Peaky Blinders (seri televizive)

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Peaky Blinders
Gjinia
Krijuar ngaSteven Knight
Shkruar nga
 • Steven Knight
 • Toby Finlay (Episode #1.5)
 • Stephen Russell (Episode #1.4)
Regjia nga
Luajnë
Muzika hapëse"Red Right Hand" nga Nick Cave and the Bad Seeds
Kompozitorët
ShtetiMbretëria e Bashkuar
Gjuha në prodhimin origjinalAnglisht
Nr. i episodeve6
Nr. i episodeve36 (lista e episodeve)
Prodhimi
Prodhuesit kryesor
 • Caryn Mandabach
 • Greg Brenman
 • Steven Knight
 • Cillian Murphy
 • Jamie Glazebrook
 • Frith Tiplady
Prodhuesit
 • Katie Swinden (seri 1)
 • Laurie Borg (seri 2)
 • Simon Maloney (seri 3)
 • Joe Donaldson (seri 4)
 • Annie Harrison-Baxter (seri 5)
 • Nick Goding (seri 6)
Vendodhjet e prodhimit
KinematografiaGeorge Steel
Kohëzgjatja55–83 minuta
Kompanitë e prodhimit
Shpërndarësi
Buxheti$1.5 milion për epizod
Transmetimi
Programi origjinal
Formati i pikturës1080i HDTV
Formati i zërit
Transmetimi origjinalLua error te mw.lua te rreshti 143: field 'month' missing in date table.
Lidhje të jashtme
Faqja e rrjetit

Peaky Blinders është një seri televizive dramatike kriminale e periudhës britanike e krijuar nga Steven Knight. I vendosur në Birmingham, Angli, ai ndjek shfrytëzimet e bandës kriminale Peaky Blinders në pasojat e drejtpërdrejta të Luftës së Parë Botërore. Banda imagjinare bazohet lirshëm në një bandë të vërtetë rinore urbane me të njëjtin emër, të cilët ishin aktivë në qytet nga vitet 1880 deri në vitet 1910.

Ai përmban një kast ansambli të udhëhequr nga Cillian Murphy, duke luajtur si Tommy Shelby, Helen McCrory si Elizabeth "Polly" Gray, Paul Anderson si Arthur Shelby, Sophie Rundle si Ada Shelby, dhe Joe Cole si John Shelby, anëtarët e vjetër të bandës. Sam Neill, Annabelle Wallis, Iddo Goldberg, Tom Hardy, Charlotte Riley, Finn Cole, Natasha O'Keeffe, Paddy Considine, Adrien Brody, Aidan Gillen, Anya Taylor-Joy, Sam Claflin, Amber Anderson, James Frecheville, dhe Stephen Graham kanë gjithashtu duke luajtur. Ai u shfaq premierë në 12 shtator 2013, i transmetuar në BBC Two deri në serinë e katërt (me përsëritje në BBC Four), më pas u zhvendos në BBC One për serinë e pestë dhe të gjashtë.

Netflix, nën një marrëveshje me Weinstein Company dhe Endemol, fitoi të drejtat për të lëshuar shfaqjen në Shtetet e Bashkuara dhe në mbarë botën. Në janar 2021, u njoftua se seria e gjashtë do të ishte e fundit, e ndjekur nga një film spinoff. Seria e fundit u transmetua në vitin 2022.

Pasqyrë[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Peaky Blinders është një dramë kriminale e përqendruar në një familje me prejardhje të përzier udhëtarësh irlandezë dhe rome me bazë në Birmingham, Angli, duke filluar në vitin 1919, disa muaj pas përfundimit të Luftës së Parë Botërore. Ai përqendrohet në bandën e rrugës Peaky Blinders dhe shefin e tyre ambicioz dhe dinak të krimit Tommy Shelby (Murphy). Banda bie në vëmendjen e majorit Chester Campbell (Neill), një kryeinspektor detektivi në Konstabularinë Mbretërore Irlandeze i dërguar nga Winston Churchill nga Belfasti, ku ai ishte dërguar për të pastruar qytetin e flying columnUshtrisë Republikane Irlandeze, Partia Komuniste e Britanisë së Madhe, bandat e rrugës dhe kriminelët e zakonshëm.[2][3] Winston Churchill (i luajtur nga Andy Nyman në serinë 1 dhe Richard McCabe në serinë 2) e akuzon atë për shtypjen e çrregullimit dhe kryengritjes në Birmingham dhe rikuperimin e një arke të vjedhur të armëve të destinuara për t'u dërguar në Libi.[4][5] Seria e parë përfundon më 3 dhjetor 1919 - "Black Star Day", ngjarja ku Peaky Blinders planifikojnë të marrin përsipër fushat e basteve të Billy Kimber në Worcester Racecourse.

