Jump to content

Joe Cole

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Joe Cole
U lind në (1988-11-28) 28 nëntor 1988 (35 vjeç)
Kingston upon Thames, Londër, Angli
ShtetësiaBritanez
ShkollimiNational Youth Theatre
ProfesioniAktor
Vite aktiviteti2010–sot
Të afërmFinn Cole (vëlla)

Joseph Michael Cole (lindur më 28 nëntor 1988) është një aktor anglez nga Kingston, Londër. Disa nga rolet e tij më të shquara përfshijnë: Luke në Skins, Tommy në Offender, John Shelby në Peaky Blinders, Marzin dhe Beckwith në Secret in Their Eyes, Reece në Green Room, Billy Moore në A Prayer Before Dawn, Frank në episodin "Hang the DJ" të Black Mirror, Sean Wallace në Gangs of London dhe Iver IversenAgainst the Ice.

Filmografia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Film[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Viti Titulli Roli
2010 Assessment Michael
2012 Volume Sam
Offender Tommy
Now Is Good Scott
2014 A Long Way Down Chas
Slap Connor
The Falling Kenneth Lamont
Peterman Johnny
Callow & Sons
2015 Green Room Reece
Pressure Jones
Secret in Their Eyes Marzin / Beckwith
2017 Eye on Juliet Gordon
Woodshock Nick
Thank You for Your Service Billy Waller
2018 A Prayer Before Dawn Billy Moore
2019 Happy New Year, Colin Burstead Ed
2020 One of these Days Kyle Parson
2022 Against the Ice Iver Iversen
TBA The Actor Nick[1]

Televizion[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Viti Titulli Roli
2010 The Bill Leo Cooper
Holby City Shaun Jackson
Stanley Park Lee
2011 Come Fly with Me Jordan
Injustice Alan Stewart
2012 Skins Luke
The Thick of It Jack
The Hour Trevor
2013 Playhouse Presents Stephen
2013–2017 Peaky Blinders John Shelby
2017 Black Mirror Frank
2019 Pure Charlie
2020–present Gangs of London Sean Wallace
2022 The Ipcress File Harry Palmer
2023 A Small Light Jan Gies

Referime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  1. ^ "Joe Cole - B-Side Management". B-Side Management (në anglisht). Marrë më 30 janar 2023.

Lidhje të jashtme[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]