Jump to content

Pesë Familjet

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë

Pesë Familjet janë pesë familjet më të mëdha të bandës kriminaleNew York Citymafias amerikano-italian, të formuar në vitin 1931 nga Salvatore Maranzano pas fitores së tij në Luftën e Castellammarese.

Maranzano riorganizoi bandat italiane amerikane në New York City në familjet Maranzano, Profaci, Mangano, Luciano dhe Gagliano, të cilat tani njihen si familjet Bonanno, Colombo, Gambino, Genovese dhe Lucchese. Çdo familje kishte një territor të demarkuar, një hierarki të strukturuar në mënyrë organizative dhe secila familje raportonte deri në të njëjtin entitet qeverisës gjithëpërfshirës. Fillimisht, Maranzano kishte për qëllim shefin e secilës familje t'i raportonte atij si capo di tutti capi ("shefi i të gjithë shefave"). Sidoqoftë, kjo çoi në vrasjen e tij atë shtator, dhe roli u zëvendësua nga Komisioni, një komitet qeverisës për të mbikëqyrur të gjitha aktivitetet mafioze në Shtetet e Bashkuara dhe shërbeu për të ndërmjetësuar konfliktet midis familjeve, të përbërë nga shefat e Pesë Familjeve, si dhe shefat e Chicago Outfit dhe familjet Buffalo. Në vitin 1963, Joseph Valachi zbuloi publikisht ekzistencën e Pesë Familjeve të Nju Jorkut në seancat dëgjimore të Valachi. Që nga ajo kohë, disa familje të tjera të krimit kanë qenë në gjendje të bëhen të fuqishëm ose të dukshëm sa duhet për t'u ngritur në një nivel të krahasueshëm ose të afërt me atë të Pesë Familjeve, duke mbajtur ose ndarë ndarjen jozyrtare të Familjes së Gjashtë.

Shefat origjinal dhe të tanishme[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Në vitin 1963, Joseph Valachi shpalosi publikisht ekzistencën e Pesë Familjeve të Nju Jorkut në seancat dëgjimore të Valachi. Sipas Valachi, shefat origjinalë të Pesë Familjeve ishin Charles Luciano, Tommaso Gagliano, Joseph Profaci, Salvatore Maranzano dhe Vincent Mangano. Në kohën e dëshmisë së tij në vitin 1963, Valachi zbuloi se shefat e tanishëm të Pesë Familjeve ishin Tommy Lucchese, Vito Genovese, Joseph Colombo, Carlo Gambino, dhe Joe Bonanno. Që nga ato kanë qenë emrat që më së shpeshti u përdorën për t'iu referuar Pesë Familjet e Nju Jorkut, pavarësisht viteve të përmbysjes dhe ndryshimit të shefave në secilën prej tyre.[1]

Emri origjinal Themeluar nga Emri i tanishëm Emëruar pas Shefi i tanishëm Shefi në detyrë
Maranzano Salvatore Maranzano Bonanno Joe Bonanno Michael "the Nose" Mancuso[2]
Profaci Joe Profaci Colombo Joseph Colombo I panjohur Andrew Russo
Mangano Vincent Mangano Gambino Carlo Gambino Domenico Cefalù Lorenzo Mannino
Luciano Lucky Luciano Genovese Vito Genovese Liborio Salvatore Bellomo
Gagliano Tommy Gagliano Lucchese Tommy Lucchese Victor Amuso Michael “Big Mike” DeSantis

Territorët[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Familjet operuan historikisht në të gjithë zonën metropolitane të Nju Jorkut, por kryesisht brenda qytetit të Nju Jorkut. Në shtetin e Nju Jorkut, bandat kanë rritur grupet e tyre kriminale në Long Island (Nassau dhe Suffolk) dhe në qarqet e Westchester, Rockland, dhe Albany. Ata gjithashtu mbajnë një prani të fortë në shtetin e Nju Xhersit.[3] Pesë Familjet janë gjithashtu aktive në Florida Jugore, Connecticut, Las Vegas dhe Massachusetts.

Në kulturën popullore[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Detajet faktike dhe fiktive të historisë së familjeve të krimit janë përdorur në një rrjet të gjerë të mediave, siç janë:

Letërsi[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Filmat[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Serialet[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Anime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  • Në anime dhe manga One Piece, Pesë Familjet e Perëndimit janë pesë mafia të mëdha që kontrollojnë operacionet e Nëntokës në West Blue. Capone "Gang" Bege ishte njëri prej tyre.

Referime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  1. ^ Lupo, Salvatore (2015). The Two Mafias: a transatlantic history, 1888-2008 (në anglisht). New York: Palgrave Macmillan. fq. 123. ISBN 978-1-137-49135-0.
  2. ^ "Jerry Capeci: Mob Murder In Montreal Could Trigger Bloodshed In New York" (në anglisht). Huffingtonpost.com. 2010-01-11. Marrë më 2011-04-13.
  3. ^ a b The Changing Face of Organized Crime in New Jersey (A Status Report) (PDF). maj 2004. fq. 105–114. {{cite book}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)