo është lista e lojtarëve me më shumë paraqitje në klub.
# Lojtari Periudha Liga1 FA Cup League Cup Europa Tjera2 Total
1 Ron Harris 19611980 655 64 48 27 1 795
2 Peter Bonetti 19591979 600 57 45 26 1 729
3 John Terry 1998 – Prezent 461 53 33 120 6 672
4 Frank Lampard 2001 – 2014 429 58 34 117 10 648
5 John Hollins 1963-75 & 1983-84 465 51 48 27 1 592
6 Petr Čech 2004 – 2015 333 33 17 103 8 486
7 Dennis Wise 1990–2001 332 38 30 38 7 445
8 Steve Clark 1987–1998 330 36 26 12 17 421
9 Kerry Dixon 1983–1992 335 20 41 0 24 420
10 Eddie McCreadie 1962–1974 331 41 22 16 0 410

Top-10 Gola-shënuesit[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

 • Kjo është lista e top 10 gola-shënuesve në histori të klubit.
 • Shifratë e korigjuara deri në 23 tetor 2015
# Lojtari Periudha Liga1 FA Cup League Cup Europa Tjera2 Total
1 FlamuriFrank Lampard 2001 – 2014 147 26 12 25 1 211
2 Flamuri Bobby Tambling 1959 – 1970 164 25 10 3 0 202
3 Flamuri Kerry Dixon 19831992 147 8 25 0 13 193
4 Bregu i Fildishtë Didier Drogba 2004 – 2012 & 2014-2015 104 12 10 36 2 164
5 Flamuri Roy Bentley 19481956 128 21 0 0 1 150
6 Flamuri Peter Osgood 1964-74 & 1978-79 105 19 10 16 0 150
7 Flamuri Jimmy Greaves 19571961 124 3 2 3 0 132
8 Flamuri George Mills 19291943 118 7 0 0 0 125
9 Flamuri George Hilsdon 19061912 98 10 0 0 0 108
10 Flamuri Barry Bridges 19581966 80 9 3 1 0 93

Lojtarët[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Skuadra aktuale[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Redaktuar më 12 Korrik 2019.[24]
Nr. Kombësia Poz. Lojtari
1 Spanja Pt Robert Sánchez
2 Franca Mb Axel Disasi
3 Spanja Mb Marc Cucurella
5 Franca Mb Benoît Badiashile
6 Brazil Mb Thiago Silva
7 Anglia Sm Raheem Sterling
8 Argjentina Mf Enzo Fernández
10 Ukraina Sm Mykhailo Mudryk
11 Anglia Sm Noni Madueke
13 Anglia Pt Marcus Bettinelli
14 Anglia Mb Trevoh Chalobah
15 Senegal Sm Nicolas Jackson
16 Franca Mf Lesley Ugochukwu
17 Anglia Mf Carney Chukwuemeka
18 Franca Sm Christopher Nkunku
20 Anglia Mf Cole Palmer
21 Anglia Mb Ben Chilwell (zëv-kapiten)
Nr. Kombësia Poz. Lojtari
23 Anglia Mf Conor Gallagher (kapiteni i 3të)
24 Anglia Mb Reece James (kapiten)
25 Ekuador Mf Moisés Caicedo
26 Anglia Mb Levi Colwill
27 Franca Mb Malo Gusto
28 Serbia Pt Đorđe Petrović
31 Italia Mf Cesare Casadei
33 Franca Mb Wesley Fofana
36 Brazil Sm Deivid Washington
42 Anglia Mb Alfie Gilchrist
43 Portugalia Sm Diego Moreira
45 Belgjika Mf Roméo Lavia
47 Finlanda Pt Lucas Bergström
54 Anglia Mf Leo Castledine
Franca Mb Malang Sarr