Seria e dytë i bën Peaky Blinders të zgjerojnë organizatën e tyre kriminale në "Jug dhe Veri, duke ruajtur një fortesë në zemrën e tyre në Birmingham".[6] Fillon në vitin 1921 dhe përfundon me një kulm në Epsom racecourse më 31 maj 1922, [Derbi Epsom|[Dita e Derbit]].[7]

Seria e tretë zhvillohet në vitin 1924, duke ndjekur Tommy dhe bandën teksa hyjnë në një botë edhe më të rrezikshme duke u zgjeruar edhe një herë, këtë herë ndërkombëtarisht. Seria e tretë përmban gjithashtu At John Hughes (Paddy Considine), i cili është i përfshirë në një organizatë kundër komuniste; Ruben Oliver (Alexander Siddig), një piktor të cilin Polly e kërkon për të pikturuar portretin e saj; Dukesha e Madhe ruse Tatiana Petrovna (Gaite Jansen); dhe Linda Shelby (Kate Phillips), gruaja e re e Arthurit.

Seria e katërt fillon në Natën e Krishtlindjeve të vitit 1925, me Peaky Blinders që marrin fjalë se mafia e Nju Jorkut, e udhëhequr nga Luca Changretta (Adrien Brody), po vjen për t'u hakmarrë për vrasjet e kryera sezonin e kaluar dhe përfundon pas grevës së përgjithshme të majit 1926. me Tommy duke përdorur Jessie Eden për informacion dhe duke u zgjedhur si Anëtar i Parlamentit në vitin 1927.

Seria e pestë fillon dy vjet më vonë, nga (e marta e zezë), 29 tetor 1929, deri më 7 dhjetor 1929, mëngjesin pas një mitingu të udhëhequr nga udhëheqësi i Bashkimit Britanik të Fashistëve, Sir Oswald Mosley.

Seria e gjashtë fillon më 5 dhjetor 1933, pasi ndalimi është shfuqizuar në Shtetet e Bashkuara. Partia Naziste ka marrë pushtetin në Gjermani, duke çuar në një rritje të anëtarësimit në Bashkimin Britanik të Fashistëve. Tommy nuk duhet të merret vetëm me Mosley, por edhe me komplote nga mafia irlandeze, si dhe nga IRA kundër Traktatit.

Epizodat[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Sezoni Episodet Transmetimi origjinal
Transmetimi i parë Transmetimi i fundit Network
1 6 12 shtator 2013 (2013-09-12) 17 tetor 2013 (2013-10-17) BBC Two
2 6 2 tetor 2014 (2014-10-02) 6 nëntor 2014 (2014-11-06)
3 6 5 maj 2016 (2016-05-05) 9 qershor 2016 (2016-06-09)
4 6 15 nëntor 2017 (2017-11-15) 20 dhjetor 2017 (2017-12-20)
5 6 25 gusht 2019 (2019-08-25) 22 shtator 2019 (2019-09-22) BBC One
6 6 27 shkurt 2022 (2022-02-27) 3 prill 2022 (2022-04-03)

Referime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

 1. ^ "Peaky Blinders to move to BBC One" (në anglisht). 22 gusht 2018. Arkivuar nga origjinali më 13 gusht 2021. Marrë më 6 janar 2021.
 2. ^ Stubbs, David (6 shtator 2013). "Peaky Blinders, Britain's answer to Boardwalk Empire". The Guardian (në anglisht). Arkivuar nga origjinali më 26 prill 2016. Marrë më 16 dhjetor 2016.
 3. ^ Whooley, Declan. "Is Nidge really joining the IRA?". JOE.ie (në anglisht). Arkivuar nga origjinali më 5 nëntor 2013. Marrë më 8 tetor 2013.
 4. ^ Sweeney, Ken (4 janar 2013). "Nidge jumps the fence and joins IRA – but don't worry 'Love/Hate' fans, it's for the BBC". Irish Independent (në anglisht). Arkivuar nga origjinali më 5 nëntor 2013. Marrë më 8 tetor 2013.
 5. ^ Melrose, Kevin (17 shkurt 2014). "Tom Hardy Joining Second Season BBC's Gangster Epic 'Peaky Blinders'". HitFix (në anglisht). Arkivuar nga origjinali më 12 tetor 2014. Marrë më 13 tetor 2014.
 6. ^ "BBC Two announces second season of critically acclaimed drama Peaky Blinders". BBC Media Centre (në anglisht). 25 tetor 2013. Arkivuar nga origjinali më 10 dhjetor 2013. Marrë më 7 janar 2014.
 7. ^ "Epsom Derby 1922". Greyhound Derby.com (në anglisht). 13 mars 2018. Arkivuar nga origjinali më 14 mars 2018. Marrë më 13 mars 2018.