Capone Bege

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Jump to navigation Jump to search

Capone “Gang” Bege (カポネ ギャング ベッジ Kapone Gyanugu Bejji)[1] është njê personazh fiktiv në manga One Piece. Ai është një mafia-piratë dhe kapiten i Piratëve Fire Tank. Ai është një nga dymbëdhjetë piratët që referohen Gjenerata më e Keqe. Ai është nga West Blue dhe ishte një nga Pesë Familjet, familje që kontrolluan operacionet e Nëntokës në West Blue.

Ai është i martuar me vajzën e 22-të të Big Mom, Charlotte Chiffon me të cilën e ka një fëmijë me emrin Capone Pez. Ai ishte vartës e Big Mom deri kur bëri një aleancë të përkohshëm me Ekuipazhin e Kapelës prej Kashte në mënyrë që ta vrasin Big Mom.[2] Por fatkeqësisht plani i tyre dështoi dhe Bege u bë armik i Big Mom dhe ekuipazhit të saj.

Gjatë dy viteve, shpërblimi i tij u ngrit nga 138,000,000 beli në 300,000,000 beli.

Historia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Bege u rrit në West Blue, ku ai u bë shefi i një prej Pesë Familjeve të saj të West. Ai shpejt u bë i famshëm për shkak të shpejt uljes së mafias rivale duke shkuar drejtpërsëdrejti për bosët e tyre. Megjithatë, ai vodhi vetëm para dhe sende të çmuara nga mafiat që solli, duke u kënaqur për të parë luftën për pushtet që do të dilte më pas pa fituar ndonjë pushtet të tij. Bege akumuloi shumë armiq, por arriti të sprapsin të gjithë ata me fuqitë e tij të frutave të detit. Ai më në fund u bë i lodhur me dominimin e tij dhe lundroi në Grand Line si një pirat. Megjithatë, metodat e tij nuk ndryshuan, pasi ai synonte kapiten të piratëve të njohur, duke lënë ekipe të paprekur.

Aftësitë[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Bege ka një vetëdije të shkëlqyer për rrethinën e tij. Pas marrjes së pengjes së Nami dhe Chopper gjatë negociatave me Sanji dhe Brook në Zou, ai e dinte që Caesar ishte duke u fshehur aty, ndërsa Sanji dhe Brook ishin plotësisht të pavetëdijshëm për praninë e të treve.

Përveç kësaj, Bege ka një vullnet të fortë që kur ai nuk humbi vetëdijen kur Big Mom lëshoi një valë të Ambicies së Pushtimit duke u fokusuar në pamjen e thyer të Nënës Carmel, një ngjarje që shkaktoi shumë prej njerëzve të pranishëm të zbeheshin.

Bege është jashtëzakonisht vëzhgues, i aftë për të zbuluar dobësi të mundshme në armiqtë e fuqishëm dhe të bënin strategji për të shfrytëzuar dobësinë e tyre specifike. Gjatë ngjarjes me fotografi të Nënë Carmel, Bege ishte në gjendje të perceptoj se si trupi i Big Mom humbi plotësisht elasticitetin e saj të madh pasi dikush e rrëzoi aksidentalisht foton e Nënës Carmel. Bega madje arriti të vlerësojë hendekun e kohës midis rënies së fotos dhe kur filloi zemërimi i Big Mom. Bege ka një kuptim të pabesueshëm të luftës psikologjike, pasi ai mund të thoshte se planet e tij të vrasjes mund të kishin sukses duke parë shprehjen e frikshme të Katakurit, që Bega konkludoi në mënyrë të drejtë se ai parashikoi një të ardhme të tmerrshme.[3]

Ai ka një tolerancë të fortë për të duruar dhimbje edhe pasi u godit nga Big Mom, ai ende qëndroi për të menduar për një taktikë të largimit.

Bege është një mjeshtër i jashtëzakonshëm në gjuajtje. Nga një distancë jashtëzakonisht larg, Bege arriti të gjuaj në Charlotte Oven me saktësi precize nga anija e tij në det pa dëmtuar Chiffon.

Fruti i Detit[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Capone Bege ka ngrënë frutat e kështjellës, një lloj i Paramecia, që e lejon atë të transformojë trupin e tij në kështjellë. Ai mund të lejoj të tjerët të hyjnë në trupin e tij, poashtu edhe topa të zjarrit dhe kuaj. Përdoruesi ka kontroll të plotë mbi kështjellën në trupin e tyre dhe mund të lëvizë në mënyrë telekinetike dhe të krijojë objekte nga brenda siç e shohin të arsyeshme. Megjithatë, lëvizja nga jashtë nuk duket të ndikojë brenda, pasi Kapelat e Kashtës nuk ndjehen ndonjë vibracion lëvizje kur Bege filloi duke u khtyer në anije.

Njerëzit që janë brenda munden lehtë të largohen nga trupi i tij nëse ata e gjejnë daljes, kështu që përdoruesi duhet të vëzhgojë të burgosurit ose t'i mbyllë të gjithë dyert.

Dublimi[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Bege dublohet nga Naoki Tatsuta në japonisht. Në Funimation, zëri i tij bëhet nga Kyle Hebert.

Kuriozitete[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  • Bege deklaroi se ka prerë kokat e kafshëve, kjo mund të jetë një referencë për The Godfather, në të cilën Tom Hagen, këshilltar i familjes Corleone detyroi një objektiv në bërjen atë që eponymous Godfather donte duke pasur kokën e stallion çmuar e objektivit të prerë.
  • Emri i Bege u morr nga dy kriminelë të jetës reale. Mbiemri Capone u morr nga gangsteri amerikan i vitit 1920 Alphonse “Al” Capone dhe emri Bege u morr nga pirati anglezë William Le Sauvage.[4]

Referimet[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  1. ^ One Piece Kapitulli 498 dhe Epizodi 392
  2. ^ One Piece Kapitulli 858
  3. ^ One Piece Kapitulli 864
  4. ^ "Source of Supernovas' names". SBS Volume 52.