Long Island

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Long Island
Stema zyrtare e {{{official_name}}}
Location of {{{official_name}}}
Faqja zyrtareWeb faqja

Long Island [ˌlɑːŋˈaɪlənd] („Ishulli i gjatë “) është një ishull, që te Shteti Federal New York takon. Ajo gjendet në Ameriken Veriore, është afërsisht 190 km i madh dhe matë një gjersi midis 20 dhe 32 kilometër. Sipërfaqja përbej 3.566 km², që gati sipërfaqjen e Mallorkës përkon.

Historia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Gjeografia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Demografia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Ekonomia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Kultura[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Politika[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Shiko edhe këtë[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Wiki WikiFjalori: Long Island – shfletoni më shumë në fjalorin e lirë

Lidhje të jashtme[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]