Të huazuar[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Nr. Kombësia Poz. Lojtari
Spanja Pt Kepa Arrizabalaga (te Real Madrid deri më 31 maj 2024)
Uellsi Pt Eddie Beach (te Gateshead deri më 31 maj 2024)
Anglia Pt Kai Crampton (te Concord Rangers deri më 31 maj 2024)
Anglia Pt Jamie Cumming (te Oxford United deri më 31 maj 2024)
Shtetet e Bashkuara të Amerikës Pt Gabriel Slonina (te Eupen deri më 31 maj 2024)
Anglia Mb Bashir Humphreys (te Swansea City deri më 31 maj 2024)
Holanda Mb Ian Maatsen (te Borussia Dortmund deri më 31 maj 2024)
Anglia Mf Tino Anjorin (te Portsmouth deri më 31 maj 2024)
Anglia Mf Lewis Hall (te Newcastle United deri më 31 maj 2024)
Jamaica Mf Omari Hutchinson (te Ipswich Town deri më 31 maj 2024)
Anglia Mf Dion Rankine (te Exeter City deri më 31 maj 2024)
Nr. Kombësia Poz. Lojtari
Brazil Mf Andrey Santos (te Strasbourg deri më 31 maj 2024)
Anglia Mf Harvey Vale (te Bristol Rovers deri më 31 maj 2024)
Anglia Mf Charlie Webster (te Heerenveen deri më 31 maj 2024)
Morocco Mf Hakim Ziyech (te Galatasaray deri më 31 maj 2024)
Shqipëria Sm Armando Broja (te Fulham deri më 31 maj 2024)
Anglia Sm Mason Burstow (te Sunderland deri më 31 maj 2024)
Bregu i Fildishtë Sm David Datro Fofana (te Burnley deri më 31 maj 2024)
Brazil Sm Ângelo Gabriel (te Strasbourg deri më 31 maj 2024)
Belgjika Sm Romelu Lukaku (te Roma deri më 31 maj 2024)
Anglia Sm Alex Matos (te Huddersfield Town deri më 31 maj 2024)

Lojtari i vitit[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

[25]

Frank Lampard është emëruar Lojtari i Vitit i Çelsin për numrin rekord të tre herëve.
Viti Fituesi
1967 Anglia Peter Bonetti
1968 Scotland Charlie Cooke
1969 Anglia David Webb
1970 Anglia John Hollins
1971 Anglia John Hollins
1972 Anglia David Webb
1973 Anglia Peter Osgood
1974 Anglia Gary Locke
1975 Scotland Charlie Cooke
1976 Anglia Ray Wilkins
1977 Anglia Ray Wilkins
1978 Anglia Micky Droy
1979 Anglia Tommy Langley
 
Year Winner
1980 Anglia Clive Walker
1981 Mbretëria e Jugosllavisë Petar Borota
1982 Anglia Mike Fillery
1983 Uellsi Joey Jones
1984 Scotland Pat Nevin
1985 Scotland David Speedie
1986 Uellsi Eddie Niedzwiecki
1987 Scotland Pat Nevin
1988 Anglia Tony Dorigo
1989 Anglia Graham Roberts
1990 Holanda Ken Monkou
1991 Republika e Irlandës Andy Townsend
 
Year Winner
1992 Anglia Paul Elliott
1993 Jamaica Frank Sinclair
1994 Scotland Steve Clarke
1995 Norvegjia Erland Johnsen
1996 Holanda Ruud Gullit
1997 Uellsi Mark Hughes
1998 Anglia Dennis Wise
1999 Italia Gianfranco Zola
2000 Anglia Dennis Wise
2001 Anglia John Terry
2002 Italia Carlo Cudicini
2003 Italia Gianfranco Zola
 
Year Winner
2004 Anglia Frank Lampard
2005 Anglia Frank Lampard
2006 Anglia John Terry
2007 Ghana Michael Essien
2008 Anglia Joe Cole
2009 Anglia Frank Lampard
2010 Stampa:Country data Ivory Coast Didier Drogba
2011 Republika Çeke Petr Čech
2012 Spanja Juan Mata
2013 Spanja Juan Mata
2014 Belgjika Eden Hazard
2015 Belgjika Eden Hazard

Kontribuan në kombëtaret[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Manaxherët më të suksesshëm[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Manaxherët e mëposhtëm fituan të paktën një trofe,kur ishin në krye të Chelseas:

