Jump to content

Jinbe

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë

"Kalorësi i Detit" Jinbe (海侠のジンベエ Kaikyō no Jinbē) është timonieri i Piratëve të Kapelës së Kashtës dhe një nga oficerët e lartë të Flotës së Madhe të Kapelës së Kashtës. Ai është anëtari i dhjetë i ekuipazhit dhe i nënti që i bashkohet. Ai më parë ishte kapiteni i dytë i Piratëve të Diellit pas Fisher Tiger.[1] dhe u bashkua me Shichibukai 11 vite më parë deri në Betejën e Marinefordit dy vite më parë. Ëndrra e tij është të përmbushë dëshirën e ish-kapitenit të tij Fisher Tiger për bashkëjetesën dhe barazinë midis njerëzve dhe njerëzve-peshq dhe vazhdon të jetojë jetën e tij me shpresën për të parë përfundimin e kësaj ëndrre.

Para dhe në mes të luftës së përmendur, Jinbe u miqësua me Monkey D. Luffy dhe dy vjet më vonë u bashkua me të dhe ekuipazhin e tij për të parandaluar grushtin e shtetit të Piratëve të Ri Peshk-Njeri kundër familjes mbretërore të Neptunit të Mbretërisë Ryugu. Luffy më pas e ftoi atë të bashkohej me Piratët e Kapelës së Kashtës, por Jinbe e mbajti atë derisa i ndërpreu lidhjet me Big Mom.[2] Pasi qëndroi në Tokën Totto për të mbrojtur Piratët e Diellit nga zemërimi i Big Mom, Jinbe u kthye te Kapelat e Kashtës në Vendin Wano, duke shpallur zyrtarisht statusin e tij si anëtar i ekuipazhit.[3]

Ai së pari kishte një shpërblim prej 76,000,000 beli për shkak se ishte anëtar i Piratëve të Diellit. Më vonë u rrit në 250,000,000 beli pasi Jinbe u bë kapiteni i ri i Piratëve të Diellit përpara se të ngrihej pasi të bashkohej me Shichibukai. Pas dorëheqjes nga pozicioni i tij si Shichibukai në Luftën e Samitit të Marinefordit, shpërblimi i tij u rivendos në 438,000,000 beli. Pas bastisjes në Onigashima, shpërblimi i tij u rrit në 1,100,000,000 beli, , aktualisht i treti më i lartë në mesin e Piratëve të Kapelës prej Kashte.[4]

Aftësia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Si ish-kapiten i Piratëve të Diellit, një ish-anëtar i Shichibukai dhe timonieri i Piratëve të Kapelës së Kashtës, Jinbe është një pirat veteran i fuqishëm me autoritet të madh dhe një nivel të lartë respekti nga vartësit e tij të mëparshëm. Ai është një nga katër luftëtarët më të mirë të ekuipazhit së bashku me Luffy, Zoro dhe Sanji. Krahas Sanjit, Jinbei është një nga dy anëtarët e ekuipazhit që lufton pa armë ose fuqi të Frutit të Detit në luftim.

Ai luftoi me Portgas D. Ace në kushte të barabarta deri në pikën e vdekjes, pavarësisht se Ace zotëronte fuqi Logia, në një luftë pesë-ditore,[5] dhe ai ndau një qeli me të në Nivelin 6 të Impel Down, ku vetëm kriminelët më të frikshëm janë të mbyllur.

Deri më tani, Jinbe është i vetmi njeri-peshq që është jashtëzakonisht i fuqishëm. Ai gjithashtu duket të jetë jashtëzakonisht i shpejtë, madje edhe në tokë të thatë, pavarësisht madhësisë së tij të madhe. Ai mund të kapte një Luffy tërbuar (kur ai ishte në modën Marshi i Dytë) dhe të parandaluar atë nga sulmet e mëtejshme të Mjekërrziu, dhe më vonë Akainu, kur ky i fundit ishte gati për të trajtuar një goditje të dytë të jetës-dëmtuar mbi Ace tashmë të plagosur (që u mbajt nga Luffy) në momentet e fundit të Ace. Në anime, kur goditi Arlong në fytyrë, ai nuk u ndahet dhe lehtë mundi Arlong jo shumë kohë pas luftimeve. Ndërsa shpëtonte Brook nga Big Mom, Jinbe ishte në gjendje të kapte shpejt Namin dhe Brookin dhe të shpëtonte nga shpërthimi i Prometeut në një çast.

Ai gjithashtu mundi ta bllokojë një grusht magmë të drejtpërdrejtë nga Akainu me dorën e tij, të pambrojtur pavarësisht se ishte djegur keq dhe mori një goditje të drejtpërdrejtë nga grushti i zgjerimit të magmanit të Akainu, i cili brutalisht shpuarte trupin e tij plotësisht dhe reagimi i tij i vetëm ishte të kërkonte falje për Luffy atë dhimbje të mëtejshme dhe ishte në gjendje të mbijetonte aq kohë sa Law të vepronte mbi të. Çuditërisht e mjaftueshme, ai bërtiti me dhimbje kur u kafshua nga Luffy, edhe pse kjo ka shumë të ngjarë për shkak të faktit se ai ishte i përgatitur për sulmin e Akainu, por u kap jashtë mbrojtjes nga pickimi i Luffy dhe se ajo ishte më shumë nga irritimi sesa dëmtimi aktual.

Jinbe madje përballoi një sulm me shpatë nga Big Mom në Thousand Sunny që e dërgoi atë duke u rrëzuar në oqean dhe duke dalë pothuajse i padëmtuar.

Karate[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Jinbe është mjeshtër i fuqishëm i Fish-Man Karate (魚人空手 Gyojin Karate) i cili ai përdorë për t'i mposhtur njerëz shumë të fuqishëm. Në moshën madhore, aftësia e Jinbe në Fish-Man Karate është bërë aq e madhe sa që goditjet e tij as nuk kanë nevojë të bëjnë kontakt fizik me një armik, pasi grimcat e ujit në ajër do t'i hedhin larg pas disa sekondash nga fillimi i sulmit. Një shembull tjetër i forcës së tij dhe niveli i Fish-Man Karate është se ai mundi Minorhinoceros, një nga katër kafshët rojtarë të burgut që janë përdorues të Frutit të Detit të llojit Zoan të zgjuar, me një gotije të vetëm. Ai ishte në gjendje për të goditur me lehtësi Gecko Moria (një shok Shichibukai) pak metra larg, pothuajse duke e trokitur jashtë. Ai gjithashtu goditi Charlotte Opera, një njeri shumë i madh se ai në një grusht.

Për shkak të zotërimit të tij të jashtëzakonshëm të Fish-Man Karate të plotësuara me aftësitë e tij fizike, Jinbe mund të kryejë blloqe të forta mbrojtëse për të ndalur sulmet aq të fuqishme sa goditjet nga Gekko Moriah që ishte i forcuar nga hijet. Me Ambicien e Armatimit, ai arriti të mbrojë kundër tehut gjigant të zjarrtë të konjakut të Big Mom dhe vuajti vetëm plagë të lehta. Jinbe është gjithashtu i aftë të përdorë teknikën e fshehur të Buraikan të Fish-Man Karate. Me këtë sulm, Jinbe shpërthen trupin e kundërshtarit me ujë. Pas Jinbe përdorur këtë sulm të fuqishëm, ai dërgoi Wadatsumi fluturonte në ajër.

Ai gjithashtu e përdori Buraikanin që të dërgonte Big Mom nga Thousand Sunny me forcë të jashtëzakonshme. Jinbe ishte personi i parë që goditi një perandoreshë, megjithëse ishte dobësuar rëndë nga metabolizmi i saj i jashtëzakonshëm dhe tetë orë dëshirë për një tortë pasi u shkatërrua në atë kohë.[6]

Aftësitë taktikale[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Jinbe është një strateg i madh. Ai është një ekspert në strategjitë ushtarake të dallueshme pas dëshmisë për çdo ndryshim të hollë në formacionet e armikut, siç shihet kur ai shpejt mendoi se Magellan dërgoi rendin në betejat jashtë Impel Down për të ikur gjatë shpërthimit masiv, dhe gjatë betejës në Marineford ku ai mendon se marinsat po komplotonin diçka pasi Ivankovi i informoi se armiku po tërhiqet më tej në shesh. Jinbe zbulon një mënyrë dinake për të kontrabanduar Luffy dhe ekuipazhin e tij në Sheshin Gyoncorde brenda stomakut të Megalos, ndërsa në mënyrë efektive mashtruar Hody në besimin se ai dhe Princesha Shirahoshi u kapën. Kjo lejoi kapelet e kashtës të vidhnin letrën dhe çelësat e Fisnikërive të Botës për të zhbllokuar zinxhirët që kufizonin familjen e Neptunit, duke i liruar nga robëria nga Piratëve të Hody Jones. Një shembull tjetër është kur ai bindi Luffy dhe ekipin e rikthimit Sanji në aleancë me Capone Bege në mënyrë që të shkatërronte festën e çajit të Big Mom, pasi vuri në dukje se ata nuk kishin një plan për të vepruar.

Kur plani i vrasjes së Beges filloi të dështonte pasi që Katakuri e përmbysi Luffy, Jinbe lëshoi ​​Luffy ndërsa pretendonte të ishte ai që i tha Luffy për portretin e Karmelit, duke tërhequr vëmendjen e Piratëve të Big Mom për Brook për të shkatërruar portretin e Karmelit.