Emri Periudha Trofetë
Anglia Ted Drake 1952–1961 First Division Championship, Charity Shield
Scotland Tommy Docherty 1962–1967 League Cup
Anglia Dave Sexton 1967–1974 FA Cup, UEFA Cup Winners' Cup
Anglia John Neal 1981–1985 Second Division Championship
Anglia John Hollins 1985–1988 Full Members Cup
Anglia Bobby Campbell 1988–1991 Second Division Championship, Full Members Cup
Holanda Ruud Gullit 1996–1998 FA Cup
Italia Gianluca Vialli 1998–2000 FA Cup, League Cup, Charity Shield, UEFA Cup Winners' Cup, UEFA Super Cup
Portugalia José Mourinho 2004–2007
2013-
2 Premier Leagues, 2 League Cups, FA Cup, Community Shield
Holanda Guus Hiddink 2009 FA Cup
Italia Carlo Ancelotti 2009–2011 Premier League, FA Cup, Community Shield
Italia Roberto Di Matteo 2012 UEFA Champions League, FA Cup
Spanja Rafael Benítez 2012-2013 UEFA Europa League

Stafi[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Pozicioni Stafi
Manaxheri Portugalia José Mourinho
Asistent menaxheri Anglia Steve Holland
Ndihmës trajneri i ekipit të parë Portugalia Rui Faria
Ndihmës trajneri i ekipit të parë Portugalia Silvino Louro
Ndihmës trajneri i ekipit të parë Portugalia Jose Morais
Drejtori Teknik Nigeria Michael Emenalo
Trajneri i portierve Franca Christophe Lollichon
Trajneri i fitnesit te ekipi te pare Anglia Chris Jones
Skaut i lartë i opozitës Anglia Mick McGiven
Direktori mjeksor Spanja Paco Biosca
Doktore mjekësore Gjibraltari Eva Carneiro
Menaxheri i ekipit rezerve Anglia Dermot Drummy
Menaxheri i ekipit te te rinjeve Anglia Adrian Viveash
Menaxheri i Akademise Anglia Neil Bath
Burimi: Chelsea F.C.

Udhëheqësit e Klubit[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Pronarë i Chelsea Roman Abramovich

Chelsea Ltd.

Pronarë: Roman Abramovich

Chelsea F.C. plc

President: Bruce Buck
Drejtorë: Ron Gourlay dhe Eugene Tenenbaum

Bordi Ekzekutiv

Shefë Executiv: Ron Gourlay
Drejtor i financave dhe operacioneve : Chris Alexander
Secretar Klubi : David Barnard
Sekretar I Kompanis : Alan Shaw

Bordi i Klubit Futbollistik Chelsea :
Bruce Buck, Eugene Tenenbaum, Ron Gourlay, David Barnard, Mike Forde.

President Shëndeti:
Lord Attenborough

Sukseset[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Brenda Anglisë[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Europiane[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Referime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

 • Batty, Clive (2004). Kings of the King's Road: The Great Chelsea Team of the 60s and 70s. Vision Sports Publishing Ltd. ISBN 0-9546428-1-3. {{cite book}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 • Batty, Clive (2005). A Serious Case of the Blues: Chelsea in the 80s. Vision Sports Publishing Ltd. ISBN 1-905326-02-5. {{cite book}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 • Glanvill, Rick (2006). Chelsea FC: The Official Biography – The Definitive Story of the First 100 Years. Headline Book Publishing Ltd. ISBN 0-7553-1466-2. {{cite book}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 • Hadgraft, Rob (2004). Chelsea: Champions of England 1954–55. Desert Island Books Limited. ISBN 1-874287-77-5. {{cite book}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 • Harris, Harry (2005). Chelsea's Century. Blake Publishing. ISBN 1-84454-110-X. {{cite book}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 • Ingledew, John (2006). And Now Are You Going to Believe Us: Twenty-five Years Behind the Scenes at Chelsea FC. John Blake Publishing Ltd. ISBN 1-84454-247-5. {{cite book}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 • Matthews, Tony (2005). Who's Who of Chelsea. Mainstream Publishing. ISBN 1-84596-010-6. {{cite book}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 • Mears, Brian (2004). Chelsea: A 100-year History. Mainstream Sport. ISBN 1-84018-823-5. {{cite book}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 • Mears, Brian (2002). Chelsea: Football Under the Blue Flag. Mainstream Sport. ISBN 1-84018-658-5. {{cite book}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)

Referime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

 1. ^ "Chelsea's first cup final – a century ago". chelseafc.com (në anglisht). Chelsea F.C. 23 prill 2015. Arkivuar nga origjinali më 26 gusht 2016. Marrë më 25 korrik 2016.
 2. ^ "Team History – Introduction". chelseafc.com (në anglisht). Chelsea F.C. Arkivuar nga origjinali më 27 maj 2011. Marrë më 11 maj 2011.
 3. ^ "Premier League Handbook 2018–19" (në anglisht). Premier League. 30 korrik 2018. Marrë më 3 janar 2019.
 4. ^ "Group Tax Strategy". chelseafc.com (në anglisht). Chelsea F.C. Arkivuar nga origjinali më 5 prill 2023. Marrë më 4 prill 2023.
 5. ^ Gabim referencash: Etiketë <ref> e pavlefshme; asnjë tekst nuk u dha për refs e quajtura capacity
 6. ^ "Trophy Cabinet". Uebsajti zyrtar i Çelsit F.C. Arkivuar nga origjinali më 12 maj 2012. Marrë më 20 maj 2012. {{cite news}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 7. ^ "Chelsea win breaks London duck". Union of European Football Associations. 20 maj 2012. Marrë më 20 maj 2012. {{cite news}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 8. ^ "Chelsea wins Europa on Ivanovic header". ESPNFC. Marrë më 16 maj 2013. {{cite news}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 9. ^ "Chelsea join illustrious trio". Uefa.com. Marrë më 17 maj 2013. {{cite news}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 10. ^ "Chelsea centenary crest unveiled". BBC Sport. 12 nëntor 2004. Marrë më 2 janar 2007. {{cite news}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 11. ^ "All Time League Attendance Records". 22 maj 2011. Arkivuar nga origjinali më 11 janar 2012. Marrë më 8 nëntor 2013. {{cite news}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 12. ^ "Home attendance". Soccerstats.com. Arkivuar nga origjinali më 28 maj 2017. Marrë më 19 qershor 2013. {{cite news}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 13. ^ "Russian businessman buys Chelsea". BBC Sport. 2 korrik 2003. Marrë më 11 shkurt 2007. {{cite news}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 14. ^ Schwartz, Peter J. (18 prill 2012). "Manchester United Again The World's Most Valuable Soccer Team". Forbes Magazine. Marrë më 5 maj 2012. {{cite news}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 15. ^ "Manchester United still the world's richest football club – Forbes". BBC News. 19 prill 2012. Marrë më 5 maj 2012. {{cite news}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 16. ^ "HISTORY - CENTENARY". chelseafc.com (në anglisht). Chelsea F.C. 30 shtator 2004. Marrë më 23 prill 2014.
 17. ^ "Team History – 1905–29". chelseafc.com (në anglisht). Chelsea F.C. Arkivuar nga origjinali më 18 korrik 2011. Marrë më 23 prill 2014.
 18. ^ a b Brian Glanville (10 janar 2004). "Little sign of change for Chelsea and their impossible dreams" (në anglisht). The Times. Marrë më 15 mars 2009.
 19. ^ "Between the Wars – Big Names and Big Crowds". chelseafc.com (në anglisht). Chelsea F.C. Arkivuar nga origjinali më 20 korrik 2012. Marrë më 7 maj 2012.
 20. ^ Brian Glanville (27 prill 2005). "The great Chelsea surrender" (në anglisht). The Times. Marrë më 29 dhjetor 2006.
 21. ^ Rick Glanvill (2006). "Chelsea FC: The Official Biography – The Definitive Story of the First 100 Years" (në anglisht). Headline Book Publishing Ltd. fq. 196. ISBN 978-0-7553-1466-9.
 22. ^ Glanvill (2006). "Chelsea FC: The Official Biography" (në anglisht). fq. 84–87.
 23. ^ Glanvill (2006). "Chelsea FC: The Official Biography" (në anglisht). fq. 143–157.
 24. ^ "First Team Squad List". chelseafc.com (në anglisht). Chelsea F.C. Marrë më 11 gusht 2016.
 25. ^ "Player of the Year". Chelsea F.C. Marrë më 13 shtator 2013. {{cite news}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)

Lidhje të jashtme[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]