Për shkak të kohës së tij me Piratët e Big Mom, Jinbe është shumë i ditur për aftësitë e tyre dhe u ka ofruar aleatëve informacione të dobishme se si t'i kundërvihen.[7]

Gjatë luftës së tij me Who's Who, Jinbe është mjaft i zgjuar për të gjetur të parën duke shkelur bishtin e tij Smilodon për ta parandaluar atë të shmangë sulmet e tij.

Timonier[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Si një njeri-peshk që është shumë i njohur me detin, Jinbe është një timonier mjeshtër, siç tregohet kur ai drejtoi një luftanije të vjedhur të marinës nga Impel Down në Marineford me pak ose aspak dëme që u shkaktuan në anijen e vjedhur. Ai arriti të drejtonte me mjeshtëri Thousand Sunny në provën e tij të parë dhe madje hipi në anije brenda 'Dhomës së Gjelbër' të valëve gjigante të krijuar nga Big Mom, duke përdorur aftësitë e tij të goditjes. Nami i përshkroi aftësitë e Jinbe si timonier sikur ai të kontrollonte anijen si trupin e tij.

Jinbe ka një njohuri të gjerë të rrymave detare që i ndihmon shumë aftësitë e tij të timonierit, pasi ai ishte në gjendje të mbante vazhdimisht jashtë rrezes së një prej flotës së Big Mom Pirates kur ajo po ndiqte Sunny. Ai gjithashtu arriti të drejtonte pa mundim Thousand Sunny për t'iu shmangur goditjes fluturuese të Smoothie me shpejtësi dhe manovrim të madh. Kur Franky më vonë dëgjoi për këto arritje, ai pranoi se aftësitë e Jinbe janë të nevojshme për të nxjerrë në pah potencialin e plotë të Thousand Sunny.

Haki[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Busoshoku Haki[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Jinbe është një përdorues jashtëzakonisht i aftë i Ambicies së Armatimit, të cilin ai mund ta përdorë së bashku në dukje pa mundim me teknikat e tij Fish-Man Karate dhe Fish-Man Jujutsu. Ai luftoi në mënyrë të barabartë kundër Ace, një përdorues i fuqishëm i Logia për pesë ditë rresht. Duke forcuar krahët e tij, Jinbei u mbrojt kundër një goditjeje nga Big Mom pa marrë dëme, duke e habitur Perosperon. Ambicia i tij e Armatimit të Jinbe ishte mjaft i përparuar për t'i bërë ballë teknikave Rokushiki të përmirësuara nga Haki të Who's Who. Ai është një nga përdoruesit e paktë të Busoshoku Haki, mjaft i aftë për të ngurtësuar të gjithë trupin e tij, ose pjesë të tij. Ambicia i tij e Armatimit është i lartë ndaj Who's Who, pasi gishtat tregues të ngurtësuar të përdoruesit të Rokushiki u thyen kundër trupit të tij të ngurtësuar.[8]

Kenbunshoku Haki[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Jinbe është një përdorues shumë i aftë i Ambicies së Vëzhgimit, gjë që e lejoi atë të ndjente një shpërthim të Haoshoku Haki të Shanks.[9]

Armë[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Si ushtar në Ushtrinë e Neptunit, Jinbe mbante një sfurk tridhëmbësh argjendi.

Gjatë luftës së tij me Ace, Jinbe kishte një tantō nën rripin e tij.

Dublimi[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Në japonisht, Jinbe dublohet nga Daisuke Gōri (430-432) dhe Katsuhisa Hōki (Epizodi 440+), ndërsa në anglisht ai dublohet nga Daniel Baugh.

Kuriozitete[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

 • Mesin e Shichibukai, Jinbe ka një temë kafshësh peshkaqen balenë.
 • Jinbe është i vetmi Shichibukai që është vërtetuar absolutisht se nuk ka ngrënë ndonjë frut të detit, duke pasur parasysh aftësinë e tij për të notuar.
 • Duke qenë anëtar i Piratëve Big Mom dhe tani timonieri zyrtar i Piratëve të Kapelës së Kashtës, Jinbe është një nga vetëm dy personazhet e konfirmuar që kanë lundruar nën më shumë se një ekuipazh të Katër Perandorëve, tjetri është Marshall D. Teach, i cili është vetë perandor.

Referimet[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

 1. ^ One Piece Kapitulli 624 dhe Epizodi 544
 2. ^ One Piece Kapitulli 901 dhe Epizodi 876
 3. ^ One Piece Kapitulli 976 dhe Epizodi 980
 4. ^ One Piece Kapitulli 1058
 5. ^ One Piece Kapitulli 552 dhe Epizodi 461
 6. ^ One Piece Kapitulli 890 dhe Epizodi 864
 7. ^ One Piece Kapitulli 864 dhe Epizodi 834
 8. ^ One Piece Kapitulli 1018 dhe Epizodi 1040
 9. ^ One Piece Kapitulli 1055